Lovci duchů

• USA Supernatural (více)
Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy / Komedie
USA, (2005–2020), 247 h 25 min (Minutáž: 29–60 min)

Tvůrci:

Eric Kripke

Režie:

Kim Manners, Robert Singer, David Nutter, J. Miller Tobin, Mike Rohl (více)

Předloha:

John Shiban (kniha)

Série(15) / Epizody(327)

Ivusha

Ta hudba! Och můj bože! Nejlepší nápad, jaký tvůrci měli. U téměř každého dílu se moje rocková dušička vyžívá. První dvě série byly rozhodně nadprůměrné, v některých byla skvělá hororová atmosféra a já občas nadskočila i s postelí. Třetí a čtvrtá série se ovšem rozhodly razit cestu jinou, akční podívaná je sice super, ale už to není ono. Prostě jsem si zamilovala dva bráchy, co křižují americké silnice ve své super-mega-úžasné káře, poslouchají AC/DC a ničí zlé duchy. Samozřejmě, že i na těch druhých dvou sériích se dá najít něco skvělého. Například ve třetí se mi celkem líbila Ruby. Ve čtvrté jsem ji začala tak trochu nesnášet... ale zase tu máme Castiela. Zatím sleduji a říkám, že je to nadprůměr, ale mohlo to být ještě lepší, kdyby se tvůrci drželi původního plánu a nechtěli spasit svět. ()

Spike23

Tento seriál jsem z počátku považoval za průměrný. Zajímavá tématika, sympatičtí dva hlavní herci a perfektní soundtrack. Bohužel každý díl byl jaksi o něčem úplně jiném a po chvíli jsem už ani nedoufal, že by se v Supernatural objevila jakákoliv návaznost. Ovšem to jsem ještě netušil, jak je tento seriál propracovaný. Ke konci první řady už se zde návaznost začala objevovat a stále trvá, takže není čeho se bát. Stačí tedy ''přežít'' první, slabší řadu a čeká zde nezapomenutelný seriál, který spojuje snad všechny žánry. Vůbec se na první pohled nezdá, co z takového seriálu může vzniknout. Zpočátku se Supernatural dá rozdělit na ''případy'' a hlavní příběh, kde v případech se obvykle řeší historické mýty, zabíjení duchů, upíru, shapeshifterů a podobných bytostí. V průběhu se ale tyto dva oddíly začínají spojovat dohromady a začne vám docházet propracovanost Supernatural. Je zde obsaženo snad všechno, komediální ''fillery'' jsou perfektní. Nikdy bych nečekal černobílý díl s shapeshifterem, který mění podobu na slavná filmová monstra a bere si jejich hlášky.Dále legendu o Robertu Johnsonovi a jeho smlouvě s ďáblem. A už vůbec ne, že Sam usekne sekerou hlavu Paris Hilton nebo téměř fanatické fanoušky Supernatural, kteří se oblékají a chovají jako oni. Je toho zde jistě mnohem více. Je to snad jediný seriál, který je každou novou sérií lepší a lepší. Po S05E14 je to pro mě stále jeden z nejlepších seriálů a kvůli téměř neomezené představivosti autorů můžu s jistotou říct, že ještě dlouho bude. ***** ()

see_sawandrew

- Go to hell! - Oh, if only I could. But they just keep sending me back up to this arctic crap hole...Co mám na Supernatural nejraději, není ústřední dvojice hlavních hrdinů ani samotná příběhová linie, která využívá starých náboženských i umělých popkulturních mýtů a výrazně nahlodává dichotomii dobra a zla. Supernatural ode mě dostává pět hvězd díky svěží a neuvěřitelně variabilní formě, díky níž může hrdě stát nad všemi svými současnými konkurenty. Skutečně jsem dosud neviděl seriál, který tak bravurním způsobem skáče z jednoho žánrového stylu do druhého a organicky kombinuje různé přístupy k filmovému řemeslu. Supernatural jednou využívá špičkových hororových metod, které můžeme vidět jen v áčkové produkci, a osvědčenou detailní kamerou, zvukem a skokovými střihy dokáže také pěkně děsit; podruhé zase všemi možnými způsoby paroduje jak béčkovou hororovou produkci, tak samotný hororový žánr; napotřetí tento seriál zavítá do vod akčního žánru (přepadení banky s Měňavcem), přičemž gradace děje je mnohdy lepší než u mnoha hollywoodských žánrových filmů; no a napočtvrté se Supernatural ponoří do šíleně nadsazené černé komedie využívající osvědčených gagů (zaječí pacička) i originálních možností filmové narace (epizoda s časovou smyčkou); a když už si myslíme, že nás nic nemůže překvapit, seriál na nás vytáhne černobíle stylizovanou poctu Universalu či parodii na POV formu i populární filmy takto natočené (Záhada Blair Witch)... anebo výsměch všem mýdlovým operám. Přes to všechno si seriál obdivuhodně drží konzistentní příběhovou linii, v níž se snadno a bez vážnějších potíží orientujeme. Každá epizoda je krom toho prošpikována tunou nejrůznějších (a to implicitních, i naprosto okatých) odkazů na kultovní filmová díla. Tvůrci se dokonce nebojí dělat si srandu také sami ze sebe. Objevují se ukázky celého štábu i narážky na ústřední hereckou dvojici a jejich další filmy, odkazy na supernatural fandom a megavtípky vztahující se k jakémukoliv modlářství, ať už náboženskému nebo kulturnímu. V tomto ohledu rozhodně jde o nejvíce sebereflexní seriál současnosti. Epizody jsou rozmanité nejen obsahem, ale také zpracováním - zejména kamerou, která využívá klidných kubrickovských jízd, novovlnné těkačky, subjektivní point of view i videoklipových střihovek, vždy v závislosti na obsahu epizody. A protože seriálů, co téměř v každém díle překvapí něčím novým, není v současné době zrovna dostatek, musím Supernaturalu upřímně smeknout. Navíc, s dalšími sériemi mizí počáteční koncepce "monster of the week" a seriál se stává silně příběhovým; jeho práce s emocemi, osudovostí, a gradací se pak už zaručeně postará o návykovost. A to jsem se ještě nezmínil o nadprůměrném zvuku a vkusném výběru rockových vykosťováků. Celkově platí, že kdo neviděl minimálně pět sérií, nemá tušení, na co se vlastně dívá a nemůže seriál plně docenit. Po skončení páté série doporučuji ukončit sledování seriálu, protože nový rozjezd zdaleka nedosahuje kulervoucnosti Kripkeho pětisezónového maratónu, i když pár momentů šesté série má své nenapodobitelné kouzlo. Série 1: 60% (Don't Fear The Reaper, Bad Moon Rising), Série 2: 80% (Wheel in The Sky, Back in Black, Silent Lucidity), Série 3: 85% (Hells Bells, Vaya Con Dios, Heat Of the Moment, Wanted Dead Or Alive), Série 4: 100% (You Shook Me All Night Long , Eye of the Tiger), Série 5: 100% (Thunderstruck, Spirit In The Sky, Sitcom Theme Song, Oh Death, Carry On My Wayward Son), Série 6: 70% (One Way or Another), Série 7: Pilot 100%, jinak 40% (You Shook Me All Night Long, Born To Be Wild), Série 8: 20% a nikdy víc. PS: I když celkově nejvíc drží pohromadě čtvrtá série, posledních pět epizod páté série je - zejména díky Gabrielovi, Crowleymu a Smrti - jednoznačným vrcholem seriálu. Nejlepší epizoda celého seriálu je ale bez debat The End (5x04) - o třídu posunuté herectví všech zúčastněných, ambivalentní otázky etiky, morálky, logiky a pragmatiky, dokonale rozpohybovaná kamera, výprava, nádherná postapokalyptická atmosféra a spousta skvělých odkazů. A hlavně... Lucifer. Mým nejoblíběnějším dílem se nicméně stává intertextuálně vymazlená epizoda Changing Channels (5x08) PPS: Oh, Death... :-)) () (méně) (více)

chamba

Videl som pár častí, ale tento seriál ma rozhodne nijak zvlášť neočaril, aby som si nutne musel pozrieť viac. ()

Dr. Wolfenstein

Nemůžu uvěřit, že jsem tento seriál tak neuvěřitelně dlouho přehlížel. Ale nedávno jsem se k Lovcům duchů dostal... Pro mě se z tohoto serílu stal kult. Skutečná hororová atmosféra jak se sluší a patří, nebojí se krve, i když nezachází do krajností, je to přece televizní seriál, který má zaujmout nejen skalní fandy hororu, ale přesto se drží žánru. Najdeme tu jak skutečně temné díly tak i ty humornější, ovšem ne vyložině kýčovité nesmysly. Hlavní dvojice bratrů Deana a Sama je opravdu zajímavá a šance, že se s nimi budete nudit je velmi málá. Herecké výkony jejich představitelů jsou výborné ve všech směrech, ať už dojde na humor, napětí nebo i slzy. Po celou dobu je jich vztah podrobován zkouškám, které mají otestovat jejich vzájemnou věrnost, což občas není nic snadného. Právě to je hlavním vodítkem celého seriálu, rozhodovat mezi tím, co se musí obětovat a jak to udělat, aby oba přežili a nezapoměli přitom na to, že jsou jedna krev. ()

Chipsonator

Po pěti dílech nemůžu jinak než plným počtem bodů. Přesně tenhle typ záhad miluji! /90% Po dalších pěti dílech snižuji na 85%. Kvalita trochu upadla, ale i přesto se na dívá skvěle,a baví to. ()

Milano33

15.-sériová jazda, ktorá aj napriek svojej dĺžke, nestráca ma kvalite a konzistencii! Na Supernatural kvitujem jeho zaužívaný formát epizód, ktorý je taký pestrý a rôznorodý, ako sa len dá. Okrem tých epizód, ktoré posúvajú dej dopredu, tu máme množstvo odbočiek, vyplňoviek a fillerov, ktoré takmer vždy stoja za to. Väčšina takýchto epizód sa striktne drží formát „Monster of Week“, ktorý často oplýva Mystery až Horrorovou atmosférou. Ale gro tohto počinu sú suverénne tie Meta-epizódy, ktoré kreatívne pracujú s naratívom a sú plné zaujímavých nápadov. Dochádza aj na experimentovanie so žánrami alebo štýlom vyprávania, čo je veľmi nápaditým prvkom celého seriálu. To, ako si show robí srandu z horrorových klišé i sám zo seba je vtipné a často zachádza až k paródii alebo búraniu štvrtej steny. ()

alouch

tak toto je mazec! u jednoho dílu mi běhal mráz po zádech, což se mi už dlouho nestalo! je to lepší než všechny magické seriály co kdy byly! ()

cab

Serial o nadprirozenu a fantasknich ukazech, ktere resi dvojice sympatickych bratru. Vzdal jsem to po prvni sezone. 55% ()

Najja

Když už v televizi náhodou nějaký díl zhlédnu, rozhodně se nenudím. A to musím hodnotit velmi kladně. Příběhová linie není kdovíjak extra zajímavá, taková střední třída. Pokud jde o atmosféru, za tu by se nemuselo stydět mnoho hollywoodských hororových filmů (kamera je skvělá, temná atmosféra se povedla). A efekty nejsou 100% (co by se dalo čekat od seriálu takové kategorie). Celkově: lepší průměr. ()

Perry-

Perfektní seriál... vtipné dialogy, "chemie" mezi herci, zajímavé hlavní dějové linie (platí hlavně pro 3, 4 a 5. sérii). První sérii se seriál jen tak lehce rozjíždí, ale pak to nabere plné obrátky... pro mě jeden z nej seriálů. 100% ()

VIPerson

Jsem s nima od začátku a nejspíš už i do konce....v prvních seriích mi šlo především o různorodost dílů a monster.Pár jich bylo vysloveně hororových,na které rád vzpomínám a kterých (vzhledem k tomu,že teď se seriál věnuje především svému "od začátku seriálu promyšlenému příběhu")se nejspíš už ani nedočkám.Tvůrci tak nějak natahují vše tak dlouho až to občas přestane fungovat...někdy ale potěší jejich hravost a vpustí do světa i odlehčené epizody,za které jim i docela děkuji.Jensen Ackles má skvěle napsanou roli a skvěle si ji i užívá.Oproti tomu Jared Padelecki má divnou roli,která může být sympatická jen díky svému představiteli a to i tak dost ztěžka.Doufám že serial brzy utnou neb takhle to dál nejde....Guilty pleasure ()

Paity

Nechápu, jak tahle ptákovina může být mezi 40tkou nejbolíbenějších seriálů. Jestli pro něco existuje jednoslovní hodnocení, tak NUDA je pro tohle naprosto příznačná. ()

Corpsegrinder

Hodně dobrej hororovej seriál jehož díly jsou sice vykrádačky snad všech hororů co kdy byly natočený ale nevadí to. Ústřední dvojice sympatická, co díl to hláška, soundtrack složenej pouze z rockovejch a metalovejch hitů 80. let což je pro mě obrovský plus. Efektově hodně slušný na to že je to seriál. ()

Lovci duchů se dočkají prequelu

Lovci duchů se dočkají prequelu