Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci FILM

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

• kiddo

Můžu sice vypadat jako suchar beze stopy smyslu pro humor, faktem ale je, že nebýt bez ustání se řehonící hirnlice po mé levici (díky ti za hřejivé objetí, broučku), asi by má bránice zůstala nedotčenější ještě mnohem výraznějším způsobem. Simpsonovi se našli ve standardním dvacetiminutovém formátu, s dvěma až třemi konzistentními liniemi, díky nimž je ten který díl dostatečně pestrý a zároveň natolik ucelený na to, aby nepůsobil zmateně. Ohniskem všeho dění je právě a jen rodinka žluťásků, přičemž ostatní, více či méně originální postavičky, plní funkci pouhých bonusových vedlejšků, na jejich kultovní status nehledě. Jenže „Simpsonovi ve filmu“ připomínají spíš než jeden díl seriálu umně a funkčně přenesený na celovečerní verzi jakousi pamětní ročenku; jednotlivé roviny příběhu nejsou dováděny do konce a vyšumí do ztracena (Flanders), jiné charakterizuje snaha přivést na plátno i ty z oblíbených figurek, které se jindy v seriálu mihly přinejlepším jen na několik minut, a ty linie, které by skutečně mohly tvořit kostru celého filmu, jsou utápěny v těch výše zmíněných. Navíc mi asi citelně chybí duše postmodernisty, abych dokázala ocenit variování již použitých motivů a odkazy v rámci celého seriálu a nepovažovala je jen za prachsprosté sebevykrádání (místo Homerova ráčka Spidey pig, po desítkách opakovaný otcovský konflikt, Líza opět ve víru lásky,…). Tahle rozplizlá honička za příliš mnoha zajíci tak může být co k čemu jedině někomu, kdo o seriálu nemá pořádně ani tuchy (což může být leda tak páně Mistrova domácnost). Dadel: čmuk, puso.(29.7.2007)

Seriálu jsem dal 4, takže filmu dávám taky 4. Ve filmu bylo opravdu hodně dobrejch vtipů a nejrůznějších narážek, ale opět se tvůrci nevyvarovali (stejně jako u seriálu) nějakýho toho moralizování. Třeba pitvání vztahu Barta a Flanderse mi připadalo úplně zbytečný a nudný. Pak nějaký ty kecy o rodině, atd... Celkově teda spokojenost, ale určitě to mohlo bejt lepší.(14.2.2008)

Ač poslední řady pomalu ale jistě poukazují na slábnoucí kadenci vtipů, celovečerák opět vztyčuje vlajku lodi humoru a hlášek až k samotnému vrcholu stěžně. Jistě, ve 20-ti minutách by z toho byl ultimátní koncentrát, ale i takhle se jedná o dokonalou ukázku toho, co dělá Simpsonovi geniálními už 19 let – vrtat bez obalu ve všem, co zrovna současnou Amerikou cloumá: rodina, politika, celebrity i náboženství, a zároveň královsky bavit diváky všech věkových kategorií. Já Simpsonovi sledoval s mladšími sourozenci (11 a 13 let) a je zvláštní pozorovat, jak se každý k jednotlivým gagům staví jinak a přesto se u nich dokonale baví. Bravo!(17.1.2008)

Zvláštní - už jsem to viděl dvakrát a asi to párkrát v životě ještě uvidím, nicméně pocit, že Simpsonovi už jsou v současnosti slabý seriál, nezmizí a celovečerní film tento dojem jenom prohloubil. Prvním důvodem je prostě fakt, že se zde snížila míra politické nekorektnosti. Druhým důvodem je velice chabý příběh, či spíše jen střípky gagů. Třetím důvodem je to, že z Homera se stalo už příliš velké hovado a tupoun a přestala to být legrace.(25.12.2007)

Scénář: James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Ian Maxtone-Graham, George Meyer, David Mirkin, Mike Reiss, Mike Scully, Matt Selman, John Swartzwelder, Jon Vitti a konzultanti: Joel Cohen, John Frink, Tim Long, Michael Price .. Na loni založenou tradici, kdy při návratu z LFŠ navštívíme Brněnský Špalíček a po hromadě nekvalitních kousků (což je letos jen moje domněnka, protože jsem za tři dny na LFŠ neviděl ani jeden film:)) si dopřejeme nějaký kvalitní ve výborném kinosálu. Letos padla volba na Simpsons Movie.. ______ A co nabídla nejznámější seriálová látka na širokoúhlém plátně? Rozhodně velkou porci zábavy, což už dneska mnoho animáků neumí! Zasmál jsem se, mnohokrát a řádně hlasitě. Dílčí momenty geniálního humoru se prolínají s průměrnými vtípky a v pozdějších chvílích mi vadila ztráta tempa, většinou jen kvůli natahování stopáže a hlavně slabší příběhová kostra, která rozvíjela do extrému obvyklou Homerovu hloupost a nezodpovědnost, včetně rodinného rozkolu nebo několika dalších, už několikrát opracovaných motivů. Ono je těžké po osmnácti sezónách i pro tak obsáhlý tým scénáristů něco nového vymyslet. Ještě že tento nedostatek poctivě překrývá sada postarších i velice aktuálních narážek či zesměšnění symbolů Ameriky. Líbivá je taktéž zvláštně pojatá animace a špičková Zimmer hudba. Přes výše uvedené výtky a úctu k seriálu samotnému prostě maximální hodnocení nemohu udělit. 75%. OH YEEEEAH!(28.7.2007)