Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci FILM

The Simpsons Movie

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

Soundtrack Hans Zimmer: 1. The Simpsons Theme (Orchestral Version) ,2. Trapped Like Carrots ,3. Doomsday Is Family Time ,4. Release the Hounds ,5. Clap For Alaska ,6. What's An Epiphany? ,7. Thank You Boob Lady ,8. You Doomed Us All? Again ,9. ?. Lead, Not To Read ,10. Why Does Everything I Whip Leave Me? ,11. Bart's Doodle ,12. Worlds Fattest Fertilizer Salesman ,13. His Big Fat Butt Could Shield Us All ,14. Spider Pig ,15. Recklessly Impulsive,(14.5.2011)

V případě mého největšího seriálového kultu se mi to píše velmi těžce, ale celovečerní Simpsonovi ve filmu jsou pro mě opravdu trochu zklamáním! Mým očekáváním bylo cosi velkolepého, ale přišel jen mírně nadprůměrný příběh, záplava gagů občas vázla, humor se konal, ale často takový nízkooktanový, zkrátka nenašel jsem jediný pádný důvod (až na pár roztomilých gagů, ale ty se mohly uplatnit i v rámci nějakého dílu), proč byl celovečerní film natočen... Tak dlouho ten film odkládali, tak dlouho nepodlehli tlakům studia atd. a pak najednou natočí celovečerák, který je sice hodně vtipný, ale nad intence seriálu nijak nepovyšuje... Ten film měl být tedy promyšlený do posledního detailu a já tam bohužel nacházel i vatové vycpávky, které sloužily jen a pouze k prodloužení filmu na celovečerní stopáž... Ale samozřejmě jsem se u toho smál, což ovšem není to, oč tu běží... Velká škoda promarněné šance... 75% (a jak píše Matty, hlavně z ,,úcty k seriálu")(25.8.2007)

• kiddo

Můžu sice vypadat jako suchar beze stopy smyslu pro humor, faktem ale je, že nebýt bez ustání se řehonící hirnlice po mé levici (díky ti za hřejivé objetí, broučku), asi by má bránice zůstala nedotčenější ještě mnohem výraznějším způsobem. Simpsonovi se našli ve standardním dvacetiminutovém formátu, s dvěma až třemi konzistentními liniemi, díky nimž je ten který díl dostatečně pestrý a zároveň natolik ucelený na to, aby nepůsobil zmateně. Ohniskem všeho dění je právě a jen rodinka žluťásků, přičemž ostatní, více či méně originální postavičky, plní funkci pouhých bonusových vedlejšků, na jejich kultovní status nehledě. Jenže „Simpsonovi ve filmu“ připomínají spíš než jeden díl seriálu umně a funkčně přenesený na celovečerní verzi jakousi pamětní ročenku; jednotlivé roviny příběhu nejsou dováděny do konce a vyšumí do ztracena (Flanders), jiné charakterizuje snaha přivést na plátno i ty z oblíbených figurek, které se jindy v seriálu mihly přinejlepším jen na několik minut, a ty linie, které by skutečně mohly tvořit kostru celého filmu, jsou utápěny v těch výše zmíněných. Navíc mi asi citelně chybí duše postmodernisty, abych dokázala ocenit variování již použitých motivů a odkazy v rámci celého seriálu a nepovažovala je jen za prachsprosté sebevykrádání (místo Homerova ráčka Spidey pig, po desítkách opakovaný otcovský konflikt, Líza opět ve víru lásky,…). Tahle rozplizlá honička za příliš mnoha zajíci tak může být co k čemu jedině někomu, kdo o seriálu nemá pořádně ani tuchy (což může být leda tak páně Mistrova domácnost). Dadel: čmuk, puso.(29.7.2007)

Seriálu jsem dal 4, takže filmu dávám taky 4. Ve filmu bylo opravdu hodně dobrejch vtipů a nejrůznějších narážek, ale opět se tvůrci nevyvarovali (stejně jako u seriálu) nějakýho toho moralizování. Třeba pitvání vztahu Barta a Flanderse mi připadalo úplně zbytečný a nudný. Pak nějaký ty kecy o rodině, atd... Celkově teda spokojenost, ale určitě to mohlo bejt lepší.(14.2.2008)

Byl jsem asi jediný, kdo tomu opravdu věřil, že se to povede, ale že se zto povede až tak, že budu v pokušení označit simpsonovi ve filmu jako nejlepší animák všech dob, nejpsychoanalytičtější pohled nejenom na současnou Ameriku a zároveň jednoznačně nejlepší film LFŠ, to jsem nečekal ani já._____ Nejdřív malé uklidnění na začátek, pokud jste viděli trailer a líbil se vám, bude se vám celovečerák líbit úplně stejně - a naopak. Navíc tvůrci tak trochu nemluvili pravdu s tím, že 80% toho, co vidíme v upoutávkách, nebude ve filmu, protože si nepamatuji na nic z trailerů, co v Simpsonech ve filmu nebylo._____ Nebojím se žlutou rodinku ve filmu označit za geniální, protože ten film jednak tématizuje proces percepce (úvod s Ichim a Scratchym a nahrávání znělky pořadu, "Fox reklama", "to be continued", sedící Simpsonovi v kině po čas záv. titulků a další...), nadále snad všechny seriály, z kterých se následně stal celovečerní film a okázale ničí fikční svět, vystavěný seriálem, že Homerovy nezbydou ani vlasy (ano, až tak jsou tvůrci neuvěřitelně důslední)._____ Stejně jako v celovečerním South Parku: Pekle na Zemi, i zde jsou dílčí motivy přebrány z některých epizod (Liza se zamiluje, Bart pohorší okolí svým chováním a Homer způsobí ekologickou katastrofu - vážně to není o ničem jiném, mně to na 87 minut bohatě stačilo). Ale vůbec to nevadí, protože jakmile se dosáhne jednoho deadlinu, hned se přechází svižně na druhý a žánrové přechody působí přirozeně a nekřečovitě._____ Pokud se někdo obával, že by nejdéle vysílanému (animovanénu) americkému seriálu došel třeba při celovečerní stopáži dech, může se uklidnit, protože hned v úvodních minutách je dáno jasně najevo, že tvůrci toči velkolepou podívanou, přeplněnou intertextuálními vsuvkami k prasknutí, gagy tak vygradovanými, že by Monty Pythoni a Parker se Stonem i Atkinson žasli a vše, úplně vše, i ta nejmenší dorbnost, je ve vyprávění famózním způsobem zužitkována. Vzpomínáte si na úvod Twin Peaks: Ohni, se mnou pojď, kdy sledujeme zrnící obrazovku televize, která je následně rozbita, čímž Lynch dává najevo, že koukáme celovečerní film určený pro kina a ne 4:3 tv seriál? Zde je to obdobné, navíc ten film má sice velice jednoduchý příběh, ale pokud někteří prohlašují, že si nemohou po záv. titulcích vzpomenout, o čem to vůbec bylo, tak je to proto, že odhalili předem fabuli (ten kousek je v tomhle hodně návodný) a mají pak problém se syžetem. Ten se týká hlavně toho, že zde jsou oblíbené postavičky ze seriálu, které se prostě musí předvést, a tak vtípek s buranem Kletisem působí samoúčelně, ale i ten je nakonec zasazen do vyprávění velice důmyslně. A pokud si říkáte, že South Park lákal a Kennyho bez kapuce, počkejte si do závěrečných titulek na první slova Meggie._____ Dílči výtky se týkají toho, že přece jenom s gradací na tom nejsou žluťáci nejlépe a na temporytmu by se mohlo ještě zapracovat. Honit moc zajíců najednou se nevyplácí a osobně jsem měl problémy i s tím, že ten film je otevřený jakékoliv psychoanalýze či filozofickému a hlubšímu čtení, ale častými a imho nadužívanými vhledy do mysli a hitchcockovskými a freudovskými symboly a aluzemi tohle čtení hyperbolizuje a zesměšňuje. Přesto Simpsonovi ve filmu považuji za snímek o Americe, ve kterém problém obřích rozměrů způsobil falus a ona postrádá superego a následně i id (a hraje k tomu nietzscheovská skladba "Tak pravil Zarathustra"!). A je to geniální. :-)(26.7.2007)

• - Když nahatý Bart jede na skateboardu, tak je to úplně poprvé, co vidíme genitálie některé z postav. V seriálu Simpsonovi (od r. 1989) je vždy vidět jen něčí odhalené pozadí. (fiLLthe3DD)

• - Když Homer jede hodit prasečí silo do jezera, tak jsou všude kolem jezera značky. Když ale Homer rychle odjíždí, tak tam žádná značka není. (Cheeker)

• - Varhanní noty ke skladbě zvané „Americký idiot: pohřební verze“ od rockové skupiny Green Day lze skutečně přehrát. (JasonIX)