Simpsonovi ve filmu

Simpsonovci vo filme

Simpsonovci FILM

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

V případě mého největšího seriálového kultu se mi to píše velmi těžce, ale celovečerní Simpsonovi ve filmu jsou pro mě opravdu trochu zklamáním! Mým očekáváním bylo cosi velkolepého, ale přišel jen mírně nadprůměrný příběh, záplava gagů občas vázla, humor se konal, ale často takový nízkooktanový, zkrátka nenašel jsem jediný pádný důvod (až na pár roztomilých gagů, ale ty se mohly uplatnit i v rámci nějakého dílu), proč byl celovečerní film natočen... Tak dlouho ten film odkládali, tak dlouho nepodlehli tlakům studia atd. a pak najednou natočí celovečerák, který je sice hodně vtipný, ale nad intence seriálu nijak nepovyšuje... Ten film měl být tedy promyšlený do posledního detailu a já tam bohužel nacházel i vatové vycpávky, které sloužily jen a pouze k prodloužení filmu na celovečerní stopáž... Ale samozřejmě jsem se u toho smál, což ovšem není to, oč tu běží... Velká škoda promarněné šance... 75% (a jak píše Matty, hlavně z ,,úcty k seriálu")(25.8.2007)

Byl jsem asi jediný, kdo tomu opravdu věřil, že se to povede, ale že se zto povede až tak, že budu v pokušení označit simpsonovi ve filmu jako nejlepší animák všech dob, nejpsychoanalytičtější pohled nejenom na současnou Ameriku a zároveň jednoznačně nejlepší film LFŠ, to jsem nečekal ani já._____ Nejdřív malé uklidnění na začátek, pokud jste viděli trailer a líbil se vám, bude se vám celovečerák líbit úplně stejně - a naopak. Navíc tvůrci tak trochu nemluvili pravdu s tím, že 80% toho, co vidíme v upoutávkách, nebude ve filmu, protože si nepamatuji na nic z trailerů, co v Simpsonech ve filmu nebylo._____ Nebojím se žlutou rodinku ve filmu označit za geniální, protože ten film jednak tématizuje proces percepce (úvod s Ichim a Scratchym a nahrávání znělky pořadu, "Fox reklama", "to be continued", sedící Simpsonovi v kině po čas záv. titulků a další...), nadále snad všechny seriály, z kterých se následně stal celovečerní film a okázale ničí fikční svět, vystavěný seriálem, že Homerovy nezbydou ani vlasy (ano, až tak jsou tvůrci neuvěřitelně důslední)._____ Stejně jako v celovečerním South Parku: Pekle na Zemi, i zde jsou dílčí motivy přebrány z některých epizod (Liza se zamiluje, Bart pohorší okolí svým chováním a Homer způsobí ekologickou katastrofu - vážně to není o ničem jiném, mně to na 87 minut bohatě stačilo). Ale vůbec to nevadí, protože jakmile se dosáhne jednoho deadlinu, hned se přechází svižně na druhý a žánrové přechody působí přirozeně a nekřečovitě._____ Pokud se někdo obával, že by nejdéle vysílanému (animovanénu) americkému seriálu došel třeba při celovečerní stopáži dech, může se uklidnit, protože hned v úvodních minutách je dáno jasně najevo, že tvůrci toči velkolepou podívanou, přeplněnou intertextuálními vsuvkami k prasknutí, gagy tak vygradovanými, že by Monty Pythoni a Parker se Stonem i Atkinson žasli a vše, úplně vše, i ta nejmenší dorbnost, je ve vyprávění famózním způsobem zužitkována. Vzpomínáte si na úvod Twin Peaks: Ohni, se mnou pojď, kdy sledujeme zrnící obrazovku televize, která je následně rozbita, čímž Lynch dává najevo, že koukáme celovečerní film určený pro kina a ne 4:3 tv seriál? Zde je to obdobné, navíc ten film má sice velice jednoduchý příběh, ale pokud někteří prohlašují, že si nemohou po záv. titulcích vzpomenout, o čem to vůbec bylo, tak je to proto, že odhalili předem fabuli (ten kousek je v tomhle hodně návodný) a mají pak problém se syžetem. Ten se týká hlavně toho, že zde jsou oblíbené postavičky ze seriálu, které se prostě musí předvést, a tak vtípek s buranem Kletisem působí samoúčelně, ale i ten je nakonec zasazen do vyprávění velice důmyslně. A pokud si říkáte, že South Park lákal a Kennyho bez kapuce, počkejte si do závěrečných titulek na první slova Meggie._____ Dílči výtky se týkají toho, že přece jenom s gradací na tom nejsou žluťáci nejlépe a na temporytmu by se mohlo ještě zapracovat. Honit moc zajíců najednou se nevyplácí a osobně jsem měl problémy i s tím, že ten film je otevřený jakékoliv psychoanalýze či filozofickému a hlubšímu čtení, ale častými a imho nadužívanými vhledy do mysli a hitchcockovskými a freudovskými symboly a aluzemi tohle čtení hyperbolizuje a zesměšňuje. Přesto Simpsonovi ve filmu považuji za snímek o Americe, ve kterém problém obřích rozměrů způsobil falus a ona postrádá superego a následně i id (a hraje k tomu nietzscheovská skladba "Tak pravil Zarathustra"!). A je to geniální. :-)(26.7.2007)

Humor pro všechny věkové kategorie, přiměřeně dávkované gagy a hlášky vás jistě nenechají v klidu a přemýtat, kdy bude konec. Hodně vtípků je vyřčeno ,,narážkou", takže vás to přinutí i maličko popřemýšlet... Fanoušci tv série si mohou přihodit hvězdičku na vrch.(23.12.2007)

Čekalo se na tuhle filmovou událost snad celé věky, ale jednou to prostě přijít muselo. Problém byl v tom, že tvůrci nedokázali vymyslet příběh, který by na necelou hodinu a půl fungoval. Ono je tedy vidět, že to natahujou jak nejlíp můžou, ale na oplátku právě v té natahované části je tolik skvělých vtipů, že přimhouřit obě oči je prakticky povinností. Simpsonovi ve filmu se prostě povedli na výbornou. Po tolika dílech v seriálu, kdy se člověk diví, kam stále na ty nápady chodí se vyloupl velice povedený animovaný film s excelentním českým dabingem, který pobaví celou rodinu a o to více potěší milovníky nejlepšího seriálu na světě. Stejně jako mě! --- Tati, to není fér zabíjet ryby elektrickým proudem. - Jakožto veliký milovník ryb chci, aby umírali důstojně.(3.8.2007)

Zvláštní - už jsem to viděl dvakrát a asi to párkrát v životě ještě uvidím, nicméně pocit, že Simpsonovi už jsou v současnosti slabý seriál, nezmizí a celovečerní film tento dojem jenom prohloubil. Prvním důvodem je prostě fakt, že se zde snížila míra politické nekorektnosti. Druhým důvodem je velice chabý příběh, či spíše jen střípky gagů. Třetím důvodem je to, že z Homera se stalo už příliš velké hovado a tupoun a přestala to být legrace.(25.12.2007)