Simpsonovi ve filmu

The Simpsons Movie

Animovaný / Komedie

USA, 2007, 83 min

• kiddo

Můžu sice vypadat jako suchar beze stopy smyslu pro humor, faktem ale je, že nebýt bez ustání se řehonící hirnlice po mé levici (díky ti za hřejivé objetí, broučku), asi by má bránice zůstala nedotčenější ještě mnohem výraznějším způsobem. Simpsonovi se našli ve standardním dvacetiminutovém formátu, s dvěma až třemi konzistentními liniemi, díky nimž je ten který díl dostatečně pestrý a zároveň natolik ucelený na to, aby nepůsobil zmateně. Ohniskem všeho dění je právě a jen rodinka žluťásků, přičemž ostatní, více či méně originální postavičky, plní funkci pouhých bonusových vedlejšků, na jejich kultovní status nehledě. Jenže „Simpsonovi ve filmu“ připomínají spíš než jeden díl seriálu umně a funkčně přenesený na celovečerní verzi jakousi pamětní ročenku; jednotlivé roviny příběhu nejsou dováděny do konce a vyšumí do ztracena (Flanders), jiné charakterizuje snaha přivést na plátno i ty z oblíbených figurek, které se jindy v seriálu mihly přinejlepším jen na několik minut, a ty linie, které by skutečně mohly tvořit kostru celého filmu, jsou utápěny v těch výše zmíněných. Navíc mi asi citelně chybí duše postmodernisty, abych dokázala ocenit variování již použitých motivů a odkazy v rámci celého seriálu a nepovažovala je jen za prachsprosté sebevykrádání (místo Homerova ráčka Spidey pig, po desítkách opakovaný otcovský konflikt, Líza opět ve víru lásky,…). Tahle rozplizlá honička za příliš mnoha zajíci tak může být co k čemu jedině někomu, kdo o seriálu nemá pořádně ani tuchy (což může být leda tak páně Mistrova domácnost). Dadel: čmuk, puso.(29.7.2007)

V případě mého největšího seriálového kultu se mi to píše velmi těžce, ale celovečerní Simpsonovi ve filmu jsou pro mě opravdu trochu zklamáním! Mým očekáváním bylo cosi velkolepého, ale přišel jen mírně nadprůměrný příběh, záplava gagů občas vázla, humor se konal, ale často takový nízkooktanový, zkrátka nenašel jsem jediný pádný důvod (až na pár roztomilých gagů, ale ty se mohly uplatnit i v rámci nějakého dílu), proč byl celovečerní film natočen... Tak dlouho ten film odkládali, tak dlouho nepodlehli tlakům studia atd. a pak najednou natočí celovečerák, který je sice hodně vtipný, ale nad intence seriálu nijak nepovyšuje... Ten film měl být tedy promyšlený do posledního detailu a já tam bohužel nacházel i vatové vycpávky, které sloužily jen a pouze k prodloužení filmu na celovečerní stopáž... Ale samozřejmě jsem se u toho smál, což ovšem není to, oč tu běží... Velká škoda promarněné šance... 75% (a jak píše Matty, hlavně z ,,úcty k seriálu")(25.8.2007)

Abych pravdu řek, tak jsem čekal trošku ústup ze slávy oproti seriálu, ale ono to nakonec vůbec neni špatný, ba naopak je to skoro skvělý. Samozřejmě, že to neni takový jako seriál, hlavně kvůli stopáži, která je sice tak akorát dlouhá na animáč, ale i tak to nedokáže udržet vysokou laťkou kterou nasadil samotnej seriál. Střídaj se tady naprosto geniální kousky s trochu nudnějšíma pasážema a přišlo mi, že některý vtipy neměly takovej efekt jakej měly mít. Nicméně se nakonec podařilo udělat výbornej a dokonale zábavnej film k jednomu z nejlepších seriálů všech dob. Slabších 5*(12.8.2007)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $183,135,014Tržby Celosvetovo $527,071,022Tržby za predaj DVD v USA $97,381,136 //počet predaných kusov 5,725,254║ Na to že seriál až tak moc nemusím, som sa dosť slušne na tom zabavil. /videl v kine: 70%/(5.8.2007)

Tři nadprůměrně vtipné epizody vměstnané do celovečerního filmu, škoda jen, že všechny nejlepší vtípky byly ukázány již v trailerech. Nesledoval jsem dabovanou verzi (ani jsem ji nevyhledával) a musím konstatovat, že i originál má něco do sebe. Homerovo "d'oh" nejde ničím hodnotným nahradit a smál jsem se pokaždé kdy ono citoslovce zaznělo. Samotný příběh je prostý jak je u Simpsonů obvyklé, kadence vtipů a slapstick násilí taktéž, snad jediné v čem se celovečerák liší od seriálu je monumentální hudební doprovod Hanse Zimmera, už jen jeho účast na projektu je vtipem sám o sobě, a to docela povedeným. Seriálu jsem vtisknul čtyřhvězdičkové hodnocení a nevidím jediný důvod, proč bych tak neměl učinit i u jeho delšího bratříčka.(15.1.2009)

• - Ve chvíli, kdy se skupina Green Day potápí, vyplavou na hladinu pouze housle. V jejich skladbě jsme však mohli zaslechnout i čelo, které však kupodivu nevyplave a ani se nikde neobjeví. (P. J. D.)

• - Ve scéně, kdy Bart prohledává ve vlaku cizí zavazadla, paroduje pomocí černé podprsenky maskota "zlotřilé korporace", jak ji sám nazval, Mickey Mouse. (P. J. D.)

• - Nápis Springfield je při položení báně poničen. Když Homer jede na motorce zneškodnit bombu, je poničen úplně jinak. (LindaKola)