Friday Night Lights (TV seriál)

Drama / Sportovní

USA, 2006, 76x60 min

David Boyd

Kyle Chandler, Connie Britton, Aimee Teegarden, Brad Leland, Taylor Kitsch, Jesse Plemons, Zach Gilford, Maggie Wheeler, Aasha Davis, Minka Kelly, Kevin Rankin, Brea Grant, Alexandra Holden, Jana Kramer, Brett Cullen, Nicole Taylor, Kasey Stevens, Adrianne Palicki, Patrick J. Adams, Jae Head, Scott Porter, Benjamin Ciaramello, Ricky Smith, Sam Jaeger, Gaius Charles, Jeremy Sumpter, D. W. Moffett, Kim Dickens, Alicia Witt, Daniella Alonso, Janine Turner, Brooke Langton, Steve Harris, Glenn Morshower, Austin Nichols, Zach Roerig, Michael B. Jordan, Saxon Sharbino, Aldis Hodge, Barry Tubb, Caleb Landry Jones, Sinqua Walls, Tamara Jolaine, Lupe Trejo, Marissa Garrison, RJ Smith-Tillman, Amanda Phillips, GiGi Erneta, Deke Anderson, Gary Teague, Walter Perez, Morgana Shaw, Morgane Slemp, Dora Madison Burge, Denise Williamson, Roger Edwards, Ryan Lee, Grey Damon, Cathy Baron, Joe Grisaffi, Jeremy James Douglas Norton, Kate Melton, Richard Dillard, Jonh McIntosh, Scott Jefferies, Jessica Nicole Webb, Brian Thornton, Everett Sifuentes, Dan Braverman, Carl Savering, Larry Jack Dotson, Drew Waters, Gerardo Davila, Justin Meeks, David Born, Matt Lauria, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Lidia Porto, Brighton Sharbino, Brooke Peoples, Kristin Malko, Nicole Foster Callahan, Adriene Mishler, Alexandra Begg, Liz Gonzalez, Randy Frank, Stephanie Hunt, Katherine Willis, Jessica Roth, Logan Henderson, Kim Smith, Stacey Oristano, Chris Osborn, Sue Rock, Hope Jaymes, Rett Terrell, John Zinman, Stephen Bishop, Will Harris, Jacqueline Journey, Steven Chester Prince, Matthew Garth II, Nadia Sahari, Todd Terry, Andrew Sensenig, Merrilee McCommas, Wilbur Fitzgerald, Deneen Tyler, Rebecca McFarland, Matthew Tompkins, Jonathan Brooks, Mark Dalton, Jessie Pavelka, Davi Jay, Michael Waxman, Gil McKinney, Madi Goff, Joey Oglesby, Lamarcus Tinker, Matt McTighe, David Hickey, Nnamdi Asomugha, Chris Doubek, Allan Graf, Brenda Isaacs Booth, Julin, Matt Leonard, Lou Anne Stephens, Ben Taylor, Patrick Massett

První série je na 5*, druhá na 2*, třetí na 4*, čtvrtá na 3* a s pátou se uvidí, zatím tedy 4*.(6.2.2013)

__Friday Night Lights: 1.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,799,420 //počet predaných kusov 90,016 ║ __Friday Night Lights: 3.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,279,066 //počet predaných kusov 120,014(18.1.2011)

Vynikající seriál ze sportovního prostředí, dokonce jsem díky němu překousl předsudky a začal se trochu orientovat v americkém fotbalu. Zásadní oproti jiným podobným seriálům jako třeba One Tree Hill je, že se děj, vedle jiných, točí i kolem postavy samotného kouče. Jeho pozice je vykreslena dost detailně a konečně si může i nezasvěcený udělat představu o tom, jaká taková práce je, protože já říkám, že udržet jakýkoli tým pohromadě není žádná sranda a dodat k tomu i výhry už vůbec ne. Výborný seriál s pětihvězdičkovým "S". EDIT1: Tak toto jsem napsal po první řadě; trvalo mi to dokoukat pěkných pár měsíců, ale mám hotovo a mohu s klidem prohlásit, že jsem se v úvodním hodnocení nemýlil. Mám sice pro sportovní seriály speciální slabost, ne každý si ale cením takhle vysoko. Tenhle lze nejlépe přirovnat k One Tree Hillu. Problém OTH byl v tom, že nevěděli, kdy přestat. FNL odešly na vrcholu, po famózní páté řadě, OTH namísto toho po čtyřech výborných řadách přišel s pátou slabší a pak, no přiznám se, že pak jsem, a určitě ne jako jediný, přestal koukat. Šlo to prostě do háje. Natahovat seriál do zblbnutí jen kvůli penězům je prostě blbost. Proto si FNL zaslouží plnou palbu pěti * i dnes po pěti řadách + přihodím navíc speciální cenu "Golden Pigskin" pro nejlepší seriál z prostředí míčového sportu. Vřele doporučuji! EDIT2: Dnes (2015) s odstupem nějakého toho roku už je pro mě tento seriál absolutně kultovní záležitostí po boku velikánů jako Stargate nebo Friends.(29.1.2013)

O, ten zlaty tmarsky konzervativni Texas. Tam bych vezne nechtel zit. Ale i proto je tahle konverze sportovniho dramatu, psychologicko - socialni sondy a stredoskolsky cucacky vlastne tak moc zajimava. Jasne, zadna svetobornost a navic Amerika jako prase, ale jako cesta do hlubin duse fanatickyho kraje, kde nikdo necti nic jinyho nez fotbal, a jako vhled do zakulisy stredoskolskyho sportu resp. kultury, ktera se opira hlavne o sportovni vykony, je to docela rana. U me dobry. SNad jen skoda tech hrozne archetypalnich postav a klisovitejch situaci (steroidy, promiskuita, rozvracena rodina...)(4.7.2011)

Co se týče "amerického fotbalu" - nemám ho ráda - protože s fotbalem nemá skoro nic společného (má se to jmenovat spíš handball), celkově fotbal nesnáším, takže to je jedno. Za druhé: neuvěřitelně mě irituje fanatická nábožensky založená americká společnost (zde velmi sugestivně zobrazena). Za třetí: všech těch vztahových seriálů už mám někdy plný zuby.... ALE - FNL je tak výjimečně napsaný a zpracovaný seriál (především dokonalá první série), že i přes všechny výhrady dávám slušné 4 hvězdy (kazí to až čtvrtá a pátá série). Proč? Protože kvalita by měla být po zásluze ohodnocena ať už máte jakékoliv předsudky (jako já), FNL ve mě dokázal probudit vášeň pro sport, který bych normálně ze srdce nenáviděla. Navíc se nevyhýbá tématům, které jsou v Americe většinou jedno velké tabu.(23.7.2010)