Světla páteční noci (TV seriál)

Friday Night Lights

Drama / Sportovní

USA, 2006, 76x44 min

David Boyd

Kyle Chandler, Connie Britton, Aimee Teegarden, Brad Leland, Taylor Kitsch, Jesse Plemons, Zach Gilford, Maggie Wheeler, Aasha Davis, Minka Kelly, Kevin Rankin, Brea Grant, Alexandra Holden, Jana Kramer, Brett Cullen, Nicole Taylor, Kasey Stevens, Adrianne Palicki, Patrick J. Adams, Jae Head, Scott Porter, Benjamin Ciaramello, Ricky Smith, Sam Jaeger, Gaius Charles, Jeremy Sumpter, D. W. Moffett, Kim Dickens, Alicia Witt, Daniella Alonso, Janine Turner, Brooke Langton, Steve Harris, Glenn Morshower, Austin Nichols, Zach Roerig, Michael B. Jordan, Saxon Sharbino, Aldis Hodge, Barry Tubb, Caleb Landry Jones, Sinqua Walls, Tamara Jolaine, Lupe Trejo, Marissa Garrison, RJ Smith-Tillman, Amanda Phillips, GiGi Erneta, Deke Anderson, Gary Teague, Walter Perez, Morgana Shaw, Morgane Slemp, Dora Madison Burge, Denise Williamson, Roger Edwards, Ryan Lee, Grey Damon, Cathy Baron, Joe Grisaffi, Jeremy James Douglas Norton, Kate Melton, Richard Dillard, Jonh McIntosh, Scott Jefferies, Jessica Nicole Webb, Brian Thornton, Everett Sifuentes, Dan Braverman, Carl Savering, Larry Jack Dotson, Drew Waters, Gerardo Davila, Justin Meeks, David Born, Matt Lauria, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Lidia Porto, Brighton Sharbino, Brooke Peoples, Kristin Malko, Nicole Foster Callahan, Adriene Mishler, Alexandra Begg, Liz Gonzalez, Randy Frank, Stephanie Hunt, Katherine Willis, Jessica Roth, Logan Henderson, Kim Smith, Stacey Oristano, Chris Osborn, Sue Rock, Hope Jaymes, Rett Terrell, John Zinman, Stephen Bishop, Will Harris, Jacqueline Journey, Steven Chester Prince, Matthew Garth II, Nadia Sahari, Todd Terry, Andrew Sensenig, Merrilee McCommas, Wilbur Fitzgerald, Deneen Tyler, Rebecca McFarland, Matthew Tompkins, Jonathan Brooks, Mark Dalton, Jessie Pavelka, Davi Jay, Michael Waxman, Gil McKinney, Madi Goff, Joey Oglesby, Lamarcus Tinker, Matt McTighe, David Hickey, Nnamdi Asomugha, Chris Doubek, Allan Graf, Brenda Isaacs Booth, Julin, Matt Leonard, Lou Anne Stephens, Ben Taylor, Patrick Massett, Libby Villari

Nemám rada futbal (ktorýkoľvek:-) a obzvlášť mi lezie na nervy kult, ktorý Američania okolo športu robia - obzvlášť na strednej škole. FNL je však aj o inom ako o futbale a pozerá sa naň aj kritickým pohľadom. Páči sa mi, ako seriál verne vykresľuje atmosféru texaského malého mesta. Zo začiatku mi trochu vadila tá kamera ala dokumentárny film, ale keď som si na ňu zvykla, uvedomila som si aká geniálna záležitosť tento seriál je. Najväčšou prednosťou jeho sú neskutočne silné príbehy jednotlivých postáv a ich parádne obsadenie. FNL by sa dokonca dal nazvať dôkladnou štúdiou ľudskej povahy. Dobrí ľudia prekonávajú ťažké situácie, pomáhajú si, klopýtajú a zápasia so životom, slabšie povahy zlyhávajú, no každopádne, ten boj je fascinujúci.(25.5.2012)

Místy mi FNL připomínalo One Tree Hill, jenom ta dramata, co se tam odehrávala nebyla přitažená za vlasy a celkově to na mě působilo realisticky. Trošku mi vadilo, že v posledních řadách už se nevyskytovala většina původních postav, ale pořád se to dalo sledovat. A musím přiznat, že Friday Night Lights ve mně vzbudilo zájem o americký fotbal. Scény z tréninků a především samotných zápasů mi přišly nejzajímavější. Oblíbené postavy: Eric, Landry, Smash, Tyra, Tim, Matt, Tami.(13.7.2014)

Uz je to trochu delsi dobu co jsem do videl, ale vim, ze me to tehdy dostalo, minimalne prvni serie si z moji strany 5 hvezd zaslouzi. Mam rad sportovni filmy a serialy a taky pribehy o outsiderech. Navic Matt byl sympatak a dcera trenera kocka, coz taky nejakej ten bodik v hodnoceni prida :) Za zminku urcite stoji Taylor Kitsch, ktery tady zacinal karieru, kterou si letos (2012) dvema blockbustera, ktery kasovne pohoreli, pohrbil.(16.8.2012)

Co se týče "amerického fotbalu" - nemám ho ráda - protože s fotbalem nemá skoro nic společného (má se to jmenovat spíš handball), celkově fotbal nesnáším, takže to je jedno. Za druhé: neuvěřitelně mě irituje fanatická nábožensky založená americká společnost (zde velmi sugestivně zobrazena). Za třetí: všech těch vztahových seriálů už mám někdy plný zuby.... ALE - FNL je tak výjimečně napsaný a zpracovaný seriál (především dokonalá první série), že i přes všechny výhrady dávám slušné 4 hvězdy (kazí to až čtvrtá a pátá série). Proč? Protože kvalita by měla být po zásluze ohodnocena ať už máte jakékoliv předsudky (jako já), FNL ve mě dokázal probudit vášeň pro sport, který bych normálně ze srdce nenáviděla. Navíc se nevyhýbá tématům, které jsou v Americe většinou jedno velké tabu.(23.7.2010)

__Friday Night Lights: 1.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,799,420 //počet predaných kusov 90,016 ║ __Friday Night Lights: 3.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,279,066 //počet predaných kusov 120,014(18.1.2011)

• - Režisér Peter Berg obsadil do menších rolí Kylea Chandlera a Minku Kelly i v jeho dalším snímku Království (2007). (Pajky3)

• - Kyle Chandler za svou roli získal v roce 2010 nominaci na ocenění Emmy, kterou v roce 2011 proměnil ve vítězství. (Roman.Ticka)

• - Connie Britton a Brad Leland si záhrali i ve stejnejmeném filmu Světla páteční noci (2004), a to dokonce i podobné role. Connie Britton manželku trenéra a Brad Leland nadšeného fanouška a sponzora týmu. (Pajky3)