Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

dyfur

......nenápadný a pritom výborne natočený príbeh s dobrými hereckými výkonmi....zaujímavo-netradične spracovaná téma z 2.svetovej vojny. ()

JOHN.NY

Dojemný příběh, který na počátku šokuje svým námětem, poté se rozehrává drama o ženě, která způsobuje bolest, kde může a nadešel čas, aby za to pikala. Odpustit jí je schopen pouze její chlapec. Daldry opět nezklamal a Kate Winslet famozní...letos jí Oscara ze srdce přeji. Je to také jediná Cena Akademie, na níž má Předčítač, dle mého názoru, šanci. Ačkoli se mi velmi líbil, top film roku 2008 z toho není.. ()

maverick10

Nemohu jinak. Vzdycky je snazsi vypichnout chyby a kritizovat, nez najit pozitiva a chvalit. Tady se chvalit musi. Uzasna Kate, stejne jako Kross pod taktovkou citliveho Dalryho davaji filmu emocionalni oskarovou uroven. Kdyz tento bajecny pribeh zasadite do obdobi II. Svet. valky a zakomponujete do pribehu takove atributy jako cit vs. moralka, dostanete opravdu silne dilo, ktere dostalo popravu oskarovou nominaci. ()

SonG

Opravdu vkusně natočené drama......Nezodpovězené otázky nabádají k tomu, aby si sám divák mohl vybrat, co je pro něj to pravé...Kate je fakt parádní, a ani Fiennes nepokulhává za výborným hereckým výkonem Winsletové....Mrazivé drama, které si ty nominace určitě zasloužilo.... ()

Kate...

Tak citlivý snímek, vše tak jemně zachycující, při kterém nás pomalu vtahoval do hluboké propasti, klavír stále hrál a pak byl konec, konec tohoto silného příběhu. ()

lioncel

Stephen Daldry .. a opět .. už podruhé, skvělým způsobem na plátno kina přenesené nádherné literární dílo .. znovu velmi náročné a hodně těžké téma .. náročné na přemyšlení .. požadující po divákovi mít přeci jen, alespoň trochu, určité povědomí o době, ve které se odehrává a o době, o které se zmiňuje .. pokud jste s tímto v obraze, zasáhne vás to naplno silou, která ve vás rozkmitá každičké nervové vlákénko .. pokud jste tedy přístupní emocím, tomuto způsobu vyprávění a síle tohoto konkrétního příběhu .. velmi dobré herecké obsazení na všech postech a skvělé výkony hlavních představitelů jen umocní tento filmový zážitek, na který se jen tak nedá zapomenout … evokuje to u mne pocit, že je to pro mě .. vlastně takový antiSchindlerův seznam … ()

Taninaca

Herecký koncert Kate Winslett...určitě ano. Ale skvěle jí sekunduje i mladičký David Kross, který se výborně popasoval s náročnou rolí. Drama zachycuje úplně jiný pohled na hrůzy 2. světové války, ale v žádném případě vám nenutí jejich omluvu. Citlivý a k zamyšlení hodný film, který ve vás dlouho zůstane. ()

berusche

Musím Kate přiznat, že za tohle si své ocenění tehdy asi zasloužila. Když jsem si snímek pouštěla, vlastně jsem ani nevěděla, o čem bude. Což bylo možná dobře, poněvadž v polovině, po dramatickém vztahu mladý X stará jsem čekala, čím vyplní tvůrci další půl hodinu...tohle jsem tedy vážně nečekala. Je pravda, že podstata celého tajemství byla zřejmá už dříve, ale že na ní bude stát celý film, mě překvapilo. Ráda bych upřesnila, že válečné drama to rozhodně není, o drama se to snaží celkem výborně. Přesto, trochu mě iritovalo, že v Německu měli knihy v angličtině a že mladý pán četl anglicky i Homéra ve starořečtině. Ten proces s válečnými zločinci v roce 1966 si budu muset dostudovat, ten mi také trochu zůstává záhadou. Takže přes to všechno, za tři. ()

ilemas

Silný film svými slovy vyvolávající otázky k zamyšlení. I přes pomalé tempo vyprávění mě příběh ani trochu nenudil. ()

M.i.k.e

po "slabší" první třetině se Předčítač rozjede do dechberoucího dramatu v čele s úžasnou Kate Winslet...po Mendesově Revolutionary Road další opravdu silný zážitek...prostě nádhera... ()

Lischai

Zejména jsem ocenil scény rozhovorů na Michaelově semináře, kdy se podrobněji rozkrývala otázka individuální viny na holocaustu. Bohužel tento konkrétní prvek nebyl v předloze příliš rozehrán, takže ani v Adaptaci se s ním Hare příliš nepárá. A v tom je právě i můj problém s tímto filmem. Příliš velký prostor na prosté sdělení příběhu není využit i k nějakému hlubšímu rozkrytí tématu, o kterém má film pojednávat. ()

Lyncha

Tedy taky jsem z toho filmu nebyla zrovna odvázaná, ale dost mě zarážejí některé komentáře, například viz FosaCZ: "...film se absolutně nesnaží objasnit příčinu jejího jednání." A to není sám. Tak mě napadá, že film vypli v půlce, nebo byli po hodině romanitky tak otupělí (což mě teda hrozilo taky), že ho nevnímali. ()

SallyZen

Mnoho povyku pro nic. Předčítač je určitě zajímavě napsané drama s válečnými prvky. A musim říct, že i když Kate Winslet moc nemusim, tak je paní herečka, ale tady možná jediná. Fiennes dostal málo prostoru a ten mladej hošan hrající hlavní postavu by se měl jít bodnout. Víc nesympatickýho týpka tam dát nemohly. O to víc mě to potom nebavilo a postupem času se mi vkrádal do mozku pocit, že mě to už nezajímá a nebaví mě to. Dvě hvězdy dávám za Kate a krásku Karoline. Pro mě nadhodnocené dílo. 45% ()

peiton

Predčítač je pre mňa prechádzka jedným melancholicky smutným rom.príbehom nenaplnenej lásky na pozadí 2.svet.vojny.V dobrom slova zmysle,samozrejme.V mnohých ohľadoch a smeroch veľmi podobný a mne pripomínajúci Zápisník jednej lásky od Nicka Cassavetesa.čo mi v Predčítačovi chýbalo alebo čo by som mu vytkla bolo,to povestné rozprávanie resp.rozprávač/čka,a na pozadí jeho/jej občasný komentár v priebehu deja. A myslím si,že sa nevyjadrím až tak zle,ked napíšem,že by to bol iste veľmi dobrý ťah na dušu nejedného romantika.V Predčítačovi som túto trefnú vsuvku postrádala.A teda 1 hviezdu mažem,lebo toto im neodpustím.Chýbalo to ako soľ.No na strane druhej,toto zakopnutie bolo vykompenzované veľkým obráteným vekovým rozdielom medzi hlav.hrdinami,ktoré sa nevidí tak často vo filmoch a dodáva snímku určitú dávku originality. A navyše aj bez typicky super hollywoodskeho happyendu.No nech sa páči :) ()

Martin741

Reziser Stephen Daldry natocil sympaticky film s Kate Winslet /Titanic/ a maximalne zaujimavym pribehom. Najprv vzplanie laska on+ ona, potom nasleduje rozlucenie, aby sa po X rokoch znovu stretli, tentokrat vsak na lavici obzalovanych sedi ona - Kate Winslet a mladik sa dozvie neprijemne tajomstva z jej predchadzajuceho zivota. Prva polhodina filmu dost nudi, ale ked ju divak prezije, potom sa rozbehne prava filmarina a jazda. David Kross tu ujhral tiez dobre a film je sympatickou, ale dost neprijemnou dramou nielen o pravde, odpusteni, ale aj o hriechoch z minulosti a o tom, ako sa s nimi vysporiadat. 80 % ()

kaposlav

No zaujímavo podaný film, ktorý viedol diváka k tomu, aby mu bolo ľúto Hany asi. Každopádne je to dobrý film. Keď som videl v žánroch vojnový, tak som trošku čakal niečo iné, ale film ukazuje, že vojnový môže byť aj bez zbraní a výstrelov. ()

shyster

Radši si přečtěte knížku, podle které tento film byl natočen. Napsal ji Bernard Schlink a emocionálně vás dostane. Ne jako tenhle chudý bratříček. ()

dezorz

Politicky korektny film podla politicky korektnej knihy o holocauste? To proste nejde. Nejde natocit dojak o moralne tazkych temach takymto zjednodusovanim, takytmo moralnym eskamoterstvom. Predcitac mozno nie je zlym filmom. Ale nie je filmom dobrym. A je filmom gycovym. Tema filmu je tazka a komplikovana: schopnost naroda vyrovnat sa so svojou moralne zlou minulostou. Film na to ide dobre, z naroda si berie len 2 osoby a na ich zivote zobrazuje tuto temu. Cim viac osob, tym komplikovanejsie by to bolo. Nie nemozne, len tazke. M.Jancso dokazal natocit posobivy anti vojnovy film bez jedineho hlavneho hrdinu . Problem je, ze si filmari zvolili pomale tempo rozpravania. Takym sposobom pracuju majstri, geniovia. Tarkovskeho Zrkadlo, Angelopoulosov Odyseus – to su genialne filmy o narodnej identite, o vyrovnani sa s historyckym zlom. Precitac je nudny, gycovy, klisovy. Chce posobit umelecky kvalitne, ale nema na to. Nuti nas do sucitu s hlavnou hrdinkou, ukazuje, ze je to vlastne len nevedoma robotnicka, nie uplne schopna rozlisit zlo od dobra. Ze je obetou spiknutia ostatnych dozorkin. Ze je to vecna osudova laska kedysi mladeho a nezreleho, dnes dospeleho a zreleho cloveka. Nuti nas do jednoznacnych otazok na ktore vacsinou su jednoznacne odpovede. Dobry film nema nutit, ma ponukat. Ma ponukat rozne uhly vykladu. Predcitac je priamociary a sucitlivy – ako otazky tak emocie kladie jednoznacne. Preto je to gyc. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž