Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Želik

Nečakala som nič, respektíve nevedela som, čo od toho čakať. Daldryho prácu som veľmi nepoznala a Kate Winslet bola pre mňa len tá kočka z Titanicu. A potom prišiel tento film. Nestačila som sa čudovať, čo všetko ma dojme, čo môže spôsobiť prílišná hrdosť, aké ťažké je vyrovnať sa s minulosťou a ako všetci traja hlavní predstavitelia vedia dobre hrať. ()

willow666

S knihou se film samozřejmě nedá srovnat, a proto se o to ani nebudu snažit. Hlavní problém je spíše délka, nebo lépe řečeno naprosto zbytečné protahování. Kate Winslet se role podařila, nevím sice, co kromě masky je na ní oscarového, ale proti jejímu spíše úsměvnému mladému protějšku samozřejmě vyniká. Škoda, z Předčítače se dalo dostat mnohem víc než nevyvedený pokus o hluboké poselství. ()

Skip

Hned, jak jsem dočetl knihu, pustil jsem si film. Kniha se může více věnovat tomu, co cítí hlavní hrdina, vypravěč příběhu, uvnitř, což na plátně nejde, a tak se stalo, že jedno médium doplňovalo druhé, což bylo velmi obohacující, i když jsem byl ve filmu zbaven momentů překvapení. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem nejdřív četl knihu, že se mi zdálo, jako by až příliš okatě dávala Hanna najevo, že je vlastně (nechci prozrazovat), takže to muselo kažému brzy dojít. Možná se mi to jen zdálo. Kdo ví, jak by to bylo bez předchozího čtení. Každopádně to byl velmi dobrý film se skvělými hereckými výkony. ()

Vědma

První polovina mě hodně nudila. Tohle mě fakt nebavilo sledovat a nevím, proč vůbec tomuto vztahu byla věnovaná tak velká část filmu. Celou dobu jsem se totiž Kate neKate těšila na Ralpha Fiennese. A je pravda, že on byl podle mě na filmu to nejlepší. Mladý herec se snažil, ale neměl na to, přenést emoce, Hannu jsem nelitovala, vinu měla a nic ji nezmenší ani negramotnost. Ta asi nejmíň. ()

Foma

Nechci moc fantazírovat, ale některý metafory filmu, pokud je tak autor myslel, mi přijdou docela hluboký. Takže, Hanna Schmitz se tak moc styděla za svoji negramotnost, že nejen dělala dozorkyni v koncentráku, ale později i raději přijala doživotní trest, než aby se prozradila. Nevím, jestli tohle každýmu dojde. Ona nejspíš nic moc nemohla dělat a možná ani nevěděla, o jakou práci se uchází. Její hnací silou bylo skrejt svojí negramotnost, zvláštní. A staví jí to do jinýho světla, rozhodně ne černobílýho. Dále, krabička, kterou si nakonec vezme přeživší Židovka. Proč? Jako sentimentální vzpomínku na dětství anebo jako symbol toho, že všichni mají něco společnýho? Že i esesačka měla s ní něco společnýho a že byla tedy člověk? A bylo to celý vůbec jako metafora pro Němce, který byli nevědomí, tj. negramotný, a pořádně nevěděli, co dělaj? Jenom plnili svoje povinnosti? Mladej student práv vykřikuje, že to všechno věděli a nic s tim nedělali. Ale bylo to opravdu tak? My to všichni víme až potom, všichni vidíme následky a k odsudku je hrozně blízko. Ale když je člověk při tom nebo v tej době, má vůbec šanci to vědět? Musíme se tedy snažit bejt co nejvíc "gramotný", aby se takový věci nestávaly? Zajímalo by mě, jestli to takhle Daldry myslel. ()

kajas

Jsem naprosto nadšená. Dojemný příběh, krásná hudba a samozřejmě úchvatná Kate. Teď jsem si teprve uvědomila, že kromě "Titanicu" jsem neviděla jediný její film. Běda mi! Plné hodnocení přesto nedám, sama nevím, proč. Snad mi vadila příšerná stylizace Kate na starší paní (v těch 65 letech vypadala na 80) nebo mi konec nepřišel tak dojemný (ani slzička). JInak nádhera. ()

Patw

Bylo mi tak nějak jedno o čem film je hlavně, že v něm je Kate Winslet. Těšil jsem se že uvidím film s Kate který sklízí dobré ohlasy. Na konci filmu jsem si uvědomil že Kate Winslet jsem tak nějak zazdil. !spoiler! Na konci jsem totiž byl hlavně překvapený příběhem ženy, která se styděla přiznat pravdu a radši se nechala zavřít... sebevražda byla už jen překvapení alá "třešnička na dortu" celého filmu - aspoň že z toho jde cítit to osvobození. Na konci musím znovu zopakovat hlavní otázku filmu: How far would you go to protect a secret? ()

Dont

Knihu jsem nečetl a ani jsem neznal její obsah. Trailer jsem neviděl a nečetl jsem ani žádné komentáře, natož pak obsah distributora, který ostatně čtu jen málokdy. Takže jednak neporovnávám s knižní podobou a taky jsem první půlhodinu nebral jako nějaké čekání na zásadní obrat nebo odhalení, prostě jsem jen sledoval dění a čekal, co se bude dít. Film byl tak pro mne plný překvapení, více než solidně ztvárněné romantiky a také skvělých hereckých výkonů. Kate Winslet si Oscara bezesporu zasloužila, bez ohledu na to jak často ukázala prsa nebo pozadí. Ralph Fiennes v mém hereckém žebříčku stále stoupá výš a výš a asi už by mohl mít místo mezi mými oblíbenými herci, jeho výkony jsou hodně přesvědčivé. ()

Aleee89

Tak nevím, na The Reader jsem se docela těšila, taky jsem chtěla vidět Kate Winslet v její oscarové roli a porovnat ji s Meryl Streep, rovněž námět filmu mě lákal... A když jsem se dodívala, mám spíše rozporuplné pocity. Čekala jsem tedy rozdhodně více a nejsem z filmu nijak nadšená (jako třeba z Daldryho předchozího filmu Hodiny), ale nepopírám, že se mi film líbil. Nejprve Kate. Podle mě byla lepší Meryl v Doubt, tahle role mi přišla taková trošku nevýrazná a lépe by jí slušela nominace za vedlejší roli v Předčítači (jako to udělali na Glóbech), mi to na hlavní roli taky moc nesedělo. Kateina postava nebyla moc sympatická, člověk si k ní nedokáže vytvořit vztah, nějak v sobě tutlala emoce a pro mě pak ten výkon postrádá šťávu a ten pravý šmrnc. Nehrála rozhodně špatně, ale nevím no. Možná přidá body to, že celou dobu byla postava docela škaredá - určitě se Akademici více skloní před jindy hezkou herečkou, ale nenalíčenou, než zmalovanou make-upem. Tak tohle ke Kate, jiní herci mě moc nezaujali. Bohužel, typický film, který už od začátku brnká na oscarové struny svým stylem, obsazením herců i druhem příběhu, mě zase tak nevzal. Čekala jsem nějaké napětí, emoce, ale musím říct, že jsem se místy dost nudila, film se vlekl a jeho pomalé tempo vyprávění mi moc nesedlo. Celé to jakoby vyšumí do ztracena, je to takové mdlé a ponuré. Neříkám, že je to špatný film, ale Kate bych nominovala za vedlejší roli a dala jí Oscara v této kategorii a taky říkám, že nejlepší oscarový snímek je rozhodně Milionář z chatrče. ()

Trevor

Na jednej strane je vzťah dospelej ženy k študentovi strednej školy kontroverznou témou avšak na strane druhej ktorý chalan sa v 17tich nepozrel po mamičke jeho kamarátky či kamaráta s veľavravným pohľadom MCBP (po vzore Prci, prci prcičky - máma co bych píchal)? Možno trochu prehnane sexistický komentár, ale svojim spôsobom je odrazom reality. Mladé dievčatá sa zaujímajú o starších mužov a rovnako tak aj mladí chlapci o staršie ženy. Vo väčšine prípadov to však zostane iba v zdravej rovine záujmu, maximálne tak predstáv. Pucovanie mladíka vo vani však muselo všetky mamičky potešiť, kým si však nepredstavili že by práve ich syn/dcéra nemali takýto vzťah. To by už pre nich predstavovalo problém. Pochopiteľne vo filme potešia aj mnohé knihy, ktoré sa počas deja spomínajú, pretože patria k tej najlepšej klasike, ktorú svetová literatúra ponúka. ()

Tygrys

Aha, takže Kate dostala doživotí za to, že neumí číst a psát. Zajisté ji pobyt v lochu prospěl neboť tam vše dohnala. Jo, a jen tak mezi řádky. Myslím, že kvalitní drama by ve mně mělo zanechat zřejmě trochu jiné myšlenky a pocity. 3,5* ()

Dubro

Nie je zvykom mojím často plávať proti prúdu a nebude to ani pri tomto príbehu. Je naozaj kvalitný a zaujal ma, napriek neskorej nočnej hodine, počas ktorej tradične zadriemem a moje chrápanie býva často hlasnejšie ako zvuk efektových reprobedničiek. Katka síce nie je môj typ do partie, no hrala neskutočne zdravo a keď k tomu prirátam fakt, že zrejme ako jeden z mála som si vopred neprelúskal obsah filmu, mal som malé Vianoce. Pod 80% tento festival dúfam nepôjde. ()

Frenegonda

Některá setkání jsou osudová. Podíváš se do očí a je to tam. Jdeš po cestě, která končí ve smutku a trápení. ALE musíš po ní jít. Tenhle film je nejen o takové cestě ale zároveň i zbabělosti lidí. Zbabělost a křiváctví...a všemocným patentem na spravedlnost, která je papežštější než papež. Nebo ne? 90% ()

Parlay

Nejnovější režijní počin Stephena Daldryho se nemusí líbit každému, což je ostatně dobře vidět na proměnlivosti stupnice kvality uživatelských hodnocení. Někomu se může zdát úvodní půlhodinka „nahotinkově samoúčelná", příčí se mu pomalé tempo vyprávění, či ho zkrátka nezaujal samotný děj. Sám za sebe vám ovšem mohu tento velmi emotivní snímek vřele doporučit. Nepopiratelnou devízou snímku jsou herecké výkony, a to všech hlavních představitelů. Bez výjimky. Kate Winslet získala svého Oskara zcela po právu, mladíček David Kross je bezpochyby veliký talent, Bruno Ganz dominuje každou minutu svého skromného prostoru a zejména před Ralph Fiennesem hluboce smekám svůj imaginární klobouk :-) P.S. Působivá minimalistická hudba Nica Muhlyho stojí za samostatný poslech, a to nejen při samotářských večerech... ()

kalap

Musím sa pridať bez opisovnia ku ostatným kolegom a tlieskať výbornému hereckému výkonu Kate Winsletovej, ktorá týmto vlastne donútila diváka ju ľutovať. A je len škoda, že tam nebola natočená aj scéna ako naženú dozorkyne, vrátane Hanny, do kostola tristo židovských žien a tam ich nechajú bez mihnutia oka upáliť. To už by bolo z tej ľútosti nad ňou riadne ubraté, ale ako povedala na súde, bola to jej práca, tak ju brala svedomito a tak vedome dobrovoľne sa podieľala na beštialnom vraždení. ()

d-fens

hlavná myšlienka >> tie židovské mrchy si nakoniec žijú v blahobyte a bohatstve v USA, a chudinka dozorkyňa v SS-lágroch (SPOILER!) zakončí v útrapách svoj trpký život samovraždou, a ešte aj dokáže vlastnú morálnu čistotu a triumf tým, že svoje posledné peniaze venuje týmto židovským väzňom, ktorí majú dnes peňazí ponad hlavu.... no asi som to zobral príliš jednoducho, "od podlahy", ale niečo takéto som tam zacítil... + za hrôzy nacizmu trpeli tí najcharakternejší ľudia ako napr. Hanna (na súde doslova do očí bijúce vypočítavé obsadenie ostatných dozorkýň s fyziognómiou a prejavom, pri ktorom Hanna vyzerala ako anjel-obetný baránok...) .... je pravda, že procesy s náckami bola v Nemecku častokrát iba fraška, keďže za Hitlera v podstate väčšina obyvateľov bola jeho podporovateľmi, ale to nemení nič na správnosti odsúdiť aspoň niekoho..... že to v tomto príbehu padlo na Hannu, ku ktorej režisér buduje u divákov cieľavedome "ľútostné" puto, a to empatiou v citoch ako nenaplnená láska, nepochopenie, celkovo smutný, neradostný život - to všetko je síce z pohľadu bežného diváka možno brané ako veľká nespravodlivosť, ale v dôsledkoch bolo jej odsúdenie správne (veď úprimne, obhajoba upálenia stoviek ľudí v kostole len preto, lebo ak by otvorila dvere, vznikol by chaos, to je predsa obhajoba vrchovate ... smiešna, hlúpa).... film má tak isto viacero rovín, balansovanie medzi ktorými ma dosť rušilo.... najprv sa tváril ako film o trpko-smutnej (no o to vášnivejšej a osudovejšej) láske bez perspektívy (veľký vekový rozdiel), potom sa to tvárilo ako film kritizujúci povrchnosť vyrovnávania sa Nemcov so svojou minulosťou, a nakoniec sa mi do toho primotal aj motív dyslexie-dysgrafie..... S celkovým vyznením filmu, posolstvom, filozofiou, tak ako som ich pochopil ja nesúhlasím, no minimálne je to zaujímavý film z dôvodu nazerania na tisíckrát omielaný historický fakt holokaustu a koncentrákov z nie bežného uhlu, a snažiaci sa zasadiť ľudské konanie a rozhodovanie do kontextu doby (ja však uprednostňujem konanie, ktoré nie je poplatné akejkoľvek dobe, konanie vnútorne slobodného človeka, ktorý dokáže rozoznať, že keď niekde horia ľudia, treba im otvoriť dvere - a obzvlášť ak sú to ľudia, príčinou ktorých väznenia a ponižovania bola iba etnicita, viera....).... a na záver, obdivujem výkon Kate Winslet (aj v spolupráci s jej maskérmi).... P.S. videl som to tesne po mojom druhom zhliadnutí Tarantinových "Inglourious Basterds", takže asi som bol na náckov riadne vybudený :) a moje hodnotenie Hanny je necitlivé, rigidné, namyslené.... ()

Lauri

Takhle jsem se při filmu ještě nikdy necítila.. Vážně. Kate Winslet byla tak neskutečná, že jsem chvilkama ani nevěřila, že v někom může být tolik talentu a zároveň herecké práce. Stephem Daldry se pomalu dostává mezi mé největší oblíbence, protože osobitější, jemnější a citlivější režijní styl jsem neviděla (viz. Hodiny). Jak už jsem psala u Nouzového východu, Kate se v roce 2008 předvedla v tom nejlepším slova smyslu a myslím, že silnější ročník už mít nebude. Za Předčítače si Oscara vysloužila naprosto právem! Nádhera, opravdu citlivá nádhera... ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž