Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Holina

Kate Winsletová pláče dojetím. Kate Winsletová pláče ze soucitu. Kate Winsletová pláče smutkem. Ralph Fiennes taky pláče. V tomhle filmu pláče i kdejaký komparzista. Nebýt důvěrně známých kulis Starého města, které drobně potěší patriotovo oko, zřejmě bych se rozplakal taky. Nehodnotím, evidentně nejsem cílová skupina těchto sladkobolných fláků, takže nechť to spíš bere moje krevní skupina jako varování. Pokud vás ovšem uspokojí několikerý pohled na kozy Kate Winsletové v různých polohách - prosím, směle do toho. Mě to holt nestačí. ()

dopita

Pomalu (pro někoho asi příliš pomalu) vyprávěnej příběh. Ovšem v globálu je to film, kterej má pro vnímavého diváka sílu atomovýho hřibu. ()

wosho

Dobré drama které mělo na mnohem víc, než je v konečném výsledku. Z toho námětu šlo vytěžit mnohem více. Po bitvě je však každý generál a my na čsfd jistě filmu rozumíme víc než S. Daldry, že :-) ??. Co se však podařilo na jedeničku je obsazení. Předčítač je solidní, silně nadprůměrné herecké drama, co sice nedokáže diváka ohromit, či zavalit silou emocí, ale dokáže zaujmout a oslovit i obyčejného diváka. Prostě dobrá a poctivá filmařina. ()

jakeer

Prvá polovica filmu je fantastická, s nábehom na najlepší film všetkých čias (to hovorím s plnou väžnosťou), avšak druhá polovica filmu je nesmierne odfláknutá. Ak by to bolo opačne, dal by som 5 hviezdičiek (keďže dej by mal gradovať), ale takto musím jednu hviezdičku ubrať... Škoda, nevyužitý potenciál, napriek tomu herecký koncert najlepšej herečky súčasnosti. ()

thorewi

Dobrá režie, skvělá Kate Winslet a můj oblibenec Ralph Fiennes. Proč tedy pouhé 3 hvězdičky? Nějak jsem se totiž nedokázal ztotožnit s hlavními postavami, vcítit se do nich a respektovat jejich rozhodnutí. Celý film jsem si říkal, že bych všechno udělal jinak, tiše jsem kritizoval jejich vnitřní pohnutky a nevrle se převaloval na posteli. Navíc byl ten příběh hrozně předvídatelný a veškeré tajemství jsou pro vnímavího člověka odhaleny dlouho dopředu. Ve výsledku ale nemám důvod být nespokojený, své kouzlo to mělo. P.S. Kate Winslet má škaredá povislá prsa. Doporučuji plastiku. ()

Krabak

Není třeba akce ani nekonečný mluvený projev, aby film bavil. A toto je toho jasný příklad. Výborné herecké výkony, hlavně ze strany Kate Winslet. Osobně bych možná dal na místo Ralpha Fiennese některého jiného herce. Přeci jenom já ho mám v paměti zafixovaného jako Voldemorta. A brečící Voldemort mi nepřijde moc věrohodně. --->80% ()

conejo

Film je pro mne zklamáním především pro nepochopitelné, nezdůvodněné, nemotivované (atd., leč to může být jen můj osobní problém, ne problém filmu) jednání několika postav, především v druhé polovině filmu (Michael k Hanně, ke své dceři, přeživší židovka,..). A třeba je to jen frustrace z toho, že jsem nedostala naučeně očekávaný happy end, každopádně s tím, že je to kýč nesouhlasím, bohužel ale ani s tím, že je to skvělý film. ()

bloodline

Spojením britskej a nemeckej prvej ligy vzniklo epicky čisté a vznešené dielo, ktoré dokáže napísať iba život sám pretnutím životných zlyhaní s čistotou samotného bytia. Zároveň ide o silne emočný zážitok podčiarknutý neistým lavírovaním medzi svetom harmónie a potupy, či vnútorným bojom lásky s nenávisťou na prahu spravodlivosti. Z historického hľadiska, ale aj po psychologicko-justičnej stránke, Daldry predviedol úchvatný pohľad na nemeckú povojnovú spoločenskú situáciu a jej denacifikačné vysporiadanie. Po filmárskej stránke nemám výhrady. Skvelé herecké výkony, výpravovo-kamerové bonbóniky, to všetko dotvorené jemnou hudbou... Pre mňa je a bude The Reader famóznym kinematografickým zážitkom, v čom ma utvrdila aj druhá projekcia. ()

Milan25

Můj největší problém s tímto filmem je to, že je to anglicky. Měli se toho pořádně chopit Němci, do hlavní role nacpat Diane Kruger a hned by to působilo reálněji. Film začal být zajímavý až od soudu. První půlka filmu je divná, navíc Kate Winslet zde vůbec není dívatelná a sledovat ji v explicitních scénách mě fakt nebavilo. ()

Ondis

Tohle mě dostalo. První část je opravdu skvělá, plná pohody a radosti. Pak se všechno změní, Hanna zmizí. "Shledání" dvou hlavních aktérů a postupné znovu sbližování na dálku, je šíleně dojemné a fakt mě vzalo za srdce. Kate Winslet je famózní a její trápení a každý pohled jsem silně prožíval. ()

kollis

The Reader je pro mě typickým příkladem oscarového filmu a to především v oněch záporných konotacích. Namícháme velký tragický příběh, nejlépe z období druhé světové války, nadhodíme témata viny, trestu nebo fatální lásky a necháme herce procítěně zahrát (dlouhé smutné pohledy - to zase bude hereckých koncertů). Diváci si popláčou a dojdou k závěru, že nic není takové jaké se na první pohled zdá. Blee ()

DannyBoy80

No tak nic no, jako ne no. Tady je to nějak přehodnocené. Vykonstruovaný doják ždímající jedinou židovskou tématiku, zase a znova, nudaaaaa. První hodina je utahaná a po 15ti minutách mě ty sexuální orgie přestaly bavit, minimálně půlhodina tam byla zbytečná. Následuje proces, nepoměrně zajímavější než první hodina. Teda jen do doby, kdy se někdo nechá odsoudit na doživotí jenom pro to, že neumí číst a psát. Co to jako mělo být, kdo z Vás by to udělal? Hádám, že nikdo. Od této chvíle už jsem jenom dokoukával, prptože po této naprosté nelogičnosti už to nemělo smysl. Nicméně poslední část není až tak špatná pokud se týká vězení, ale závěrečný rozhovor s židovkou? Co to jako mělo být, si asi někdo dělá srandu, naprosto zbytečné. Naprosto mi chybí vysvětlení charakteru a chování hlavní postavy (Winslet), proč to tak bylo, místo toho se mi dostává hodinová sexuální orgie. Film byl pro mě velké zklamání, scénář to naprosto pohřbil a nezachránila to ani skvělá Winslet, ale ani přes její výborný výkon to na Oscara prostě nebylo. Slabých 60% ()

Harapes

Silný herecký výkon a strhující Kate Winslet v hlavní roli.Určitě tento film nevydělá stamiliony dolarů v kinech,ale za velkou pozornost a shlédnutí rozhodně stojí. ()

Ještěřák

Takový ATONEMENT 2 + Kate v rouše Evině + trocha sexu = pořád nedostačující výsledek. A ty skoky v čase jsou značně nevěrohodné. Nemám rád Ralpha Fiennese, neumí pořádně hrát. Nehledě na to, ten film je přes palčivé téma strašný psí čumák... P.S. já vím, je to trapný, ale reklamuji ženskýho Oscara ve prospěch Meryl Streep v DOUBT. ()

dormouse

Film se snaží opravdu velmi věrně zachytit atmosféru literární předlohy, pocity hrdinů i celého poválečného Německa. Kdybych nečetla dřív knihu, asi bych byla hodně nadšená. Kate Winslet je ale lepší v Nouzovém východu. Není divu, postava Hanny je velmí složitá a těžko představitelná. Ve dvou momentech ale film knihu převyšuje a kvůli nim dávám pět hvězdiček. První moment je, když Bruno Ganz shrnuje jako profesor a právník celou situaci válečných zločinů a říká: "Společnost nestojí na morálce, ale na zákonech". (lidé nejsou odsuzováni soudy za to, že nepomohli, ale za to, že nesplnili rozkaz). Druhý moment je, když dospělý Michael navštíví židovskou ženu, která jako jediná přežila osudnou událost (aspoň trochu se vyhnu spoilerování). Stojí proti sobě dva neslučitelné světy. Bohatá úspěšná američanka, židovka, která v genech nese 4 tisíciletí útlaků a pogromů završených holocaustem, a zlomený muž, jehož podivný vztah s Hannou poznamenal na celý život a který na sebe vzal břímě generační viny. Michael žádá ženu když ne přímo o odpuštění, tak alespoň o pochopení. Samozřejmě se mu ho nedostane, protože pochopit toto neumí nikdo z nás. ()

LxLuthor

"Magnificent!" Na svete je len málo vecí, ktoré mi dokážu vylepšiť náladu. A musím s radosťou priznať, že Daldry to urobil.Premenil moje oblačno na jasno, a za to mu ďakujem. Natočil film, ktorý nás prevedie takmer všetkými citmi a emóciami, aké len človek môže pocítiť. Párkrát som samého seba prichytil, že zabúdam dýchať a bál som sa čo i len žmurknúť, iba kvôli tomu, aby sa mi podarilo vstrebať čo najviac tej dokonalosti.Láska, bolesť, žiaľ, súcit, radosť - to všetko som pocítil v priebehu dvoch hodín, na ktoré budem ešte dlho spomínať. Okrem citov som si konečne uvedomil, akou úžasnou herečkou Kate Winslet je. Mladý Kross nezaostáva a je taktiež veľkým prekvapením. Herecká symfónia a nádherný príbeh, ktorému chýbal už len nápis "based on a true story"... ()

kwoky

Na mě trochu zmatené (často jsem nevěděl, která bije) a neúplné. Dost jsem toho nepochopil a poslední půlhodina byla jen takový tupý dojezd, místo kterého jsem čekal nějakou gradaci. Podle mého zde byl velký potenciál, který zůstal nevyužit. A ani herci se moc nevytáhli. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž