Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

dzivetka

Ale ne. Jestli něco opravdu nemám ráda, pak je to americký pohled na evropskou realitu. Vezmeme vážný příběh a budeme dělat, že je to úžasné. Poválečné Německo? Ani náhodou! Jedno velké zklamání. Chápu, že nahá Winsletová je super...ale mně to nějak nestačí. Postrádám hlubší myšlenku. Jo, já vím, Kate má hodně hluboké myšlenky - ale že by za ně musela dostat Oscara? Nic proti ní nemám, hraje dobře - ale v jiných filmech. Jedna hvězdička...vlastně ani nevím za co. ()

Nezbednice

Hodně emotivní film na velmi citlivé téma. Nádherně natočený i zahraný. Pro někoho bude těžké, opravdu se vžít do hlavního hrdiny...pochopit, proč jednal, jak jednal... ()

Road.Man

Byť chorý v ten (ne)správny čas na tom (na)správnom mieste dokáže poznačiť celý život. Prvá polovica trocha ťažkopádna (8/10), ale scény zo súdnej siene a väzenia to vynahradili. ()

Anka1597

Film mě nějak nechytl u srdce, jako jiný dramatický ať už s Kate Winslet nebo Ralphem Fiennesem. Ne že by byl špatný, to vůbec ne, ale nemělo to pro mě takovou tu jiskru. ()

wodacka

Celý příběh vypadá tak křehce... a stejně křehce a jemně s ním filmaři zacházeli. Byl pro mě zážitek sledovat tenhle film se zatajeným dechem a s nevyřčenou otázkou: jak to asi všechno dopadne. Obecně nemám válečné filmy ráda, ale tenhle se tématu války dotýká vlastně jen okrajově, je víc o lásce, vině, odpuštění, svědomí. Proto jsem ráda, že se tvůrci zobrazování válečných zvěrstev, která se děla, vyhli. ()

weelska

Parádní zasazení do kontextu doby a perfektní výkon v hlavní roli, který byl doplněný neotřepaným závěrem. Vytkla bych jen tu délku, protože zas tak strhující ten scénář nebyl. ()

mirika39

Opäť skvelá Kate sa vyznamenala v úlohe nacistickej svine bez štipky sebareflexie alebo ľútosti nad tým čo spravila počas vojny. Film začína krásne, romantickým, trochu zvláštnym pomerom medzi tridsiatničkou a pätnásťročným chlapcom a pokračuje chlapcovým strašným zistením, kto je vlastne táto žena. ()

robinho

Začíná to jako romance,kterou by chtěl zažít každý mladý kluk,postupně se to mění v působivé drama.Téma nacismu bylo ztvárněno i v jiných filmech,ovšem tady to není to stěžejní.Je to príběh lásky,viny,odpuštění.Všichni herci podávají bezchybné herecké výkony.Silný a výborný film. ()

Frank234

Zprvu mírně šokující, poté kladoucí morální otázky, nakonec dílo, které se zapíše do paměti. A kdyby se dalo na tomhle snímku něco vyčíst, komentář by byl delší. ()

lineker

Hustý film, který Vás od začátku nenechá na pochybách, že jde opravdu o něco vyjímečného. Rovin, ve kterých člověk může o filmu uvažovat je mnoho a ani jedna není o nic méně závažnější. Silná témata jako je holocaust během druhé světové války potřebuji citlivou a zároveň "dunivou" prezentaci. To se díky Daldrymu potažmo Kate Winslet v Předčítači podařilo. Desítky otázek ve vaší hlavě, na které nelze nikdy nalézt plnohodnotné odpovědi jsou toho jasným důkazem. ()

-robi-

Na první shlédnutí film, který chytí a protáhne dějem takřka na jedno nadechnutí. Některé zvraty jsou velice nečekané a přicházejí bez sebemenší předzvěsti. Film nemá problém ani s nahotou, byť podanou vkusně a decentně. Jednotlivé dějové a obsahové linie často sahají opravdu až na dno. Na první shlédnutí. Předčítač není z filmů, které člověk s časovým odstupem shlédne rád znovu a při každém dalším shlédnutí si odnese něco víc. Ale právě ono první shlédnutí stojí rozhodně za to. ()

Vlad

Kate Winslet rozhodne nepatrí medzi moje obľúbenkyne. Ale, tu som si ju celkom vychutnal. Taká ta typická škaredá, ale zvrhlá Nemka s dobrým telom :D. Dej vskutku zaujímavý, celkom ma to vtiahlo. Dokonca, napriek tomu, že film hodnotím až po niekoľkých rokoch, vybavujem si všetky podstatné scény. Spracovanie bolo dobré, akurát mi dosť prekážal ten klasický nemecký sypeme-si-popol-na-hlavu-za-holokaust prístup. S tým by mohli Nemci už prestať, sú trápny. Tak to bolo, páčilo sa im, tak nech sa teraz netvária tak zhrozene. Keby sa ten film snažil aspoň o trochu nadhľadu, bolo by hodnotenie určite vyššie. Za mňa 75%. ()

verfrt26

Začala by som tým, že určite to nie je film vhodný pre mladších, či príliš konzervatívnych ľudí. Kate Winslet, David Kross a Ralph Fiennes podali dobré herecké výkony, Kate bola naozaj veľmi presvedčivá, režisér nepotreboval jej postavu idealizovať, očistiť viny a hodiť na ňu bremeno výčitiek, čo vytvorilo veľmi, jednoducho povedané, zaujímavú ženu. Ďalej musím napísať, že mi takmer tiekli slzy, keď som sa dozvedela, že za to, čo urobila, (takmer) nemôže a predsa sa nechce nechať zbaviť viny a zmeniť svoj trest. Ostatní to, bohužiaľ, využili. Čiže, silný a krásny príbeh odohrávajúci sa v povojnovom Nemecku, len ho prosím nevypínajte po 40 minútach s tým, že sa začiatok ponáša viac na pornografiu, ako na dobrý a kvalitný film, vydržte a Predčítač vás určite nesklame. ()

kecal

Je to dobře natočené a ještě o něco málo lépe zahrané. Příjemně se na to dívá a tak i když to nezdělí nic důležitého, tak to stojí za zhlédnutí. Vlastně jednu věc sem díky tomu filmu zjistil. Kate Wislet by neměla být před kamerou nahá. ()

Akinaz

Citlivě natočený film, který je hereckým koncertem Kate Winslet a Ralpha Fiennese, který vás rozhodně nenechá chladným. Napětí z nastávající minuty by se dalo krájet. Nenechá vás odpoutat se od něj a ještě dlouho po shlédnutí ve vás zůstane. Na povrch vyplují otázky Proč? Muselo to tak být? A spousty dalších. Přesně to mám na filmech tohoto typu ráda. Těžké téma je zpracováno poutavě a věrohodně. Režisér Stephen Daldry může být na svůj film právem hrdý. Dle mého názoru jde o film naprosto dokonale zpracován jak po herecké tak režijní stránce. ()

Lubyk

Film je výborně zahraný. Drama je také dobře napsané, udrží pozornost. Bohužel se vše strašně táhne. První část filmu je k vidění dost nahoty a sexuálních scén a dějově je to bohužel bohaté jako každé porno. Nic proti Kate jako herečce, zde hraje skvěle, ale jejímu tělu je věnováno až moc prostoru. A i to mě nutilo posouvat dopředu. To dobré čeká až v druhé části. Celé mi to vychází na lepší průměr. Škoda, kdyby se vše odehrálo za polovinu času, tak je to trhák. ()

Martyjoker

Zajímalo by mě, kde udělali akademici při udílení Oscarů chybu.....Neměli to lehké, ale dát tomuto filmu pouze jednoho Oskara, a to ještě v kategorii, v níž nejúspěšnější film toho roku Milionář z chatrče v podstatě nemohl konkurovat?? ()

stuj

Nějak nevím, co k tomu napsat. Každopádně je to zajímavé téma a dobře zpracované. Silná záležitost. A smutná. ()

Tereza11

Film plný čtení, lásky. obav, sexu a později velkého vystřízlivění...Vskutku to není žádná odechovka.. Tento film sem měla možnost shlédnout až nedávno a musím uznat, že na mě zanechal mimořádnou stopu. Zvláštní je tempo filmu, první hodina byla na můj vkus příliš nudná a zdlouhavá , ale to jak se pak film vyvine mě skutečně překvapilo. Kate Winslet byla excelentní, myslím že to byla její životní role. Mrazivost v plechové krabičce od čaje...a ten závěr je famózní... ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž