Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

matilda33

Ani na druhý deň mi nedokáže tento film vyprchať z hlavy. Niečo sa neustále vracia a kladie otázky, kto a čo mal urobiť inak, kto nesie na svojich pleciach tú "hlavnú" vinu a na ktorej strane váh má madam spravodlivosť svoje závažia, keď vyriekne ortiel... A čo všetko sa dá odpustiť. ()

Mjoh

Dlouho jsem kolem Předčítače kroužil. Chtěl jsem ho vidět, ale bál jsem se, že uvidím hollywoodské představení s hromadou klišé... A pak jsem se odhodlal... a dostal jsem za to odměnu v podobě velikého a dlouho doznívajícího zážitku z hlubokého a přitom civilně a citlivě natočeného filmu! A kdy jsem naposledy ve filmu mohl vidět tak silné herecké výkony (nad nimiž ještě o třídu výš vyčnívá Kate Winslet...)? Nevím, už si nevzpomínám.... ()

cachanell

Skvělý, skvělý, skvělý. Propracovaný, emoční a velmi překvapivý. Výkon Kate Winslet mi vyrazil dech, koukala jsem a nechávala se vtahovat do děje od prvního okamžiku. Láska a válka, vina a trest, vlastní svědomí a svědomí široké veřejnosti. ()

breznec

Tenhle film jsem viděl poprvé asi tak před půl rokem. Nějak moc mě neoslovil,ale přesto dávám tři hvězdy za Kate Winslet,kterou mám jako herečku rád. ()

tomkat

O tom, že "neumět se postavit minulosti" může mít různé podoby. Dobrý příběh s nápady, šikovní herci (obsazení hlavní mužské role přesto mně osobně trochu nesedlo - navíc nerozpoznáte od sebe jeho "pubertální" a "vysokoškolskou" image, jako by nestárnul) a k tomu všemu sedící atmosféra. Plusový bod navíc za jistou delší scénu, kde dokázal režisér ve správnou chvíli zachovat naprosté ticho. ()

darazoda

film, ktory ma rozplakal. hlboky zazitok. skvele herecke vykony. preco hana na sude nepovedala pravdu a preco jej michael nepomohol a mohlo byt vsetko inak. ()

RoryWhite

Začátek filmu ja dokonale nudný, děj "bezděje". Dost vážně jsem uvažovala o tom, že ho ani nedokoukám, ale najednou, asi v půlce, nabral neuvěřitelné obrátky. Celkové citové rozpoložení je velmi zajímavé. Úvahy to tom, co je správné, nad morálnímy hodnotami, ta neuvěřitelná propojenost minulosti a přítomnosti, to, jaký dopad mají naše činy na budoucnost, má zkrátka něco do sebe. ()

pepito25

Hustá sonda do ťažko opísateľnej duše človeka. Niekedy je možnosť odhalenia tajomstva tak trýznivá (pričom vnímanie miery tejto bolesti je vrcholne subjektívne), že prebije všetky logicky vyzerajúce dôvody pri rozhodovaní sa v akejkoľvek životnej situácii. A tu sa ocitáme na jednom zo súdov, ktoré rozochvievali svojimi odhaleniami celý národ v zložitom historickom období, dokonca celý svet. A je tu mladík, ktorého očami sa pozerá roztrasená kamera na svet, čo predtým vyzeral jednoduchšie a priamočiarejšie... To objavenie ŽENY. A strata. Stretnutie sa na súde a vzápätí pochopenie. Tie ďalšie roky. Nádej vyrozprávaná po nociach do kaziet s príbehmi. A potom koniec. - Nie je ľahké pozerať sa. ()

Deivy

Musím sa priznať, že som najprv prečítal knihu a dva dni na to pozrel film. Je zvláštne ako som si všetko takmer presne predstavoval. Kniha je naozaj famózna a sfúkol som ju na jeden krát a velmi som sa aj s priatelkou tešil na film. Myslím, že sa nám obom velmi páčil aj ked sme uznali, že kniha je lepšia. No tak to býva takmer vždy. Ale príbeh samotný je okúzlujuci a zaslúži si v oboch podobách 5*. ()

JohnJa

Úžasná Kate Winslet a snad ještě lepší David Kross, který má v sobě obrovský herecký potenciál. Skoro jsem nevěřil tomu, jakým způsobem se dokáže ve svém věku herecky vyjadřovat. Film plný nesmírně silných momentů, niterný film, filmařsky zvládnutý na jedničku s hvězdičkou, který nemá ani na chvíli šanci diváka nudit. V neposlední řadě je takto vyprávěný příběh daleko lepší než jeho knižní předloha. Dost se divím, že těch oficiálních ocenění nebylo víc... ()

koumes.

Takovou melancholii pocitů jsem dlouho nezažil. Velmi rozpačité pocity se ve mě přeli, mezi dojmem nudného a velmi emotivně drsného a krásného příběhu. Nakonec jsem rád, že jsem ho shlédl... ()

majli

Co se skrývá za nejhrůznějšími činy lidí? Co se skrývá za všedními činy lidí? Bývá lehké odsoudit. Bývá těžké pochopit. ()

PinkButterfl

Jednou z mála svetlých stránok filmu je pre mňa skvelý výkon Kate Winslet. Inak mi film pripadá zbytočne dlhý a je škoda, že potenciál zaujímavého námetu viny dozorkýň v koncentračných táboroch, nie je viac prepracovaný a využitý vo väčšej miere. ()

MJSK

Já nevím, ale tohle mě prostě neskutečně chytlo.. Podle me se mi pred ocima odehrala filmova dokonalost. Dokonala Kate, vyborny David Kross i Ralph...vytecny scenar, rezie...Jeden z mala snimku, ktery muzu videt vickrat a porad mi dava stejne silne zazitky...prozivam s nimi radost, rozhorceni, smutek, vztek...city z filmu primo kypi a pokud jste ochotni je prijmout, prevalcuje Vas to. 100 % ()

jancaD21

Co vše dokáže stud. Jak moc vám život ovlivní jedno rozhodnutí. A jak moc si člověk uvědomuje, že za svoje rozhodnutí musí nést odpovědnost. Zpočátku nenápadný film, kde jsem čekala tragickou lásku dvou milenců, se vyvinul v drama o vině, trestu, odpovědnosti a tajemství. Kate Winslet se vytáhla. a David Kross - mladík, který se ještě předvede. ()

5ars33r

Nejsem schopen se po celou dobu orientovat v emocích a prožitcích všech postav, a to asi protože mi některé jednání přišlo nelogické. Možná, že příště pochopím to, co mi dnes uniklo. Co se mi velmi líbilo byla hudba, která mě opravdu ve spojení s tím, co se odehrávalo na "plátně", nadchla. 80% ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž