Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

BallsCutter

Všechno je otázka vkusu. Objektivně řečeno se jedná o fantastický snímek s vynikající kamerou, dobrým scénářem, výbornými hereckými výkony a ještě lepším odkazem. Politické téma navíc podle skutečné události je výborným základem pro sportovní snímek. A tím má Clintův film být. Má být o sjednocení národa skrze rugby. O ničem jiném není. Je potřeba to tak brát. Mě osobně dal film přesně to co jsem očekával. Velkou dávku sportovního napětí i s dramatickým průběhem mimo hřiště. Film navozuje problematickou atmosféru, ne však násilnou. Nechce popisovat krutost, nenávist nebo násilí. Popisuje problém, který se řeší. A to dělá film mnohem koukatelnější. A co se jedná rugby, tak naturalističtější sportovní podívanou jsem ve filmu ještě neviděl. Hned si všimnete, že herci nehrají svojí roli, herci hrajou rugby. A v první chvíli jsem si řikal jak se jim Jonaha povedlo dostat do filmu, protože Zak Feaunati je snad jeho dvojče :) ()

JARDAHONDA

Clint Eastwood režíruje příběh o skutečné velikosti : Týmu a celého národa. V roli Morgan Freeman, jako Nelson Mandela žádá kapitána národního týmu (Matt Damon) a jeho podcenované spoluhráče, aby dokázali nemožné a získali Světový pohár. Univerzální jazyk sportu nikdy nezněl, tak výmluvně jako v Eastwoodově filmu. Sportovní drama hodnotím **** ()

LEOM

Pár sportovních dramat tady už bylo, dokonce jich pár bylo podle skutečných událostí, ale tenhle film u mě absolutně vede. Myšlenka Nelsona Mandely, kterou Eastwood precizně prezentuje je skoro neuvěřitelná a přitom naprosto jednoduchá - zcelit národ pomocí sportu. Samozřejmě je to podáno jistým Clintovským pohledem, ale v tomhle případě to funguje, věřim Mandelovi i Pienaarovi každý slovo! ()

norionn

Tohle není sice tak kvalitní film jako Gran Torino (dle mého Clintův vůbec nejlepší film), Million Dollar Baby, Nesmiřitelní nebo Madisonské mosty. Podobně jako Dopisy z Iwo Jimy jde o zpracování historické události, kde je režisér prostě limitován tím, jak se věci udály a emocí moc přilít nemůže. I tak je tu vidět solidní filmařské řemeslo a že Clint chvílemi trochu ujíždí mimo, to mu odpustím. Vybral si inspirativní příběh a troufám si říct, že režiséři, kteří by to zvládli lépe, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Jako vždy excelentní Freeman (95%), Damon trochu kulhal (70%). Celkově 75%. ()

Dyk

Myslím, že nejsem jediný, komu tento film znechutilo to stavění kultu osobnosti Nelsona Mandely. To není o rase. Čekám, kdy se něco podobného natočí u nás o Havlovi... ()

viktu

Hezká pohádka,na kterou se i pěkně kouká,ale ta všeprostupující naivita je možná až příliš výrazná.Je pravda,že sport sbližuje,ale 20 let po pádu apartheidu jsou fakta jasná:nekolik milionů bílých emigrantů a nejvyšší kriminalita na světě.A ani Mandela,kterému Eastwood nasadil téměř svatozář,na tom nic nezměnil.75% ()

Calvus77

Filmy Kamenné tváře mám rád, jsme naladěni na stejnou notu. I Neporažený se mi líbil, ale přiznávám, že to celé stojí na vynikajícím Freemanovi. Představuje zde vizionáře, který vás přesvědčí, že "sportovní vlastenectví", v Čechách oprávněně vysmívané, může mít i hlubší smysl. Jinak nicmoc: Kamera nezajímavá, zápasy nezajímavě natočené a vztahy málo vyhrocené. Ale nic naplat, po skončení filmu budete skákat po gauči, skandovat a hlavně budete vědět, že jste pány svého osudu, svých duší kapitány. A to je důležité poselství. Viva Mandela, viva Eastwood! ()

AdamDM

Clint natočil film, ktorý viac-menej predčil moje očakávanie. Filmy so športovou tematikou nevyhľadávam, pozriem si ich výnimočne. Zrejme to je kvôli tomu, že všetci vedia ako to skončí. Samozrejme, aj tu som vedel ako skončí, vedel som, že bude útočiť na moje city cez scény s rovnakou rovnicou. A posledná polhodina ma na týchto filmoch tiež už tak nenadchne - všetko na štadióne; ľudia sa majú zrazu radi; sem tam spomalené zábery, ... No za prvú hodinku a pol by som dal určite 4*. ()

Kylee

Velmi průměrný, ničím neohromující počin Clinta Eastwooda... zejména v pasážích, které se přímo nezabývaly rugby, to byla místa až kýčovitá idylka... po takřka půlstoletí apartheidu jsou najednou všichni tak odpouštějící, shovívaví a moudří... vypadá to tak skvěle, až je jasné, že to Clint značně přibarvil... ()

Loooba

Výborný standart v podání C.Eastwooda. To, že standart v podání tohoto člověka je za 4* jen dokazuje jeho genialitu. Pro fandy sportovních filmů s rálným historickým podkladem nutnost shlédnutí! ()

Tobias_Sin

Naprosto neskutečný příběh o člověku, který měl před sebou náročný úkol - pozvednout a sjednotit svůj národ. Svůj postojem dával příklad ostatním. Úžasná hudba, skvělý Freeman, natočené tak, aby divák mohl prožívat každé nadechnutí. Nakonec to nejlepší: ,,Já jsem pánem svého osudu, Já jsem své duše kapitánem!" 5* ()

Ruda.neck

Pohádkový příběh podle skutečných událostí. Mandelu pustili po 27 letech z vězení a stal se prezidentem Jihoafrické republiky. Země je však po konci apartheidu i nadále rozdělena na svět černých a bílých, přičemž symbolem toho bílého je národní rugbyový tým Springboks, Mandela se přesto rozhodne tento sport využít ke sjednocení země, což se mu, společně s kapitánem týmu Pienaarem podaří v roce 1995 (alespoň na chvíli), kdy Springboks vyhrají mistrovství světa. Ve finále porazí favorizované All Blacks z Nového Zélandu, kterým nepomůže ani jejich maorský bojový tanec Haka. Jak umí sport spojovat a zvyšovat národní hrdost my Češi víme velmi dobře, zvláště v čase mistrovství světa v hokeji či olympijských her. Film je v tomto smyslu přímočarý s jasným poselstvím. ()

cartyci

Veľmi dobrý film .Filmy s Moganom sú vždy skvelé aspoň pre mňa a rozprávanie o živote Mandelu (v ktoreho podaní bol práve Freeman) ma fascinovalo. ()

ma2sko

Eastwood vo svojich najlepších režijných rokoch nám ukazuje, že aj keď už je v pokročilom veku, stále má čo k filmu povedať. Prierez životom mierotvorcu Mandelu zvládol perfektne. Miestami ale chýbalo to ono občasné dotiahnutie myšlienky do konca, prvotné zápasy v rugby ale ukázali, čo mali. Navyše herecké výkony vysoko nad priemerom. Inšpiratívny a zároveň životopisný film plný silných momentov. ()

PORTER44

N.Mandela jako začínající president který chce spojit zemi kde vládne rasová nesnášenlivost pomocí mistrovství v rugby,proto se rozhodne podpořit a povzbudit rugbyový team aby vyhrál a snaží se sjednotit i fanoušky což se mu nakonec povedlo.Výborná režie i herecké výkony. ()

Haytham

Veľmi pekný film o človekovi ktorý chcel zmeniť krajinu cez šport a sa mu to podarilo, tiež dobré herecké výkony aj priíbeh . ()

Richmond

Filmy na tento štýl sa mi nikdy nepáčili a to nedokázal zmeniť ani taký velikán ako Eastwood. Morgan Freeman je vo svojej úlohe úžasný avšak príbeh ani spojitosť Mandelu s takým nepopulárnym športom ako rugby mi nesedí. Popravde ani netuším či to bolo podľa skutočnej udalosti ale ak áno, tak Eastwood to zvládol bravúrne. Hovorím však, že filmy s hlavným príbehom točiacim sa okolo športu mi nelahodia. 60% 3* ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI