Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

yatan

tento film nema jasny smer! Skoda ze je tolko Ameriky v takej krasnej Afrike..Morgan bol dobry ale nie najlepsi tento rok, Matt Damon mi vadil a Clint Eastwood ako keby sa nevedel rozhodnut o com bude tento film..Ano ta Afrika ma proste neskutocnu vnutornu silu a ktokolvek tam bol to musi citit..ale to je trosku malo nie? Aj ked je Clint 2. najlepsim reziserom dekady, trosku ma tu sklamal..7/10 ()

lulu37

Myslím, že by sa Invictus nemal porovnávat s ostatným od Clinta. Je úplne z iného súdku a treba si proste vychutnať duo Freeman - Damon. Freemanova charizma ma dostáva pokaždé a pri tomto filme to platí dvojnásobne. Mne nevadilo, že zahral Mandelu tak pokorne a správal sa s úctou absolútne ku každému, práve naopak. Neviem, či to Morgan aj hral. Myslím, že on taký v skutočnosti aj je:) Matt ma neurazil a to že je Eastwood macher, vieme dobre všetci dávno. Podľa mňa ďalšie vydarené dielo od neho. Bola tu spomínaná scéna vo väzení, scénca s lietadlom, pri hraní sa s deťmi, ale mne sa najviac páčilo ako černošský chlapček počúval prenos s policajtmi... ()

Saljack

Tak tohle je jasně nejhorší film Clinta Eastwooda. Nemá "žádný" děj, celou dobu nuda nuda a zase nuda. Zápasy nebyly moc dobře zpracované, že člověka ani zas tak nezajímají. Pořád jsem čekal, kdy se to zvrtne a začne pravé Eastwoodovské drama, ale bohužel jsem se nedočkal. Rozhodně by bylo mnohem zajímavější zfilmovat Mandelův život, než nějaký "debilní" rugby (nic proti rugby rád se na něj koukám, ale tady to prostě bylo slabí). Naprosto, ale katastrofálně nejhorší bylo, že děj nemá jediný zvrat a pořád si jede svůj pomalu se rozvíjející bez významný příběh. Dávám 2* za Mandelu (kdybych nevěděl, že to režíroval Eastwood dal bych snad odpad). ()

Orhalmi

Bál jsem se politického filmu, ale Clint to opět zlvádl na výbornou, Skvělý film o rugby a o významu rugby pro novou JAR. Ovšem určitě to je hodně zidealizované. Je to optimista. ()

akcul

Invictus musí být nějaký druh afrického čaje, který Clint dostal od Angeliny Jolie, která mu ho věnovala za obsazení v Changelling, ale už mu nedala návod, a tak si ho chlapec blbě vylouhoval. Tak si pozval Morgana, ten ho osladil, a tak se to nemuselo hned vylívat. Teď vážně: Ze začátku trvá, než se Invictus začně klubat a pak je příjemné ho sledovat, ale ... žádné napětí, žádné emoce, žádné drama. Mandela je zidealizovaný trošku až moc, ale Morgan Freeman je Morgan Freeman a na Oscara to určitě je (i když souboj s Christophem Waltzem, byť ve vedlejší roli, by asi nevyhrál). Rugby linie není nikterak nudná, ale postradá adrenalin a vervu. Celkově je příběh jen odvyprávěn a nikterak zvlášť povýšen. Velmi příjemnou složkou je hudba, která s pomocí afrických rytmů podporuje onu myšlenku soudržnosti, hrdosti a míru. Ale kromě usmívajících se bodyguardů, krásné básně a obávaného letadla, už tam "to něco navíc" chybí, čímž je film odsouzen k tomu, že bude zapomenut, a je to škoda. Snad by ten Oscar pomohl. Myšlenka to byla pěkná. Není to nedotažené, jen ne vylouhované. ()

miistr

Je pravda, že mám rád filmy od Clinta Eastwooda a k tomu většinu sportovních dramat. Je krásné obdivovat vítězství nečekaných vítězů. K tomu perfektní Morgan Freeman jako Nelson Mandela a už od samého začátku jsem si to užíval. Moje spokojenost je prostě velká. ()

Blazis34

Povedený příběh od famózního režiséra Clinta Eastwooda. Nelson Mandela zpočátku většinu života prožil ve vězení a když v roce 1964 byl spolu se sedmi dalšími obviněnými odsouzeni na doživotí za plánování ozbrojeného převratu, zdálo se, že tohoto muže nečeká příliš dobrá budoucnost. Naštěstí díky příkazu od prezidenta de Klerka byl v roce 1990 propuštěn. Mandela po propuštění z vězení přišel s promyšlenou, sofistikovanou myšlenkou, jak ze země vymýtit rasismus a rasovou segregaci. Právě tyto pojmy byly hlavní problém v devadesátých letech Jihoafrické republiky a prezidenta této země napadl výtečný nápad, jít na to přes sport. Mistrovství světa v ragby, které se konalo v roce 1995 bylo ideální příležitostí sjednotit zemi v jeden národ, což se nakonec podařilo. První černý prezident JAR dokázal spojit černé a bílé občany a splnil si tak hlavní úkol své vlády. Impozantní politický příběh se sportovním podtextem se povedl. Chválím oba hlavní herce, ať už Morgana Freemana jako představitele Nelsona Mandeli, tak i kapitána ragbyového týmu, kterého hraje Matt Damon. Celkově se mi film líbil a tím, že jsem sportovní fanoušek, tak mi nejvíce utekla a bavila právě sportovní část mapující zápasy pozdějších vítězů. Dávám 80%, čtyři hvězdičky. ()

samuelsson

Ak chcete vidieť život Mandelu, tak toto nie je ten správny film. Avšak žánrovo je to určite nadpriemerný športový snímok. ()

p.i.t.b.u.l

Poslední dobou často sleduji filmy ze sportovního prostředí dle skutečných událostí. Ať je to Nepřemožitelný, nebo Zrození šampiona apod. Tohle je velice podobný snímek jako ty předešlé. Děj filmu je zasazen do 90 let minulého století, kdy se po dlouhém pobytu ve vězení vrací do rodné Jihoafrické republiky Nelson Mandela, který musí dát do kupy nejen svou zemi a její obyvatele, ale také se zaměří na rugbyový tým, ke kterému má slabost. Vzhledem k tomu, že tento tým nemá nejlepší výsledky a blíží se MS právě v JAR, pokusí se s tím něco udělat. V hlavní roli se objeví Morgan Freeman a Matt Damon. Podle mně film nemá kvality jako výše jmenované, ale i přesto stojí za shlédnutí, pro svou dramatičnost prostředí a skvěle napsaného scénáře, inspirovaného životem tohoto významného muže. Scéna z návštěvy věznice, kde byl zavřen Nelson Mandela je až dojímavá. Tento film má své mouchy, stejně jako klady. A i přesto ve mně zanechal kus sebe. Mé doporučení si rozhodně zaslouží. ()

migsee

Dávám plnou pálku. Už dlouho mě žádnej film tak neoslovil. Nevím, co vytknout. Miluju tu hudbu, herecký výkony (Morgan Freeman i Matt Damon jsou prostě borci, no co si budeme povídat). Clit Eastwood se držel docela při zemi a nepropasíroval celej film patetismem, což je Američanům vlastní. Za to si zaslouží velkou pochvalu, protože místo slz se vám začnou tvořit myšlenky. Film, kterej mě donutí přemýšlet? Nádhera! Nakonec musím podotknout, že absolutně nechápu rugby, neznám pravidla a u toho tance Novozélanďanů jsem se fakt zasmála:) ()

kenny79

Morgan Freeman jako Nelson Mandela a jeho zapálení pro sport v tomto případě pro rugby a Matt Damon jako kapitám podceňovaného týmu, který tvrdou praci dojde až na vrchol na mistroství světa které pořádá. 70 procent ()

Umpa-loomp

Clint je výborný režisér - o tom niet pochýb. Invictus však nemá potenciál (najmä vďaka samotnému námetu) zaradiť sa medzi jeho najlepšie fimy. Ide totiž o sfilmovanú poctu Nelsonovi Mandelovi, ktorá sa nesie v kľudnom komornom duchu bez výrazných zapametateľných scén či nápadov. Morgan Freeman zvládol svoju úlohu na výbornú, hoci samotná postava je podľa môjho názoru až prehnane "kladná" a dokonalá a to jej uberá na uveriteľnosti. Téma o odsúdení apartheidu je však pekne vykreslená. U mňa 7/10. ()

jack_scott

Velkou část filmu se mi chtělo dát 5 hvězdiček,ale ten konec ...byl nakonec tak až moc přehnaný. Eastwoodův idealismus a "politická korektnost" jsou ke konci skutečně do očí bijící. Škoda, jinak je to velmi dobé. **** a 80%. ()

Stromek

Po předchozích dvou vynikajících Clintnových filmech přichází zklamání, emoce vyšuměli a nahradili je patetické výjevy z mysli jednoho člověka, který chtěl změnit svět. Nevím, zda si to zaslouží nominace za herecké výkony, ale budiž... Pozdvihnu atmosféru a zajímavou hudební složku a tím končím ... 60% ()

exoomer

Myslel som ze to bude to iste ako The Replacements alebo Invincible, avsak nebolo. Ovela zaujimavejsi film, uz len preto, ze Mandela je neskutocna osobnost. Skoda toho natiahnuteho a okukaneho konca, ten mohol byt kratsi. ()

Beni1

Šeptám dík, tomu čím Bůh může být......se svou duší nepřemožitelnou.....já jsem pánem svého osudu...já jsem, své duše kapitánem. ()

FiDik

Papaláši, securiťáci i rugbisti to utáhli velkolepě a přitom uvěřitelně při zemi. Výbornej casting a roztomilej Madiba. ()

pali87

nie, nie a nie...Presne som sa obával ze to takto dopadne....Limonádová morálka....Je tu toľko vecí čo mi vadilo, na kilá preslovov (i keď treba povedať že na takéto veci je Freeman ideálny:), nemám rád takúto glorifikáciu hlavnej postavy v životopisných filmoch (ale v tomto smere je téma o Mandelovi nevďačná), film z ktorého trišťí útok po Oscaroch...film sa poriadne nezamerá ani na Mandelu, ani na politiku a ani na to ragby poriadne (kde rýchlosťou svetla sa v podstate vhupne hneď do finále, akokeby turnaj ani neexistoval) a rieši sa len hollywoodskym spôsobom podaný rasový problém a ako šport zjednocuje národ...Eastwood ma sklamal týmto v podstate primitívnym filmom. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI