Kevin Spacey a Bob Balaban v hlavních rolích hvězdně obsazeného dokumentárního dramatu, jenž nahlíží pod povrch událostí kolem nejkontroverznějších prezidentských voleb v historii USA. Nejvyšší úřad v zemi je téměř na dosah a osud svobodného světa může viset na vlásku. Když se původní volební výsledky z Floridy ukáží jako neprůkazné, padne rozhodnutí přepočítat hlasy. Ovšem toto rozhudnutí je velmi kontroverzní, mnoho voličů pokládá přepočítání za neregulérní a odmítá jej. Nakonec musí rozhodnout Nejvyšší soud. Proces řídí charizmatický texaský republikán James Baker (Tom Wilkinson), který se pokouší získat podporu veřejnosti pro přepočet. Ale demokraté se nevzdávají a bývalý šéf Al Goreova volebního týmu Ron Klain (Kevin Spacey) hraje velmi tvrdě. Opoziční tábory se střetnou v boji o prezidentsví a jen velmi neochotně hledají cestu k přijatelnému kompromisu. (oficiální text distributora)

pe3czech

Plně docenit kvality snímku nejspíše dokáže pouze člověk znalý situace v USA roku 2000. Za toho se určitě napovažuji a možná právě proto jakožto nezatížený divák dovedu lépe posoudit kvalitu díla. Zásadní je jedna otázka: Proč se dívat na dokument o prezidentských volbách? U mě je odpověď jednoduchá. Mám rád Spaceyho. Názvu Recount jsem si všiml v jeho filmografii a aniž bych si četl o obsahu nebo námětu filmu, shlédl jsem jej, jinak si nejsem jistý, zda-li bych strávil dvě hodiny takovýmto filmem. A Kevin je také třetí hvězdičkou v mém hodnocení. Nejedná se o špatný snímek, správně tady někteří říkají, že jde o výborný materiál do studií politologie, ale jako drama pro běžného diváka to zas takovou hodnotu nemá, nehledě o zmatku, který ve mě vyvolal výčet tolika postav, kterým nerozumím. A také je pro mě těžké už z principu uvěřit, když jednotlivé soudy a komise rozhodovaly dle svého politického názoru, že na tomto filmu pracovali samí neutrální lidé. Dále ubírám body za tu neskutečnou sebestřednost USA, i zde vidíme jak se pasují do role pupku světa. Otázka je: Potřebujeme drama o prezidentských volbách, ať jsou sebezajímavější? Od toho jsou dokumenty na BBC na ČT2. Není lepší točit trháky o opravdu strhujících příbězích a lidech, které donutí strhnout lidi napříč světem i dobou? Zkuste si představit velkofilm o šaškárně z Parlamentu ČR 2008. Takový film by byla kravina, říkáte? Vždyť je toto stejná tragédie tragédů, jen jinde na světě. Opravdu nerozumím jaktože má tento snímek 80% a Shrink, například, jen 69. Možná je to tím, že na tohle koukají jen lidé zainteresovaní? Velmi si cením komentáře dívky přezdívkou StarsFan, sám jsem se chtěl také vyjádřit, že nyní sami vidíme co se stalo za vlády G.W. Bushe, myslíte, že svět by byl stejný, vládl by-li Gore(v tomto je sebestřednost USA na místě:)), určitě by padla dvojčata a v jejich troskách a na různých frontách v Afgánistánu padlo tolik lidí(samozřejmě za předpokladu že konspirace se nezakládá na pravdě a bin Ládin opravdu žil)?? Mám ale otázku i na tebe StarsFan, opravdu si film zaslouží takové hodnocení v porovnání s filmy tvé TOP 10 jako American Beauty nebo Gladiator? Hlavní je jediné: Bůh žehnej České republice ()

Ernie_13

Velmi dobre natocene zhodnotenie problemu a kritika hlasovacieho systemu v USA, ktory sa vtedy pouzival. Koho taketo veci zaujimaju popripade ho zaujima amercka politika je to urcite zaujimavy film. ()

kubilov

Tak trochu jsem se před shlédnutím bál nějaké masivní demokratické protikampaně proti Georgi W. Bushovi, ale uklidnil mě jednak fakt, že jde o produkci HBO, a také to, že i když byly během filmu jednoznačně cítit tlaky sympatizující s Gorem, tak si příběh dokázal udržet jakous takous neutrální tvář. Beztak si to doteď oba tábory vykládají po svém, což je naprosto pochopitelné. Jinak co se týče věčně pošlapávaného volebního systému v USA, tak sice nedokáže zabránit takovýmto kontroverzním okamžikům, ale v takovémto obrovském kolosu, navíc ještě rozděleném na 50 států, to prostě jinak nejde. Situace je navíc usnadněna faktem, že v drtivé většině států lze již před volbami s vysokou pravděpodobností tipovat vítěze, díky velice tradičním politickým hodnotám, a tak opravdu napínavé a až do posledních chvil nerozhodnuté volby bývají v pouze několika státech (právě Florida, dále Ohio, atd). Z herců jednoznačně nejvíce zaujme šéf od Al Gorea, Kevin Spacey, šéf od Bushe, Tom Wilkinson, a úžasně zahraná postava sebestředné republikánské kongreswoman, kterou si Laura Dern vyloženě užívala. ()

polivka

Výtečně zpracované politické drama, které mi i po letech sledování americké politiky konečně osvítilo, proč je tamní společnost tak propastně polarizovaná. Navíc doplněné perfektními Tomem Wilkinsonem, ač nenápadným Edem Begleym a atmosferickým hudebním doprovodem. ()

Spielbergo

Spacey je prostě záruka kvality. Ve výsledku není nejstrašnější fakt, jak volba nakonec dopadla, nýbrž to co se během tohoto pokusu o "rescount" zjistilo. Vnímavý divák postřehne, že "největší demokracie světa" má volební systém neprůhlednější než leckterá banánová republika a to, za co s oblibou kritizuje ostatní, dělá vesele a nepokrytě sama. Například naprosto otřesné svévolné znemožnění práva odvolit dvaceti tisícům lidí. Film nádherně ukazuje, jak každá demokracie balancuje na ostří nože a vždy nakonec záleží jen na lidech zda a jak ji dokážou uchránit. Film rozhodně dává svou mnohovrstevnatostí divákovi víc než dost materiálu k přemýšlení. Čistých 5, i přestože film není rozhodně pro každého. Politické doku-drama par excellence. ()

Gladi

Preco ma vobec neprekvapuje, ze v udajne najdemokratickej krajine sveta je 20 000 ludom odoprete pravo volit? ()

Sticks

Kto vie či by bol Al Gore rovnako nastrčenou figúrkou ako Bush. Verím, že horší by určite nebol, ale kto dneska vie, kto za koho šľape? Občas to ani panáčikovia nevedia, hehe. Pekná rana ,,demokracii´´ a súdnictvu. ()

david666

Sice mi film místy připadal hodně "na budku" a párkrát jsem se ztratil, musím říct, že tohle je Amerika jako vyšitá a nakonec jsem se bavil - komedia jak má být. To ale asi tvůrci neměli v úmyslu:-) Každý se snaží využít sebemenší mezírky v zákoně aby prosadil svou. Je fakt síla, že o prezidentovi takové země rozhodují propíchnuté/polopropíchnuté a nevím jakým ještě způsobem propíchlé hlasovací lístky - bavit se o takových hovadinách a rvát do toho prachy mě fakt připadá směšné. ()

kolodej1

myslím, že slova sčítání nebo spočítat se ve filmu objevily nejmiň 10 000x. To proto, že se film opravdu soustředí pouze na téma kontroverzních voleb a žádné další ani drobné příběhy se tu neřeší. Filmu tahle sevřenost ale vůbec nevadí. A přesto, že jde o takovéto dost suché téma, vlastně většinu času se děj odehrává v jednom ze soupeřících týmů při domlouvání taktiky, přesto, že všichni víme, jak to dopadlo, tak si film udržuje svou zajímavost. Bude to jistě i zásluhou nadstandardních hereckých výkonů. ()

hony23

Zajímavá rekonstrukce nejkotroverznějších prezidentských voleb v Americe. Píše se rok 2000 a proti sobě stojí George Bush a Al Gore. Situace je taková, že kdo získá pro sebe Floridu, vyhraje. Po strojovém sčítání je výsledek velice těsný ve prospěch Bushe, ale protože během volby došlo k mnoha kontroverzním momentům, snaží se poražená strana o ruční přepočítání. Začnou nekonečné tahanice právníků a přestože všichni dopředu známe výsledek, je film opravdu zajímavý. Pokud je politika vaším koníčkem, bude vás to bavit, byť vám zůstane po shlédnutí pachuť, že spravedlnost dostala dost možná zase na frak. ()

DöN

Vyborna politicka drama aka tu uz dlho nebola. Da sa jej vytknut snad len jednostrannost v prospech demokratov. A este mi neda nespomenut uzasny vykon Toma Wilkinsona. ()

josmart

I politický film může být napínavý. Sice víme, o co tam jde a jak to dopadne, stejně ale Spaceyho týmu držíme palce. Film ukazuje, že nejdemokratičtější stát má ke skutečné demokracii ještě dost daleko. Na to, že jde o film televizní, oslňuje hereckými výkony, strhujícím tempem a skvěle zobrazenou volební hysterií. Pět bodů pro HBO. ()

pavont

Tazko hodnotit. Situacie okolo volieb su vsade podobne a hoci sa o Bushovej administrative hovoria legendy. Neda sa povedat ze by ma snimok vyraznejsie zaujal. Najma preto, ze mam za sebou fahrenheit od Moora a tiez ze vysledok je vseobecne znamy. Herci podavaju pomerne kvalitne vykony, ale tazko ma donutia k opatovnemu zhliadnutiu. ()

LoArmistead

Tohle se mě moc líbilo. Ze Spaceyho čiší ten idealistický demokrat stejně, jako z Wilkinsona zarputilý, tvrdý republikán. Film má náboj, spád a Roach přesně ví co chce říct a jak to chce říct. Nejsou tam prvoplánově "hodní a zlí", má to atmosféru, nějakou strukturu a také neotřepané a zajímavé téma. ()

tribican

Nejdřív jsem se domníval, že je to dokument - název filmu v originále je podle mě zvolený docela nešťastně. Po zhlédnutí filmu První říjnové pondělí jsem měl chuť na další pohodovější snímek ze soudního prostředí, a tak jsem se vrhl na tento. Je to velmi příjemné podívání, člověka to příliš nestresuje, byť jde o "vážné" téma. Film dobře odsýpá, někdy až moc - ale chápu, že jinak by to celé trvalo min. 3 hodiny. Dnes by se to už nejspíš udělalo jako minisérie s několika díly (viz třeba Nejsilnější hlas). 80 % ()

Johny2005

Film, ve kterém jsem sice na začátku trochu ztrácel přehled, kdo je kdo, ale postupem času jsem se chytil a pak už jsem přehled udržel až do závěrečných titulků. Snímek je nečekaně podrobný a zachází do celkem velkých detailů. Člověk si ani nedokáže představit, jakým stylem a hlavně co všechno se dá manipulovat. Škoda jen, že je předem jasné, jak to dopadne. Na druhou stranu je nutné podotknout, že to vlastně není žádná záporná vlastnost snímku, ten se jen zhostil skutečného tématu, tak proč mu to vytýkat. Co se týče mého hodnocení, tak 5 hvězdiček nedám jen z toho důvodu, že nevím, jestli je zde prezentována skutečná pravda. Spousta věcí může být přikreslena, nebo pozměněna, ikdyž základ je dle mého pravdivý. Nechtěl bych pak ale ubírat z 5 hvězd na 4, tak dám raději 4 teď a pátou přidám poté, co si třeba někdy ověřím filmem uváděná fakta. Za mě 80%. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Will Ferrell kandiduje na prezidenta

Will Ferrell kandiduje na prezidenta

11.12.2010

Pokud vám to nezní dost bizarně, tak vězte, že jeho soupeřem v souboji o získání prezidentské kandidatury bude Zach Galifianakis. Stane se tak v prozatím nepojmenované komedii studia Warner Bros.,… (více)