Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Vodnářka

Obyčejný levný příběh, kterých tu byly spousty a kterému jde jen o hru na emoce a zdlouhavé záběry z naší historie, které dávají divákovi umělý pocit uvědomění si svého národa. Po technické stránce mu ovšem můžeme vytknout máloco a přiznejme si, na ty emoce hraje opravdu dobře... ()

Frajer42

Označit tento film jako špatný, nebo nudný prostě nelze. Na naše české poměry opravdu velmi dobré. Karel Roden excelentní, ostatní výkony obstojné. Téma perfektní. Trošku mi zde vadila příliš krátká stopáž. 20 minut navrch by filmu mohlo jen prospět. Takhle to byla chronologicky řazená smršť silných událostí. Některé prvky mi zde připomněly nedostižný Schindlerův seznam. Brutálnější scénky filmu dodaly ten správný náboj. Čekal jsem emoční smršť právě typu ,,Schindlerův seznam", které jsem se naštěstí nedočkal. Kdoví jak by to dopadlo. Přesto mi byl naservírovaný velmi kvalitní film, který, dle mého neodborného názoru, zdařile vykreslil tehdejší dobu. Závěr filmu měl pěkný, pro mě až nečekaný, spád. Horní hranice * * *. Určitě tohle není film pro každého, obzvlášť u nás ne. Přesto ho vřele doporučuji. ()

boshke

Opravdu nechápu, proč se v průběhu filmu SS-Obersturmbannführer Koslowski rozhodl vyměnit němčinu za češtinu a komunikovat tak dokonce i s Němcem Habermannem. Rozhodně to filmu ubralo... No nekoukalo se na to hezky. Člověk ty záběry zná od nácků. A při frekvenci, při jaké je divák plynovanými Židy zaplavován (aniž bych chtěl tuto strašlivou kapitolu našich dějin jakkoli bagatelizovat), to už tak trochu ztrácí na síle. Když se však uniformy prohodí a do dobytčáků jsou pod údery, flusanci a křikem Čechů vyprovázeni Němci, mrazí tuzemského diváka tak nějak více. Nebyli jsme, vážení, o mnoho lepší... 80% ()

swamp

Habermannův mlýn je místo kdesi v Sudetech (pravděpodobně sever Moravy), kolem kterého se točí děj celého filmu. August Habermann (Mark Waschke), vlastník mlýna, je Němec s duší Čecha, který ve mlýně nezaměstnává podle národnosti, nýbrž dle pracovitosti, jeho manželka Jana (Hannah Herzsprung) je křtěná, sama však - oproti svému muži - neví, že původem je poloviční Židovka. Habermannův nejbližší přítel Karel Březina (Karel Roden) mu pomáhá urovnávat věci po vpádu Sturmbannführera Kurta Koslowského (Ben Becker), který si nebere servítky. Oproti svému bratru Hansovi (Wilson Gonzales Ochsenknecht), který je zarytým nacionalistou a který naverbuje do armády Třetí říše, se August drží spíše při zemi.. jenže v takové době si člověk nevybírá. Juraj Herz se snaží vykreslit archetypy postav příslušné této době - a je vlastně dobře, že se ve filmu setkáme s Augustem a jemu protikladným Hansem, s někým, kdo se chová stylem "kam vítr, tam kabát" (Jan Hrušínský), s Čechy, kteří jsou proti Němcům jakožto partyzáni, ale i s Čechy, kteří nevinné Němce (kdysi své sousedy a chlebodárce) zlynčují.. jenom škoda, že ne všechny postavy jsou rozkresleny dopodrobna, chyběly mi některé hlubší motivace. Výborná je pak scéna sepisování Čechů, která sice v různých podobách byla už viděná jinde, přesto si myslím, že výborně podtrhla dojem z filmu. ()

teutates

Tady těch snímků je fakt hodně a člověk by řekl, že vzhledem k tématu ani nejde dát méně než 6/10, protože popravdě motiv je fakt silný. No i přesto, že tady tenhle počin je "náš" a hraje tu hodně známých tváří a taky vypadá na oko jaksi okázale no jako celek mě absolutně nezaujal, nedostal... aáa čekal jsem víc. Nestačí námět, celkový dojem je důležitý a tady toto je tak zmatené jak letošní léto, které taky stojí za hovno. Nebýt dovolené, tak mě jebne. 4/10 bohužel. ()

Mariin

Na mne působil tento snímek přese všechno příliš černobíle, a opět typicky česky (resp. česko-židovsky) bezduše a beznadějně. Jako záznam hrůz 20. století, ale bez jediného pevného bodu. Postava nacisty Koslowského mi přišla až příliš konstruovaná dle nadsazených propagandistických klišé. Film (nevím, zda tomu tak je i v literární předloze Josefa Urbana) se svým způsobem otřel i o postavu katolického kněze, který je tu ukázán jen jako "nezúčastněná" postava mimo, jež může poradit, jak pomoci německému nacistovi k útěku do Argentiny (!). Přínos, a pro mnohé diváky šokující novum, bude asi v tom, že je tu naznačeno i nenávistné řádění Čechů po skončení války, o čemž se u nás obvykle mlčí. Mně osobně ten film ale vůbec ničím nezaujal, díval jsem se doslova s přemáháním a jen z povinnosti, abych jej znal. ()

meave

O vojne a po vojne - lebo nezáleží na tom aký ste Čech, Nemec si Žid. Záleží iba na tom, aký ste človek. ()

Slartibarkfast

A máme tu další velkolepý film, který mě zklamal a naprosto nesplnil mé očekávání. Obdivuji ty, kteří dali plné hodnocení. Pro mne to byla jen další kopie filmů o druhé světové válce a popisování česko-německých vztahů. Tentokráte se film zaměřil na Sudety a problémy s mícháním národností, židovského původu a vůbec.. však to znáte. Nesympatičtí herci; nezachránil to ani Roden, ač jsem na něj hodně sázel, ale s tím jeho štěkem ani nešlo víc dělat. Dějová linie přeskakovala jak poškrábaná deska. Hudba docela nic moc. Nezapamatoval jsem si z toho zkrátka nic, co by mi vyrazilo dech. Že byli Němci svině víme, že se pak chovali Češi naprosto stejně víme taky. Tak mi tedy povězte, co je na tom tak světoborného? Jsou lepší filmy, které se zabývají tímto tématem. Tohle je jen slabý odvar. 60% ()

nascendi

Zaregistroval som po roku 1989 pre mňa dosť málo pochopiteľnú snahu o ospravedlnenie sa Nemcom za povojnový odsun a zločiny s ním spojené. Neveril som však, že si niekto trúfne hodnoverným spôsobom zvládnuť historické udalosti poskladané zo státisícov ľudských osudov rôznym spôsobom poprepletaných. Neveril som, že niekto dokáže udržať správne proporcie a zabrániť prieniku ideológie do výsledného diela. Juraj Herz je výborný režisér, ktorý sa nezľakol témy a podarilo sa mu dosiahnuť aj niečo z toho, podľa mňa, nedosiahnuteľného. A to všetko na ploche púhych 104 minút. Ale ani Juraj Herz sa nevyhol viacerým prešľapom. Uspokojilo ma však, že ich kompenzoval mnohými vydarenými epizódami. ()

WANDRWALL

Viděl jsem dokument, kde svědci celého problému vypravovali kdo to byl Habermann, jaký byl a znělo to z více úst a byl to pro mě mnohem silnější zážitek, než tenhle hraný film. Ten za tím dokumentem pořádně zaostává. Ve filmu jsou postavy i scény neskutečně schématické. Pro mě zklamání. Dvě hvězdičky jen za to, že připomenul historii z míst v okolí Bludova, a přitáhl pozornost k jedné z tragédií války, kterou mají na svědomí především Němci. A nebýt jich, tak by nenásledovalo co následovalo. Tedy odsun Němců, co tu žili po staletí i z Polska, a nedostali bychom se pod vliv SSSR na čtyřicet let. ()

Slarque

Dobře natočený film se skvělými herci a nemožně klišovitým scénářem. Jestli tohle bylo to dlouho očekávané zúčtování s minulostí, tak bych snad radši čekal, až někdo sesmolí nějaký příběh, který nebude úplně schematický. A bude se odehrávat ve světě, kde mezi sebou Němci mluví německy. ()

Arsenal83

Výnimočný pohľad na vojnové udalosti konečne aj z iného pohľadu. Film nechce byť verným popisom dokumentárneho charakteru, chce len poukázať na neľahkú dobu na základe nejasného, ale skutočného príbehu. Ukážka toho najrozšírenejšieho ľudského charakteru v štýle „kam vítr, tam plášť.“ Svedectvo o tom, že dobrí a zlí ľudia sú všade, bez ohľadu na národnosť. Je dobré, že to, čo pred takmer siedmimi desaťročiami Nemcov a Čechov rozdeľovalo, ich v súčasnosti spojilo vo výbornú filmovú spoluprácu. ()

Bachy

Obrovsky příjemné překvapení. Můj vztah k české kinematografii není příliš kladný a na Habermannův mlýn bych do kina nikdy nevyrazil. Jenže náhoda zařídila, že jsem se díky mamce v sále přeci jen ocitl. A teď jí mohu děkovat, protože zážitek jsem si odnesl veliký. Spousta úžasných vedlejších rolí a jeden velevýkon, k tomu silný příběh a já dávám od bratrů Karamazových prvně 5 hvězd českému filmu. Pravda, nějaké vady na kráse bych našel (občas byly ty hlasy nějak divně předabovány nebo jsem měl mrkve v uších a občas říkali nepřirozené věty jen proto, aby divákovi vysvětlili,co se stalo), ovšem díky síle překvapení nemohu plný počet nedat. Je to zlé, je to těžké, s ničím se to nepárá a díky bohu, že tenkrát měli Karla Rodena, jinak by to bylo asi až příliš těžké. ()

iamek

Film je tak na 4*, ale díky některým zdejším uživatelům dám plný počet. Je smutné, že někdo hodnotí podle toho kde byl film natočený. Jsem rád, že Juraj Herz dokázal, že stále točit umí. Snímek měl parádní atmosféru tehdejší doby a hlavně herecké výkony jsou úžasné. Hlavně Karel Roden má rozhodně na lepší role v Holywoodu než na natáčení českých filmů. Ale jsem rád, že jsem ho mohl opět vidět. Parádní byli taky kostýmy a hlavně závěr kde aspoň někdo ukázal jak se češi chovali k němcům co se jim snažili pomoci. Jen tak dále pane Herz ! ()

dopitak

Za problém Habermannova mlýna nepovažuju jeho dabing, protože na to, že se české filmy budou čím dál častěji točit a priori cizojazyčně, si musíme zvyknout. Problém leží ve scénáři, možná trochu v režii. Konkrétněji v nepropracovanosti postav. Proč ukazovat popravu Čechů vyhandlovaných za dva zabité Němce? Takových obrazů, jakkoliv nechci zjemňovat jejich hrůznost, nemáme už zapotřebí. Škoda, že o Karlu Březinovi se divák dozví jen, že pracuje v lese a má ženu Němku. Přitom postava ztvárněná Karlem Rodenem by si zasloužila daleko více prostoru. To samé nic víme v podstatě o Maškovi, o úlisném Pospíchalovi, starostu Hartlovi a jiných. Trochu ta Herzova snaha o komplexní obsáhnutí všeho a všech působí jako malé sudetské panoptikum. Jinak ale povedené válečné retro, o tom žádná. ()

Chrustyn

Oproti takovým přeceňovaným "Lidicím" překvapivě povedený a dobře natočený český snímek o tvrdém životě během války i po ní, kdy se karty obracejí a pomsta nutí lidi dělat věci, které by normálně nedělali. ()

classic

Film ma EXTRA - nebavil, je občas poriadne nezrozumiteľný a chaotický, má ale dobré obsadenie, najmä je zaujímavé sledovať - bežný JAV - nenávisť, ktorá sa potom zosype ako lavína. V pohraničnej českej obci - žijú - pôvodom Nemci, medzi nimi i bohatý - podnikateľ Habermann, ktorý vlastní MLYN - už po niekoľko generácii, čím dáva ľuďom prácu - Nemcom i Čechom, ale do popredia sa prediera - 2. svetová vojna, kde čoskoro budú obsadení nacistami, ktorí budú klásť podmienky, film zachytáva - obdobie, medzi rokmi 1938 - 1945, keď práve koniec vojny - urobí z Nemcov - Hon na líšku, pričom samotný Habermann dopadne zle - nedobre ! Kvôli rozhodnutiu, ktoré učinil, bude STREDOBODOM pozornosti, keď sa budú vybavovať účty. Snímok je prezentovaný v epizódach, aby sa napätie čoraz viac stupňovalo, či vysvetlí veci, ako sa majú v skutočnosti. Určite viem, že ani na Slovensku, ani v Čechách - nevzniká veľa kvalitných filmov, ale ak sa sily spoja + SA OBSADIA - slovenskí herci, ktorí hovoria plynulou češtinou ( bohužiaľ - prízvuk - SA NEZAPRIE ), tak môže vzniknúť zaujímavý a poučný film, ktorý vysvetľuje niečo z traumatickej HISTÓRIE... ()

thecentre

Bohužial som musel ztrhnuť hviezdičku za ty scény kdy útočí letadla a takový stupidity jako že němci mezi sebou mluvěj česky, to si můžou dovolit tak maximálně v Hollywoodu a ne my z naší aktuální kvalitou kinematografie. Stále ale lehký nadprůměr. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc