Živí mrtví

• USA The Walking Dead (více)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Režie:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (více)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (více)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green (více)

Série(11) / Epizody(177)

Kdo je chodící smrt? Zombie, kam se podíváš, nebo hrstka vyčerpaných lidí v děsuplném prostředí? Zemi ovládly položivé zrůdy. Boj zbytků lidstva o přežití v postapokalyptickém světě může začít. Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti? Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými? (TV Prima)

Recenze uživatele kenkaku k tomuto seriálu (68)

Ticho (2019) (S09E15)

I přes naprosto nesnesitelnou první třetinu (tlupa náhodných postav nonstop žvaní) jde o nadstandard. Vše vo totiž následuje má spád a napětí. ()

Bouře (2019) (S09E16)

To si děláte snad prdel ne? Nejzoufalejší závěr série v historii všech seriálů a vrcholem scénáristického propadu. TWD rezignovalo na svou vlastní logiku a pravidla. Samotná existence Šeptačů popírá vše co doposud budovaly DVA seriály (kde jsou ty časy, kdy se jeden musel opatlat vnitřnostma, aby vůbec mohl mezi “mrtvoláky” a déšť znamenal průser jak vrata) a chování postav postrádá logiku. Všichni se bojí vyjít do zimy na pár dní, aby z nich nezůstal rampouch a Alfa s její tlupa veselych masochystů v klidu přebyvakuje venku celou zimu jako by... ehm... se nechumelilo. Neskutečný. ()

Série 10 (2019) (S10)

Totální kravina aka Šeptači pokračuje. Jejich hrozba nabývá obludných rozměrů, nicnéně pro děj je to dobře. Pořád se něco děje a pocitově je vaty minimum. Tedy prvních 16 epizod. Pak dostal někdo debilní nápad natáhnout řadu o dalších 6 epizod. Jedna každá je prakticky vycpávkový odpad, který řadu nikam neposouvá. Jen se reje v minulosti nebo předvání uzavřené odbočky (slepé uličky) v ději. Jedno artové cvičení vedle druhého. Jestli tohle je předzvěst 11 řady, ani o ni nestojím. ()

Série 11 (2021) (S11)

Tak to máme za sebou. Poslední řada se nafouklé na obludných 24 epizod a ta nevyváženost je znát. Pár epizod je fajn, pár vyloženě strašných. Scénář hapruje neskutečně (připravte se na divné skoky v ději a otázky bez odpovědí). Tempo se buď vleče nebo jede až zbytečně rychle dopředu. A vše jen aby všem mohli sdělit, že seriál vlastně nekončí, ale tříští se do dalších 3 seriálů. Mimochodem. Ty “chytré” zombie mě hnutí žlučí asi stejně jako Šeptači. ()

Acheron: 1. část (2021) (S11E01)

Poslední řada mého před deseti lety oblíbeného seriálu zasluhuje pozornost a hodnocení po epizodách. Abych nastoupil po roce do vlaku efektivně, podíval jsem se na poslední epizodu minulé řady (naprosto k ničemu to bylo mimochodem, protože byla “vo hovně”). A hned to začalo zábavně. Za deset let poprvé jsem viděl, že mrtvoláci SPINKAJÍ! Normálné celé hejno horizontální poloha… OK. Každopádně máme tu jen dvě dějově linky a obě “jedou”. Ta se “stormtrooperama” je sice debilní (ty uniformy sebrali jak?), ale nenudil jsem se. ()

Acheron: 2. část (2021) (S11E02)

Začínám mít pocit, že linka “stormtroopers” bude pěkná psycho-úchylárna (nebo scénáristický fail). Dějí se tam čím dál víc nesmyslné věci. Zbylé dvě linky fungují dobře (sere mě akorát ten dvojí metr - Negan nechá pipkou svému osudu a je za hajzla… vteřinu na to udělá ona to samé někomu jinému a je to OK). Nicméně. Kéž by si řada udržela alespoň takovouto kvalitu. ()

Lovená zvěř (2021) (S11E03)

Vyprávění je hodně zmatené (linka Negan a spol), nicméně dynamické. Linka “chytáme koně” je klasickou ukázkou TWD vycpávková nudy a linka “stormtroopers”? Ta se zcela ignoruje (což mi ani moc nevadí). Hodnocení nechám nadprůměr i přesto, že scénář po napadení komplet zazdil osud některých postav. Příště budu o to přísnější. ()

Provedení (2021) (S11E04)

Takže se vracíme o epizodu zpět (jako kdyby tohle nemohlo být místo “chystáme koně”) do přepadení, ale tentokrát sledujeme toho na, kterého se minule kašlalo. Celkem hodně mě štve, že se děj chová jako  kdybych si měl pamatovat co je zač blond pipka a jaký má vztah k Darylovi. Bohužel se tomu věnuje CELÁ epizoda (?!) bez jakéhokoliv zájmu o ostatní. Působí to dost zdlouhavě a nezáživně. Minule jsem přidal z 3 na 4, teď tedy ubírám z 3 na 2. ()

Z popela (2021) (S11E05)

Tedy seriál opravdu přidal na tempu. Dřív byla cesta z Alexandrie na Hilltop jak cesta na Mars a těd hop (3 minuty) a jsme tam. Pro mě je to dobré znamení, že děj nehledá vycpávky. Na druhou stranu to skákání děje působí zmateně. Díky němu mám podezření že fail první epizody (kde vzali sakra ty uniformy!?) je prostě průšvih scénáře nebo střihače. Tak jako tak je to špatně. Vůbec celá “stormtroopers” linka, je podezřelá a zcela padlá na hlavu. Darylova linka tentokrát nic (po tragédii minule celkem pozitivum). Judith je za to zklamání jako prase. Její linky byly vždycky to nejlepší, ale teď? ()

Uvnitř (2021) (S11E06)

Linka “dům” mohla být zcela bezkonkurenčně luxusní epizodou do Tales of the Walking Dead. Nějak takhle bych si je totiž představoval (místo té hrůzy co v reálu série byla). Celá linka v domě neskutečně zvedá epizodu nahoru. Ten zbytek (tedy 1/2 epizody) ji naštěstí dolů tolik netáhne, abych nedal plné hodnocení. Tak moc se “dům” povedl. ()

Porušené sliby (2021) (S11E07)

Minule aby člověk “nebyl vidět” bylo třeba mrtvolu vykuchat a celý se pomatlat. Tak jak to pamatuju už víc než dvanáct let. Teď najednou stačí si dát na hlavu xicht někoho jiného a pohoda úplně stejná. Vůbec nepochopím, jak něco tak okatě debilního vůbec mohlo ve světě TWD projít (a nejen v něm). Vidět to dvě epizody vedle sebe doslova křičí idiocií. Střídají 3 linky (“stormtrooperov”, Daryl a ta poslední - debilní). “Stormtrooperov” je koncepčně padlý na hlavu (nedrží věrohodně pohromadě), ta Derylova mě nebaví a to co se předvádí v té poslední (školka pro Šeptače?) mě už vyloženě uráží. Po předchozí epizodě až moc velký kontrast. Málem jsem dal podprůměr. ()

Na krev (2021) (S11E08)

Víc zpraseně useknutou epizodu jsem ještě neviděl. Ne tohle opravdu není o “navnadit” na pokračování. To je čistá ukázka jak to akorát podělat. Linky tu jsou jen dvě (na “stormtrooperov” zapomeňte a ANI JEDNA není dotažená. Obě dvě se usedli doslova uprostřed akce. Tahle idiocie stála epizodu hvězdičku. Co je také dost na pováženou jsou mrtvoláci v mírovém poli… pokud reagují na hluk a světlo, neměl by je náhodou ten výbuch přitahovat (místo toho, aby se motali jako by se nic nestalo)? Plus klasické dilema… jak je směřovat mezi miny a nebýt mezi naima :). Tohle prostě nesedí… ()

Není jiné cesty (2022) (S11E09)

Proboha co to udělali z Judith za ustrašené kuře? S přeobsazením ji definitivně sebrali status ultimativní mlátičky… Jako bumerang se tu i vrací idiocie z minula - rozjet dvě linky a useknout v polovině. Díky ní se naskakuje do rozjetého vlaku a zcela zbytečně je ve všem akorát bordel. Spousta kroků postav ztratila jiskru (a smysl - kdo byl sakra Alden?). Plus ten závěr. Ten nějak nekoresponduje s tím, co si pamatuju že se stalo naposled ve “stormtroopově” (mimochodem, takhle se dělá návnada na další epizodu… tímto měl končit předěl v 1/3 řady). Přes veškerá negativa (způsobená rozdělením dvojdílu) jde o nejdynamičtěji epizodu nejen řady této, ale posledních několik řad zpětně. ()

Nová strašidla (2022) (S11E10)

Takže se komplet zaignoroval incident “mlátí pěstí” (nejen ten tedy) a ještě u “našich známých” byly celkem raketově urychleny “výslechové maratony a převýchova”. Jako ne že bych potřeboval se v tom rýt další celou epizody (jak bývalo zvykem), ale tohle je druhý extrém. Celá epizoda se věnuje “stormtrooperlandu” a přesto se nikdo neobtěžoval ty otázky zodpovědět. Hlavně že je čas na maškarní (nedělám si legraci). Naštěstí epizoda obsahuje i tak fenomenální scény jako “cvičiště”. Jinak bych dal bez váhání podprůměr. ()

Nevyzpytatelný prvek (2022) (S11E11) odpad!

Scénáristé evidentně naprosto nezvládají udržet dynamiku děje pokud vyprávějí jen jednu linku. A pokud se v ni jen zbytečně žvaní (nebo postavy bolestně pomalu zjišťují něco co je divákovi jasné už několik epizod), je to nekoukatelné a seriál se plíživě vrací do žumpy jakou byla celá 8 série a ze které se velice pomalu hrabal ven. ()

Šťastlivci (2022) (S11E12)

Oceňuji, že se scénáristé po těch všech přešlapech a zkratkách rozhoupali alespoň vysvětlit jak to bylo s tou “Stefanie” ve vysílačce (jméno, které si pro komunikaci zvolila ve skutečnosti její dcera). Na druhou stranu mě dost vytáčí jak je možné, že Daryl najednou nemusí nosit uniformu. Doslova k slzám mě dovedla scéna “palte!” (jakým směrem byla vedena střelba = kdo všechno stál v palebné linii). Epizoda není tak otřesná jako ta minulá, ale těch 10 koukatelných minut (na 35 minut odpadu) opravdu víc než jednu hvězdu nedá. ()

Vojenští vůdci (2022) (S11E13)

Nevím jestli je to rozladěností ze sešupu posledních epizod, ale běží 15 minuta epizody (1/3 pryč) a ono se žvaní cestou autem, žvaní se v kostele, skáče se v čase… sere mě to. A pak najednou koukám na Kylea Reese z Terminátora! Bohužel se zase jen sedí a žvaní… a proč? Děj nemá kam jít tak vymýšlí další komunitu? A zase skáčeme v čase… a zase… tohle fakt ne. Co stojí za pozornost je posledních 10 minut. Mimochodem: opět není epizoda dotažená (bude pokračovat příště). ()

Shnilé jádro (2022) (S11E14)

Přesně jak jsem předpokládal, navazujeme přesně kde se minule děj usekl. Každopádně scénář se asi hodlá v baráku té komunity (co “stormtroopeři” likvidují) babrat déle, protože se děj prokládá druhou linkou “hledej poklad”. Máme tedy času dost. Během něj se hodně děje a protože se neskáče v čase jako minule, vypadá to mnohem lépe. ()

Důvěra (2022) (S11E15)

Epizoda si opět hraje na drama a natahuje čas v místech, kde o to nikdo nestojí. Fakt mě nezajímá kdo s kým spí a co se mu zdá každou noc. Nějaká “chirurgická vložka” je mi ukradená ještě víc. Čistokrevná ztráta času. Jde o poslední sérii, kdy čekám že nezůstanou žádné volné konce, ani neuzavřené linky (a že jich seriál nasekal za ty roky dost). Na to, že se v epizodě nestalo VŮBEC NIC jsou dvě hvězdičky až dost. ()

Boží činy (2022) (S11E16)

2/3 řady za náma a já nemá pocit, že by scénáristé pochopili, co se od nich očekává. Opět epizoda začíná poskakováním v čase! Opět řešíme kdo komu protahuje dírky. Opět někdo někam jde a nevíme vůbec proč. Daryl opět bezdůvodně nenosí uniformu… pan se najednou něco stane a spustí se řetězec akčních scén (pokaždé jiná lokace, jiná linka) jako kdyby děj něco potřeboval rychle dohnat. A tak je to až do konce (respektive do několikaminutového zpomaleného záběru podkresleného drnkáním na klavír) ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Rick Grimes se vrací

Rick Grimes se vrací

23.07.2022

Stanice AMC oznámila nový spin-off svého zombie seriálu Živí mrtví, jenž se bude točit okolo bývalých protagonistů Ricka a Michonne. Šestidílná minisérie se tak zaměří na vztah a lásku obou postav,… (více)

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Stanice AMC oznámila další spin-off ze světa Živých mrtvých. Adaptace slavného komiksu o lidech, kteří přežili zombie apokalypsu, se pomalu ale jistě chýlí ke konci, stanice už má ale rozjetých hned… (více)

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021

Herní společnost Epic Games údajně zvažuje start své vlastní filmové a televizní divize. Podle informací serveru Eurogamer by se společnost měla začít v blízko době soustředit na zábavní průmysl, a… (více)