sniper18

Je to celkom dobrý sci-fi thriller. Má vydarený príbeh o vojenskom dôstojníkovi, ktorý sa stane súčasťou špeciálneho vedeckého projektu, pri ktorom sa jeho myseľ dokáže premiestniť do iného človeka, jednej z obetí teroristického útoku vo vlaku, pričom má vždy osemminútový časový úsek na to, aby našiel páchateľa a zistil čo najviac o ďalších pripravovaných útokoch. A tak sa postupne dostáva čím ďalej viac bližšie k svojmu cieľu, spriateľuje sa so sympatickou spolusediacou, ale zároveň sa snaží zistiť aj pravdu o celom projekte. So spracovaním som dosť spokojný, tématika neustáleho opakovania jednej udalosti, pri ktorej hlavný hrdina postupne zisťuje nové informácie samozrejme nie je ničím originálna, ale aj tak stále dostatočne zaujímavá a aj v tomto prípade má film stále čo ponúknuť. Paradoxne práve tento hlavný prvok sa mohol podať aj o niečo lepšie, hľadanie atentátnika mi prišlo až moc jednotvárne, chcelo by to lepšie nápady, ale v tomto prípade to ani moc neprekáža, keďže film ponúka ešte ďalšiu líniu s hľadaním pravdy o projekte a tu už nie je núdza o viaceré zaujímavé informácie. A tak ako celok to funguje výborne, po celý čas si to udržuje mimoriadne svižné tempo, za čo ale môže aj táto až príliš krátka dĺžka, neustále som bol zvedavý, čo zaujímavé sa ešte vo filme objaví a navyše to celé ukončí vydarená záverečná fáza. A rozhodne musím pochváliť, že to celé pôsobí dostatočne dospelo a v rámci žánru aj inteligentne. Čo sa týka akcie, tak tej je až prekvapivo málo, až na ten hlavný výbuch sa prakticky jedná len o pár maličkostí, ako nejaký ten výstrel alebo úder, ale tu to neprekáža a film si s ľahkosťou vystačí aj bez nej. Herecké obsadenie je na tom dobre, väčší priestor tu má očakávane len pár postáv, Jake Gyllenhaal sa do hlavnej úlohy hodí úplne ideálne, poteší Vera Farmiga ako hlavná spojka s projektom, Michelle Monaghan mi možno prišla až moc hlúpa a naivná, ale aspoň tým príjemným spôsobom a bavil ma aj Jeffrey Wright. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, film si vystačil aj s menším rozpočtom, príjemná vizuálna stránka, svižné tempo a dostatočne inteligentné prevedenie, tu si nemám moc na čo sťažovať. Takže určite sa nejedná o žiadny kult, ale aj tak je Zdrojový kód vydarená žánrová zábava s pár dobrými nápadmi. 76% ()

molotov

Velmi dobrý thriller, který úžasně šlape, není hloupí, ale něco mu chybí k tomu, aby se na pořád zaryl do mysli. Léty vzpomínaná klasika se z něho asi nestane, přesto mu v podstatě nemám co vytknout. ()

Madison

Elegantné scifíčko obalené v komerčnej skratkovitosti bez hutnej myšlienky a bez emócií. Komu to ale prekáža, keď je tak rýchlo nasnímaný, perfektne napínavý a diváka drží v očakávaní až do záverečných titulkov? Gylenhaal je skvelý, potešila ma tiež prítomnosť Very Farmigy, obstojný scenár a najmä príťažlivá vizuálna stránka. ()

StarsFan

Filmařům na druhé straně Atlantiku se v poslední době zjevně zalíbila filosofie. Nedávno mi jednu starou čínskou filosofickou myšlenku připomněl snový Počátek, nyní sem zas měla pocit, jako kdyby někdo náhodně vytrhal pár námětů z mých univerzitních přednášek (kvantová teorie a identita, 'brain in a vat' theory) a poskládal na nich celý film. Což by bylo samozřejmě hezké, kdyby však ony filmové linie nebyly jen nedokonalé pahýly mnohem propracovanějších konceptů a kdyby mě tak každou chvíli nenapadalo, proč ten film není osobitější. Mohli byste namítat, že málokterý film dnes bude dějově originální, a měli byste pravdu; jenže také málokterý film také na své 'originalitě' staví tak jako Source Code. Pokud bychom totiž hodnotili jen herecké výkony, dialogy nebo akční scény bez celkové 'myšlenky' díla, nadprůměrný thriller z Jonesova dílka nevykřesáme. To, co ho staví (či minimálně má stavět) nad stovky podobných hollywoodských příběhů, je ona všeobalující originální myšlenka. Jenže jak můžu skákat nadšením, když vlastně tak originální není? ()

Hakha

Filmařsky zatraceně povedená jízda, která podobně jak režisérův předešlý film Moon postupně od počátku až do závěrečných titulků odkrývá několik překvapivých odboček, které mě více a více přišroubovávaly k sedačce... Když k tomu přidám výborně hrajícího Jake Gyllenhaala, roztomilou Michelle Monaghan a okouzlující Veru Farmingu, tak castingu davam velký palec nahoru. Jediné co mě zamrzelo, že jsem se nedočkal gradaci děje nebo napětí, ale i tak hodnotím 4 hvězdičky… ()

LihO

Zaujímavé, napínavé, nepredvídateľné... scenár som si vychutnal vrátane "úletu" na konci, ktorý nepovažujem za lacný dodatok, no práve naopak za akúsi čerešničku na torte - v poslednej chvíli film "dáva facku" divákovi a núti ho ešte chvíľu rozmýšľať, hoci film už skončil. Koniec filmu som si vychutnal rovnako ako poslednú scénu z Inception. Inak celkom sa mi páčilo aj obsadenia a hudba... a trochu mi to pripomínalo Twelve Monkeys ()

yenn

(Obsahuje podstatné SPOILERY.) „Pane, myslím, že máme vhodný subjekt pro náš projekt. Je to mladý muž z České republiky.“ „Z čeho soudíte, že je vhodným kandidátem?“ „Srazila ho tramvaj a nyní mu funguje jen čtvrtina mozku.“ „Dobrá práce. Ještě mu pár spojů přerušíme a pak bude pro projekt jako dělaný.“ O chvíli později. „Pane, když ho sem vezli, byl napojen na ventilátor a tak, neměli bychom také –“ „Nesmysl! Co taková čtvrtka mozku může k životu potřebovat? Stačí, když otevřeme lebku, aby se jí lépe dýchalo.“ „... Ano, pane.“ „Ještě jedna věc. Životní funkce mu sice nepodporujeme, je však třeba mít možnost kdykoli je okamžitě ukončit. Víte, jak to mám rád, že?“ „Jistě, pane, velké červené tlačítko už je na cestě.“ Za dva měsíce. „Pane, to je strašné! Došlo k teroristickému útoku na pražské metro: celé Muzeum je v plamenech, nikdo z cestujících nepřežil! Pachatel rozeslal do médií vzkaz, že pravé peklo teprve přijde!“ „Výborně! Teď se ukáže, co náš projekt dokáže! Okamžitě mezi cestujícími vyhledejte vhodného kandidáta pro transfer mysli!“ „Ale pane, celá stanice a vozy jsou na padrť, takže z cestujících asi také –“ „To mě nezajímá! Hlavně ať souhlasí synaptická mapa!“ Projekt byl spuštěn.(šeptem) Pane, jak může vědět, co je v šachtě, do které ten cestující nenahlížel?“ *zlý pohled* „Vy se raději starejte o to, abyste příště sehnali zkušeného vojáka. Tenhle civil neustále odmlouvá, zpochybňuje naše rozhodnutí a neplní rozkazy. Už jen čekám, kdy se na monitoru začnou objevovat uslzené smajlíky.“ Svět byl zachráněn! A mezitím v paralelní realitě. „Pane, do pošty na CSFD mi přišla zpráva od někoho, kdo se vydává za majitele naší čtvrtky mozku, a on tvrdí, že projekt, který rozjíždíme, stojí za dvě věci. Nevíte, co to může znamenat?“ 3/10 ()

Botič

Neobyčejně krutý, ale inteligentní film vycházející z podobného vzorce jako MOON. Tentokrát podezřelého smajlíka nahradila obrazovka s podezřele jednajícími postavami. Ale i přes to, že je zde spousta spoluhráčů, pořád se jedná o jednu neotřelou one man show, kde je Duncan Jones bohem držícím ruce nad celým širým alternativním vesmírem. M. Night Shyamalan není a nikdy nebyl novým Hitchcockem, zatímco Duncan Jones má k tomuto označení solidně našlápnuto. Neetická hračka zaměstnávající ty správné synapse. PS: Chris Bacon hudebně dráždí nervy, jako v poslední době málokdo. ()

3DD!3

Katarze. Nejen že měl ZDROJOVÝ KÓD přesah z hlediska kvantové fyziky a v sociologickém odvětví, on i dobře bavil a překvapoval. Klasické přesunování myslí (mávám na fanoušky SGU) se tady nekoná v tom smyslu jakém si většina žánrových znalců myslí, ale o dost promyšleněji a troufám si říct, že i neprobádaněji. Nápaditá akce střídá akci a divák nemá čas na to vůbec o čemkoliv pochybovat. Vlastně to ani není za potřebí. Zamrzí, že finále trochu ztrácí na dravosti, ale ono je i třeba zpomalit, protože na to za jakého znalce sci-fi se považuji, jsem tak tak stíhal. Gyllenhaal je zase jednou boží (zapomenete na vlasatého prince) a do Michelle Monaghan není problém se zamilovat tak jako náš hrdina. Duncan Jones šlape na plyn a po vynikajícím Moonu (ano najdete pomrknutí) pokračuje nahoru po schodech přímo k dokonalosti. Baconův hudební doprovod je lahůkový. ()

Le_Chuck

Nič svetoborné z čoho by som sánku po dlážke vláčil, ale rovnko ako Moon, je to podstivá žánrovka, ktorej defacto nemám čo vytknúť. Keby to skončilo "zmrznuté" bolo by to o kus fajnejšie. 75% ()

hellstruck

Vlastně jsem čekala něco docela jiného.. ne "jen"neustále opakující se výbuch ve vlaku. Myslela jsem, že půjde o druhý Osudový dotek, ale pěkně jsem se spletla. Source Code je rozhodně originál, který stojí na zajímavé zápletce, výkonu Gyllenhaala a dobré hudbě. Nerada bych opomněla i Michelle Monaghan a Veru Farmiga, bez nich by to nebylo ono. Ale pěkně popořádku.. protahované začátky rozhodně nemusím, takže rychlé vklouznutí do děje jsem uvítalai když chvíli trvalo,než mi došlo o co vlastně jde.Colter Stevens je součástí projektu,díky němuž se vrací v čase do vlaku,který už před nějakou dobu vybuchl,pár minut před explozí.Za úkol má najít pachatele,aby se mohlo předejít dalšímu teroristickému útoku..nebylo by to ale pořádné drama,kdyby se něco nezvrtlo:)Myslím,že nápad Zdrojového kódu by se dal o něco více rozvinout,zkrátka využít trochu lépe..ale i tak mě děj upoutal a celkově splnil svůj účel,takže ty čtyři hvězdy si určitě zaslouží.edit-Ále co, dávám plný počet:) ()

Kaka

Malý filmeček. Plný emocí, upřimný a pro milovníky scifi a cestování časem je jako stvořený. Dokonce i herecké obsazení je velmi působivé. Chybí rozmáchlé scény, ale má to spád a originalitu. Doslova jednohubka na jeden večer. Určitě ne "velký" film, který si budete mít chuť pustit vícekrát za sebou. ()

Spiker01

Těch inteligentních sci-fi není mnoho a o to více si je třeba těhle zajímavých kousků vážit. Duncan Jones už po dvou celovečerácích dokázal, že každý jeho film bude minimálně pro mě událost a famózní dvojice ze Zdrojovému kódu tomu jen dopomohla. Sice jsem v první třetině trošku ztratil naději na bezchybný film, ale zbytek mě už absolutně pohltil, k čemuž posloužila i poměrně střídmá stopáž...9/10 ()

akisha

Líbil se mi Gyllenhaal (hodně), líbil se mi fajn začátek, líbilo se mi postupný rozvíjení příběhu z pohledu kapitána Stevense, líbila se mi Vera Farmiga a hudba, líbil se mi i nápad. Co se mi nelíbilo, byla neexistence pravidel, jako by ty pravidla byly nějak abstraktní, takže doteď vlastně moc nevím, na jakým způsobu fungovala ta mašina, proč zrovna Jake, jak ho vlastně promítali do toho Seana a pod. Postupný návraty z a do reality časem už moc neseberou, asi tak od chvíle, kdy vám dojde, že se celej film opravdu bude dít jenom tohle. Plus žádnej konečnej zvrat nepřišel, jen dost nudnej happyend, kterej jsem měla trochu problém zkousnout. Hlavně v první půlce je to zábavná hříčka, se skvělým výkonem Jakea Gyllenhaala, ale časem nadšení upadá a dojezd je vyloženě vlažnej. Moon se mi líbil víc, ale i tak jsem zvědavá na další Jonesovy počiny... ()

Falko

Jeden z dalsich sci-fi filmov, pri ktorom premyslate o vsetkom, co sa vo filme deje a hlavne cakate na zaver a mate obavy, ci vas prave ten zaver filmu nesklame. Mna osobne nesklamal, pretoze je to len sci-fi a mam rad odvaznych hrdinov, ktori bojuju za to, aby mohli zmenit osud, spomenme si na TERMINATOROV alebo FREKVENCIU (2000) s Jamesom Caviezelom. Jake Gyllenhaal zahral svoju ulohu skvele, scenar je velmi zaujimavy, minutaz primerana, teda kratka minutaz vobec filmu neskodi a dlho som premyslal, ake hodnotenie by som tomuto filmu dal. Nevedel som sa rozhodnut medzi 80 a 100%, takze zatial udelujem 4* a po reprize s Madison mozno hodnotenie prehodnotim. ________ Jake Gyllenhaal - (Colter Stevens) +++ Michelle Monaghan - (Christina Warren) +++ Vera Farmiga - (Colleen Goodwin) +++ Jeffrey Wright - (Dr. Rutledge) +++ Michael Arden - (Derek Frost) +++ Cas Anvar - (Hazmi) +++ Russell Peters - (Max Denoff) +++ Brent Skagford - (George Troxel) +++ Produkcia: Mark Gordon +++ (Videl v kine 18.06.2011) +++ ()

viperblade

Hned zpočátku musím upozornit na to, že nejsem kvantový fyzik, takže nebudu tenhle film hodnotit z hlediska, jestli tohle je možné nebo ne, jestli kdyby to bylo možné, bylo takhle a podobně, na to tu máme jiné odborníky. Já své hodnocení dávám za našlapaný film, který mě ani na minutu nenudil, za Jakea, který by v budoucnu konečně mohl dostávat zajímavější role (protože zde potvrdil, že utáhne celý film), za Michelle, která byla jedním slovem kouzelná, za Veru, která tomu dávala ten správný lidský faktor, za hudbu, která geniálně dokreslovala atmosféru… Stačí vám tohle nebo mám ještě pokračovat? Source Code nestojí ani na tom, kdy odhadnete, kdo je bombový útočník (já to vlastně odhadl hned, co byl na plátně, tak zřejmé to je), ale spíše stojí na tom, na kolik se nebudete šťourat v blbostech a raději se věnujete tomu, o čem film doopravdy je - vůli přežít navzdory okolnostem. A tyhle snímky mám rád. Rozhodně jsem ho neviděl naposled. 100 %. ()

castor

Možná by si snímek zasloužil nějakou obsáhlou přednášku (já bych na ní určitě nešel), výsledek ale dle mého nestojí na pevné půdě. A to je pro mě rozhodující. Zdrojový kód měl a chtěl být slušně šlapající jednohubkou, ale není. Scény ve vlaku jsou svižné, přesně odpovídající tomu, že úkoly plní vycvičený voják, scény kdesi v kokpitu jen vysvětlují a totálně nudí. Nevyrovnané tempo proto nesmírně vadí a irituje. Poměrně zajímavý námět tahá dolů slabý scénář, který si postupem času sráží i to, co předtím vytvořil. Triky jsou mizerné, herci překvapivě průměrní (bohužel i moji oblíbení Gyllenhaal nebo Farmiga) a když už jsem si přál konec, tak tvůrci zbytečně uhnuli k sentimentalitě (rozhovor s otcem je především k smíchu). Asi půjdu proti většině, ale nějaké souvislosti nebo srovnávání s revolučním Matrixem jsou stejně směšné jako překombinovaný a překroucený závěr. Katarze nulová, zklamání veliké.. asi špatnej den.. Překvapivě slabé 3*.. ()

ClintEastwood

Stejně zběsile, jako je Jake Gyllenhaal vyslán do další osmiminutové mise, tak je divák vhozen do víru tohoto snímku, který ihned od první scény nasadí vysoké tempo a až na pár kratších sekvencí, si ho prakticky udrží. Zdrojový kód je kvalitní film. Ten nápad se mi moc líbí - sice už byl v trochu jiném provedení použit v některých starších filmech (a určitě ještě v budoucnu mnohokrát bude), ale vypadá svěže a originálně, což oceňuji, stejně jako povedený vizuál, hudbu a herecké výkony (s výjimkou Very Farmiga). Velice nadupaný sci-fi snímek s dosti temnou a až dojemnou pointou, ale také zbytečnou romantickou linkou, kterou si u podobných filmů a v žánru science fiction obzvlášť - rád odpustím. ()

Rex Mundi

Keby namiesto škeriacej sa Michelle Monaghan utrafili sympatickejšiu herečku, hádam by som v záchvate emócií dala aj 4*. Viem, je to hlavne záležitosť vkusu, a muži s tým asi nemajú problém, no mne táto baba jednoducho vadí a často mi kazila dojem z filmu. Neustále oscilovala medzi vtieraním sa, škerením, lepením a zároveň hrou na netýkavku. Pokiaľ ide o príbeh, zaujímavé a fajn scifíčko len s niekoľkými odpustiteľnými kiksami. ()

D.Moore

Kdybych napsal povídku Zdrojový kód a poslal ji do soutěže, do které každý rok něco posílám, porotci by mě jistě pochválili za vcelku originální nápad a opakování osmiminutových scén ve vlaku, které vždy přinesou něco nového a nápaditě se prolínají s parádně metaforickými mezihrami v kapsli. Určitě by se jim líbily i postavy (hlavního hrdinu bych se snažil popsat tak, aby byl Jaku Gyllenhaalovi co nejpodobnější) a jistojistě by zapůsobila i jedna naprosto krásná, nádherná scéna se zastaveným světem. Obrovský problém by porota ovšem měla s tím, co se ve Zdrojovém kódu odehraje právě po této scéně. Takové množství nejen nevysvětlených, ale především nevysvětlitelných otazníků by asi nikdo z nich nestrávil. A je to o to smutnější, že takový závěr vůbec nebyl nutný. Režisér a scénáristé si jen na chvíli chtěli zahrát na to, že točí důležitý film s velkým přesahem, ovšem zapomněli, že nejsou Nolan, kterému takové veletoče procházejí. Tři a půl. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem