Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Dave9794

Hořící keř je to, co nynější kinematogragie potřebovala! Jen se mi zdá trochu smutné, že místo českého režiséra se ujala řežie Agnieszka Holland. Tím ji nechci v žádném případě urazit. Má za tento třídílný film můj velký obdiv. Jen by mě víc těšila snaha českých producentů o toto téma. Myslím si, že každý Čech by měl o toto dílo zavadit. Příběh o Janu Palachovi se může na první pohled zdát šílený (jak proboha může být někdo tak velký vlastenec, aby se upálil?!), avšak zkoukněte sami a uvidíte, jak za "soudruhů" naše země vypadala, proč se Jan Palach upálil a jaké to mělo důsledky. Tamní všudy přítomná nespravedlnost je patrná na každém kroku a vyvolá ve vás vlastenecké pocity, že bych se hned zůčastnil nějaké té protikomunistické demonstrace. Za několik posledních let jsem si vypěstoval velmi silnou averzi ke komunismu. Hořící keř jen utvrdil můj postoj... ()

Jameses

Má smysl dát život něčemu tak bezvýznamnému, nicotnému, pomíjívému a často i zbytečnému jako je Pravda? Není to však tato "zbytečnost", která nás dělá tím, kým jsme? Nevzdaluje se tak bez ní člověk i sobě samému? Věřím, že právě tohle je Jan Palach, Zajíc i Plocek. Ale také p. Burešová. Díky jim. A díky i autorům tohoto filmu, že chtějí připomínat. Co připomínat? Zase jen to stejné: bezvýznamné, nicotné, pomíjivé a často i zbytečné. Už samotná vůle a touha znamená hrdinství. (jak řekl jeden kritik: "inu, je to prostě důležitý film o důležitých věcech" ()

lebik

Na cele veci je asi nejsmutnejsi fakt, ze o Palachovi musi takovydle majstrstyk natocit polka a produkovat to HBO. ()

Maniik88

Na naše pomery vysoko nadpriemerný film vo všetkých smeroch. Herci skvelí, každý jeden mi tam zapasoval a svoj charakter zahral super. Hudba super, komparzy a vykreslenie doby, autá, oblečenie, technika, všetko zmáknuté. Super réžia a hudba. Táňa sa blysla a vyzerala a aj hrala super. Tak prečo len 4*? Nuž často to bolo príliš rozvláčne a človek najmä v prvej časti pociťoval nudu. Ďalšie dve zo všetkými intrigami, zastrašovaním a falošným priateľstvom bolo super. Najviac človeka priklincoval záver a kto sa necítil zle, nie je z tejto krajiny alebo je starý komunista. Keby ide o film z dvojhodinovou pasážou, 5* je jasných. Nemám však žiadne nádeje, že táto doba je o moc lepšia. Starí komunisti sú tam kde boli, iba prehodili kabáty a rétoriku, prípadne dosadili svoje zlaté bezcharakterné detičky na staré posty. Skvelo zorganizované demonštrácie im otvorili možnosti privatizácie a rozkrádanie obrovského rozsahu. No a som si istý, že aj dnes dostane sudca v pohode prečítať rozsudok, ktorý musí prečítať. Takže chyba bola, že tí "zlatí" ľudia nielen že neboli odsúdení, ale dokonca sú stále pri koryte.. ()

Pahicz

Vzhledem k tomu, že film jsem viděl těsně před volbami, jedním jsem si byl po shlédnutí naprosto jist....KSČM opravdu volit nebudu. Zároveň bych tento film doporučil všem voličům KSČM, kteří argumentují na otázku proč volí právě komunisty, - "za komunistů bylo dobře" apod. Jediné co bych tomuto filmu vytkl jsou dlouhé detailní záběry na jednotlivé postavy a právě i díky nim je film tak dlouhý.(Musím, ale také dodat, že tyto záběry mohou být pro někoho kladným hodnocením, protože zároveň zastávají funkci popisných pasáží u knih...vezmu-li film jako knihu, byla by to pěkně tlustá kniha, která se mi kvůli dlouhému obsahu nechtěla číst, ale jakmile jsem se do ní začetl byla to jednoduše paráda) ()

dwyane

Hezky zpracované a celkem i působivé představení počátku oné doby, která musela být strašná. Neubráním se ale dojmu, že by stačilo Hořící keř vměstnat klidně i jen do jednoho celovečerního filmu. Působilo by to potom víc uceleně, přičemž si nemyslím, že by divák cítil potřebu znuděnosti. Každý díl se mi líbil, avšak do každého dalšího jsem se tak trochu přemáhal. Klidně bych si to dal, jak jsem již psal, jako jeden film v kuse a měl bych z toho i lepší pocit. Smeknout musím před ztvárněním doby do každého detailu. Na to jsme ale u nás experti a po právu se snímky, jako třeba Vyprávěj, těší takové oblibě a úspěchu. Poslední věc, která mi přeci jen na Hořícím keři vadila, bylo herecké obsazení. Osobně bych volil na určité role vhodnější herce. Pauhofová, Uhlířová, Budař a rodina Palachova= super obsazení a zahrání. Huba, Novotný, Kotek, Jastraban, Bareš= volil bych určitě vhodnější herce! Jinak ale dobrý, myslím, že to bude lepší průměr :) ()

smajliss

Film doprovází pochmurná atmosféra a spolu s výborným scénářem je to velké drama. Zároveň slouží i jako dokument pro mladší generace, aby pochopili, jak to tu kdysi vypadalo. ()

LukH

Klobouk dolů, paní Agnieszko. Vždy mě dostane, když se dívám na něco, co člověk více nebo méně historicky zná a stejně ani nedutá! Skvělé. Naprostý souhlas s golfistou (potažmo s Hřebejkem), naprosté nepochopení hodnocení verbala (mmj. Tvůj komentář mi připomíná jednonádechovou hlášku Willa Huntinga v hospodě, když stíral namachrovaného týpka s culíkem - ale ta se mi líbila mnohem víc) a podobných. ()

ANTYCHRYST

Tleskám a skládám poklonu (škoda, že tohle nezmáknul český režisér) Opravdu silnej příběh o době v který bych nepřežil. Parádní herecké výkony, skvělá hudba a hlavně citlivé téma našich dějin, kolem upálení Palacha a totalitního režimu. První část tomu celému kraluje, pak následuje závěrečnej díl u kterého jsem nevydržel nenadávat..... to se nedá na tohle koukat v klidu, film ve mě vzbudil opravdu silné emoce, ty sviňské praktiky, věčné zastrašování, ponižování, vyhrožování lidem. Jsem rád, že jsem v této době nežil a jako malé dítě si po převratu moc nepamatuju. 95 % Opravdu velké filmové překvapení, které nemůže nechat nikoho chladným a v klidu. ()

Voorhees

Můj názor na Palacha je takovej, že mít vůli se zapálit chce koule. Ale nic se tim v režimu nezměnilo NIC akorát ohrozil pozice pár možná dobrej policajtů a zničil vlastní matku. Víc než akt hrdinství, to byl akt pošetilé bezohlednosti a neuvědomilosti režimu. Film je mega dlouhej a přesto sensytelnej. Že se jim tak dobře povedlo navodit atmosféru tý doby tak to respekt. Pár chybiček, který v tý době nebyly tu je, ale co na tom sejde. Nijakej soundtrack, ani dobrej ani špatnej a že tady by te dobrej sedl. Herci občas malinko hodně malinko přehrávaj, ale i tak veliký plus jak hrála zrzka a Trojan. A kuřátko šKotek se nám taky velice pěkně vylíhlo. Nevim jestli dát 5 nebo 4 hvězdičky, jsem furt na rozpacích..pár zbytečnejch scén. Podle mě bychs e na 5i hvězdičkovej film měl mít vůli klidně odívat znova. Tenhle tak nějak znova vidět nechci. Možná jednou hodnocení poupravim, ale zatim dám navzdory svýmu pravidlu 5 . ()

TommyDiamond

Hořící keř je asi tím nejlepším co jsem v roce '13 mohl z české produkce shlédnout. Snímek ukazuje důležité události, které provázeli Palachovu rodinu od ledna 1968 do září 1969. Po shlédnutí tohoto filmu se mi nabízí otázka jestli někdo, kdo spáchá sebevraždu, ať je jeho důvod jakýkoliv, může být považován za hrdinu? Popravdě řečeno nevím. Z mnoha příběhů, ať už vymyšlených či skutečných vím, že opravdový hrdina není ten, kdo zlo porazí, ale ten, kdo při boji s ním zemře. Dalo by se tak říct, že svým způsobem byl i Jan Palach hrdina.... Nelze upřít, že díky svému činu se Jan Palach stal prvním opravdovým ''vlajkonošem'' boje za svobodu českého národa v době začínající normalizace.... Důležité je, že Palachův odkaz přežil prakticky dodnes.... Za film, příběh i herecké výkony je to jasných pět hvězd.... ()

Marator

Bezesporu kvalitní filmový počin a zdokumentování marného boje s totalitním režimem. Ačkoliv jsou přítomny nějaké ty chyby ve filmu, chvílemi je to docela zbytečně roztahané a lehce nudné (mohl z toho být dobrý celovečerní film namísto minisérie) a konec je tak trochu předělaný (pod nátlakem tajné policie nakonec roku 1973 Libuše Palachová s Jiřím Palachem souhlasili s exhumací pozůstatků Jana Palacha), určitě toto dílo splnilo svůj cíl. A to nezapomínat a neustále si připomínat krutou minulost a vážit si svobody, která byla krví a psychickým týráním těžce vybojována. ()

Zl0

Veľmi dobre nakrútený skutočný príbeh. Nič menej, ale ani viac. To najsilnejšie čo film má = schopnosť dojať a pôsobiť na divákove city má aj kopa iných. V podstate akýkoľvek dokument o okupácii či nežnej revolúcii. Takže oddeľujem silu kúzla od podstaty a je to za 3. Naozaj objektívne by to asi vedeli ohodnotiť len cudzinci. ()

vozralec

11 Českých lvů. To už je důvod konečně se podívat, cože nám to paní Anežka Nizozemí natočila. Zvolil jsem třídílnou verzi zejména kvůli delší stopáži. Vše začíná výbornou úvodní znělkou. Herci se také docela předvedli, např. paní Hnátková, Budař a dokonce i Smetana. Vše je v podstatě o vykreslení tehdejší doby a používaných praktikách. Vlastně až závěr filmu dává odpověď, zda měl Palachův čin vůbec nějaký smysl. Druhý díl zřejmě nejlepší. Celkově kvalitní film. Kafe a cigára. ()

dj_kure

Neuvěřitelný film, už od úplnýho začátku mi běhal mráz po zádech, perfektní atmosféra a oku lahodící zpracování. Jen škoda, že jsme museli na něco takovýho čekat, až se toho ujme někdo z Polska. Herecký obsazení se povedlo na jedničku a všichni zahráli fantasticky k mému překvapení. I když jsem byl při závěrečných titulkách opět nasranej až do výšin, jakym sviním jsme jako národ museli čelit a jak snadno se z lidí stanou podrazáci v zájmu vlastním, nemůžu to odsuzovat, nátlak byl neuvěřitelnej a dá se možná snad i lecos pochopit, jsem rád, že jsem měl to štěstí a tu dobu nezažil. 85% ()

iKosser

Pět za to že je to česká tvorba. Nemá obdoby a zatím chvíli mít nebude. První třetina to totálně zabije a to co následuje potom už je očekávaný komanč hnus. ()

Monty2729

Pro mě asi nejlepší film z české (československé) minulosti, jaký jsem kdy viděla. Jedná se opravdu o kvalitně natočený snímek, co je ale pro mě to nejdůležitější, tento film je nesmírně potřebný. Měli by se na něj podívat všichni, co tvrdí, že tehdy "bylo líp". Deprese a zoufalá beznaděj čiší z každé minuty filmu a vy si už po chvíli začnete uvědomovat, že režim, který toto dokázal už ze své podstaty nemůže být dobrý. ()

Murdock

Mattyho komentář vystihuje v podstatě vše, co se mi při sledování honilo hlavou...sám bych to ale nedokázal tak dobře napsat :) ()

Marty7CZ

Po nekonečně dlouhý době můžu dát, a s chutí tak činím, plnej ceres maximál. hodnocení "českýmu filmu", ikdyž je to US/PL/CZ práce... Skvěle odvedený retro o nechutně temný době tý naší malý díry v Evropě!!! ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)