Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Bobik99

Dlouhé čekání se vyplatilo a J. J. Abrams mě nezklamal. Sedmičce chci vytknout jen to, že mohli připravit záživnější příběh, ale snad se toho dočkáme v dalším pokračování. ()

miskapejka

Myslím, ze kdyby se jednalo o sci fi se SW nesouvisející, byl by to opravdu skvělý zážitek. Musím tvůrce i pochválit za neprehnane plýtvání speciálními efekty, Star Wars jako takové je to však dost slabší díl a první půl hodinou se člověk musí prokousat. ()

Mraxis

Chtěl jsem komentář na nové hvězdné války psát až po druhém shlédnutí. Problém je, že jsem se po prvním zážitku v kině nemohl dlouho dokopat k tomu, jít do toho podruhé. Tak velké zklamání jsem dlouho nezažil. Ovšem už to přišlo a svůj názor jsem nezměnil. Tohle není důstojné pokračování, je to remix. To nejlepší z originální trilogie v novém, ovšem horším kabátu. Takových možností jak pokračovat ságu se naskytlo. Tolik originality a vizuální novoty se dalo do nových hvězdných válek vdechnout... Ovšem místo toho nám byl naservírován děj, který jsme všichni už viděli, ještě jednou. Těží se tu na nostalgii diváků. Film je řemeslně krásně až nádherně zpracovaný, s tím já nemám jediný problém, ale to přece nestačí. Hlavní hrdinka je neuvěřitelně nesympatická hlavně díky své bezchybnosti. Všechno na co sáhne dokáže, herecky nic úchvatného nepředvádí a charakterové rysy velice zanedbatelné. Hlavní záporák v podstatě emocionálně zmatený ušoplesk, který nepůsobí ani trošičku hrozivě. Film v ději má enormní nezodpovězené otázky a nepůsobí ani trochu jako celek, ale spíš jako tahák na díl 8, 9 - 20. Tuhle praktiku více vidíme v seriálech a ve filmech je o to otravnější. Další neodpustitelná věc je, že do filmu byl obsazen tým herců z filmů zátah a zátah 2, a tito herci jsou známý pro své dovednosti s bojovým uměním. Ovšem ve filmu jsou pár vteřin než je něco sežere... Sečteno a podtrženo děj je vykrádačka předešlých dílů, nový hrdinové jsou necharismatičtí a nedá se s nimi opravdu sžít a nový záporák je největší omyl v hvězdných válkách od zavedení Jar Jar Binkse. Jediné, co se dá chválit je audiovizuální zpracování.Ohromné zklamání. 40% ()

Jarv

Start nové trilogie se soustředí především na odkaz k té staré. Han Solo (Harrison Ford) se zhostil největší role ze staré party, což potěší, jelikož právě on byl a stále je tím nejkomičtějším kořením filmu, přesto není úplně nejhlavnější. Dá se říci, že se stal perfektním pojítkem se starou trilogií. SPOILER!: Konec jeho úlohy však hodně zamrzí. KONEC SPOILERU. Těmi skutečně titulními a nejklíčovějšími hrdiny jsou nováčci Rey (Daisy Ridley), Finn (John Boyega) a padouch Kylo Ren (Adam Driver). Leia Organa (Carrie Fisher) byla tentokrát odsunuta na vedlejší kolej a k dobru jí přidává hlavně fakt, že má ve filmu svou silnou podstatu stejně tak jako Han. Z blasteru si ale nevystřelí. Její role je čistě o dialozích. Podobně, ale překvapivě hodně důležitě a více akčněji, je na tom i nováček Poe Dameron (Oscar Isaac). Luke Skywalker (Mark Hamill) se objeví až v samotném závěru. Jeho roli bych nazval "hlavní cameo", jelikož především o něm značná část filmu pojednává, a také se tím dá vysvětlit přítomnost Markova jména v titulcích hned na druhém místě. Do toho se občas mihne Andy Serkis jako Snoke a jednou Max von Sydow, vypomáhá Peter Mayhew coby Chewbacca, moudře radí Maz Kanata (Lupita Nyong´o), robotů C-3PO a R2-D2 je však strašně málo. Děj napodobuje epizodu IV, což má své klady i zápory, akční sekvence úchvatné, soubojů se světelnými meči minimum, ale zato působivě napínavé a celková kvalitní práce je znát. J. J. Abrams se osvědčil už u Star Treku. 85% ()

Signore

Nakonec dávám (zatím) poněkud alibisticky jen čtyři hvězdičky. Jsem si vědom (zde po právu kritizovaných slabin filmu), nemohu ale zastírat fakt, že jsem si sledování nových Hvězdných válek (nejspíš díky vítězství nostalgie) maximálně užil. Když se totiž na plátně objevil Han Solo a jeho chlupatý parťák, zjistil jsem - ke svému obrovskému překvapení -, že jsem patrně fanoušek Star Wars! A to jsem při sledování předchozích tří dílů skutečně nezpozoroval. To co jsem si pamatoval z dětství (přeci jen jsem první - tedy čtvrtý - díl viděl před svými patnáctými narozeninami), jsem najednou spatřil znovu, a navíc v mnohem lepších, jasnějších a plastičtějších "barvách". Nejenže se tedy člověk po více než dvaceti letech vrátil do důvěrně známých míst, ona se mu ještě k tomu zdají mnohem hezčí než dřív. Proto je z mého pohldu namístě obrovský kompliment všem tvůrcům snímku v čele s J. J. Abramsem. ()

Mr.Nobody

Asi nejsem jediný, kdo měl od sedmé epizody velká očekávání. Nicméně, bylo to spíše zklamání. Po pádu impéria musel nastat zákonitě určitý chaos. Ale aby byl takový, to zřejmě nikdo nemohl čekat. Proti komu povstali povstalci? Měl jsem za to, že pokud byla obnovena republika, že budou snad s ní nějak spjatí, minimálně původ princezny Leiy by byl dobrým pojítkem. K tomu ten zvláštní útvar Prvního řádu/ Řádu rytířů Ren, nebo co to je? Jako by se z ničeho nic každý druhý ve vesmíru rozhodl, že cítí sílu. A zaslouží si světelný meč. Těch uchazečů o ten, po Anakynovi bylo vskutku hodně. Děj byl velmi podobný epizodě IV: Nová naděje Postava Kylo Rena byla sice dobře dobře zasazená do příběhu, ale "pod tou slupkou drsňáka" byl vlastně jen "tápající buderťák". Bojové scény, byly zpracované sice velkolepé, ale oproti původním trilogimi, nebyly tak dobře vymyšlené a propracované do detailu. A docela mně zaráží jedna věc, jak to, že povstalci přijali, beze slova, mezi sebe někoho kdo se: 1) prolhal skoro až do pekla, jen aby se zalíbil nějaké náhodné slečně 2)zamotal do vlastních lží a 3) ještě sloužil ve vojsku nepřítele? To mi trošku nehraje. ()

gatuso

Prumerna a klasicka starwarsovka. Navic sama sebe vykradajici. Obsazeni role Kyla Rena - syna Hana Sola a princezny Leii Adamem Driverem se hrube nevydarilo. Standartni herecky vykon dokud nesundal masku.... ()

ondra.p

Ep. 7 je kvalitním navázáním na předchozí děj, uchopený úplně jinak, než dosavadní legendární i kanonické příběhy. Proto ne každému můžou být po chuti. Já jsem to ovšem bral jako nový start a příležitost přednést nám nové hrdiny a nová dobrodružství. A to je pro mě jediný mínus SW7 - opakuje se. Ovšem, když se zamyslím nad tím, jak jsem se dobře bavil, tak nemůžu jinak. Stíhačky, superzbraně, lightsabery, tragičtí stromtroopeři - splněno. Navíc pro mě výborný Kylo Ren. Poctivých 80% pro nové probuzení Síly. ()

Ms.Spock

Upřímně, když jsem film viděla v kině, přišel mi jako recyklace Episody IV. Generálka Leia, fantastická Rey, fajn triky a ženská podoba Yody - super!!! Ale nová - větší - Hvězda smrti a nový - větší - imperátor mi přišli trochu zbyteční. Finn konající "správnou věc" mě nepřesvědčil. Poe je trochu vůl. Ale víte co? Já myslím, že film uhodil hřebíček na hlavičku. Synové odmítající rebelii rodičů a vracející se k destruktivnímu systému dědů...a říkající tomu Nový řád místo Impéria...obnovené staré hrozby jsou skutečně větší (nebo alespoň trpčí). Film možná místy vyznívá trochu naivně - ale n(N)ová naděje musí být přece naivní. Důležitým symbolem je tu Rey - future is female. A Leia - princezna, ze které je generál odboje. Takže za mě palec nahoru! ()

nikan

Pani, tak to bylo zklamani. Ma chyba byla, ze jsem na to koukala v televizi a s reklamami. Je ohromne znat, jak se na ceske audiostope setri. Prijde mi, ze film vlastne nemel poradnou zapletku. Tady se nehleda Nemo, ale Luke. Ale Merlinovi to netrvalo tak dlohuho. Je smutne videt oblibene postavy tak zestarle. Setkani Hana a Sola a Lei mi prislo krecovite. A to z toho chteli udelat film pro nactilete? Pulce hercu snad nebylo ani 18 ... ()

rengers

Nádherně natočený blábol o ničem! Dějově bez nápadů,napětí a překvapení. Už jsme se asi všichni bláznili, že se díváme na filmy, kde se všichni honí za mocí a všude se zabíjí. Co je na tom filmu tak fascinujícího?! ()

MKreclik

Někdo může namítat, že je to kopírka čtverky. Perfektně splnilo svůj účel. Příběhově napjaté a jakožto první díl nové série krásně uvádí nové postavy a pokládá otázky, na ktery jsem chtěl znát odpověď a nemohl se dočkat osmičky. Zpětně v kontextu osmičky a Darebáka jedna to považuji až geniální. Škoda, že osmičku nedělal taky J. J. a teď nemyslím Jar Jara. ()

Alvin

Prospěla by tomu kratší stopáž, ale jinak nemám výhrady. I když si z klasické trilogie pamatuju minimum a z prequelů vůbec nic, tak tohle mě bavilo. Už jenom kvůli těm starým hvězdoletům v novém vizuálu to stojí za to vidět. ()

Bumkybunny

Tento film mne upřímně dost zklamal. Od začátku jsem si nedělala velké naděje, že to bude něco úžasného, protože se to jen opravdu těžko mohlo vyrovnat legendárním předchozím dílům . Ale že to bude až tak chudé na nové nápady jsem vážně nečekala. ()

mjech odpad!

Smazat, roztrhat, spálit a začít znovu! Takhle trapnou a bezduchou vykrádačku nejstarších dílů si měli v Disney odpustit. Vždyť přeci v VI. epizodě padlo Impérium! V Galaxii vládne anarchie a je potřeba znovu vybudovat Republiku. Jestli tahle doba má mít nějakého záporáka, tak jedině ve stylu senátora Palpatine. Intrikána. Žádného kašpara, co má v ruce světelný Excalibur a s jakýmsi Prvním řádem pronásleduje vymírající Jedi. Ti mají přeci mít v Luke Skywalker Academy padawanů jako hub po dešti. ()

Skylwalker42

Souhlasím s tím,že je to takový remake Nové naděje, a mohlo to býti příběhově originálnější. Avšak do rukou to dostal Abrams, tudíž jsem se na první shlédnutí těšil jak malé děcko na Vánoce. Na takovou epizodu jsem čekal roky. Tohle definitivně hodilo Lucasovi preqely do hvězdné stoky (vyjma epizody III). Blažený pocit stoprocentní nostalgie mě přepadl ve chvíli, když kamera zabere Millenia Falcona při slavné Williamsovi fanfáry rebelů. A úplnou čistou extázi, když na scénu přichází Harrison Ford s Chewbaccou. A samotné finále filmu? Kdybych byl vážně úchyl, ještě teď bych masturboval - Luke Skylwalker v opětovném podání Marka Hamilla při osudovém hudebním tématu síly -neskutečný feeling. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý