Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

80% - Začátek epické trilogie jak se patří. Diváka vtáhne okamžitě svou dynamikou, atmosférou, fantazií, designem, nápaditostí uniforem, a především Williamsovou hudbu, která je jedním z hlavních pilířů popularity celé ságy. V Epizodě IV se seznámíme s celým systémem fungování dávné a daleké galaxie. Dobří rebelové proti zlým imperialistům, světlá Síla proti temné, ultimátní zbraň, nevyzpytatelné příšerky, mnoho leteckých bitev i menších přestřelek, a sem tam i nějaká ta šermovačka ;o) Tento film je pro mě jakousi hlavní ikonou fenoménu Hvězdné války. Nová naděje nám předvede všechno, na co se můžeme těšit i nadále, včetně mnoha budoucích klišé, a tvůrcům dalších dílů tím stylově hází rukavici –i se zbytkem ruky.(18.10.2006)

K fenoménu Star Wars jsem přišel (bohužel) až dost pozdě, proto jsem možná některé aspekty nebyl schopen docenit. Každopádně efekty nebyly vůbec špatné, hudba výborná a těch nových nápadů a inovativních myšlenek! Parádní stíhačky, přestřelky světelné meče, kreatury... Prostě celý vesmír, ovšem měl bych výhrady, v konstrastu s dobrou akcí působí některé ostatní scény trochu těžkopádně, jednoduše, když zrovna nemůžeme na obrazovce obdivovat "hvězdy" ani "války", začíname se nudit, George Lucas sice vymyslel převratné dílo, ale režírování mohl klidně přenechat někomu jinému... Co se týče hereckých výkonů, tak světoznámý, resp. galaxioznámý Luke Skywalker překvapivě nic moc, zůstává daleko ve stínu mnohem lepšího Harrisona Forda, ale jinak jde o velmi dobrou klasiku a praotce všech sci-fi, která si dozajista zaslouží náš respekt. 8/10(8.4.2008)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=ba2TH-K7oiA(19.9.2009)

Nesmrtelná sci-fi klasika George Lucase, s omračujícími triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém osobním žebříčku vévodí černý lord Darth Vader či sympatický Han Solo, člen odboje. Celou původní trilogii jsem viděl u kamaráda začátkem 90. let, na pirátské VHSce (právě tady vznikala má láska k filmu) a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit i ohodnotit. Všechny tři klasické filmy mají své neopakovatelné kouzlo a jsou pro mě stále divácky přitažlivé. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. A právě tímto snímkem, z roku 1977, se jednou provždy změnil svět filmu.(23.7.2016)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Nezbývalo mi nic jiného, než se usadit a ohromeně zírat, když do záběru vplul "nekončící" válečný křižník Impéria. Častokrát jsem se probouzel ze snů, ve kterých jsem sváděl souboje světelnými meči s lordem v černém brnění. Hltal jsem mentorovské rady mistra Obi-Wana a spolu s Lukem překonával nástrahy Hvězdy smrti. Porazili jsme odpadní dianogy, spousty vojáků i samotnou Hvězdu a objevili jsme vesmírnou Sílu. Uchovávám všechny tyto (a mnohé další) fragmenty v sobě, protože čas od času se umím naprosto ponořit do tohoto jedinečného Lucasova světa, kde každý tvor má detailně propracovanou mytologii, kde kolem hlav létají plasmové výboje a kde se v úchvatných bitvách snaží dobro zvítězit nad zlem. Vždycky si s Chewbaccou na konci s potěšením zamručím... jenže Impérium neprohrálo... 11 miliónů dolarů(rozpočet)/775,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/376,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

• - Během natáčení trávil Lucas i 24 hodin denně prací na filmu pod velkým stresem ze strany studia a nevyhovujících vizuálních efektů, jež vyústily ve vážnou srdeční příležitost. Po této nemilé zkušenosti se v následujíchcích dílech vzdal režie. (Kinofil)

• - Aqualishský pirát jménem Ponda Baba přijde – v kantýně Mos Eisley [ve 47. minutě filmu] – o pravou paži. Na podlaze vidíme krev z rány, ale tu by měl sek světelným mečem okamžitě vypálit. (Innuendo1987)

• - Film sa stal do tej doby prvým, ktorý zarobil 10 miliónov amerických dolárov za prvý víkend a prvým, ktorý celkovo zarobil cez 300 miliónov amerických dolárov. (Zdroj: aktuality.sk)