Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

10 / 10 Jedného krásneho, slnečného dňa, asi tak pred desiatimi rokmi, sa vraciam zo školy, kde som zas dostal nakladačku od triedneho dementa (ale držal som sa statočne). Doma promptne hádžem tašku do šatníku medzi ostatné zbytočnosti, sadám si pred telku a do videa hádžem svoj obľúbený dokument o levoch, žralokoch a iných potvorách, ktoré by som chcel mať po ruke nabudúce, keď si na mňa začne opäť niekto vyskakovať. Ale čo to? Na obrazovke roluje voľajaký modrý text oznamujúci mi, že kedysi dávno v preďalekej galaxií sa stalo niečo veľmi nepekné. "Hej, koho to zaujíma?! To si foter nevie nájsť iný pásku na svoje blbé filmy?" ... (približné po dvoch hodinách sledovania) ... "To bola bomba!!! Teš sa dement, tas svoj meč!" Očarujúci film a kúzelný výlet do sveta, ktorý je od nás bohužiaľ až príliš, príliš ďaleko... (časť druhá)(24.8.2005)

K fenoménu Star Wars jsem přišel (bohužel) až dost pozdě, proto jsem možná některé aspekty nebyl schopen docenit. Každopádně efekty nebyly vůbec špatné, hudba výborná a těch nových nápadů a inovativních myšlenek! Parádní stíhačky, přestřelky světelné meče, kreatury... Prostě celý vesmír, ovšem měl bych výhrady, v konstrastu s dobrou akcí působí některé ostatní scény trochu těžkopádně, jednoduše, když zrovna nemůžeme na obrazovce obdivovat "hvězdy" ani "války", začíname se nudit, George Lucas sice vymyslel převratné dílo, ale režírování mohl klidně přenechat někomu jinému... Co se týče hereckých výkonů, tak světoznámý, resp. galaxioznámý Luke Skywalker překvapivě nic moc, zůstává daleko ve stínu mnohem lepšího Harrisona Forda, ale jinak jde o velmi dobrou klasiku a praotce všech sci-fi, která si dozajista zaslouží náš respekt. 8/10(8.4.2008)

Nesmrtelná sci-fi klasika s omračujícími (na tu dobu, ale vlastně i dnes) triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém osobním žebříčku samozřejmě vévodí černý lord Darth Vader. Ale i ostatní jsou dokonalí, ať už flegmatik Han Solo s kolegou Žvejkalem, krásná princezna Leia, hrdinný Obi-Wan Kenobi či plechová dvojice R2-D2 a C-3PO a v neposlední řadě budoucí Jedi - Luke Skywalker. Celou původní trilogii jsem viděl ještě koncem 80. let na pirátské VHSce (právě tady vznikala má láska k filmu) a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit i ohodnotit. Všechny tři filmy mají své neopakovatelné kouzlo a jsou pro mě stále divácky přitažlivé. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. Tímto snímkem se jednou provždy změnil svět filmu.(23.7.2016)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Nezbývalo mi nic jiného, než se usadit a ohromeně zírat, když do záběru vplul "nekončící" válečný křižník Impéria. Častokrát jsem se probouzel ze snů, ve kterých jsem sváděl souboje světelnými meči s lordem v černém brnění. Hltal jsem mentorovské rady mistra Obi-Wana a spolu s Lukem překonával nástrahy Hvězdy smrti. Porazili jsme odpadní dianogy, spousty vojáků i samotnou Hvězdu a objevili jsme vesmírnou Sílu. Uchovávám všechny tyto (a mnohé další) fragmenty v sobě, protože čas od času se umím naprosto ponořit do tohoto jedinečného Lucasova světa, kde každý tvor má detailně propracovanou mytologii, kde kolem hlav létají plasmové výboje a kde se v úchvatných bitvách snaží dobro zvítězit nad zlem. Vždycky si s Chewbaccou na konci s potěšením zamručím... jenže Impérium neprohrálo... 11 miliónů dolarů(rozpočet)/775,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/376,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Papundeklové modely, triky dělané takříkajíc na koleně, ale co do působivosti tento díl zvysoka převyšuje Epizodu I. i II., které jsou nabité digitálními triky. To z mé strany není nostalgie, ale pouhý fakt, že Lucas zapomněl točit dobré filmy. Jestli je pravda to, že do původních epizod chce nastříhat nově natočené scény s Natalií Portman (jinak nic proti ní), tak u mně Lucas nadobro skončil. To by byl zločin na legendě.(13.4.2003)

• - Ve všech Star Wars filmech se několikrát opakuje hláška: "I have a bad feeling about this". (Doom351)

• - Peter Mayhew, který si zahrál Chewbacca, a David Prowse, představitel Dartha Vadera, si mohli dobrovolně vybrat, koho budou hrát. Koneckonců, oba mají roli ve které normálně nemluví. (GreatestFan)

• - Peter Cushing (guvernér Grand Moff Tarkin) byl v každém scéně, zabíraný od kolen směrem nahoru. Měl totiž nosit jezdecké boty, ale byly tak nepohodlné, že mu režisér George Lucas povolil nosit pantofle. (reich)