Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Vlastně mám ke Star Wars spoustu výhrad. Je v nich spoustu elementů šitých pro děti, je zde určitá proce naivity, černobílost charakterů, dějová klišé, ale nedá se nic dělat. Navzdory tomu všemu je miluju. Schválně jsem si je dlouho nepouštěl a počkal jsem si na vydání na Blu-ray, které jsem si ihned pořídil. No a Epizodu IV, mou nejméně oblíbenou z původní série, jsem si užil jako snad nikdy. Je to prostě pecka, která svým příběhem a ztvárnění drtí všechny své mouchy. Dokonce už mi ani nevadil příliš happy hppy end, ani úlitby dětem. Jsem nadšený. A těch výborných počítačových her, co jsem za te léta, kdy jsem ještě paříval, sehrál.(28.11.2004)

K Hvězdným válkám mě přivedl otec a musím říct, že jsem mu zato hodně vděčný. Byl bych totiž připraven o skvělou sci-fi/fantasy podívanou, na kterou nelze zapomenout. Krásně propracovaný příběh, efekty (v dnešní době by sice neobstály, ale tenkrát to musela být bomba), nezapomenutelná hudba Johna Williamse a...no však kdo viděl, tak ví o čem mluvím. Jednoznačně 5*.(16.12.2007)

George Lucas vytvořil krásný vesmír a pak ho na přelomu tisíciletí digitálními efekty a snahou udělat tlustou čáru mezi dobrem a zlem (Han vystřelil první!) zkazil. Jelikož jsem původně znala digitalizovanou verzi z roku 2004, Star Wars mě strhlo o poznání méně, než bych podle recenzí čekala. Od té doby, co se mi však do rukou dostala původní trilogie v podobě, v jaké šla před lety do kin, se můj dojem až zázračně vylepšil. Ano, příběhově asi Nová naděje s novějšími sci-fi zápasit nemůže a to i bez ohledu na to, že Lucas v roce 1977 ještě úplně nevěděl, kam bude příběh směřovat, takže tu neexistuje ani náznak toho, že by Luke a Leia mohli být sourozenci nebo že by Darth Vader mohl být jejich otec. Nic to ale nemění na tom, že je to krásná pohádka plná modelů, masek a ručně dělaných triků, které působí kouzelněji než moderní digitální efekty.(18.1.2016)

Jak to všechno začalo, aneb jak to navazuje na to co začalo, tak mám v mysli tento film , který jsem viděl 2x jako první díl a jako 4.díl . Musím říci že po shlednutí všech epizod na jeden zátach se tato epizoda jevila přiliš vlekle a Nebýt Harissona /Hana/ tak nevím , nevím.Kdybych měl hodnit film v roce 1977 tak ano jistě za 5*, protože takový triky a taková ukázka roztodivných postav v celé galaxii to se cení, bohužel v dnešní době je tomu jinak a tempto filmu udává především tempo.Jinak ,ale kdybych měl hodnit hudbu Wiliamse dám 5*.ta skutečně překonová staletí.(14.8.2006)

Kúzelné sú scény, kedy dej stojí alebo sa len pozvoľne pohybuje (napr. keď sa po púšti presúvajú dvaja nemotorní roboti, scéna v bare, roztomilé prekáračkové dialógy, dojímavý záver). Akonáhle do toho vstúpi strieľanie a vesmírne naháňačky je po zábave. Akcia je tu veľmi nudná, amatérska a zdĺhavá. Napriek tomu, že mám tento film pomerne rád, spomenutá ambivalencia mi zabraňuje vynášať ho do hviezd. Ale on to odo mňa ani nepotrebuje: veď ho sprevádza SILA!(11.3.2005)

• - Při bitvě o Yavin se může zdát divné, že Biggs Darklighter žádá dalšího pilota (Porkinse), aby se vystřelil ze své stíhačky, vzhledem k tomu, že se bitva odehrává ve vesmíru a povstalečtí piloti nemají skafandry. V sérii „X-Wing“ z expandovaného univerza je vysvětleno, že piloti mají ve svých kombinézách zabudované zásobníky vzduchu a generátory zadržovacího pole, které jim umožňují krátkou chvíli přežít ve vakuu, pokud jsou včas vyzvednuti. Tento systém se hodí i v případě, že je těžce poškozen kokpit stíhačky a začne z něj ucházet atmosféra. (vojtaruzek)

• - Při navrhování svých světů Hvězdných válek čerpal George Lucas z knihy Franka Herberta "Duna". (Shadowland)

• - Pri prestrelke s vojakmi impéria, má Luke na sebe ich uniformu. V jednom zábere nemá chránič ramena, avšak ten v ďalšom zábere pribudne. (Kub_ees)