Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $460,998,007Tržby Celosvetovo $797,900,000Tržby za predaj DVD v USA $20,424,048 //počet predaných kusov 641,804Tržby požičovne VHS,DVD v USA $270,918,000 /požičovne celosvetovo $779,900,000║ __Tržby za predaj Star Wars: The Complete Saga (Episodes I-VI) Blu-ray v USA $256,150,781 //počet predaných kusov 2,948,611║ __Tržby za predaj Star Wars Trilogy Blu-ray v USA $98,632,927 //počet predaných kusov 2,224,008║ ____Tržby za predaj Star Wars: The Original Trilogy DVD v USA $104,420,252 //počet predaných kusov 885,823George Lucas priniesol jeden z tých najväčších neskutočných fantasy zážitkov, ktoré otriasli kinematografiou! Ten mini rozpočet na to čo na film ponúka je fakt niečo, sila. /95%/(18.5.2005)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=ba2TH-K7oiA(19.9.2009)

Jednoduchá, naivní, ale milá vesmírná fantasy, která ve své jednoduchosti dokonale funguje. Lucas dává divákům vše, co jen mohli chtít. Vše působí sympaticky a upřímně. Proto to taky funguje dodnes. Star Wars sice mojí srdcovkou nikdy nebudou (Nová trilogie vzbuzuje spíš nenávist než oblibu), ale zůstat u toho zcela v klidu není snadné. Je to prostě paráda, která napodruhé a na potřetí chutná jen lépe.(2.9.2008)

• gudaulin

Jedna z filmových legend říká, že mezi třemi nejvlivnějšími filmaři 70. let, tzn. mezi Spielbergem, Coppolou a Lucasem byl zásadní rozdíl v přístupu ke světu filmu. Zatímco Spielgerg a Coppola filmem doslova žili, do vysílení sledovali ve filmových klubech představení uznávaných filmových klasiků, hluboko do noci vášnivě diskutovali s podobně postiženými o kinematografii a snažili se svět filmu někam posunout, Lucas byl nadšeným čtenářem pokleslých komiksů, divákem televizních space oper 50. let a filmová teorie mu byla bytostně cizí. Zato dokázal lépe než kdokoli jiný vystihnout podstatu popkultury a proměnu filmového diváka od 40. do 70. let minulého století, kdy se věk průměrného návštěvníka kinosálu stále snižoval. Zároveň docházelo díky sociologickým procesům a zbohatnutí společnosti ke změně pohledu na film. Plně se projevila infantilizace a vítězil koncept rodinného filmu zprůměrovaného k nižšímu standardu, aby ho pochopily co nejširší vrstvy potenciálních diváků. Tak vznikly Hvězdné války, kdy se pohádka obalila kosmickou technikou a žvásty tehdy populárního hnutí New Age. Lucas to celé natočil co možná nejvíc barvotiskově v infantilním duchu a naivně a právě proto to mělo tak pronikavý úspěch. To, co má úspěch, přitahuje pozornost a snahu o napodobování a v jisté fázi, kdy se stane kultem, už je prakticky nezpochybnitelné a samo o sobě to má punc kvality bez ohledu na podstatu. Viděl jsem první tři filmy slavné série ve věku, kdy už mi přišly motivy i zpracování a zejména ta "myšlenková nadstavba" k smíchu. Jinak to má ten průběh, že poprvé to vidíte tak v 8-9 letech a pak se železnou pravidelností, která se blíží někdejšímu vysílání ruského Mrazíka v naší televizi, opakovaně, takže s tím vyrůstáte a má to pro vás emocionální a nostalgickou hodnotu. I kdybych na tom vyrůstal, stal bych se prakticky s jistotou spíš příznivcem seriálu Star Trek, který přes svou šablonovitost, naivitu a myšlenkovou základnu, která vychází z multikulturalismu, představuje poctivý kousek žánru sci-fi. Hvězdné války mají s žánrem sci-fi společné jen ty vesmírné kulisy. Je to pohádková fantasy, která není ani chytrá ani objevná ani skvěle zrežírovaná. Pozdější 3 díly série jsou nabité triky, bombastické, ale stejně a spíš víc infantilní a navíc v nich ani není ten sebevědomý ironický nadhled, který čiší z každého šklebu Hana Sola. Ten v podání Harrisona Forda trošku připomíná daleko výrazněji uplatňovaný nadhled Indiany Jonese. Osobně mi celá série nemá co nabídnout a i když mezi jednotlivými filmy jsou pochopitelně významné nuance, to, co mi vadí, jako je zběsilé máchání zářivkami, žvatlání o síle a roztomiloučcí plyšáci okolo coby mimozemšťané, jsou typické pro všechny díly. Proto tento komentář platí pro všechny kousky série Hvězdných válek. Celkový dojem: 20 % za kulisy.(12.8.2012)

George Lucas a Steven Spielberg v jisté míře sdíleli ambici oživovat staré žánry pro publikum nové éry. Jenže zatímco Spielberg je převracel (místo strachu z mimozemšťanů fascinace), Lucas usiloval o to vytvořit nové variace, které by soudobé diváky naplňovaly stejným, či ještě intenzivnějším úžasem a fascinací, jako jeho samotného ty staré, když on byl malý. Luasova aktualizace starých naivních sci-fi dobrodružek typu "Flash Gordon" či "Buck Rogers" vyústila do čistokrevné space opery, kde obšírné politické tahanice představují jen pozadí po pohádkově heroické vyprávění zasazené do vesmíru. Naivňoučký příběh o mladém hrdinovi, který vyráží do světa zachránit princeznu, stojí v prvé řadě na poutavě pestrém světě předaleké galaxie a dobrodružných eskapádách – jinými slovy na stejných prvcích, jakými své diváky fascinovaly Lucasovy vzory. Ovšem oproti jejich naivním speciálním efektům si "Hvězdné války" zakládají na vyvolání úžasu revolučními triky. Což může být jeden z důvodů, proč Lucas s nástupem CGI úzkostlivě původní trilogii opakovaně vylepšoval, čímž nicméně anuloval podobu "Hvězdných válek" coby milníku v historickém vývoji speciálních efektů a kinematografie. Velký dík a uznání tedy patří fandovskému restaurátorskému projektu despecializované edice pod vedením Harmyho, který nám nanovo umožňuje žasnout nad původní podobou všech třech dílů a docenit mílové skoky ve vývoji mezi jednotlivými díly.(11.10.2015)

• - Spoiler: Keď Darth Vader zodvihne a škrtí lodného kapitána, je jasne vidieť, že ho zabil. Avšak hneď ako ho odhodí, kapitán sa viditeľne kryje zdvihnutými rukami proti stene. (Kub_ees)

• - Spoiler: Veľa "rebelských" pilotov bojuje v závere filmu proti hviezde smrti s inými prilbami, ako predtým dostali. Namiesto nových majú na sebe značne staré, ošúchané a úplne iné prilby. (Kub_ees)

• - V ukrajinskom meste Odesa sa do miestnych volieb (25. októbra 2015) prihlásilo niekoľko kandidátov – Darth Vaderov – a tiež jeden majster Yoda. To však nie je prvý prípad. Rok predtým jeden z Darth Vaderov sľuboval zvýšiť platy na vesmírnu úroveň či uzákoniť sithský jazyk ako druhú úradnú reč. (Kub_ees)