Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Tak nějak to někdy začalo. Být mi ve dni premiéry čtrnáct a za poslední dolar kapesného zajít na tohle sci-fi do místního kina, asi bych umřel blahem. Dnes už to tak neprožívám, neboť je to místy opravdu pitomé a slabé, avšak Star Wars mají to své neopakovatelné kouzlo, které člověka posadí na zadek.(8.8.2007)

K fenoménu Star Wars jsem přišel (bohužel) až dost pozdě, proto jsem možná některé aspekty nebyl schopen docenit. Každopádně efekty nebyly vůbec špatné, hudba výborná a těch nových nápadů a inovativních myšlenek! Parádní stíhačky, přestřelky světelné meče, kreatury... Prostě celý vesmír, ovšem měl bych výhrady, v konstrastu s dobrou akcí působí některé ostatní scény trochu těžkopádně, jednoduše, když zrovna nemůžeme na obrazovce obdivovat "hvězdy" ani "války", začíname se nudit, George Lucas sice vymyslel převratné dílo, ale režírování mohl klidně přenechat někomu jinému... Co se týče hereckých výkonů, tak světoznámý, resp. galaxioznámý Luke Skywalker překvapivě nic moc, zůstává daleko ve stínu mnohem lepšího Harrisona Forda, ale jinak jde o velmi dobrou klasiku a praotce všech sci-fi, která si dozajista zaslouží náš respekt. 8/10(8.4.2008)

Jednoduchá, naivní, ale milá vesmírná fantasy, která ve své jednoduchosti dokonale funguje. Lucas dává divákům vše, co jen mohli chtít. Vše působí sympaticky a upřímně. Proto to taky funguje dodnes. Star Wars sice mojí srdcovkou nikdy nebudou (Nová trilogie vzbuzuje spíš nenávist než oblibu), ale zůstat u toho zcela v klidu není snadné. Je to prostě paráda, která napodruhé a na potřetí chutná jen lépe.(2.9.2008)

Je jen několik filmů, o kterých můžu bez přehánění napsat, že je znám nazpaměť včetně jejich soundtracku. Tohle je jeden z nich a přesto, že ho znám tak, že už v něm prostě nemůžu nic nového najít, mě stále baví se na něj dívat. Znovu a znovu. Je to krásná vesmírná pohádka (označení sci-fi bych vážně nepoužíval - tedy alespoň do doby, kdy někdo vynalezně světelný meč) s milionovou atmosférou, pro každého, malého i velkého, se sympatickými herci, s revolučními triky a s bombastickým Johnem Williamsem, bez něhož by to všechno bylo přinejlepším poloviční. K tomuhle filmy přece jsou, aby braly diváky na fantastická místa, kam se sami nikdy nedostanou.(2.1.2016)

„Nepodceňuj vesmírnu silu!“ Prelet gigantickej kozmickej lode, sípavý hlas robustnej čiernej postavy a jedna príliš piesková planéta v najodľahlejšom kúte vesmíru – týmito obyčajnými sci-fi atrakciami štartuje jedna z najslávnejších sci-fi ság svetovej kinematografie, sem-tam inšpirovaná westernami a Tolkienom. Výborné dekorácie, perfektné herecké obsadenie (sir Alec Guinness - CROMWELL), vtipné dialógy (Solo verzus Leia), svižná akcia, skvelé (a revolučné) efekty - a predovšetkým TO, o čom sa píše ťažko.(12.1.2008)

• - Scéna, kde Chewbacca (Peter Mayhew) plaší myši, nebyla ve scénáři. (GreatestFan)

• - Ve scéně, kdy Luke Skywalker (Mark Hamill) cvičí na palubě lodi Millenium Falcon se světelným mečem proti sondě, má na začátku meč zelenou barvu. Poté, co jej vypne a zase zapne, má barvu modrou. (AAnubis)

• - Spoiler: V původním scénáři měl být Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness) zabit na začátku filmu. (M.B)