Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Science Fiction klasika, ktorá raz a navždy ovplyvnila žaner a to spôsobom priam nevídaným. Nezmazateľne sa však zapísala aj do môjho života ako prvý veľkolepý kinozážitok a predznamenala môj ďalší záujem o film. Od zhliadnutia Special Edition už uplynul nejaký čas a Nová nádej nie je ani zďaleka tak bezchybným predstavením ako kedysi, ale hoci mi je nová trilógia je z istých dôvodov možno aj o niečo bližšia ako pôvodná, na niektoré zážitky sa proste nezabúda. A počiatok tejto veľkolepej ságy medzi nimi nemôže chýbať.(24.10.2006)

• flanker.27

Viz salahadin, s tím, že mě nikdy neoslovily ani další díly. Asexuální princezna se šneky na uších, kolem samé dary přítele Lejzra, paprsky létající nějak proklatě pomalu, kravál ve vesmíru, imperiální vojáci, co si nesundají přilbu nejspíš ani když jdou na záchod (na Hvězdě Smrti maj zřejmě náramně smradlavý hajzly - více pochopí ti, kdo slyšeli přednášku Václava Pravdy na Euroconu v Chotěboři v roce 2002), oproti tomu povstalci maj místo helmy přerostlou mandli a jakýsi vestičky hrozně praktický do boje. Jako SF to pro mě postrádá jakejkoli myšlenkovej obsah a jako dobrodružná věc je to zas moc předvídatelný až infantilní, s chabě načrtnutými postavami a spíše směšnými pokusy dodat jim nějakou hloubku (platí ještě více pro nové díly). Ve dvanácti jsem to skousnul, ve dvaceti se smál a teď krčím rameny. To co píšu, platí stejným dílem i pro ostatní filmy, staré či nové. Pozitivní prvek? Hudba Johnna Williamse.(5.11.2009)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Nezbývalo mi nic jiného, než se usadit a ohromeně zírat, když do záběru vplul "nekončící" válečný křižník Impéria. Častokrát jsem se probouzel ze snů, ve kterých jsem sváděl souboje světelnými meči s lordem v černém brnění. Hltal jsem mentorovské rady mistra Obi-Wana a spolu s Lukem překonával nástrahy Hvězdy smrti. Porazili jsme odpadní dianogy, spousty vojáků i samotnou Hvězdu a objevili jsme vesmírnou Sílu. Uchovávám všechny tyto (a mnohé další) fragmenty v sobě, protože čas od času se umím naprosto ponořit do tohoto jedinečného Lucasova světa, kde každý tvor má detailně propracovanou mytologii, kde kolem hlav létají plasmové výboje a kde se v úchvatných bitvách snaží dobro zvítězit nad zlem. Vždycky si s Chewbaccou na konci s potěšením zamručím... jenže Impérium neprohrálo... 11 miliónů dolarů(rozpočet)/775,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/376,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

„Nepodceňuj vesmírnu silu!“ Prelet gigantickej kozmickej lode, sípavý hlas robustnej čiernej postavy a jedna príliš piesková planéta v najodľahlejšom kúte vesmíru – týmito obyčajnými sci-fi atrakciami štartuje jedna z najslávnejších sci-fi ság svetovej kinematografie, sem-tam inšpirovaná westernami a Tolkienom. Výborné dekorácie, perfektné herecké obsadenie (sir Alec Guinness - CROMWELL), vtipné dialógy (Solo verzus Leia), svižná akcia, skvelé (a revolučné) efekty - a predovšetkým TO, o čom sa píše ťažko.(12.1.2008)

Papundeklové modely, triky dělané takříkajíc na koleně, ale co do působivosti tento díl zvysoka převyšuje Epizodu I. i II., které jsou nabité digitálními triky. To z mé strany není nostalgie, ale pouhý fakt, že Lucas zapomněl točit dobré filmy. Jestli je pravda to, že do původních epizod chce nastříhat nově natočené scény s Natalií Portman (jinak nic proti ní), tak u mně Lucas nadobro skončil. To by byl zločin na legendě.(13.4.2003)

• - Luke Skywalker (Mark Hamill) drží – v usedlosti Larsových [ve 24. minutě filmu] – džbán a sklenici pokaždé v jiné ruce. (GreatestFan)

• - Žvejkal měl být původně Jawa a Luke Skywalker (Mark Hamill) dívka. (Zdroj: gorilla.cz)

• - Po útoku písečných lidí, když je Luke (Mark Hamill) v bezvědomí, mění se polohy jeho rukou a hlavy mezi záběry. Ve 32. minutě filmu má C-3PO (Anthony Daniels) v hlavě důlek, ale o minutu a půl později jej nemá. (GreatestFan)