Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

George Lucas vytvořil krásný vesmír a pak ho na přelomu tisíciletí digitálními efekty a snahou udělat tlustou čáru mezi dobrem a zlem (Han vystřelil první!) zkazil. Jelikož jsem původně znala digitalizovanou verzi z roku 2004, Star Wars mě strhlo o poznání méně, než bych podle recenzí čekala. Od té doby, co se mi však do rukou dostala původní trilogie v podobě, v jaké šla před lety do kin, se můj dojem až zázračně vylepšil. Ano, příběhově asi Nová naděje s novějšími sci-fi zápasit nemůže a to i bez ohledu na to, že Lucas v roce 1977 ještě úplně nevěděl, kam bude příběh směřovat, takže tu neexistuje ani náznak toho, že by Luke a Leia mohli být sourozenci nebo že by Darth Vader mohl být jejich otec. Nic to ale nemění na tom, že je to krásná pohádka plná modelů, masek a ručně dělaných triků, které působí kouzelněji než moderní digitální efekty.(18.1.2016)

Příjemné dobrodružství, které se v dalších dílech postupně vymklo až do silně velkolepých rozměrů. Lucas sice v první polovině sází víc na humor a detaily než na vyprávěcí tempo, ale i tak na jeho hru není úplně těžké přistoupit. Hlavní část mého obdivu má ale za to, že si v roce 1977 vybojoval právo natočit právě tohle. Vesmírnou pohádku s moudrým starcem, naivním klukem, rošťáckým pašerákem, krásnou princeznou, ukecaným androidem, pípající plechovkou a hlavně s nejlepším záporákem ve vesmíru. Nejskromnější díl série je po letech přece jen dílem nejslabším, ale i přes nepřehlédnutelné vady má v sobě pořád onu obří dávku nostalgie. 70%(6.7.2005)

• flanker.27

Viz salahadin, s tím, že mě nikdy neoslovily ani další díly. Asexuální princezna se šneky na uších, kolem samé dary přítele Lejzra, paprsky létající nějak proklatě pomalu, kravál ve vesmíru, imperiální vojáci, co si nesundají přilbu nejspíš ani když jdou na záchod (na Hvězdě Smrti maj zřejmě náramně smradlavý hajzly - více pochopí ti, kdo slyšeli přednášku Václava Pravdy na Euroconu v Chotěboři v roce 2002), oproti tomu povstalci maj místo helmy přerostlou mandli a jakýsi vestičky hrozně praktický do boje. Jako SF to pro mě postrádá jakejkoli myšlenkovej obsah a jako dobrodružná věc je to zas moc předvídatelný až infantilní, s chabě načrtnutými postavami a spíše směšnými pokusy dodat jim nějakou hloubku (platí ještě více pro nové díly). Ve dvanácti jsem to skousnul, ve dvaceti se smál a teď krčím rameny. To co píšu, platí stejným dílem i pro ostatní filmy, staré či nové. Pozitivní prvek? Hudba Johnna Williamse.(5.11.2009)

Samozřejmě důvěrný starý známý, musím ale tentokráte přiznat že oproti předchozí Pomstě Sithů se rozjíždí přecejen pomaleji než bych čekal. Dříve než byla natočena nová trilogie se samozřejmě jednalo o špičku. V kontextu šesti dílů ovšem film stojí na počátku podobně jako Skrytá hrozba. Důvodem jsou samozřejmě i osudy nových hrdinů, které naberou na obrátkách teprve s dalšími díly.(4.6.2011)

Nestárnoucí pohádka s pozvolnějším rozjezdem (chápu, že Lucas raději režíruje roboty než lidi, ale věnovat jim první čtvrthodinu bylo poněkud neuvážené), která však s nástupem Forda rychle nabere patřičné obrátky a až do finále se nezastaví. Oproti prvním dvěma epizodám mě Nová naděje i po letech baví, neboť má kromě prezentace triků také co vyprávět. 85% Zajímavé komentáře: Melies, Mr.Apache, Rex Mundi, Mgb21, genetique, PALINO, 01001, Indy(6.10.2005)

• - Peter Mayhew, který si zahrál Chewbacca, a David Prowse, představitel Dartha Vadera, si mohli dobrovolně vybrat, koho budou hrát. Koneckonců, oba mají roli ve které normálně nemluví. (GreatestFan)

• - Hudba složená Johnem Williamsem pro film byla Americkým filmovým institutem zvolena nejlepší filmovou hudbou všech dob. (GreatestFan)

• - V 28. minúte filmu má omráčený Luke na ruke vyhrnutý rukáv. V ďalšom zábere má už zakrytú celú ruku. (Kub_ees)