Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

K fenoménu Star Wars jsem přišel (bohužel) až dost pozdě, proto jsem možná některé aspekty nebyl schopen docenit. Každopádně efekty nebyly vůbec špatné, hudba výborná a těch nových nápadů a inovativních myšlenek! Parádní stíhačky, přestřelky světelné meče, kreatury... Prostě celý vesmír, ovšem měl bych výhrady, v konstrastu s dobrou akcí působí některé ostatní scény trochu těžkopádně, jednoduše, když zrovna nemůžeme na obrazovce obdivovat "hvězdy" ani "války", začíname se nudit, George Lucas sice vymyslel převratné dílo, ale režírování mohl klidně přenechat někomu jinému... Co se týče hereckých výkonů, tak světoznámý, resp. galaxioznámý Luke Skywalker překvapivě nic moc, zůstává daleko ve stínu mnohem lepšího Harrisona Forda, ale jinak jde o velmi dobrou klasiku a praotce všech sci-fi, která si dozajista zaslouží náš respekt. 8/10(8.4.2008)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $460,998,007Tržby Celosvetovo $797,900,000Tržby za predaj DVD v USA $20,424,048 //počet predaných kusov 641,804Tržby požičovne VHS,DVD v USA $270,918,000 /požičovne celosvetovo $779,900,000║ __Tržby za predaj Star Wars: The Complete Saga (Episodes I-VI) Blu-ray v USA $256,150,781 //počet predaných kusov 2,948,611║ __Tržby za predaj Star Wars Trilogy Blu-ray v USA $98,632,927 //počet predaných kusov 2,224,008║ ____Tržby za predaj Star Wars: The Original Trilogy DVD v USA $104,420,252 //počet predaných kusov 885,823George Lucas priniesol jeden z tých najväčších neskutočných fantasy zážitkov, ktoré otriasli kinematografiou! Ten mini rozpočet na to čo na film ponúka je fakt niečo, sila. /95%/(18.5.2005)

V životě už jsem nějaký ten film viděl, ale snad jen o Kubrickově Vesmírné Oddysee mohu říci, že je v žánru sci-fi stejně kultovní. George Lucas šel za svým snem a dokázal natočit snímek, od kterého nikdo nic nečekal, ani samotní herci nerozuměli scénáři, ale přesto dokázal stvořit legendu, kult a pro milióny fanoušků vytvořil svět, který nikdy nepřestane fascinovat. Ačkoliv Star Wars bude vždy publikum dělit na dvě skupiny, tak já se vždy budu řadit do té, kterou ohromil svět kolem Luka Skywalkera. V té době dokázal Lucas využít přelomové vizuální efekty, které i dnes mají co říci a založil tak první společnost na filmové triky ILM. Tohle je klasika, kterou by měl každý správný filmový nadšenec vidět i za cenu toho, že by se mu nelíbila - tohle je povinnost!........(29.10.2008)

Klasická sci-fi sága, která mě ovšem nijak zvlášť nedostala. Na tu dobu je to určitě obdivuhodný počin, bavil jsem se víc než dobře u každé epizody, ale určitě nejsem, a asi už nikdy nebudu, žádný velký fanda. Nová naděje je asi tím úplně nejlepším co Star Wars nabízejí, i když velmi těžko srovnávat, všechny epizody mi přijdou podobně dobré. 85%(15.9.2009)

(1001) Když jsem se teď nad tím zamyslela, tak mě stejně nejvíc dojímá tempo, ve kterém se to odehrává. Ten čas, který to všechno trvá. Protože když už nic, tak to aspoň vzbuzuje dojem, že dělají svoji práci pořádně. Třeba u scény, kdy Jawové spouští ze svého vozidla jakousi digestoř, aby nasáli R2D2 do kovového nitra, jsem prakticky zaslzela... To je celých několik vteřin vytváření napětí a budování přesvědčení, že sledujeme opravdický vesmír. Pravděpodobně to ze mě dělá v očích moderního filmového diváka prudérního staromilce, ale já si opravdu myslím, že filmař by měl čas používat jako spojence a ne se snažit bojovat proti němu. A současný trend, že body zápletky se odehrávají v mikrosekundách a vysvětlovacích dialozích a potom jsou desítky minut používány k retardačním atrakcím, mě tíží v žaludku a basta.(6.12.2014)