Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

V ROCE 1977 byl Han Solo poprvé spatřen, jak v jednom všivém baru, na kterési Bohem zapomenuté planetě sedí u stolu s mafiánským emzákem, a během rozhovoru si nenápadně připravuje svůj laserový kolťák, aby v příhodné chvíli jediným stisknutím spouště dopravil svého nepříjemného společníka přímo do emzáckého nebe. Když to udělal, hodil číšníkovi minci, a pronesl něco jako: "Ukliďte ten sajrajt." Rázem si tím získal mimořádné postavení jediného nečernobílého charakteru v jinak přehledné galerii kladných a záporných postav tohoto snímku. Od té doby zaperlil ještě mnohokrát, ale nikdy už nepředvedl něco tak příjemně nepředvídatelného. Nějakých dvacet let tímhle kouskem získával sympatie dospělého diváka, který by jinak možná váhal Star Wars pro jeho infantilnost přijmout, a pomáhal tak z této vesmírné opery vytvářet skutečný kult. Díky němu se mohl kýč doopravdy změnit v kouzelně podmanivou ságu i v očích jinak kritického diváka... ČAS BĚŽEL. Přišla 90. léta, a George Lucas v rámci upoutání pozornosti k připravovaným prequelům SW vtrhl do kin s novou digitální úpravou původní trilogie. A už je to tady. Jsme opět v baru, mafiánský emzák vytáhne pistoli, aby zastřelil Hana Sola, ten však hbitě reaguje... Počkat! Takhle to přece nebylo! Ano, Lucas v rámci politické korektnosti neváhal zasáhnout do historie, kterou kdysi stvořil. Možná si myslel, že na to má právo. Ale mýlil se. Tahle historie už dávno nepatřila jenom jemu. On sám to (po kritickém přijetí této úpravy fanoušky a pamětníky) částečně uznal alespoň tím, že pro další vydání na DVD nechal oba protivníky tasit ve stejnou chvíli. Je ovšem nabíledni, že ani tenhle kompromis stále není tím pravým ořechovým. Lucasovi to ale může být jedno. Kdo z mladších fanoušků SW tohle všechno ví? Koho to zajímá? Celá sága i s přidruženým merchandisingem a souvisejícími projekty vydělala jejímu tvůrci takové peníze, že ten si svým faux pas hlavu moc lámat nemusí... ALE NYNÍ, po uplynutí dalších let se zdá, že v celé věci se bude opět něco dít. Možná se v Lucasovi ozvalo svědomí, ale spíš bych to tipoval na jeho tolikrát prokázaný obchodnický talent. A tak už se chystá premiérové DVD vydání původní kinoverze, kde si fanoušci můžou první Star Wars movie konečně vychutnat tak, jak má opravdu vypadat: Bez přidaných digitálních oblud a (hlavně) s opět nekorektním Hanem Solem! Pěkná speciální edice k 3Otiletému výročí by byla určitě moc fajn. Jen mě trochu zneklidňuje, že první zprávy hovoří o silně limitovaném nákladu, za cenu pohybující se zcela mimo běžné limity. Vypadá to, že ani tentokrát nebude Lucas chtít prodělat jedinou penny. [Film v původní verzi = pět hvězdiček.](20.11.2006)

80% - Začátek epické trilogie jak se patří. Diváka vtáhne okamžitě svou dynamikou, atmosférou, fantazií, designem, nápaditostí uniforem, a především Williamsovou hudbu, která je jedním z hlavních pilířů popularity celé ságy. V Epizodě IV se seznámíme s celým systémem fungování dávné a daleké galaxie. Dobří rebelové proti zlým imperialistům, světlá Síla proti temné, ultimátní zbraň, nevyzpytatelné příšerky, mnoho leteckých bitev i menších přestřelek, a sem tam i nějaká ta šermovačka ;o) Tento film je pro mě jakousi hlavní ikonou fenoménu Hvězdné války. Nová naděje nám předvede všechno, na co se můžeme těšit i nadále, včetně mnoha budoucích klišé, a tvůrcům dalších dílů tím stylově hází rukavici –i se zbytkem ruky.(18.10.2006)

George Lucas a Steven Spielberg v jisté míře sdíleli ambici oživovat staré žánry pro publikum nové éry. Jenže zatímco Spielberg je převracel (místo strachu z mimozemšťanů fascinace), Lucas usiloval o to vytvořit nové variace, které by soudobé diváky naplňovaly stejným, či ještě intenzivnějším úžasem a fascinací, jako jeho samotného ty staré, když on byl malý. Luasova aktualizace starých naivních sci-fi dobrodružek typu "Flash Gordon" či "Buck Rogers" vyústila do čistokrevné space opery, kde obšírné politické tahanice představují jen pozadí po pohádkově heroické vyprávění zasazené do vesmíru. Naivňoučký příběh o mladém hrdinovi, který vyráží do světa zachránit princeznu, stojí v prvé řadě na poutavě pestrém světě předaleké galaxie a dobrodružných eskapádách – jinými slovy na stejných prvcích, jakými své diváky fascinovaly Lucasovy vzory. Ovšem oproti jejich naivním speciálním efektům si "Hvězdné války" zakládají na vyvolání úžasu revolučními triky. Což může být jeden z důvodů, proč Lucas s nástupem CGI úzkostlivě původní trilogii opakovaně vylepšoval, čímž nicméně anuloval podobu "Hvězdných válek" coby milníku v historickém vývoji speciálních efektů a kinematografie. Velký dík a uznání tedy patří fandovskému restaurátorskému projektu despecializované edice pod vedením Harmyho, který nám nanovo umožňuje žasnout nad původní podobou všech třech dílů a docenit mílové skoky ve vývoji mezi jednotlivými díly.(11.10.2015)

Lucas svojho času trafil klinec po hlavičke, to je bez debaty. S uspokojením konštatujem, že tomuto filmu nechýba akcia, vtip a klasické sci-fi motívy, ale v porovnaní s ostatnými Epizódami je trochu ťažkopádnym začiatkom (a pre mňa najslabšou časťou). Pri jej prvom (úplnom) zhliadnutí mi trochu naježila srsť veľká dávka typických klišé a dojákových scén, ktoré mohli vyzerať aj menej "lacno" (nemám na mysli rozpočet). Space opera ako sa patrí, ale bez ostatných prequelov a sequelov by to nebolo to pravé orechové a Epizóda 4 by bola len sľubným, no neveľmi výnimočným sci-fi filmom. Sága Hviezdnych vojen proste patrí k sebe :-)(23.5.2005)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=ba2TH-K7oiA(19.9.2009)

• - Ve 26. minutě filmu se mrak, který mírně zakrývá hvězdu zvanou Tatoo II, pohybuje nepřirozeně rychle. (GreatestFan)

• - Herec Christopher Lee odmítl roli guvernéra Tarkina, jehož ztvárňuje Peter Cushing, který byl původně obsazen do role Bena Kenobiho (Alec Guinness). (reich)

• - Hláška "May the Force be with you," česky "Ať tě provází síla", která zazněla i ve všech ostatních dílech série, byla Americkým filmovým institutem zvolena 8. nejlepší filmovou hláškou. (GreatestFan)