Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Tak timhle to vsechno zacalo. Naprosto zasadni film a to nejen v zanru sci-fi, kdyby tohle Lucas nevymyslel, tak po nem dneska asi nikdo nevzdechne. Tenhle film proste nestarne, videl jsem ho jak pred novou trilogii, tak po ni a po kazde dokazal zapusobit. Oproti novy trilogii film nesazi tolik na akci a trikovy sekvence, ale spis de o dobrodruznej film ze zajimavyho prostredi. No zkratka je to fakt takova pohadka, ale naprosto perfektni. Diky tomu, ze do toho furt Lucas hrabe, tak triky obstoji i dnes a doplnenej o skvelou hudbu film nema chybu. Nemuzu si stezovat ani na Hamilla, kterej, pokud nemusi zahrat nejakou hodne vypjatou scenu, tak hraje celke solidne. Harrisonovi tenhle film v podstate nakop karieru a i kdyz tu je fakt mladej nebo mozna prave proto, tak je skvelej. A co se tyce dvou hlavnich robotu, to sou takovy vedlejsi vtipny hlaskujici postavy, ktery celej film suprove ozivi. Ackoliv ve filmu neni nak zvlast akce a jde spis o takovy to prvni seznameni s vesmirem Star Wars, tak film ani na chvilku nenudi a ani si to neuvedomite a je tu konec. Navic, kdyz se to vezme z pohledu nove trilogie, tak film docela dobre navazuje. Jasnejch 5*.(23.9.2007)

Je jen několik filmů, o kterých můžu bez přehánění napsat, že je znám nazpaměť včetně jejich soundtracku. Tohle je jeden z nich a přesto, že ho znám tak, že už v něm prostě nemůžu nic nového najít, mě stále baví se na něj dívat. Znovu a znovu. Je to krásná vesmírná pohádka (označení sci-fi bych vážně nepoužíval - tedy alespoň do doby, kdy někdo vynalezně světelný meč) s milionovou atmosférou, pro každého, malého i velkého, se sympatickými herci, s revolučními triky a s bombastickým Johnem Williamsem, bez něhož by to všechno bylo přinejlepším poloviční. K tomuhle filmy přece jsou, aby braly diváky na fantastická místa, kam se sami nikdy nedostanou.(2.1.2016)

Zásadní dílo, jeden z milníků kinematografie - bla bla - hlavně je to výpravná fantasy s prvky sci-fi a neopakovatelnou atmosférou, připomínající svou takřka pohádkovostí a triky Nekonečný příběh, a i když ne všechno je tu OK (scénář nikdy nebyl silnou Star Wars stránkou), tak stejně podívaná, která nutí i toho nejzarputilejšího skeptika a realistu snít, jak úžasné by to bylo, kdyby mohl být tam, mít vlastní světelný meč a filozofovat s mistrem Yodou.(29.12.2010)

Vlastně mám ke Star Wars spoustu výhrad. Je v nich spoustu elementů šitých pro děti, je zde určitá proce naivity, černobílost charakterů, dějová klišé, ale nedá se nic dělat. Navzdory tomu všemu je miluju. Schválně jsem si je dlouho nepouštěl a počkal jsem si na vydání na Blu-ray, které jsem si ihned pořídil. No a Epizodu IV, mou nejméně oblíbenou z původní série, jsem si užil jako snad nikdy. Je to prostě pecka, která svým příběhem a ztvárnění drtí všechny své mouchy. Dokonce už mi ani nevadil příliš happy hppy end, ani úlitby dětem. Jsem nadšený. A těch výborných počítačových her, co jsem za te léta, kdy jsem ještě paříval, sehrál.(28.11.2004)

Samozřejmě důvěrný starý známý, musím ale tentokráte přiznat že oproti předchozí Pomstě Sithů se rozjíždí přecejen pomaleji než bych čekal. Dříve než byla natočena nová trilogie se samozřejmě jednalo o špičku. V kontextu šesti dílů ovšem film stojí na počátku podobně jako Skrytá hrozba. Důvodem jsou samozřejmě i osudy nových hrdinů, které naberou na obrátkách teprve s dalšími díly.(4.6.2011)

• - Scéna, kde Chewbacca (Peter Mayhew) plaší myši, nebyla ve scénáři. (GreatestFan)

• - Poté, co popový huebník Meco udělal disco verzi ústřední melodie, se stala skladba nejprodávanějším instrumentálním singlem všech dob. (GreatestFan)

• - Při navrhování svých světů Hvězdných válek čerpal George Lucas z knihy Franka Herberta "Duna". (Shadowland)