Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Star Wars

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Nezbývalo mi nic jiného, než se usadit a ohromeně zírat, když do záběru vplul "nekončící" válečný křižník Impéria. Častokrát jsem se probouzel ze snů, ve kterých jsem sváděl souboje světelnými meči s lordem v černém brnění. Hltal jsem mentorovské rady mistra Obi-Wana a spolu s Lukem překonával nástrahy Hvězdy smrti. Porazili jsme odpadní dianogy, spousty vojáků i samotnou Hvězdu a objevili jsme vesmírnou Sílu. Uchovávám všechny tyto (a mnohé další) fragmenty v sobě, protože čas od času se umím naprosto ponořit do tohoto jedinečného Lucasova světa, kde každý tvor má detailně propracovanou mytologii, kde kolem hlav létají plasmové výboje a kde se v úchvatných bitvách snaží dobro zvítězit nad zlem. Vždycky si s Chewbaccou na konci s potěšením zamručím... jenže Impérium neprohrálo... 11 miliónů dolarů(rozpočet)/775,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/376,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

• flanker.27

Viz salahadin, s tím, že mě nikdy neoslovily ani další díly. Asexuální princezna se šneky na uších, kolem samé dary přítele Lejzra, paprsky létající nějak proklatě pomalu, kravál ve vesmíru, imperiální vojáci, co si nesundají přilbu nejspíš ani když jdou na záchod (na Hvězdě Smrti maj zřejmě náramně smradlavý hajzly - více pochopí ti, kdo slyšeli přednášku Václava Pravdy na Euroconu v Chotěboři v roce 2002), oproti tomu povstalci maj místo helmy přerostlou mandli a jakýsi vestičky hrozně praktický do boje. Jako SF to pro mě postrádá jakejkoli myšlenkovej obsah a jako dobrodružná věc je to zas moc předvídatelný až infantilní, s chabě načrtnutými postavami a spíše směšnými pokusy dodat jim nějakou hloubku (platí ještě více pro nové díly). Ve dvanácti jsem to skousnul, ve dvaceti se smál a teď krčím rameny. To co píšu, platí stejným dílem i pro ostatní filmy, staré či nové. Pozitivní prvek? Hudba Johnna Williamse.(5.11.2009)

Předně je nutné zmínit, že nejsem fanouškem sci-fi a fantasy, avšak domnívám se, že i v tomto žánru jsou snímky, které by každý filmový nadšenec měl vidět. Proto jsem si Star Wars: Epizoda IV pustil ve chvíli, kdy jsem měl chuť na něco fantaskního a vědecko-fantastického. Hvězdné války jsou opravdový opus, jenž kombinuje filmové žánry a ústřední myšlenkou je klasický boj dobra proti zlu. Na můj vkus bylo vše ale takové chaotické či překombinované - to je lepší slovo - ovšem musím uznat, že řada scén upoutala moji pozornost a závěr mě poměrně bavil. Obdivuji zpracování Lucasova počinu, neboť ani po tolika letech příliš neztratil ze svoji akčnosti, ale ani vizuálního ztvárnění, byť je mi jasné, že novější epizody jsou jistě o pořádný kus dál. Že se z Hvězdných válek stal takový obrovský fenomén mi byl zpočátku dosti velkou záhadou, ovšem po zhruba dvanáctihodinovém odstupu od zhlédnutí tomu začínám rozumět a chápu to, byť já se mezi skalní fanoušky nezařadím a k projekci dalších pokračování se hned tak nedokopu. Méně jak 3* dát nemohu, ale bohužel ani víc.(24.3.2015)

Lucas svojho času trafil klinec po hlavičke, to je bez debaty. S uspokojením konštatujem, že tomuto filmu nechýba akcia, vtip a klasické sci-fi motívy, ale v porovnaní s ostatnými Epizódami je trochu ťažkopádnym začiatkom (a pre mňa najslabšou časťou). Pri jej prvom (úplnom) zhliadnutí mi trochu naježila srsť veľká dávka typických klišé a dojákových scén, ktoré mohli vyzerať aj menej "lacno" (nemám na mysli rozpočet). Space opera ako sa patrí, ale bez ostatných prequelov a sequelov by to nebolo to pravé orechové a Epizóda 4 by bola len sľubným, no neveľmi výnimočným sci-fi filmom. Sága Hviezdnych vojen proste patrí k sebe :-)(23.5.2005)

Samozřejmě důvěrný starý známý, musím ale tentokráte přiznat že oproti předchozí Pomstě Sithů se rozjíždí přecejen pomaleji než bych čekal. Dříve než byla natočena nová trilogie se samozřejmě jednalo o špičku. V kontextu šesti dílů ovšem film stojí na počátku podobně jako Skrytá hrozba. Důvodem jsou samozřejmě i osudy nových hrdinů, které naberou na obrátkách teprve s dalšími díly.(4.6.2011)

• - Poté, co popový huebník Meco udělal disco verzi ústřední melodie, se stala skladba nejprodávanějším instrumentálním singlem všech dob. (GreatestFan)

• - Ukořistěné plány Hvězdy smrti obsahují zjevnou chybu: zobrazují totiž superlaser v ose stanice, zatímco ve skutečnosti je umístěn v horní hemisféře. (tomalakis)

• - Spoiler: Keď Darth Vader zodvihne a škrtí lodného kapitána, je jasne vidieť, že ho zabil. Avšak hneď ako ho odhodí, kapitán sa viditeľne kryje zdvihnutými rukami proti stene. (Kub_ees)