Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

• Česko Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje (více)

Princezna Leia prchá ve své kosmické lodi před pronásledovateli ze strany Impéria. Na palubě lodi se totiž nacházejí tajné plány nové děsivé zbraně, Hvězdy smrti, kterou Impérium právě postavilo. Loď princezny Leii dohoní loď rytíře Temné síly a jednoho z nejbližších spolupracovníků císaře Impéria, Darth Vadera. Po krátkém boji je posádka lodi princezny přemožena a sama princezna je zajata. Darth Vader nařizuje prohledat loď a ukradené plány najít. Ty se už však na lodi nenacházejí. Princezna je ukryla do malého androida R2-D2 a toho poslala společně s androidem C-3PO v záchranném modulu na blízkou planetu Tatooine. Oba androidi jsou však vzápětí na planetě zajati domorodými obyvateli, Jawy. Ti oba obratem prodají Lukovi Skywalkerovi, mladíkovi, který vyrůstá v rodině svého strýce, farmáře. Luke brzy zjistí, že R2-D2 má v sobě nahraný vzkaz od jakési Leii, která žádá jakéhosi Obi-Wana o pomoc. R2-D2 se však v noci ztratí, a tak se druhý den ráno Luke společně s C-3PO vypraví androida hledat. Cestou je přepaden Písečnými lidmi a místní poustevník Ben mu zachrání život, když Písečné lidi od Bena odežene. Luke s úžasem zjišťuje, že Ben je ve skutečnosti onen hledaný Obi-Wan. Obi-Wan se Lukeovi přizná, že je rytířem Jedi, a předává mu světelný meč. Také Luka žádá o to, aby s ním vyrazil princezně Leie na pomoc. Luke to zprvu odmítá. V té době však na Tatooine přistane výsadek vojáků Impéria, kteří při hledání uprchlých androidů povraždí několik místních Jawů a také Lukova strýce a tetu. Luke se chce pomstít a přidává se k Obi-Wanovi. Společně vyrazí do blízkého města a hledají zde pilota, který by je odvezl na planetu Alderaan. Po kratším hledání narazí na pašeráka Hana Sola. Ten jim slibuje odvoz ve své lodi Millennium Falcon. Sám Solo je rád, že se dostane z planety, protože má problém s dluhem, který nezaplatil místnímu gangsterovi, Jabba Huttovi. A tak i on je rád, když urychleně odletí s Lukem, Obi-Wanem a svým chlupatým pilotem Chewbaccou z planety. To už však jejich loď pronásledují stíhačky Impéria... (TV Prima)

Recenze (1 216)

Galadriel

Nepřekonaná (a nepřekonatelná) klasika sci-fi filmů. O čem to je asi nemá cenu psát (kdo to neviděl, stejně ho nepochopí), zlomovým se stal tenhle film spíši díky kouzlu prostředí, ve kterém se odehrává, atmosféře, propracovanosti celého světa a vesmíru, hudbě, sympatickým (i když ne vždy také dobře hrajícím - např. Mark Hamill) hercům a vůbec celému pojetí a zpracování. ()

Lima

Papundeklové modely, triky dělané takříkajíc na koleně, ale co do působivosti tento díl zvysoka převyšuje Epizodu I. i II., které jsou nabité digitálními triky. To z mé strany není nostalgie, ale pouhý fakt, že Lucas zapomněl točit dobré filmy. Jestli je pravda to, že do původních epizod chce nastříhat nově natočené scény s Natalií Portman (jinak nic proti ní), tak u mně Lucas nadobro skončil. To by byl zločin na legendě. ()

Enšpígl

Jak to všechno začalo, aneb jak to navazuje na to co začalo, tak mám v mysli tento film , který jsem viděl 2x jako první díl a jako 4.díl . Musím říci že po shlednutí všech epizod na jeden zátach se tato epizoda jevila přiliš vlekle a Nebýt Harissona /Hana/ tak nevím , nevím.Kdybych měl hodnit film v roce 1977 tak ano jistě za 5*, protože takový triky a taková ukázka roztodivných postav v celé galaxii to se cení, bohužel v dnešní době je tomu jinak a tempto filmu udává především tempo.Jinak ,ale kdybych měl hodnit hudbu Wiliamse dám 5*.ta skutečně překonová staletí. ()

Matty

Nestárnoucí pohádka s pozvolnějším rozjezdem (chápu, že Lucas raději režíruje roboty než lidi, ale věnovat jim první čtvrthodinu bylo poněkud neuvážené), která však s nástupem Forda rychle nabere patřičné obrátky a až do finále se nezastaví. Oproti prvním dvěma epizodám mě Nová naděje i po letech baví, neboť má kromě prezentace triků také co vyprávět. 85% Zajímavé komentáře: Melies, Mr.Apache, Rex Mundi, Mgb21, genetique, PALINO, 01001, Indy ()

Gemini

Hudební téma Johna Williamse a klasický úvod dnes zná každé malé dítě (a skoro všichni starší:)). Jestli to nebude tím, že je to kult..... Ale i tak - je to jen začátek, takový pomalý rozjezd. Předznamenal však to, čím se Star Wars honosí dodnes - NA SVOU DOBU nevídané efekty, svébytný vesmír srovnatelný třeba se Středozemí. Od té ale časem díky scénáristické inkompetenci dostane na budku takovým způsobem, že se až jeden diví, že to tomu Lucasovi žerou takové davy lidí. Co je ovšem hlavním znakem Star Wars - vše je vám podáno takovou fajnou formou, že si všechny nedostatky začnete uvědomovat až ve chvíli, kdy je toho příliš - ano, ve chvíli kdy se hype blíží klimaxu, ano, někde kolem Epizody 3, když se pak na Star Wars mrknete pěkně vcelku. Obi-Wan forever, to jo, ale největší a nejlepší sci-fi dobrodrůžo sága všech dob? Oh my...Anthony to vystihuje přesně. 70% ()

• Když v roce 1977 vyšel první díl Hvězdných válek, lidé ve Francii byli stále ještě popravováni gilotinou. (bonzai)
  • Při bitvě o Yavin se může zdát divné, že Biggs Darklighter (Garrick Hagon) žádá dalšího pilota – Porkinse (William Hootkins) –, aby se vystřelil ze své stíhačky, vzhledem k tomu, že se bitva odehrává ve vesmíru a povstalečtí piloti nemají skafandry. V sérii „X-Wing“ z expandovaného univerza je vysvětleno, že piloti mají ve svých kombinézách zabudované zásobníky vzduchu a generátory zadržovacího pole, které jim umožňují krátkou chvíli přežít ve vakuu, pokud jsou včas vyzvednuti. Tento systém se hodí i v případě, že je těžce poškozen kokpit stíhačky a začne z něj ucházet atmosféra. (vojtaruzek)
  • Velkomoff Tarkin (Peter Cushing) je už v samotném filmu zobrazován jako šílený vrah, který neváhal obětovat několik miliard nevinných, jen aby dokázal, že je toho Impérium schopno. V nových komiksech z kánonu od Disney u něj byly odhaleny i další důkazy jeho šílenství. Například se na palubě Hvězdy smrti rád oddával představám, jak brutálně vraždí své podřízené, a po zničení Alderaanu nechal popravit několik příslušníků střelecké posádky superlaseru, protože se mu nelíbilo, že rozkaz nevyplnili dostatečně rychle. (vojtaruzek)