Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Pro mě snad nejproflákejší díl Hvězdných válek. Koukal jsem na něj v dětství nekonečně dlouho a pořád jsem byl spokojený. V tuhle chvíli vzniká tak jedinečný příběh, že mi zalepil volný čas na několik časových mikro dekád. A ještě na chvíli mě asi bavit bude. První, respektive čtvrtá epizoda, má dost jednoduchý příběh a to hlavně proto, aby ukázala svět a postavy v něm jako takové. Buď se do toho zamilujete a nebo na další díly nekoukejte, to se jinak nedá.(11.5.2015)

Vlastně mám ke Star Wars spoustu výhrad. Je v nich spoustu elementů šitých pro děti, je zde určitá proce naivity, černobílost charakterů, dějová klišé, ale nedá se nic dělat. Navzdory tomu všemu je miluju. Schválně jsem si je dlouho nepouštěl a počkal jsem si na vydání na Blu-ray, které jsem si ihned pořídil. No a Epizodu IV, mou nejméně oblíbenou z původní série, jsem si užil jako snad nikdy. Je to prostě pecka, která svým příběhem a ztvárnění drtí všechny své mouchy. Dokonce už mi ani nevadil příliš happy hppy end, ani úlitby dětem. Jsem nadšený. A těch výborných počítačových her, co jsem za te léta, kdy jsem ještě paříval, sehrál.(28.11.2004)

Jedna z najnadčasovejších scifární, ktorá svojou technikou a trikmi vyrážala dych a ešte stále drží krok so súčasnými filmami. Normálne sa hanbím, že som sériu prvýkrát zhliadol až teraz. Vždy som mal proti tejto ságe nejaké predsudky a teraz ani neviem prečo. Výborný príbeh, spracovanie a hlavne milí dvaja roboti a ich rečičky. Vytkol by som snáď len nudné bojové scény s mečmi, zdĺhavé kecy Obi-Wana po jeho smrti a trošku oťapených hercov. 80%.(4.6.2006)

Zásadní dílo, jeden z milníků kinematografie - bla bla - hlavně je to výpravná fantasy s prvky sci-fi a neopakovatelnou atmosférou, připomínající svou takřka pohádkovostí a triky Nekonečný příběh, a i když ne všechno je tu OK (scénář nikdy nebyl silnou Star Wars stránkou), tak stejně podívaná, která nutí i toho nejzarputilejšího skeptika a realistu snít, jak úžasné by to bylo, kdyby mohl být tam, mít vlastní světelný meč a filozofovat s mistrem Yodou.(29.12.2010)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=ba2TH-K7oiA(19.9.2009)

• - Herec David Prowse dostal přezdívku Darth Farmer, a to kvůli svému skotskému přízvuku. (GreatestFan)

• - Keď Ben spúšťa hologram pomocou R2-D2, (33. minúta), na stole je položený malý džbán, ktorý v nasledujúcom zábere na tomto mieste chýba. (Kub_ees)

• - Luke Skywalker (Mark Hamill) drží – v usedlosti Larsových [ve 24. minutě filmu] – džbán a sklenici pokaždé v jiné ruce. (GreatestFan)