Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Klasická sci-fi sága, která mě ovšem nijak zvlášť nedostala. Na tu dobu je to určitě obdivuhodný počin, bavil jsem se víc než dobře u každé epizody, ale určitě nejsem, a asi už nikdy nebudu, žádný velký fanda. Nová naděje je asi tím úplně nejlepším co Star Wars nabízejí, i když velmi těžko srovnávat, všechny epizody mi přijdou podobně dobré. 85%(15.9.2009)

80% - Začátek epické trilogie jak se patří. Diváka vtáhne okamžitě svou dynamikou, atmosférou, fantazií, designem, nápaditostí uniforem, a především Williamsovou hudbu, která je jedním z hlavních pilířů popularity celé ságy. V Epizodě IV se seznámíme s celým systémem fungování dávné a daleké galaxie. Dobří rebelové proti zlým imperialistům, světlá Síla proti temné, ultimátní zbraň, nevyzpytatelné příšerky, mnoho leteckých bitev i menších přestřelek, a sem tam i nějaká ta šermovačka ;o) Tento film je pro mě jakousi hlavní ikonou fenoménu Hvězdné války. Nová naděje nám předvede všechno, na co se můžeme těšit i nadále, včetně mnoha budoucích klišé, a tvůrcům dalších dílů tím stylově hází rukavici –i se zbytkem ruky.(18.10.2006)

Kdo by neznal tu povedenou partičku. Vlastník řetězce hobbymarketů (mimochodem o A.Guinnessovi se dá jako o jediném říct, že hrál), princezna s hlavou ve tvaru stíhačky Impéria, nabubřelý pašerák s archeologickým šklebem, ještě nabubřelejší výplodek Anakinovy touhy, mrčící chlupatý košíkář, průmyslový vysavač se svým zženštilým tiskovým mluvčím a proti nim veletucty vojáků obalených plastovou sanitární technikou plus jeden velký černý astmatik, co si může svítit mečem do zámku, když se vrací v noci nakalený.. Když je dětinskost spásou a zároveň záhubou, aneb Lucasova legendární sága vzešlá z taoismu a antického gnosticismu a přitom až po krk zabředlá ve vesmírné opeře a limonádovém braku. Jediným nadčasovým prvkem je hudba Johna Williamse, nicméně nelze popřít, že se Lucasovi podařilo stvořit vlastní vesmír a to je v jakémkoliv oboru lidské činnosti obdivuhodný počin. Fakt Ti děkuji, Homere, že si před kinem nedržel hubu..(4.4.2013)

George Lucas vytvořil krásný vesmír a pak ho na přelomu tisíciletí digitálními efekty a snahou udělat tlustou čáru mezi dobrem a zlem (Han vystřelil první!) zkazil. Jelikož jsem původně znala digitalizovanou verzi z roku 2004, Star Wars mě strhlo o poznání méně, než bych podle recenzí čekala. Od té doby, co se mi však do rukou dostala původní trilogie v podobě, v jaké šla před lety do kin, se můj dojem až zázračně vylepšil. Ano, příběhově asi Nová naděje s novějšími sci-fi zápasit nemůže a to i bez ohledu na to, že Lucas v roce 1977 ještě úplně nevěděl, kam bude příběh směřovat, takže tu neexistuje ani náznak toho, že by Luke a Leia mohli být sourozenci nebo že by Darth Vader mohl být jejich otec. Nic to ale nemění na tom, že je to krásná pohádka plná modelů, masek a ručně dělaných triků, které působí kouzelněji než moderní digitální efekty.(18.1.2016)

Film, který jednou provždy změnil galaxii. Každý den by se mělo děkovat za to, že George nedostal práva na zfilmování Flashe Gordona, protože je dost dobře možné, že bez tohohle zásadního neúspěchu bychom se světelných mečů, filmařských poct a mystické Síly nikdy nedočkali. Přelom v kinematografii.(30.1.2007)

• - Natáčelo se od 22. března do 16. července 1976 a 11. ledna 1977 ve státech Guatemala, Tunisko, Mexiko, Anglie, Arizona a Kalifornie. (Varan)

• - David Hasselhoff bol zvažovaný do úlohy Boba Fetta. (Zdroj: moviezone.cz) (classic)

• - Herec David Prowse, který ztvárnil sadistického Dartha Vadera, se – při a po natáčení – nikdy nesetkal s dabérem Jamesem E. Jonesem, jenž ho namluvil. (GreatestFan)