Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny

• Austrálie

• Nový Zéland

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $460,998,007Tržby Celosvetovo $797,900,000Tržby za predaj DVD v USA $20,424,048 //počet predaných kusov 641,804Tržby požičovne VHS,DVD v USA $270,918,000 /požičovne celosvetovo $779,900,000║ __Tržby za predaj Star Wars: The Complete Saga (Episodes I-VI) Blu-ray v USA $256,150,781 //počet predaných kusov 2,948,611║ __Tržby za predaj Star Wars Trilogy Blu-ray v USA $98,632,927 //počet predaných kusov 2,224,008║ ____Tržby za predaj Star Wars: The Original Trilogy DVD v USA $104,420,252 //počet predaných kusov 885,823George Lucas priniesol jeden z tých najväčších neskutočných fantasy zážitkov, ktoré otriasli kinematografiou! Ten mini rozpočet na to čo na film ponúka je fakt niečo, sila. /95%/(18.5.2005)

Jeden z mých prvních filmů, na který jsem šel kdesi daleko před dávnými časy sám do kina. Stálo to za to (ten filmový zážitek, že jsem šel sám do kina ne, dostal jsem cestou přes držku, a kdo zná polohu sokolovského kina, uvěří mi to). Byla to jízda, která se nezapomíná. Pamatuji si, že jsem si o tomto filmu četl v asi třetím čísle Cinemy pořád dokolečka a nemohl jsem se dočkat, až ty tři obrázky, co k tomu článku byly, uvidím rozpohybované. Díky tomu od té doby pasivně žiju v jakémsi vzdušném zámku, který se řídí pravidly této SPACE OPERY.(26.4.2011)

Nesmrtelná sci-fi klasika George Lucase, s omračujícími triky, atraktivním příběhem a spoustou nezapomenutelných postav, kterým v mém osobním žebříčku vévodí černý lord Darth Vader či sympatický Han Solo, člen odboje. Celou původní trilogii jsem viděl u kamaráda začátkem 90. let, na pirátské VHSce a když jsem si ji po více než čtvrtstoletí s radostí připomněl ve špičkové kvalitě, musím ji konečně naplno docenit. STAR WARS - to je pojem nejen sci-fi žánru či filmu obecně, ale doslova povinná kulturní záležitost i pro lid celuloidem dosud nepolíbený. A právě tímto snímkem, z roku 1977, se jednou provždy změnil svět filmu.(23.7.2016)

If you strike me down, I shall become more powerful than you can possibly imagine. První setkání s touto space operou, s Lukem Skywalkerem, jeho zprvu nedobrovolnou cestou po stopách dávných rytířů, s Benem Kenobim, který očividně ví víc, než vyjevuje a skrývá temné tajemství, s krásnou Leiou, která je Lukovi blízká, ale ze zcela jiných důvodů, než by se odvážil hádat, s loajálním, divokým, ale i jemným a humorným chlupáčem Chewiem a jeho darebáckým, věčným dobrodruhem, vyvrhelem a bukanýrem.. nebo tedy nudněji řečeno pašerákem Hanem Solem, který vytvořil v této roli věčný archetyp milovaného navenek "zlého" vesmírného kovboje s dobrým srdcem a samozřejmě se samotným ztělesněním Impéria a tedy toho velkého zla ságy, Darthem Vaderem, který svou ocelovou rukou drtí veškerý odpor a bojuje za tajemnou figuru v pozadí. První výstřely blasterů, blyštění světelných mečů, objasnění situace v galaxii a kultovní velká bitva na konci, (která možná trošku zestárla, ale nikdy se nestane zastaralou, ne v mých očích) při které Luke prokáže svoje zvláštní schopnosti a Rebelové své odhodlání se postavit against all odd. May the Force be with you!(15.5.2009)

Kúzelné sú scény, kedy dej stojí alebo sa len pozvoľne pohybuje (napr. keď sa po púšti presúvajú dvaja nemotorní roboti, scéna v bare, roztomilé prekáračkové dialógy, dojímavý záver). Akonáhle do toho vstúpi strieľanie a vesmírne naháňačky je po zábave. Akcia je tu veľmi nudná, amatérska a zdĺhavá. Napriek tomu, že mám tento film pomerne rád, spomenutá ambivalencia mi zabraňuje vynášať ho do hviezd. Ale on to odo mňa ani nepotrebuje: veď ho sprevádza SILA!(11.3.2005)

• - V roce 2019 se na YouTube objevila „vylepšená“ scéna z filmu, kdy Darth Vader (David Prowse) a Obi-Wan (Alec Guinness) proti sobě bojují. Video se jmenuje „Star Wars SC 38 Reimagined“. (tyzmrde)

• - Hvězdným válkám bývá vyčítáno, že lasery, které jsou používané jako zbraně, se nepohybují rychlostí světla. V expandovaném univerzu bylo ustanoveno, že zbraně nazývané lasery (nebo turbolasery) ve skutečnosti nejsou lasery, ale spíše plazmové kanóny, které fungují na stejném principu jako blastery (střílejí svazek nabitých vysokoteplotních částic zadržených v magnetickém poli vyvolávaném jejich vlastní rotací), akorát ve větším měřítku. (vojtaruzek)

• - Spoiler: V původním scénáři měl být Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness) na začátku filmu zabit. (M.B)