poster

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

 • Česko

  Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje

 • Československo

  Hvězdné války

 • USA

  Star Wars

 • USA

  Star Wars: Episode IV - A New Hope

 • Slovensko

  Hviezdne vojny IV - Nová nádej

 • Československo

  Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Boss321
  *****

  V životě už jsem nějaký ten film viděl, ale snad jen o Kubrickově Vesmírné Oddysee mohu říci, že je v žánru sci-fi stejně kultovní. George Lucas šel za svým snem a dokázal natočit snímek, od kterého nikdo nic nečekal, ani samotní herci nerozuměli scénáři, ale přesto dokázal stvořit legendu, kult a pro milióny fanoušků vytvořil svět, který nikdy nepřestane fascinovat. Ačkoliv Star Wars bude vždy publikum dělit na dvě skupiny, tak já se vždy budu řadit do té, kterou ohromil svět kolem Luka Skywalkera. V té době dokázal Lucas využít přelomové vizuální efekty, které i dnes mají co říci a založil tak první společnost na filmové triky ILM. Tohle je klasika, kterou by měl každý správný filmový nadšenec vidět i za cenu toho, že by se mu nelíbila - tohle je povinnost!........(29.10.2008)

 • Matty
  ****

  Nestárnoucí pohádka s pozvolnějším rozjezdem (chápu, že Lucas raději režíruje roboty než lidi, ale věnovat jim první čtvrthodinu bylo poněkud neuvážené), která však s nástupem Forda rychle nabere patřičné obrátky a až do finále se nezastaví. Oproti prvním dvěma epizodám mě Nová naděje i po letech baví, neboť má kromě prezentace triků také co vyprávět. 85% Zajímavé komentáře: Melies, Mr.Apache, Rex Mundi, Mgb21, genetique, PALINO, 01001, Indy(6.10.2005)

 • Hrabka
  ****

  Klasická sci-fi sága, která mě ovšem nijak zvlášť nedostala. Na tu dobu je to určitě obdivuhodný počin, bavil jsem se víc než dobře u každé epizody, ale určitě nejsem, a asi už nikdy nebudu, žádný velký fanda. Nová naděje je asi tím úplně nejlepším co Star Wars nabízejí, i když velmi těžko srovnávat, všechny epizody mi přijdou podobně dobré. 85%(15.9.2009)

 • Enšpígl
  ***

  Jak to všechno začalo, aneb jak to navazuje na to co začalo, tak mám v mysli tento film , který jsem viděl 2x jako první díl a jako 4.díl . Musím říci že po shlednutí všech epizod na jeden zátach se tato epizoda jevila přiliš vlekle a Nebýt Harissona /Hana/ tak nevím , nevím.Kdybych měl hodnit film v roce 1977 tak ano jistě za 5*, protože takový triky a taková ukázka roztodivných postav v celé galaxii to se cení, bohužel v dnešní době je tomu jinak a tempto filmu udává především tempo.Jinak ,ale kdybych měl hodnit hudbu Wiliamse dám 5*.ta skutečně překonová staletí.(14.8.2006)

 • Mr.Apache
  *****

  V ROCE 1977 byl Han Solo poprvé spatřen, jak v jednom všivém baru, na kterési Bohem zapomenuté planetě sedí u stolu s mafiánským emzákem, a během rozhovoru si nenápadně připravuje svůj laserový kolťák, aby v příhodné chvíli jediným stisknutím spouště dopravil svého nepříjemného společníka přímo do emzáckého nebe. Když to udělal, hodil číšníkovi minci, a pronesl něco jako: "Ukliďte ten sajrajt." Rázem si tím získal mimořádné postavení jediného nečernobílého charakteru v jinak přehledné galerii kladných a záporných postav tohoto snímku. Od té doby zaperlil ještě mnohokrát, ale nikdy už nepředvedl něco tak příjemně nepředvídatelného. Nějakých dvacet let tímhle kouskem získával sympatie dospělého diváka, který by jinak možná váhal Star Wars pro jeho infantilnost přijmout, a pomáhal tak z této vesmírné opery vytvářet skutečný kult. Díky němu se mohl kýč doopravdy změnit v kouzelně podmanivou ságu i v očích jinak kritického diváka... ČAS BĚŽEL. Přišla 90. léta, a George Lucas v rámci upoutání pozornosti k připravovaným prequelům SW vtrhl do kin s novou digitální úpravou původní trilogie. A už je to tady. Jsme opět v baru, mafiánský emzák vytáhne pistoli, aby zastřelil Hana Sola, ten však hbitě reaguje... Počkat! Takhle to přece nebylo! Ano, Lucas v rámci politické korektnosti neváhal zasáhnout do historie, kterou kdysi stvořil. Možná si myslel, že na to má právo. Ale mýlil se. Tahle historie už dávno nepatřila jenom jemu. On sám to (po kritickém přijetí této úpravy fanoušky a pamětníky) částečně uznal alespoň tím, že pro další vydání na DVD nechal oba protivníky tasit ve stejnou chvíli. Je ovšem nabíledni, že ani tenhle kompromis stále není tím pravým ořechovým. Lucasovi to ale může být jedno. Kdo z mladších fanoušků SW tohle všechno ví? Koho to zajímá? Celá sága i s přidruženým merchandisingem a souvisejícími projekty vydělala jejímu tvůrci takové peníze, že ten si svým faux pas hlavu moc lámat nemusí... ALE NYNÍ, po uplynutí dalších let se zdá, že v celé věci se bude opět něco dít. Možná se v Lucasovi ozvalo svědomí, ale spíš bych to tipoval na jeho tolikrát prokázaný obchodnický talent. A tak už se chystá premiérové DVD vydání původní kinoverze, kde si fanoušci můžou první Star Wars movie konečně vychutnat tak, jak má opravdu vypadat: Bez přidaných digitálních oblud a (hlavně) s opět nekorektním Hanem Solem! Pěkná speciální edice k 3Otiletému výročí by byla určitě moc fajn. Jen mě trochu zneklidňuje, že první zprávy hovoří o silně limitovaném nákladu, za cenu pohybující se zcela mimo běžné limity. Vypadá to, že ani tentokrát nebude Lucas chtít prodělat jedinou penny. [Film v původní verzi = pět hvězdiček.](20.11.2006)

 • - Spoiler: Darth Vader (David Prowse) strávil na plátně jen 12 minut. (Zdroj: gorilla.cz)

 • - David Hasselhoff bol zvažovaný do úlohy Boba Fetta. (Zdroj: moviezone.cz) (classic)

 • - Ukořistěné plány Hvězdy smrti obsahují zjevnou chybu: zobrazují totiž superlaser v ose stanice, zatímco ve skutečnosti je umístěn v horní hemisféře. (tomalakis)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace