Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Nepřekonaná (a nepřekonatelná) klasika sci-fi filmů. O čem to je asi nemá cenu psát (kdo to neviděl, stejně ho nepochopí), zlomovým se stal tenhle film spíši díky kouzlu prostředí, ve kterém se odehrává, atmosféře, propracovanosti celého světa a vesmíru, hudbě, sympatickým (i když ne vždy také dobře hrajícím - např. Mark Hamill) hercům a vůbec celému pojetí a zpracování.(25.2.2005)

Jeden z mých prvních filmů, na který jsem šel kdesi daleko před dávnými časy sám do kina. Stálo to za to (ten filmový zážitek, že jsem šel sám do kina ne, dostal jsem cestou přes držku, a kdo zná polohu sokolovského kina, uvěří mi to). Byla to jízda, která se nezapomíná. Pamatuji si, že jsem si o tomto filmu četl v asi třetím čísle Cinemy pořád dokolečka a nemohl jsem se dočkat, až ty tři obrázky, co k tomu článku byly, uvidím rozpohybované. Díky tomu od té doby pasivně žiju v jakémsi vzdušném zámku, který se řídí pravidly této SPACE OPERY.(26.4.2011)

Hvězdné války - tak tohle je opravdu kult. Poprvé jsem se s nimi setkal v podobě komiksu!?!?! a říkám si - tak to je opravdu nářez!!! No a na druhý den dávali Novou naději v televizi a já se do nich úplně zamiloval. Úžasný záporák Darth Vader, Luke - nula, ze které se stane hrdina, krásná (no, jak se to veme) princezna, frajírek Solo, imperiální vojáci, spousta emzáků, stíhačky a hlavně světelné meče a síla!!! Lucas se prostě neskutečně trefil do vkusu všem mladým klukům po celé planetě (a mládí se přeci neměří jenom věkem;)). ***Věděli jste, že: Zcela první Lucasova verze děje z roku 1972 ještě vůbec neobsahovala postavu Darth Vadera. V první verzi scénáře z roku 1974 už se ale vyskytují tři nové důležité postavy - odvážný otec hlavního hrdiny Annikina Starkillera oděný v brnění, které ho udržuje při životě, sadistický generál Darth Vader a vysoký Černý rytíř ze Sithu jménem Valorum, jenž sice bojuje za démonického Imperátora, ale v hodině dvanácté se přidá na stranu dobra.// V kostýmu Darth Vedera se po všechny tři díly původní série ukrýval kulturista David Prows. Ten sice oplýval potřebnou výškou, jeho hlas byl ale přesným opakem zlověstnosti, kterou měla postava oplývat. Místo původně zvažovaného Orsona Wellese mu jej nakonec propůjčil James Earl Jones.***(3.3.2007)

Klasická sci-fi sága, která mě ovšem nijak zvlášť nedostala. Na tu dobu je to určitě obdivuhodný počin, bavil jsem se víc než dobře u každé epizody, ale určitě nejsem, a asi už nikdy nebudu, žádný velký fanda. Nová naděje je asi tím úplně nejlepším co Star Wars nabízejí, i když velmi těžko srovnávat, všechny epizody mi přijdou podobně dobré. 85%(15.9.2009)

V ROCE 1977 byl Han Solo poprvé spatřen, jak v jednom všivém baru, na kterési Bohem zapomenuté planetě sedí u stolu s mafiánským emzákem, a během rozhovoru si nenápadně připravuje svůj laserový kolťák, aby v příhodné chvíli jediným stisknutím spouště dopravil svého nepříjemného společníka přímo do emzáckého nebe. Když to udělal, hodil číšníkovi minci, a pronesl něco jako: "Ukliďte ten sajrajt." Rázem si tím získal mimořádné postavení jediného nečernobílého charakteru v jinak přehledné galerii kladných a záporných postav tohoto snímku. Od té doby zaperlil ještě mnohokrát, ale nikdy už nepředvedl něco tak příjemně nepředvídatelného. Nějakých dvacet let tímhle kouskem získával sympatie dospělého diváka, který by jinak možná váhal Star Wars pro jeho infantilnost přijmout, a pomáhal tak z této vesmírné opery vytvářet skutečný kult. Díky němu se mohl kýč doopravdy změnit v kouzelně podmanivou ságu i v očích jinak kritického diváka... ČAS BĚŽEL. Přišla 90. léta, a George Lucas v rámci upoutání pozornosti k připravovaným prequelům SW vtrhl do kin s novou digitální úpravou původní trilogie. A už je to tady. Jsme opět v baru, mafiánský emzák vytáhne pistoli, aby zastřelil Hana Sola, ten však hbitě reaguje... Počkat! Takhle to přece nebylo! Ano, Lucas v rámci politické korektnosti neváhal zasáhnout do historie, kterou kdysi stvořil. Možná si myslel, že na to má právo. Ale mýlil se. Tahle historie už dávno nepatřila jenom jemu. On sám to (po kritickém přijetí této úpravy fanoušky a pamětníky) částečně uznal alespoň tím, že pro další vydání na DVD nechal oba protivníky tasit ve stejnou chvíli. Je ovšem nabíledni, že ani tenhle kompromis stále není tím pravým ořechovým. Lucasovi to ale může být jedno. Kdo z mladších fanoušků SW tohle všechno ví? Koho to zajímá? Celá sága i s přidruženým merchandisingem a souvisejícími projekty vydělala jejímu tvůrci takové peníze, že ten si svým faux pas hlavu moc lámat nemusí... ALE NYNÍ, po uplynutí dalších let se zdá, že v celé věci se bude opět něco dít. Možná se v Lucasovi ozvalo svědomí, ale spíš bych to tipoval na jeho tolikrát prokázaný obchodnický talent. A tak už se chystá premiérové DVD vydání původní kinoverze, kde si fanoušci můžou první Star Wars movie konečně vychutnat tak, jak má opravdu vypadat: Bez přidaných digitálních oblud a (hlavně) s opět nekorektním Hanem Solem! Pěkná speciální edice k 3Otiletému výročí by byla určitě moc fajn. Jen mě trochu zneklidňuje, že první zprávy hovoří o silně limitovaném nákladu, za cenu pohybující se zcela mimo běžné limity. Vypadá to, že ani tentokrát nebude Lucas chtít prodělat jedinou penny. [Film v původní verzi = pět hvězdiček.](20.11.2006)

• - V první víkend se film promítal v pouze 40 Amerických kinech a vydělal přes 1 a půl milionu amerických dolarů. (GreatestFan)

• - Cena "Hviezdy smrti" bola podľa cien materiálov a výdavkov spojených s vesmírnou prepravou v roku 2009 odhadovaná na 15,6 kvadrilióna (1 nasledovaná 24 nulami) amerických dolárov. (kecuwant)

• - „Mal som hrať v Hviezdnych vojnách, ale nechytal som sa na ten komplikovaný príbeh," vyjadril sa Al Pacino. (kacer4)