Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Československo

Hviezdne vojny

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1977, 121 min (SE: 125 min)

Hudební téma Johna Williamse a klasický úvod dnes zná každé malé dítě (a skoro všichni starší:)). Jestli to nebude tím, že je to kult..... Ale i tak - je to jen začátek, takový pomalý rozjezd. Předznamenal však to, čím se Star Wars honosí dodnes - NA SVOU DOBU nevídané efekty, svébytný vesmír srovnatelný třeba se Středozemí. Od té ale časem díky scénáristické inkompetenci dostane na budku takovým způsobem, že se až jeden diví, že to tomu Lucasovi žerou takové davy lidí. Co je ovšem hlavním znakem Star Wars - vše je vám podáno takovou fajnou formou, že si všechny nedostatky začnete uvědomovat až ve chvíli, kdy je toho příliš - ano, ve chvíli kdy se hype blíží klimaxu, ano, někde kolem Epizody 3, když se pak na Star Wars mrknete pěkně vcelku. Obi-Wan forever, to jo, ale největší a nejlepší sci-fi dobrodrůžo sága všech dob? Oh my...Anthony to vystihuje přesně. 70%(2.4.2003)

Hvězdné války - tak tohle je opravdu kult. Poprvé jsem se s nimi setkal v podobě komiksu!?!?! a říkám si - tak to je opravdu nářez!!! No a na druhý den dávali Novou naději v televizi a já se do nich úplně zamiloval. Úžasný záporák Darth Vader, Luke - nula, ze které se stane hrdina, krásná (no, jak se to veme) princezna, frajírek Solo, imperiální vojáci, spousta emzáků, stíhačky a hlavně světelné meče a síla!!! Lucas se prostě neskutečně trefil do vkusu všem mladým klukům po celé planetě (a mládí se přeci neměří jenom věkem;)). ***Věděli jste, že: Zcela první Lucasova verze děje z roku 1972 ještě vůbec neobsahovala postavu Darth Vadera. V první verzi scénáře z roku 1974 už se ale vyskytují tři nové důležité postavy - odvážný otec hlavního hrdiny Annikina Starkillera oděný v brnění, které ho udržuje při životě, sadistický generál Darth Vader a vysoký Černý rytíř ze Sithu jménem Valorum, jenž sice bojuje za démonického Imperátora, ale v hodině dvanácté se přidá na stranu dobra.// V kostýmu Darth Vedera se po všechny tři díly původní série ukrýval kulturista David Prows. Ten sice oplýval potřebnou výškou, jeho hlas byl ale přesným opakem zlověstnosti, kterou měla postava oplývat. Místo původně zvažovaného Orsona Wellese mu jej nakonec propůjčil James Earl Jones.***(3.3.2007)

Nepřekonaná (a nepřekonatelná) klasika sci-fi filmů. O čem to je asi nemá cenu psát (kdo to neviděl, stejně ho nepochopí), zlomovým se stal tenhle film spíši díky kouzlu prostředí, ve kterém se odehrává, atmosféře, propracovanosti celého světa a vesmíru, hudbě, sympatickým (i když ne vždy také dobře hrajícím - např. Mark Hamill) hercům a vůbec celému pojetí a zpracování.(25.2.2005)

George Lucas je výborný trikař, mizerný scénárista a průměrný režisér. Tohle a kultovní film. Proboha proč? Strhla mě až závěrečná honička, ale začátek je nudný - roboti šmajdací v písku. V podstatě ani žádné pokračování se mi nelíbilo - jen jsou tam občas dobré scény, ale jako celek mě ty filmy nudí.(7.6.2003)

Nestárnoucí pohádka s pozvolnějším rozjezdem (chápu, že Lucas raději režíruje roboty než lidi, ale věnovat jim první čtvrthodinu bylo poněkud neuvážené), která však s nástupem Forda rychle nabere patřičné obrátky a až do finále se nezastaví. Oproti prvním dvěma epizodám mě Nová naděje i po letech baví, neboť má kromě prezentace triků také co vyprávět. 85% Zajímavé komentáře: Melies, Mr.Apache, Rex Mundi, Mgb21, genetique, PALINO, 01001, Indy(6.10.2005)

• - Spoiler: V původním scénáři měl být Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness) zabit na začátku filmu. (M.B)

• - Harrison Ford sa do roku 1977 stále živil ako tesár, než získal prvú hlavnú rolu medziplanetárneho pilota Hana Sola. (Zdroj: aktuality.sk)

• - V 28. minúte filmu má omráčený Luke na ruke vyhrnutý rukáv. V ďalšom zábere má už zakrytú celú ruku. (Kub_ees)