Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

• Česko Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje (více)
Trailer 1

Princezna Leia prchá ve své kosmické lodi před pronásledovateli ze strany Impéria. Na palubě lodi se totiž nacházejí tajné plány nové děsivé zbraně, Hvězdy smrti, kterou Impérium právě postavilo. Loď princezny Leii dohoní loď rytíře Temné síly a jednoho z nejbližších spolupracovníků císaře Impéria, Darth Vadera. Po krátkém boji je posádka lodi princezny přemožena a sama princezna je zajata. Darth Vader nařizuje prohledat loď a ukradené plány najít. Ty se už však na lodi nenacházejí. Princezna je ukryla do malého androida R2-D2 a toho poslala společně s androidem C-3PO v záchranném modulu na blízkou planetu Tatooine. Oba androidi jsou však vzápětí na planetě zajati domorodými obyvateli, Jawy. Ti oba obratem prodají Lukovi Skywalkerovi, mladíkovi, který vyrůstá v rodině svého strýce, farmáře. Luke brzy zjistí, že R2-D2 má v sobě nahraný vzkaz od jakési Leii, která žádá jakéhosi Obi-Wana o pomoc. R2-D2 se však v noci ztratí, a tak se druhý den ráno Luke společně s C-3PO vypraví androida hledat. Cestou je přepaden Písečnými lidmi a místní poustevník Ben mu zachrání život, když Písečné lidi od Bena odežene. Luke s úžasem zjišťuje, že Ben je ve skutečnosti onen hledaný Obi-Wan. Obi-Wan se Lukeovi přizná, že je rytířem Jedi, a předává mu světelný meč. Také Luka žádá o to, aby s ním vyrazil princezně Leie na pomoc. Luke to zprvu odmítá. V té době však na Tatooine přistane výsadek vojáků Impéria, kteří při hledání uprchlých androidů povraždí několik místních Jawů a také Lukova strýce a tetu. Luke se chce pomstít a přidává se k Obi-Wanovi. Společně vyrazí do blízkého města a hledají zde pilota, který by je odvezl na planetu Alderaan. Po kratším hledání narazí na pašeráka Hana Sola. Ten jim slibuje odvoz ve své lodi Millennium Falcon. Sám Solo je rád, že se dostane z planety, protože má problém s dluhem, který nezaplatil místnímu gangsterovi, Jabba Huttovi. A tak i on je rád, když urychleně odletí s Lukem, Obi-Wanem a svým chlupatým pilotem Chewbaccou z planety. To už však jejich loď pronásledují stíhačky Impéria... (TV Prima)

Trailer 1

Recenze (1 269)

Malarkey

Pro mě snad nejproflákejší díl Hvězdných válek. Koukal jsem na něj v dětství nekonečně dlouho a pořád jsem byl spokojený. V tuhle chvíli vzniká tak jedinečný příběh, že mi zalepil volný čas na několik časových mikro dekád. A ještě na chvíli mě asi bavit bude. První, respektive čtvrtá epizoda, má dost jednoduchý příběh a to hlavně proto, aby ukázala svět a postavy v něm jako takové. Buď se do toho zamilujete a nebo na další díly nekoukejte, to se jinak nedá. ()

T2

Rozpočet $11miliónovTržby USA $460,998,007Tržby Celosvetovo $797,900,000Tržby za predaj DVD v USA $20,424,048 //počet predaných kusov 641,804Tržby požičovne VHS,DVD v USA $270,918,000 /požičovne celosvetovo $779,900,000║ __Tržby za predaj Star Wars: The Complete Saga (Episodes I-VI) Blu-ray v USA $256,150,781 //počet predaných kusov 2,948,611║ __Tržby za predaj Star Wars Trilogy Blu-ray v USA $98,632,927 //počet predaných kusov 2,224,008║ ____Tržby za predaj Star Wars: The Original Trilogy DVD v USA $104,420,252 //počet predaných kusov 885,823George Lucas priniesol jeden z tých najväčších neskutočných fantasy zážitkov, ktoré otriasli kinematografiou! Ten mini rozpočet na to čo na film ponúka je fakt niečo, sila. /95%/ ()

novoten

Příjemné dobrodružství, které se v dalších dílech postupně vymklo až do silně velkolepých rozměrů. Lucas sice v první polovině sází víc na humor a detaily než na vyprávěcí tempo, ale i tak na jeho hru není úplně těžké přistoupit. Hlavní část mého obdivu má ale za to, že si v roce 1977 vybojoval právo natočit právě tohle. Vesmírnou pohádku s moudrým starcem, naivním klukem, rošťáckým pašerákem, krásnou princeznou, ukecaným androidem, pípající plechovkou a hlavně s nejlepším záporákem ve vesmíru. Nejskromnější díl série je po letech přece jen dílem nejslabším, ale i přes nepřehlédnutelné vady má v sobě pořád onu obří dávku nostalgie. 70% ()

Psema

Film, který jednou provždy změnil galaxii. Každý den by se mělo děkovat za to, že George nedostal práva na zfilmování Flashe Gordona, protože je dost dobře možné, že bez tohohle zásadního neúspěchu bychom se světelných mečů, filmařských poct a mystické Síly nikdy nedočkali. Přelom v kinematografii. ()

CheGuevara

Tak nějak to někdy začalo. Být mi ve dni premiéry čtrnáct a za poslední dolar kapesného zajít na tohle sci-fi do místního kina, asi bych umřel blahem. Dnes už to tak neprožívám, neboť je to místy opravdu pitomé a slabé, avšak Star Wars mají to své neopakovatelné kouzlo, které člověka posadí na zadek. ()

• Ve všech Star Wars filmech se několikrát opakuje hláška: "I have a bad feeling about this". (Doom351)
  • V roce 2019 se na YouTube objevila „vylepšená“ scéna z filmu, kdy Darth Vader (David Prowse) a Obi-Wan (Alec Guinness) proti sobě bojují. Video se jmenuje „Star Wars SC 38 Reimagined“. (tyzmrde)
  • Natáčelo se od 22. března do 16. července 1976 a 11. ledna 1977 v Guatemale, Tunisku, Mexiku, Anglii, Arizoně a Kalifornii. (Varan)

Související novinky

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Legendární americký režisér, scenárista a producent George Lucas letos bude jedním z recipientů čestné Zlaté palmy Filmového festivalu v Cannes. Stane se tak 25. května během zakončovacího… (více)

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Nedají si říct a nedají. Jamese Camerona můžeme označit za nejúspěšnějšího filmového režiséra všech dob, minimálně co se týče tržeb. V pětici nejvýdělečnějších snímků historie má totiž hned trojici… (více)