Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

ModryPlamen odpad!

[Spoilery] Traja scenáristi mali voľný stôl po tom, čo všetok „bordel“ v podobe kníh a komiksov vyhodili do koša. A jediné, na čo sa zmohli, je kopírovanie epizódy 4. Žiadny príbeh o tom, ako Luke trénuje mladú generáciu Jediov, nečakajte. Disney po extrémne prehnanej kritike prequelu úplne rezignoval na akékoľvek nové nápady, a priniesol staré, overené postavy a príbehy. Aj napriek tomu, že SW nie je len o boji rebelov proti impériu. Smutné je, koľkým ľuďom stačí toto ku šťastiu, považujú to za poctu a dopomohli filmu k zárobku presahujúcom 2 miliardy dolárov. Toľko k príbehu. 1. Technické nezmysly: Pretože dnešnej mládeži pripadá Hviezda smrti nudná, Abrams vytvoril 10-násobne väčšieho Hviezdovraha, ktorý dokáže zničiť 5 planét naraz. Samozrejme sa nové impérium v podobe Prvého rádu nepoučilo, a urobilo ešte viac dier v obrane, o ktorých vedia aj bežní umývači WC. Síce je stanica chránená nejakým „spinovým štítom“, no ten sa dá ľahko vypnúť. Stačí, keď na planétu pristaneme rýchlosťou svetla (zdravíme Star Gate), zmlátime pár stromtroperov a prinútime ich nadriadenú, Phasmu, štít vypnúť. To, že na Hviezdovrahovi sneží, aj keď je nadupaný 6000°C plazmou, nejdem radšej rozoberať. Inak na to, že sa príbeh odohráva 28 rokov po epizóde 6, je posun v technike nulový. Opäť používame X-Wingy, TIE, etc. 2. Vizuál: CGI filmu je skvelé, no to je to jediné, čo sa da na filme chváliť. Inak je to kopírka E4, takže tu máme púštnu planétu Jakku, rezistencia sídli na tropickej planéte, už spomenutý Hviezdovrah, dokonca je tu aj ten bar, ktorý bol v E4. A tých odkazov je tu viac, no je zbytočné to ďalej rozoberať. 3: Force nezmysly + Nové postavy: Hlavnou hrdinkou filmu je Rey, zberačka šrotu, ktorá pomocou Lukovho svetelného meča prebudí v sebe Silu, Kylo jej omylom vloží do hlavy celý tréning a následne Kyla svetelným mečom rozseká na kusy. Teda, to by sa stalo, keby sa tesne predtým nerozpadol Hviezdovrah. Bohužiaľ, tiež vec úplne na hlavu, Yoda mohol Lukeovi predať celý tréning pomocou Sily v E5. Keby bola Rey nadanou študentkou Lukea, ten by ju schoval na Jakku a vypol jej Silu a Pamäť, ktorý by Kylo nechtiac aktivoval, tak by som to bral. No aspoň niečo, pretože ten tréning vo filme samozrejme nie je spomenutý, dozvedel som sa o ňom až z jedinej existujúcej kritickej recenzie TFA na youtube, takže film vytvára dojem, že boli všetci doterajší Jediovia úplní slaboši, keď potrebovali roky tréningu na schopnosti zatiaľ čo Rey stačilo sa na dve sekundy dotknúť svetelného meča. Navyše je celkovo vo filme až príliš OP. A najhoršie je, že každého, kto sa opovážil poukázať na tento nezmysel, kritici označili za totálneho idiota, ktorý o SW nevie nič. Ďalšie vysvetlenia typu „Rey je Palpatinova vnučka“ a „Kylo bol zranený“ považujem za veľmi slabé argumenty. Keď už som spomenul Kyla, syna Hana a Leii, tak ten je ako záporák tragický. Na začiatku zbudí rešpekt tým, že zastaví strelu z blastru (to nedokázal ani Yoda), no ten rýchlo stratí ničením techniky na palube vesmírnej lode. A keď omylom prenesie na Rey tréning a nechá sa poraziť nielen od nej, ale takmer aj od bývalého troopera, ktorý pred pár hodinami čistil záchody, pôsobí ako nevyrovnaný teenager a nie ako dôstojný nástupca Vadera. Úbohú scénu s obhorenou maskou radšej nespomínam. Ten čistič záchodov sa volá Finn a rozhodol sa Prvý Rád zradiť po tom, čo stromtrooperi zlikvidovali dedinu, kde sa schovávala mapa k Lukeovi. Na strane Rezistencie mu samozrejme nevadí masakrovať vo veľkom kedysi vlastných. Zároveň zo zajatia oslobodí Poea, o ktorom vieme, že je špičkovým pilotom, ale inak o ňom nevieme vôbec nič. Dokonca tu ostáva záhada, ako sa dokázal z Jakku do centra odboja dostať rýchlejšie ako Finn s Rey a BB-8, a prečo sa nevrátil po BB-8, čo je jeho astrodroid. Mimochodom, na rozdiel od R2 dosť nepraktický, tvorený guľou a nej menšou polguľou. Ako zdoláva schody netuším. 4. Staré postavy: Kvôli starým postavám prišli fanúšikovia do kín, a je smutné, ako sa k ním Disney zachoval. Najviac priestoru dostali Han s Chewiem, ktorí robili doprovod Finnovi a Rey na Millenium Falcon. Leia je vrchnou veliteľkou Rezistencie, no príliš veľký priestor na rozdiel od E8 nedostala. C-3PO taktiež (až v E9). Lukea hľadáme, to je vlastne zápletkou filmu, takže nám musí stačiť 20-sekundový záber na konci. Ja byť režisérom, dám im viac priestoru. No ako dopadol môj obľúbenec, droid R2-D2, je do plaču. Postava, ktorá na bezhlavú kritiku prequelu doplatila úplne najviac, pretože zatiaľ čo v prequeli to bol najodvážnejší droid galaxie s neskutočnou paletou „hračičiek“, tu ho nielenže uspali na celú epizódu, ale ešte mu pre istotu zobrali trysky, len aby to nejakému JarJarofóbovi nepripomínalo prequel. To, že by zaškoloval novú generáciu robotov, by som asi žiadal moc, no toto by ma nenapadlo ani v najhoršej nočnej more. Avšak, lietajúci superman Leia nielenže nikomu nevadí, ale ešte to fankluby vynášajú do nebies a obhajujú ako „úžasné rozšírenie vlastností Sily“. Ale to už predbieham do epizódy 8. Na záver, pokiaľ chcete vidieť naozajstnú poctu starej trilógií, pozrite si Rogue One, za mňa veľmi nedocenený film, v ktorom je naozaj cítiť ten feeling starej trilógie. Star Wars boli pre mňa medzikrokom k dospeláckej SCI-FI tvorbe, no po zhliadnutí E7 som prestal dôverovať dospeláckym filmom napriek tomu, že som videl fantastické filmy ako Gattacu, Interstellar či Votrelcov. A po tom, čo som videl animák, kde úctivo odkázali na Tatooinské závody (jediný pozitívny odkaz na prequel, aký som vo filmovej tvorbe videl), som sa vrátil k animovanej tvorbe, ktorú hodnotím dodnes. () (méně) (více)

TR4XY_CZ

Sedmý díl Star Wars byl skvělým startem nové trilogie. Představil nové zajímavé postavy. Navrátil nám staré známé tváře z původní trilogie. A odvyprávěl skoro perfektní příběh se zajímavými nápady a fajn atmosférou. Film taky hodně spoléhá na nostalgii a emoce, ale naštěstí to dělá velice dobře. Škoda, že byl až tak moc podobný čtvrtému dílu. Ale na druhou stranu chápu, čeho tím Abrams chtěl dosáhnout. Dalším filmem mu bohužel jeho setup trochu zpackal Johnson. Ale konec konců je to pořád to klasické Star Wars, které všichni dobře známe. 9/10 ()

cimrman2.

Konečně přišel nový vítr! Lucas a spol brali Star Wars na mě až moc rituálně a pobožně. Všechny ty učení, hluboké síly, politika a mnohé další byli komplikované a pro mě nevábné. Pan Abrams to vzal úplně jinak natočil osekanou drahou bombu na kterou nemusíte býti zrovna Star Wars expert abyste pobrali kdo to s kým táhne a kdo je špatnej a kdo zlej. Nejvíc mě bavila Daisy Ridley. Nebudu skrývat že z prvních šesti epizod mě žádný hlavní hrdina neuhranul. Ženský vítr na tomto postu v epizodě VII to však změnil. Co víc narážky na přechozí díly jsou super (nemůžu tomu říkat nostalgie protože jsem zhlédl dekády vývoje za týden). Takhle by to šlo! ()

p.a.douch

Na 100 % to není, ani na 95 %. Na 90 % už jo. Tenhle díl se dá přiřadit k první trilogii. Návrat starých postav je skvělej. Někdo je na plátně dýl, někdo míň, takovej je život. Harrison Ford s Peterem Mayhewem jsou perfektní, jasně převálcovali ústřední dvojici (Rydleyová, Boyega). Kasdan přinesl do scénáře pěknou kontinuitu a J. J. Ambrams režírovat umí. Je fakt, že jednou mě scénáristi pěkně naštvali, ale život není dokonalej. Můžu jen vřele doporučit. ()

tchempi

Když jsem šel do kina, chystal jsem se, že napíšu něco o „orgasmu v předaleké galaxii“. Jenže on z toho nakonec byl sex (skvělý sex), ale bez vyvrcholení. A taky už chápu, proč epizoda nemá v oficiálním názvu číslovku. Není to totiž v pravém smyslu EP VII, ale remake EP IV. Velkým plusem je ovšem vizuální stránka, osvěžující humor a civilní souboje. ()

Hladho

První díl nové trilogie začal opravdu slibně - skvělá atmosféra, kostýmy a hlavně to bylo něco nového. Tento "slibný začátek" trval celých 5 minut než jsem začal postřehávat jistou stejnotvárnost s IV. dílem. Celý snímek je dějově naprosto stejný jako SW: Epizoda IV - Nová naděje! Od začátku až do konce byl celý příběh víc a víc absurdní a směšný. SPOILERS Levou-rukou hailující stormtroopeři, syn Severuse Snapa v roli temného bojovníka Prvního řádu, sběratelka šrotu, která se po vyslovení slova "síla" stane okamžitě rytířem Jedi a na závěr nová "hvězda smrti", která byla zničena naprosto stejným způsobem jako v minulosti...copak jsme se neponaučili?! Čekal jsem naprosto nový příběh, něco nového. Něco, co mě donutí jít na další díl a né něco, co jsem viděl už ve IV. díle. Ale nyní jsem pevně rozhodnut, že na další část nepůjdu. Děkuji Disney a J.J.Abramsi! Zničili jste Hvězdné války! Za mě - 65% ()

DaNvYto

Bezprostřední dojem po shlédnutí premiéry? Disneymu došli nápady a my se koukali na Lukasovi staré Star Wars (IV,V,VI), pro tentokrát ale bylo vše dohromady v jednom díle s vymazlenými digi efekty a velmi dobrou dynamikou soubojů... vzdušných i těch světelných... Do puntíku jsme si prošli rekapitulaci návodu, jak zničit "další" hvězdu Smrti... jen 100x větší,silnější,nebezpečnější než byla hvězda smrti 1... Planet se zabilo ve filmu víc než lidí... Černé osazenstvo sršilo jeden vtip za druhým, až jsem občas váhal, zda jsem opravdu na Star Wars a ne na Star Treku. Když přijde na řadu největší záporák ohánějící se světelným krucifixem a jeho epické sundání masky... Vykoukne dvacetiletý uhrovitý mladík ... a ani nevím jak to říct... To by mi ještě tolik nevadilo, ale prostě jste už nějaký ten pátek "Sith", znáte to... a nakope vám prdel holka co držela lightsaber v ruce poprvé, byla ráda že správně a ještě u toho stihne pokácet půlku lesa... No koho by to nenasralo? Nejmilejší dojmy ale bez pochyb prožíváte vždy, když je na plátně postava, kterou už znáte... Pak může nastat taky problém, že půlku filmu přemýšlíte, kdo je čí otec, matka, bratr, sestra. Tak či tak Dát 5* urazil bych všech 6 předešlích dílů a proto doufám, že stejně jako v předešlích trilogiích bude i v této první díl ten "nejslabší", protože parádní jízda nás teprve ještě určitě čeká! ()

ekzorcist

Ach jaj. Sněženky a machři po 30-ti letech. Pozitívom je (kupodivu) nový robot či Chewbacca, ktorý svojou výrečnosťou opäť nesklame. Taktiež Hanove hlody účinkujú aj po rokoch... Ale... Všetko je to stávka na nostalgiu, ktorá miestami príjemne pohladí, no inde priam uráža. Sú tu povyvárané celé scény (most či zničenie novej prerastenej death star zase raz zabudnutou hajzlovou šachtou). Sú tu logické lapsusy, fyzikálne bláboly (Electrolux vysávač na hviezdy, čo ich energiu ukladá v "palivových článkoch") a pár hnusných CGI postáv. A potom hollywoodský must be v podobe afro-vesmírneho stormtroopera a prejav generála v čiernej uniforme pod červenočiernou vlajkou á la NSDAP s heilujúcim davom. Posolstvo obdržané. Inak celkom zábava :) ()

FuRYaN_iS_BaCK

Ještě nehodnotím, musí se to ve mně nějak uležet. Pořádně nevím, kde začít. Určitě varuji, že můj komentář může obsahovat SPOILERY, takže číst jen po shlédnutí! Kdybych to měl shrnout jednou větou, tak mi to přijde jako kombinace původní trilogie pro novou generaci. Ve filmu se víceméně nestane nic nového, ničím nepřekvapí. Na jednu stranu to je dobře, mohlo to dopadnout i o dost hůř, ale zkrátka chybí nějaký wow moment, wow efekt, kdy by člověk zajásal a byl vyloženě šťastný, že má šanci vidět nové války. Když to vemu postupně, moc se mi líbil rozjezd a představení nové vlny hrdinů. Jsou velmi likable, Rey je zlatíčko, Finn je taky dobrej, Poe je instantně moje oblíbená postava. Začíná to velmi zvolna, s táhlými záběry a dostatkem času (jak jen to ve filmu jde) pro nějaký základní vývoj a představení charakterů. Střet nové generace se starou vojnou je taky velmi povedený, nostalgie tu hraje hlavní roli, což ze začátku určitě nebylo na škodu. Co mě mrzelo, bylo až její nadužití, což mi přišlo jako přílišná snaha zavděčit se původním fanouškům (což podle mě ve výsledku ani neocenili). Jde o to, že narážek a vsuvek je tam až moc a ve výsledku chybí originalita. Dějová linka jakžtakž funguje, motivace hlavních hrdinů jde sledovat, nicméně po dvou třetinách filmu si tvůrci řekli: "Tak a dost, něco novýho tam bylo a teď zkopírujem konec epizody IV." Další obrovská superzbraň (která mimochodem zničí X obydlených planet a s člověkem to ani nehne), která má konstrukční chybu, které si vedení odboje všimne za 2 minuty a naplánuje strategii, jak ji úspěšně zničit. (V plánovací scéně mi přišlo, že to Harrison snad i paroduje, že to nemůžou myslet vážně). Hlavní záporák (této epizody, na nového Císaře Snoka si ještě počkáme) mi byl vesměs sympatický. Líbilo se mi, že byl nevyrovnaný a trpěl záchvaty hněvu, nicméně chyběl tam nějaký impuls, proč je takový. V tomto bodě doufám, že to bude více objasněno v dalších dílech. Hanova smrt mi přišla velmi předvídatelná, chybělo jí nějaké entré a ztrácela smysl, aneb Han tím ničemu nepomohl. Závěrečný souboj byl úplný nonsens, protože Kylo celý film demonstruje, že je silným uživatelem síly a netrénovaný "uklízeč" proti němu neměl vydržet ani 2 sekundy. U Rey bych bral, že se v ní probrala síla, ale i tak by neměla být žádným soupeřem ani pro zraněného cvičence Luka Skywalkera. V této scéně jsem hrozně doufal ve voice over právě Luka, kdy by nějakým způsobem Ray našeptával, co má dělat a vedl ji. Protože pokud se nemýlím, tak ve chvíli, kdy Ray poprvé uchopila z truhly světelný meč (ten se mimochodem vzal kde? spadl někde z bespinu, Luke si do epizody VI musel udělat novej), tak se mi zdálo, že tam Luke řekl něco ve smyslu: "To jsou tvé první kroky." Pokud to byl vážně on, tak je to jeho jediná věta ve filmu. Závěr filmu, kdy 15 minut trvá 15 hodin a once again skvadra 15 x-wingů rozbombí nezničitelnou vesmírnou stanici, která během 3 vteřin řetězové vybuchne, ani nekomentuju. Povýbuchová pasáž byla uspěchaná, nikde nebyl vidět smutek nad ztrátou jednoho z největších hrdinu Rebelů. R2 se zázračně probere, ukáže, kde se teda schovává ten náš filuta a všichni jsou šťastní. Není tam zmíněné, jak dlouho je pryč (ale musí to být nějaký ten pátek, když si Kylo stihl udělat takovou pozici ve First Orderu) a když teda zjistí, kde je, tak tam pošlou chudáka Chewbaccu (který by se, alespoň podle mě, měl polozbláznit ze ztráty svého nejlepšího přítele a celoživotního společníka) a random holku (která je bohužel asi jeho dcera) místo sestry, která by ho potřebovala vidět ze všech nejvíc. No, doufám, že tohle mělo sloužit jako úvod novým fanouškům do světa SW a v dalších dílech se objeví více originality a něčím nás překvapí. Posledním minusem pro mě byla hudba, chyběly mi klasické silné motivy (které se objevovaly i v epizodách I, II a III), při kterých běhá mráz po zádech. Tady mě žádná melodie nezaujala. Co musím pochválit, tak vizuální stránka neskutečna, tady není co řešit. All in all asi zklamání, třeba to s odstupem bude lepší. () (méně) (více)

HrabeKrvesaj

Nic pro hard fanoušky. Je jasný že to bylo stvořený vyloženě pro to aby to lidi natáhlo do kin...a tak trochu se sralo na spojitosti, poslední chvilky jsou super ale jinak jsem byl dost v pochybách, vše bylo docela předvídané, jediná věc co mi chyběla na závěr byla "Luke. I am your daughter"...a temná strana nezabodovala vůbec...to už radši maula kterej byl pro mě nejvíc lama. ()

mr.twizta

Je to v jadru epizoda IV s prvky epizod dalsich, ale furt je treba brat tenhle film jako vstupni zeton. A s tim se da rozbit bank, stejne jako projet gate. Skoda nevyuziteho potencialu hned na nekolika frontach. ()

PhillWide

Asi bych začal snad jedinou věcí, která mi vadila. Zastavení laserového paprsku silou je podle mě blbost, ale u se stalo. Obsazení skvělé, hlavně herci z původní trilogie nastolili tu správnou atmosféru, teda až na minimální screen time pro luka. Docela mě teda zarazilo, jak ve filmu vypadal Adam Driver, který po sundání masky vypadal dost strašně. Celkově byl film skvělým úvodem pro další filmy, ve kterých snad rozvinou původ Ray. Za mě 5 hvězdiček. ()

Adhol

Dlouho jsem s hodnocením váhal, ale po druhém zhlédnutí už mám jasno. To, že tvůrci udělali třetí hvězdu smrti a začali jí říkat Starkiller base a místo planet ničí soustavy (to už je vážně moc), mně vážně dech nevyrazilo spíš naopak. Sedmička také kopíruje legendární čtyřku až moc kovaně. To sice nemůžu Abramsovi úplně vytknout když chce znovu nastartovat nesmrtelnou ságu po deseti letech, ale návaznost na Novou Naději bych uvítal o něco volnější. Nové postavy však předčily všechna očekávání a dělají mi obrovskou radost. Kylo Ren je parádní a má hloubku, stejně tak Finn a vůbec nejlepší je Rey. Vážně se nemůžu dočkat jak to je s jejím původem a opravdu jsem netušil, že hlavní postava jako žena Hvězdným Válkám tolik prospěje. Nepochybuji o tom, že tahle role vynese donedávna neznámou Daisy Ridley do těch nejvyšších hereckých kruhů. Epizoda VII má přesně to magické "něco", co celé prequelové trilogii a hlavně epizodám I a II chybělo. Ani minutu jsem se nenudil a a ten "Star Wars feeling" originální trilogie má sedmička se vším všudy. Troufám si říct, že The Force Awakens je jeden z nejzábavnějších Star Wars filmů, ne-li ten úplně nejzábavnější. Je to zpátky! Síla se probudila! 9/10 ()

kacer4

Film, ktorý som čakal od kedy sa ohlásila táto trilógia. Vstupenku som mal kúpenú dva mesiace pred premiérou. A to asi prispelo k tomu, že mám pocit, že sa z toho dalo dostať o chlp viac. No na druhej strane to nie je vôbec sklamanie. Prvú polhodinu - hodinu sa film vôbec nezastavil. Potom to už trochu zvolnilo a dej sa stal trošku čitatelný a pripomínal zmes V a IV. Najviac mi asi vadil ten veľmi otvorený koniec, ktorý je skôr seriálový ako filmový. Zatial hodnotím 8/10. ()

sokor3

Do kina jsem šel bez jakýchkoliv očekávání. Spíše jsem čekal, že mě film zklame, protože kvůli němu zrušili EU (Expanded Uiniverse), a tak mě film opravdu velmi mile překvapil. Návrat starých postav, spousta hlášek narážejících na předchozí filmy a prostě opět ten pocit z toho, že jsem v kině na "starých, dobrých Star Wars". Musíme to brát tak, že je film spíše rozjezdem pro další filmy a jako takový myslím zafungoval na výbornou. Nové herecké obsazení se povedlo (sorry, na Johna Boyegu si fakt stěžovat nemůžete) a hlavně Oscar Isaac v roli Poa Damerona se mi opravdu líbil. Daisy Ridley tam sice občas vypadá jako nakopnuté štěňátko, ale přesto nemohu říct, že by byla nesympatická. Bylo tam pár blbostí, to ano, ale když jdete na film ze světa, o kterém toho víte tolik, tak je problém, tam žádnou nenajít...Takže závěrem snad jen toto - film je rozhodně důstojným začátkem nové trilogie a dokázal skvěle nalákat na druhé shlédnutí a následující filmy. ()

Rewisheed

Ten kdo se bál, že to Disney zkurví, tak zbytečně. Nikdo není takovej blázen, aby si dovolil zničit tenhle zlatej důl, to bylo jasný už dopředu. J.J. mně ještě nikdy nezklamal a tak je tomu i nyní. Bál jsem se, že budu mít problém s hlavními postavami, ale i na ty jsem si překvapivě rychle zvykl. Co ale už neprominu jsou "vykrádačky" předchozích dílů, jakkoliv nesmyslně to zní. Hospoda, jsem tvůj otec, obrovská zbraň v podobě planety......všeho moc škodí. Humor mi až tak moc nevadil, víc krve by neuškodilo (stay Disney). Situaci kolem Skywalkera jsem moc nepochopil, hlavně, že v titulcích je Hamill jako první. Kylo Ren by mohl být víc badass. No, co ještě...........jo negr byl furt zpocenej. Zítra jdu na originální znění, třeba to přepíšu.___________Po shlédnutí filmu podruhé, tentokrát v původním znění jsem se rozhodl hodnocení neměnit, připomněl jsem si ovšem, jak moc mi na tom záleží a taky se mi ujasnily určité detaily. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý