Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Zagros

Uplynulo dalších deset let, než se tvůrci vydali znovu do světa Star Wars. Hodnocení filmu Síla se probouzí je hodně závislé na tom, co od toho čekáte. Nový příběh? Další rozvoj celé ságy? Originalitu? To pak budete zklamáni. Jestli vám ale chyběl svět Star Wars a chcete se opět ponořit do jeho atmosféry, kde nepotřebujete nic jinak. Když se chcete setkat se starými známými a prožít s nimi další dobrodružství. Pokud chcete další film, který se snaží bez nějakých inovací pracovat s předem osvědčeným konceptem… pak můžete být spokojení. Je to jako jít na pivo se starou dobrou partou a zavzpomínat si na skvělé minulé časy. Takhle nějak si představuju důstojné zakončení celé série, kdy je poslední film více než co jiného poctou pro celou ságu. Tímhle filmem měla původní sága skončit. ()

papushka

Jako správný ateista děkuji bohu a Georgi Lucasovi, že můžu být součástí tohodle kultu a fenoménu! JJi, klobouček, amen a obrovský díky! ()

Zmrv

Tak po druhý návštěvě kina zvedám hodnocení na 5*. Ano je to vlastně jenom remake Nový naděje, ale s dostatečnym počtem obměn aby mi to ani v nejmenšim nevadilo. Problém tolika zklamanejch lidí je podle mě v Abramsově stylu vyprávění příběhu, kterej vadil spoustě lidí už u remaků Star Treku, ale já ho prostě žeru. Jediný dvě věci mi na sedmý epizodě vaděj. Zaprvý nepříliš šťastný obsazení Adama Drivera, kterej není úplně kaastrofální ale žádnej zázrak taky ne. A druhá věc je to že Rey používá Sílu na netrénovanýho člověka příliš dobře. Jinak si to prostě nemůžu vynachválit. 90% ()

Prcek54

V první polovině filmu člověk vnímá jen euforii a nadšení z návratu do Star Wars světa. A že to Abrams ve sci-fi světě umí tímto snímkem definitivně potvrdil! Vizuálně nejkrásnější¨snímek poslední doby a při akčních scénách se tají dech. Nicméně po nějaké době sledování filmu si divák začne uvědomovat na co skutečně kouká. Takové Han Solo movie, které jsme, už kdysi dávno viděli. Opět začínáme na pouštní planetě, kde "náhodou" potkáváme hlavní hrdinku "náhodou" obdařenou Sílou. Noa finálním cílem je prozměnu zničení "Planety smrti". J. J. Abrams se tak otáčí především k fanouškům staré trilogie, což nám vlastně vůbec nevadí. Vždyť Star Wars nikdy nebyly o echt rafinovaném příběhu ale o námětu samotném a ten na plátna kin pro naše uspokojení navrátil... ()

Reckon

Z nových Star Wars jsem měl neskutečný STRACH. Bál jsem se, že příběh z Galaxie je již vyčerpán a nemůže už být dále tak kvalitně vyprávěn. Bál jsem se, že absence starých postav, které jsem měl rád (Darth Vader, Císař, Yoda, Obi-wan) bude příběhu neskutečně chybět. Vábení Temnou stranou síly jsem však odolal a můj STRACH začal odeznívat v momentu, kdy začaly písmenka poletovat vesmírem. Nakonec jsem se ho zbavil, jakmile se na scéně objevila jedna postava ze staré trilogie. Polovinu filmu jsem držel slzy na krajíčku, protože epizoda VII byla nádherná. Nové postavy výborné. Jak ty hodné tak i ty zlé. Kylo Ren má zatím ještě lepší start jak Darth Vader. Řekněme si upřímně, že v epizodě IV ještě nebyl Darth Vader takovej záporák, jak v dalších dvou dílech. I když má Snoke podobnou funkci jako Palpatine, tak je podle mě úplně jiný. Palpatine vypadal jako hodnej zjizvenej strejda, kterýmu neuvěříte, že je to ten nejmocnější Sith v celé historii. Snoke zase naopak vypadá tak, že jste si schopní nasrat do trenek při pouhém pohledu na něj. Generál Hux je také podle mě lepší postava než Tarkin ze IV. Finn s Rey jsou oba výborní a můžeme od nich čekat velké věci. Ze starých postav jsem viděl rád všechny. I otravného C3PO, který si v VII vystřihnul rovnou ten jeho nejotravnější výstup v celé jeho historii a zároveň i nejvtipnější. A to má nějaký kus příběhu za sebou. Humor tedy skvělý a pasuje do děje jak prdel na hrnec. Vizuální stránka je super. Vyvážení mezi reálnými lokacemi jako ze staré ságy a CGI efekty z té novější se tvůrcům neskutečně povedlo. Jedinou mojí výtkou je soundtrack filmu, který zatím táhnou jen ty staré melodie. Ty mě také nejvíce způsobovaly ty slzy na krajíčku. Jako celek je pro mě epizoda VII mnohem lepší než její vzor epizoda IV. Divák tu najde mnoho wow momentů a nejen ty způsobují nostalgické vzpomínky. A k Abramsovi. The Force is strong with him. A powerful director he will become. ()

Scevola

Klobuk dole pred Abramsom, ze nepodlahol tomu, byt za kazdu cenu originalny, ale spravil film pre fanusikov. Nadviazal na klasicku seriu, tym padom prechod zo 6 na 7 posobi velmi plynule. Pocta starym znamym, a dobre zaclenenie novych postav takisto funguje. Skvele pokracovanie sagy, lepsie ako som osobne dufal 9/10 ()

Junglista

Abramsi, síla s Tebou fakt byla. Po zkouknutí se na epizody I - III hned dívám jinak. Nejsou to špatný filmy, to v žádnym případě, jenom jsou prostě jiný... a VII má duši původních filmů, takže to nebyly jen planý řeči. Máte-li jen trošku rádi tohle univerzum, mažte do kina, zklamáni nebudete. Subjektivní chybičky by se našly, jako třeba že šéf záporáka byl tak nějak... chabej. Pak scéna, kdy si záporák dovolí něco, co hodně lidí nezkousne (i mě to naštvalo). Ale jinak můžu jen chválit - od vizuálu přes výborný herce (Boyega naštěstí velmi dobrej) až po to celkový fluidum. Já se na vahách mezi Star Wars a Star Trek definitivně překlopil na stranu Síly a Tobě Abramsi blahořečim za to, žes zvládnul obojí na jedničku - klobouček. ()

Janega

Nie som skalným fanúšikom SW, no pôvodná trilógia sa mi páči, takže som si nechcel nechať ujsť pokračovanie osudov postáv. Nové SW obsahujú to, čo diváci od nich chcú- skríženie svetelných mečov, strielačky vesmírnych stíhačiek, sympatické postavy a milého robota. Dejovo však nové SW miestami dosť pripomínajú koncepciu pôvodnej trilógie. Chcelo by to niečo originálne a inovatívne. Nové postavy sú fajn až na hlavného záporáka. Pokiaľ má na sebe masku je to fajn. Akonáhle ju však dá dole už to nebol pre mňa obávaný nástupca Darth Vadera, ale nejaký zakomplexovaný fagan, čo si chce niečo dokázať, takže rešpekt pred ním bol fuč. Aj keď zvyčajne volím 2D verzie filmov, tentokrát som sa rozhodol pre 3D mysliac si, že SW je ten pravý film pre tento efekt. Bohužiaľ efekt sa nedostavil. ()

dopita

Film je přesně takovej, jakej by asi měl bejt. Ať už se jedná o zvukové efekty, přechody mezi scénami, hudbu, droidy a vlastně i scénář, kterej omílá pořád stejnej koncept. Vlastně mě to vůbec nevadí, protože to vytváří onu nereálnou pohádkovost, kterou byly protkány i všechny předešlé filmy. I Han Solo se vrátil a je to jednoznačně nejlepší postava filmu. Řemeslné zpracování už taková sláva není, ale zklamání taktéž ne. Některé scény trochu haprujou a celkové tempo vyprávění není úplně konstantní. Ale to povětšinou nebylo ani u předchozích filmů. Ve filmu je i trochu humoru - v minulosti se o odlehčení starali pouze droidi, tentokrát největší zásek předvedl Chewbacca s Hanem Solem. Závěrečná bitka se světelnými meči se kupodivu neodehrává ve futuristických kulisách, ale v lese, což mě trochu zklamalo (ale zase to mohlo odsrat pár stromů). Celkové vyznění filmu připomíná spíše epizody I - III, což bych považoval za klad. Spíše spokojenost. ()

Nerhinn

Jediné mínus je příběh kopírující Novou Naději, což je tedy ovšem docela gigantické mínus. Ale všechno ostatní je tak dobré! Proč se stalo, co se stalo, mi uniká... nezbývá než doufat, že osmá epizoda bude mít svůj vlastní děj. ()

Dixiee

Po shlédnutí epizody III. jsem se smířila s faktem, že už další filmové Star Wars nebude. Bohužel (nebo bohudík) jsem se tak dala na čtení Star Wars knížek, které mimo jiné popisovali další osudy Hana, Luka a jejich potomků a nytí asi budu napořád fanouškem původní dějové linie. Přesto,že to není úplně špatný film, mě nová epizoda moc nebavila. Přistihla jsem se, že se občas nudím a vyhlížím konec. Uvidíme, co přinese pokračování, faktem ale je, že už ho nebudu očekávat s takovým nadšením. ()

SirSez

Přemýšlím co mě na tom filmu nejvíc štvalo. Byla to dvojice hlavních hrdinů, hysterická teenagerka pobíhající po lese a srandista trooper. Popravdě jsem spíš čekal rozvoj děje a ne recyklaci a laškování se starou ságou (to se povedlo na 1*), takže asi tak. ()

Litvicek

Jednoduše nejhorší ze všech dílů. Čekali jsme s největším očekáváním ale teď si říkám, proč vlastně? Nic převratného se nekoná, dostáváme regulérní pokračování, ve kterém vše jde snadně jak rozetřít margarín na chleba. I ty sebevíc náročné úkoly jsou v rukou naších hrdinů tak snadné, že to člověka až irituje. Hlavní záporák jak kdyby se zrovna odsál z mámina prsu a doslova mu teklo ještě mléko po bradě. Nedělám si prdel, se vší vážnosti, můžete mu na tváři zpozorovat i nějakého toho druida (jebák/uhry) a tahle postava měla budit strach a respekt... Nebylo to celkově ono. Od začátku, kdy prvních 15 minut je vám předloženo hovno v podobě nějaké akce a děje, který je vám u prdele. Poté se začne trošku hláškovat a děj začne být zajímavější ale v celkové podstatě, musím teda vyjádřit zklamání, protože od znáčky jako je Star Wars chci a budu požadovat něco daleko lepšího. Něco, čím budu usazen na prdel a po dobu X hodin nebudu schopný vstát. Star Wars ale holt vydělávat bude. Po skončení filmu chlapec od vedle začal lehce tleskat a prohlašovat, jak báječné to bylo.. Tady jde vidět, že některým fanouškům stačí opravdu málo ke štěstí a že se jednoduše najdou i takoví, kteří nejsou divácky nároční.. Tihle lidé budou plátci dalších dílů. Co bych dodal? 85 % si to nezaslouží ani náhodou a nebýt kolem toho celého takové velké HALÓ, tak by to lidi tak horlivě nenadhodnocovali. Snad jsem vám neposral potencionální zážitek z filmu ale takhle to cítím. Dávám tomu čtyři hvězdy, protože kdybych dal jen tři, musel bych si sám nafackovat. Bylo to dobré ale mělo to být KUREVSKY ÚŽASNÉ!!! Tak snad příště. /////EDIT:///// Druhé sledování přineslo tentokrát mnohonásobnější filmový orgasmus, než jsem zažil při prvním sledování v kině. Je to pozoruhodné, i přes výše zmíněné chyby, tentokrát jako bych chyby příliš nevnímal a jen si užíval zbytek velkolepých scén, které nyní působily tak precizně a nezapomenutelně. Nevím, nastala teda změna ze čtyř na pět hvězd a těším se na další díly. ()

SpaceOdyseus

This is the movie we are looking for. Ano, nove Star Wars nejsou bez chyby. Bylo by fajn, kdyby se nekde pritlacilo (letecky utok na Star Killer base), nebo ubralo (nasrani paseraci), ale jako celek jde o uzasnou space operu, ktera balancuje vymazlenou akci, fan service, po kterem vsichni tak touzime, trefne vtipky a hlavne skvelou praci s postavama. Uz od prvniho dilu nove trilogie tahnou dej nove postavy, ktere se povedlo na male plose predstavit tak, ze by to ani lepe neslo. Fin a Rey jsou sympataci, fandime jim hned a Poe nutne potrebuje vlastni spinoff. Ono se ale take pracovalo se zaporaky. Je radost sledovat slovni vymeny mezi Renem a Huxem. Hvezdou filmu je ale J.J. Cely film vede pevnou rukou a s jasnym vizualem, na ktery se krasne kouka a ktery se hezky pochlubi vsemi SW nutnymi proprietami (tracking shot predstavujici letecke umeni Poe Damerona je jeden z nejlepsich akcnich zaberu letosniho roku). Povedlo se tedy (alespon u me) naplnit temer nerealna ocekavani a osobne se uz nemuzu dockat na dalsi navrat do predaleke galaxie. ()

Fary

Fakt důstojné a povedené pokračování Hvězdných válek. Sice si v některých místech říkáte: "No to si snad dělají prdel, ne?", ale pak vám dojde, že oni si ji vlastně opravdu dělají. Jinak není co vytknout. Skvělé herecké obsazení, bezva soundtrack, povedené efekty. SW7 nezklamaly. ()

adam9

Rozporuplné pocity po premiéře mě mrzely, ale jednoduše to bylo tak velké, že mi chvíli trvalo, než jsem to všechno vstřebal. Mám hodně otázek, mám pár výhrad, ALE! Vládne tu paní nostalgie, vládne tu Han Solo, vládne tu roztomilý BB-8 a vládnou tu nové postavy v čele s úchvatnou Rey v podání Daisy Ridley. Star Wars se znovu přetransformovaly do nové doby, ale svou originální tvář si tentokrát zachovaly. JJ to zvládl a vytvořil pro Riana Johnsona skvělé podhoubí pro osmý díl. ()

tom.nosek

Obsahuje spoilery. Star Wars: Refueled (jsem restart, ale vlastně pokračování). J. J. Abrams představil svůj director's cut předchozích dílů Star Wars. Místo Hana, Luka a Lei nám představil Finna, Poa a Rey. Rey je dokonce i vzhledově taková Leina verze z roku 2015. Místo Darth Vadera máme Darth... teda Kylo Rena. Stejně jako v prvních epizodách obou předchozích trilogií, i zde se setkáváme s mladými hrdiny (ale ne příliš mladými, malý Anakine ;-)), kteří teprve dospějí, aby byli těmi ultimátně kladnými/ultimátně zápornými postavami. Nová Death Star (pojmenovaná jinak, přece je to úplně něco jiného) je ještě větší a nebezpečnější než kdy předtím, stejnou úměrou se stupňuje i laxnost ochrany takového zařízení (škvíra o velikosti jedné střely -> škvíra, kam se vejde celá loď -> fuck it, dáme ten osciáltor rovnou na vršek, kdo má lítat až doprostřed). R2D2 má v sobě jako vždy tajné plány a opět letíme za někým (Yoda -> Luke). Celkově má děj tolik logických děr asi jako počet způsobů zničení nové Death Star. Nejvíce mě rozčiluje fakt, že pořád ukazují na Lukovu mechanickou ruku, která ale ve staré trilogii vypadala jako lidská. Tak proč má teď o generaci starší Anakinovu ruku? Bože! Dějově je to tedy takové stejné jako obvykle + pár chyb navíc, ale osobně mám Star Wars raději kvůli tomu popisu příběhu a tomu, že už jsme se Star Wars (dějově) nějakých 60 let. A to nové Star Wars splňují. Doufám, že příště už ukážou něco trošku odvážnějšího, ale pro tentokrát si myslím, že nové postavy představili dobře... Jo a Han! Han! Neee! ()

provitamin

Dobrý kvalitný filmík, povedal by som že dokonca siedmy najlepší z celej série. Inak povedané, musel by to byť už fakt veľký prúser, aby som nejakému starwars nebachol plný počet a to myslím nebol. aby som však nebol taký pozitívny, takže... nová mladá džedájka je herecké drevo a celý čas som sa škodoradostne tešil kedy sa stretne s dalším pánom hercom Markom Hamillom, že by som uvidel hereckú scénu roka. Carrie Fisher ako princeznú Leiu som takmer nespoznal, po toľkých rokoch zostarla, všakže kto by to čakal, no ale tak asi to bola ona. Celý film ťahal vlastne Harrison Ford, teda od momentu ked sa v ňom objavil a staré známe postavičky a prostredie a Universum. Dalšia nesympatická postava je nejaký kladný nigas, vdaka ktorému je sw aj politicky korektný. Potešil hlavne súboj na svetelné meče a už dobre známa osudovosť, ktorá k sw neodmysliteľne patrí. Inak pred začiatkom som povedal, že ak uvidím nápis - v predalekej galaxii - tak minimálne štyri hviezdy sú isté a ak započujem tú začiatočnú znelku, tak je istá plná pálka, takže vlastne po prvých sekundách filmu som sa hned mohol zdvihnúť a ísť. ()

Merkin

Moderní sérii sice nenatáčí mistr Lukas, nicméně učedníka Abramse síla provází stejně úspěšně. Dokonce se dokázal poučit z nezdarů novějších válek a vynechal do oka bijící počítačové scény, nebalamutil diváky přílišnými zákruty v ději ani nevytvářel nudné patrony. Naopak z původní trilogie vybral vše, co se dalo. Originální a vesměs reálně vyhlížející kostýmy a postavičky mu budiž k dobru, Han Solo a další známí hrdinové chybět nemohli a že vykradl dějovou linii - kdo si bude stěžovat. Snad jen výběru herců pochybných kvalit se mohl konečně vystříhat a rádoby patetická zvolání (protože si myslím, že je to správné - hahaha) mě také neuchvátila. Nicméně už se opět těším na dalekou cestu do vesmíru :) ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý