Reklama

Reklama

Vraždy v kruhu

(seriál)
  • angličtina The Zodiac Murders (festivalový název)
Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Režie:

Ivan Pokorný

Scénář:

Iva Procházková

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Hrají:

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (více)
(další profese)

Epizody(12)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Z natáčení  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan

Recenze (289)

Hennes 

všechny recenze uživatele

Poměrně zajímavé kriminální příběhy. Tím asi končí můj kladný názor. Kriminalista co jezdí v obleku na kole a bydlí jako poslední socka, kriminalista na invalidním vozíku je úplná zhovadilost a když už to vypadá zajímavě, pak je řešení případu závislé na to jak se kdo cítí v Jupiteru, na koho působí Uran a který debil je býk a tudíž má sklon k násilí nebo yl v dětství zneužit matkou. Alespoň ty herci mají úroveň. ()

stration 

všechny recenze uživatele

Bohužel těžký průměr. Herci se marně snaží bruslit v naprosto tupém scénáři, který jim zdatně podráží nohy. Ze začátku se to vždycky celkem slibně rozjede a potom příjde katastrofa. Na co tam rvou neustále ty otravný horoskopy, když to nikoho nezajímá a pátrání ani příběh to nikam neposune? Proč ta postranní linie s nevěrnou "vědmou"? Proč jsou pointy někdy úplně debilní a zřejmé, jindy vycucané z prstu a narychlo zplácané? No, musím ale uznat, že už jsem viděl horší kousky a na jedno podívání (příště už ale ani omylem) to je taková neškodná, i když těžce promarněná detektivka s některými sympatickými figurami. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Když člověk odhadne vraha během první repliky maminky, je asi něco špatně. Ostatně, tady jsou vidět ty scenáristické kličky seriálu naprosto zřetelně - policisté řeknou matce, že je její dcera po smrti, a ona se nezhroutí, ne, hnedle zatepla vyklopí horkou stopu (minimálně pro zkušené čtenáře detektivek). Všechny ty temné filtry, severské ladění a „tajuplné“ horoskopy jsou pak na prd, protože to vyznívá tak samoúčelně a zbytečně, jako kdyby si prostě někdo v ČT řekl, zkusíme to mysteriózno, jaké má Strach, ono to naláká lidi, ale přitom nikdo nevěděl, jak se s tím zachází. On je trochu rozdíl, když sedne do auta zkušený řidič, a když amatér, který netuší, jak se řadí rychlostní stupně. Celé je to v podstatě takové obrazové a často scenáristické klišé, jež by fungovalo normálně natočené někdy před třiceti lety, ale dnes je to prostě jen viditelná snaha být moderní, aniž bychom věděli, co to obnáší a jak se to vlastně dělá. Pusťte si raději něco jako Volejte věštci, pobavíte se víc. ()

Karlas 

všechny recenze uživatele

Ivánku náš, copak děláš... ? Pane bože, Ivane! Co děláš mezi tou tlupou nehereckých niemandů s nucenými a nepřesvědčivými projevy svého "umění"? Nevím kdo mne víc znechucuje, jestli mastný Krajčo, blondýna drsňák nebo prkenný floutek v kravatě. Ivan Trojan si tak trošku vypůjčil image Roberta Langdona, ale budiž, zachránil aspoň dvě hvězdy. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Těšila jsem se na nový český krimiseriál, ale zatím budu zdrženlivá. Snaha napodobit zahraniční vzory se všemi těmi mentalisty, spiritisty, senzibily, jasnovidci, věštci a vykladači snů s nějakou tou závěrečnou akční honičkou je evidentní, ale neodpovídá to české realitě a působí krajně nevěrohodně. Čemu uvěřím v zahraničním seriálu, že se to mohlo stát, protože tamější poměry neznám, to v českých reáliích odporuje zdravému rozumu. Pokud by místo astroložky požádali o charakteristiku vrahovy osobnosti psychologa, bylo by to snad akceptovatelné, ale astrologické vsuvky shazují jinak docela zajímavý příběh mezi silně nepravděpodobné. Trojan je dobrý, tak uvidíme. ()

Galerie (273)

Zajímavosti (37)

  • Když major Holina (Ivan Trojan) v prvním dílu vystupuje z taxíku, je vidět licence na dveřích s registrační značkou 1AB 5965, zatímco vozidlo má značku 2AZ 3715. (milaneg)
  • „Vraždy se nepromlčují, ani po půl století,“ říká Holina (Ivan Trojan). Promlčení vraždy v České republice je 15–20 let podle okolností. V Evropě jsou státy vůči promlčení závažných trestných činů mnohem méně tolerantní než u nás. V českém právu se institut promlčení objevil již v 17. století. (sator)

Reklama

Reklama