Adéla ještě nevečeřela

Adela Has Not Had Her Supper Yet

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Ota Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová

Komedie jakých je v české kinematografii málo (co do kvality, myslím:)), a o to víc vynikající nad ostatní. Ne že by Nick Carter byl v našich luzích a hájích obvyklou postavou, ale tím to není. Je to spíš tím, že se v jednom příběhu sešel geniální padouch Miloš Kopecký s geniálním detektivem Michalem Dočolomanským a nezapomenutelným policajtem Rudolfem Hrušínským, protože to co tahle sestava předvádí, na to se opravdu nezapomíná (viz nezapomenutelný Kopeckého sjezd schodiště:)).(14.9.2003)

Tolik rozvrkočených a samo vinutých hlášek v jednom nádherném českém snímku. Hravý filmový dar přítele Lipského, krásný jako babočka generál...Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=w3PXKcMA0Eo&feature=related "Pivní" trailer: http://www.filmacek.cz/adela-jeste-nevecerela/(8.6.2010)

Obrazovně nesmírně zajímavé. Scénáristicky vytříbené, režijně bravurní.(15.8.2008)

Až tak skvělý, jak ho všichni vychvalují mi tenhle film nepřijde. Samozřejmě, že je to na český film netradiční námět i zpracování, ale to mi nestačí k tomu, abych ho hodnotila nějak lépe. Popravdě rozhodovala jsem se mezi 3 a 4*, ale k vyššímu hodnocení jsem se přiklonila pro kultovnost a nápad.(24.11.2003)

75%(24.6.2007)

• - Natáčanie bolo pre Michala Dočolomanského (Nick Carter) dosť náročné lebo, každý deň lietal lietadlom na natáčanie z Bratislavy do Prahy a nijako sa v začiatkoch nemohol trafiť do svojej postavy, až kým mu scenárista Jiří Brdečka dal prečítať pár "carteroviek". (Raccoon.city)

• - Carterova (Michal Dočolomanský) fráze „Dar přítele Lasera", kterou použije ve scéně, kdy se snaží sestřelit létající balon, je absurdní ze dvou hledisek. Laser byl vynalezen v roce 1960 a jeho autorem byl Theodore H. Maiman. Slovo laser je zkratka z Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Zesílení světla stimulovanou emisí záření). (sator)

• - Hlavní postavu měl hrát Robert Redford. Po úspěchu Limonádového Joea v Americe napadlo tvůrce obsadit tuhle hvězdu. Vše zkrachovalo, když si Robertův agent spočetl, kolik by dostal peněz v přepočtu na dolary. (cariada)