Zabil jsem Einsteina, pánové...

• angličtina I Killed Einstein, Gentlemen
TV spot
Československo, 1969, 95 min

Kamera:

Ivan Šlapeta

Jana Brejchová, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Lubomír Lipský st., Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Stella Zázvorková, Jan Libíček, Josef Hlinomaz (více)

Fantastický příběh, jehož děj se odehrává střídavě v Americe, někdy na přelomu druhého a třetího tisíciletí, a v Praze roku 1911, je založen na myšlence, zda a do jaké míry by předčasná smrt zakladatele moderní fyziky, Alberta Einsteina, ovlivnila vývoj naší civilizace. Na rozdíl od většiny děl tohoto žánru, která posunují příběh do daleké budoucnosti, se zde děj naopak vrací pomocí „stroje času“ do minulosti. Jako historický fakt autoři označili skutečnost, že profesor Einstein mohl přijít v Praze roku 1911 o život – na této myšlence je postaven celý děj filmu. Příběh se odehrává „v budoucnosti“, konkrétně v roce 1999. Skupinka bojovně naladěných fanatiků si pohrává s nebezpečným vynálezem – takzvanou bombou G, kvůli které ženy obrůstají plnovousem a nerodí děti. Při hledání viníka toho všeho dojde lidstvo k názoru, že všechno má na svědomí zakladatel moderní fyziky. Do minulosti proto odlétá výprava profesora Moora s jediným cílem – zabít mladého Alberta Einsteina… (Česká televize)

pfa

Další dobrá stará sci-fi komedie kde se možná budete trošku ztrácet, ale nezoufejte, bavte se... [8/1O] ()

Nepi

Lipského sci-fi komedie, která mě tolik neuchvátila jako jiná jeho díla.Mnoho výtečných českých herců, zajímavá zápletka, ale pro mě pořád jen lehký nadprůměr. ()

BloodMax

Takový scénář bych nevymyslel, každopádně jsem rád, že to udělal někdo za mě a hlavně v době, kdy ještě žili takoví herci jako Sovák, Čepek, Hlinomaz, Effa, Kemr, Kopecký atd. :-))) Moc jsem se u filmu nasmál, stará škola je stará škola a dnes se jí máloco může rovnat :-) ()

Mr.Jackass

Výborný film ze zlatého fondu české kinematografie...jak herci tak děj jsou vtipní a film tohoto typu se prostě už dnes nenanočí :( ()

Ferinka

Nevím, jak dokázal Lipský nalákat do takového filmu herecký výkvět tehdejší doby, ale každpodáně se mu to povedlo a vyplatilo. Jen první část byla pro mě daleko zábavnější než ta druhá... ()

xaver

Další parádní komedie z dílny Oldřich Lipského. Způsob, jak si pohrává s myšlenkou cestování časem nemá chybu. Tato myšlenka pak byla téměř k dokonalosti dotažena v další báječné české komedi, Zítra vstanu a opařím s čajem. Určitě nejmíň za 4*. ()

Zagros

Československé crazy komedie mám většinou hodně rád. Například Pane, vy jste vdova!, Což takhle dát si špenát a Čtyři vraždy stačí, drahoušku jsou všechno filmy, které si vždy rád zopakuju a nikdy se mi jejich mnohdy ujetý humor nepřejí. Ani nevím, jak se to stalo, ale film Zabil jsem Einsteina, pánové… mě v mládí nějak minul a viděl jsem jej až nedávno. Docela mě překvapilo, jak mě nebavil. Je možné, že to byl jeden z prvních filmů v daném žánru (rok 1969) a tvůrci se to museli teprve naučit. Děj je až moc překombinovaný, opravdu dobrých vtipů pomálu a nesedí mi ani ten sci-fi kabátek, na kterém je navíc vidět i stáří filmu. Zkrátka je to podprůměr i v rámci tohoto jinak bohatého žánru. Dávám jen dvě hvězdy a doporučení směřuje raději na výše uvedené filmy. ()

klukluka

Z dětství si pamatuju všechny Špenáty a Čaje a Vdovy a Joea a Marečka a…a…a, a snad jedinej film z té plodné doby, kterej jsem buď nikdy neviděl, nebo nedokoukal, je tenhle Einstein. A nedoukoukal jsem ho ani tentokrát. A možná to bylo naposledy, co jsem se o to pokusil. Kromě první selfie tyčky na světě mě tady lautr nic nezaujalo a přišlo mi to regulérně pitomý. ()

Fary

Jeden z filmu, ktera jsem dlouha leta, stejne jako Kulovy blesk odkladal. Musim rict, ze v prvni polovine jsem to uz chtel vypnout, samotna polovina byla dobra, pak uz se to zase horsilo. Skoda. Je to az moc naivni. Zitra vstanu a oparim se cajem je natocene podstatne lip! :-/ :( ()

enyama

Já Vám nevím, ale myslím, že tyto klasiky - Zabil jsem Einsteina, pánové..., Čtyři vraždy stačí, drahoušku atd. - soudobá česká produkce nepřekoná! Co věta, to perla a bránici rvoucí humor na každém kroku:-D ()

Hanys_

Když jsem byl mladší, hodně jsem si pletl Zabití Einsteina s Opařením Čajem. No, nechápu moc dobře proč, protože ta kvalita jednotlivých snímků je diametrálně odlišná. U Einsteina jsem se většinu času šíleně nudil a jediná věc, která stojí za vypíchnutí je striptýz Jany Brejchové, díky které jsem to tedy neměl problém dokoukat do konce :) 4/10 ()

Paity

Naprostá klasika českého, respektive československého sci-fi. Tohle je počin, za který se nemusí Oldřich Lipský stydět ani po neuvěřitelných 42 letech! Je to více než komedie, ale komedie je to také. Jiří Sovák tenhle film udělal. Svým vědátorským přístupem snažícím se zachránit civilizaci mě vždycky dostane. Věřím, že se na tohle podívám i za 20 let, kdy mi bude bůh ví kolik a stejně se dobře pobavím. ()

Petr.Kocfeld

Taková scifi komedie.O tom Co by stalo,kdyby...Plejáda herců je dobrá.Děj je dobrý a scénář taky.Einstein je zde skvělý.Stal by se zde houslovým virtuosem,kdyby nebyl vědcem a fyzikem.Opravdu dobré.Klobouk dolů.Hodnotím 4 hvězdami. ()

Ixbalanke

Dávám sice jen ***, ale film byl pro mě překvapením. Velmi příjemná odpočinková podívaná s hvězdným obsazením a velmi překvapujícím a zajímavým koncem. ()

Rozjimatel

2,5  Toto ešte rozhodne nebol Oldřich Lipský, ktorého som obdivoval, režisér Marečka, Jáchyma, či Adélky. Mal k dispozícii plejádu skvelých hercov, ktorí hoci aj hrali ako o život, film nedokázali zachrániť. Veľkým problémom filmu je scenár, ktorý je prekombinovaný až do absurdnosti. Sci-fi motív o cestovaní časom za účelom zmeny budúcnosti je otrepaný, bol tu už veľa krát a podstatne lepšie spracovaný. Aj keď sa musím priznať, že množstvo filmov s touto tematikou je z novšej doby a podobný film spred roku 1969 si vybaviť neviem. Dobrého humoru tu divák veľa nenájde, čo je pri komédií dosť zásadné. Vyzdvihnúť môžem nezabudnuteľnú striptízovú scénu Brejchovej, Janžurovej a Růžickovej, ktorá bola veľmi roztomilá. Zato to strašné prehrávanie Stelly Zázvorkovej s tým akože nemeckým prízvukom liezlo príšerne na nervy. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012