Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele sirien k tomuto seriálu (102)

V exilu (2003) (S03E06)

Kráska a zvíře ve Star treku. Bohužel, to co by tahle série spíš potřebovala by byl nějakej Star trek ve Star treku. Podobný náměty byly častý v TOS - bohužel, TOS je uměla o dost líp zpracovat plus v o čtyřicet let pozdější době Enterprise působěj o dost hůř, než v dobách TOS. ()

Zásilka (2003) (S03E07)

Procedurální a efektivně čistě výplňovej díl. Jeho skutečnej obsah je konverzačka s Xindim co neni záporák - a, ehm, that's it, nic víc. Je tam nějaká expozice backgroundu toho co sou zač Xindi a i když ok to je zajímavý, tak to neni zrovna uchvacující a navíc to je něco co by okolo nejspíš věděli všichni a Archer by to zjistil hned po příletu do segmentu. Jakože - ok-ish díl, not bad, not that good. ()

Soumrak (2003) (S03E08)

Díly z alternativní budoucnosti stojej na nápaditý zápletce, zajímavejch ukázanejch okolnostech a na tom, jak jsou zahraný. Tady je od začátku je jasný co to je, od začátku je jasný o čem to je, od začátku je jasný, jak to dopadne, jediný, čim to překvapí, je, jak nudnou variaci endingu se autorům podařilo vymyslet a bohužel, Enterprise herci nejsou špatný, ale nejsou ani nijak extra dobrý a tohle by neutáhli ani kdyby ten scénář něco zajímavýho nabízel. ()

Severka (2003) (S03E09)

Western ve star treku. Škoda že v s03 pořád marně čekám na ten star trek ve star treku :( . Opět, předvídatelný, čitelný, ničim nepřekvapující, nekonečně nudný. Většinu času na úrovni lepšího odpadu, na konci to začne bejt malinko zajímavější když se začne řešit nějaký to SF, ale zápletka/vysvětlení je jen obehrání známýho kolovrátku bez jakýkoliv invence, takže vejš než na slabou 1* se to nevyškrábe. ()

Symbiont (2003) (S03E10) odpad!

uuugh... tohle je tak strašně špatně udělaný. Zaprvé celej ten twist s pamětí a osobností je tak debilní že suspension of disbelief nefunguje ani když se do něj člověk silou vůle nutí. Zadruhý to zobrazení růstu adekvátní dětství atp. je tomu třešnička na dortu. Zatřetí přístup k věci všech okolo je totálně křečovitý nabíhání na vidle pointě, i když to je to nejhloupější co můžou udělat. A začtvrtý v dobrý tradici Enterprise to je od začátku předvídatelný od rozuzlení přes zvraty po poslední dialog, na úrovni že to ani neni potřeba sledovat a stačí to proklikat (a je to i lepší, protože ty dialogy sou fakt prvoplánovitě laciný a na křeč tlačený drama). Ano má to myšlenku, nejspíš to pak vykrad o dva roky pozdějc Ostrov. Dávám Odpad ne že by to bylo nějak principielně urážlivý nebo anti-star trekový, ale fakt za to jak debilně a řemeslně neschopně to je zpracovaný. ()

Laboratoř v Carpenter Street (2003) (S03E11) odpad!

To je už třetí cosi-ve-star-treku díl - to je víc jak čtvrtina dosavadní s03. Tentokrát "naprosto nezajímavě generická detektivka". A zápletka je, že časoví agenti verbujou nějaký blbce okolo aby dělali jejich práci - protože aby to udělali sami by bylo moc papírování (doslova - WTF?). A raptiliani chtěj vzorky všech typů krve a tak platěj nějakýho loser zločince aby unášel šlapky místo toho aby prostě vykradli krevní banku. Objektivně by to asi bylo na 1*, ale mě už tohle nějak fakt strašně přestává bavit. ()

Říše vyvolených (2003) (S03E12)

Fanatici hezký a pointa dobrá, ale díl dost nudnej. Protože, samozřejmě, od spuštění zápletky předvídatelnej jak sviň bez jakýhokoliv překvapení kdekoliv, od průběhu přes zvrat, finále i koncové poselství. ()

Zkušební oblast (2004) (S03E13)

Tohle je dobrej díl, ale ne dokonalej. Zaprvé mu chybí "něco navíc" - takhle to hodně táhne Shran (a jeho taktická důstojnice), ale není tam nic navíc, co by ten díl udělalo jasně zapamatovatelnej. Zadruhé provedení má slabší momenty, např. čitelnost záměrů a ještě navíc jejich zbytečné on-screen prozrazení navíc. Debilitu Hvězdy smrti ve Star treku (natož fakt že zničit jen půl měsíce "není dostatečný výkon) radši nekomentuju, to by musely lítat hvězdičky dolů. ()

Válečná lest (2004) (S03E14)

woohoo, autoři už dlouho fetišisticky nemasturbovali nad vězeňsky zajateckou epizodou! Tentokrát jí teda obrátili setup, ale stejně. Jako ok, je to udělaný dobře a vcelku zajímavě, dokonce to většinu času (ehm, bohužel až na to finále) nebylo ani tak moc předvídatelný a fungovaly tam uvěřitelný sázky a drama. Ale jako žádnej zázrak co by člověk toužil sledovat to furt neni, jen v tom bordelu okolo to nevypadá tak hrozně. ()

Předzvěst (2004) (S03E15)

Opakování po padesáté: Trip neni sex-macho a snaha ho tak prezentovat je cringe, násilnej Trip/T'Pol shipping vynucenejma masážema přes absenci jakýkoliv chemie je ještě horší cringe a ta scéna kdy ze sebe T'Pol shodí hadry je už fakt příliš lacinej fan-bait. A co se tý bezpečácký B-story týče, tak šéf bezpečnosti co se místo jako profesionál chová jak žárlivá paranoidní kravka se fakt nedá sledovat. Ta C-story s alienem tam je zjevně jen aby to nevypadalo jako úplná telenovela, ale nedaří se. 1* za ty hezký sparingový choreografie. ()

Na radu lékaře (2004) (S03E16)

Remake VOY s04e25 "One", ale značně líp zpracovanej. Díl celý táhnutý dvěma postavami, co jsou nejen nejzajímavjší, ale jako jediné hrané skutečně silnými herci. Plus to je překvapivě dobře udělanej díl, dokonce tak dobře že sem místy znejistěl co je vlastně skutečná pointa věci - z několika možných rozuzlení bylo zvoleno to podle mě ne nutně nejzajímavější nebo nejvíc star trekové, ale ani tak to nezklamalo (SPOILERS: až do úplnýho konce sem doufal, že to je projekce nějaké neškodně zvědavé entity) ()

Líheň (2004) (S03E17) odpad!

To co na tom bylo nejhorší nebyla ta naprosto nudná průzračnost a předvídatelnost bez jedinýho překvapení - to co na tom bylo nejhorší bylo sledovat, jak se zase všichni chovaj jak tupí idioti a neviděj očividný, jen aby mohla "dramatická" zápletka fungovat. EDIT: aha, dobře, za tu drzost že ze mě tvůrci na konci dělaj idiota explicitnim vysvětlovánim očividnýho škrtám 1 a dávám zasloužený odpad. fuck this shit. ()

Azati Jedna (2004) (S03E18)

Další díl se zajetim a vězenim, autoři musej mít orgastický orgie. Zvlášť když jediná jim známá forma výslechu zjevně je vyslíchanýho svázat a mlátit ho. Do toho Archer co zas velí jak idiot, hysterčící T'Pol... Jako premisa dílu dobrá a potenciál byl fakt velkej, ale bohužel zpracování je Enterprise-klasická slabota :( Na ty 3* se to škrábe s do krve zlámanejma nehtama. ()

Nevratné škody (2004) (S03E19)

Tohle je díl za kterym zůstává už fakt strašná pachuť. Po star trekových ideálech se tu v podstatě už ani nešlape, prostě se totálně zahodily a ze Star Enterprise se stala Battlestar: Enterprise s pokusem o temnou a morálně "šedou" stylizaci. Archer se vlastní blbostí a morální upadlostí vmanipuloval do slepý uličky a aby se z ní dostal tak se chová jako ještě větší svině, což si pocestě racionalizuje nutností. Stranou toho působí první půlka dílu tak nějak nijace, řešení situace je scénáristická cucprst náhoda zjevivší se lodi a přišlo mi že to je tak divně poslepovaný. 2* za to co se to bejt snaží - jako star trek by to byl jasnej odpad. ()

Zapomenuté (2004) (S03E20)

Sérii tristních chyb válečného zločince a podřadného kapitána Archera naprosto nehodného Hvězdné flotily a jeho morálně se naprosto rozpadající posádky (s dětinsky nedisciplinovanym Tripem a hroutící se drogově závislou T'Pol v čele) zachraňuje pár otevřených, trpělivých, odvážných, takřka ideály Federace a Hvězdné flotily až Picardovsky zosobňujících Xindi. Z Archera a většiny jeho před tribunál patřících podřízenejch mi je na blití. Co se dílu týče tak jo, exekuce výjimečně docela pěkná, drama fungující... C-story s opravou je lehce nudná výplň jen na zabití stopáže. ()

(2004) (S03E21) odpad!

"Nobody gives a shit" je bohužel heslo propojující všechny s03 fillery (plus nemálo story dílů). Časovej paradox bez důvodu, sdělení nebo pointy, s dramatem k postavám, co sou všem u prdele, protože deklarace, že to je něčí budoucí dítě žádnej dojem neudělá. Na i symbolickou logiku cestování v čase Enterprise z vysoka jebe od začátku, v tomhle díle už zcela teatrálně. Trip T'Pol shipping násilnej a otravnej jako vždycky, fakt že "emotivnost" scénáristi neuměj ukázat jinak než ubrečenym fňukánim nebo agresivnim vztekem řiká hodně o scénáristech, bohužel, a všechno je samozřejmě tradičně zoufale předvídatelný. Technicky to je tuctově špatnej 1* díl, ODPAD za to, jak se u toho už strašlivě otráveně NUDIM. ()

Rada (2004) (S03E22)

"Konstatovat věci" neni diplomacie, a Archer se nezmoh na nic víc (za našeho kapitánskými schopnostmi podřadného válečného zločince dělaj všechnu práci opět idealističtí Xindi). Díl končící fikčně nejpřímočařejším a divácky jasně předvídatelným způsobem neni zajímavej diplomatickej díl a scénáristi se nezmohli na nic víc. Celý se to vleče jak rozvařená špageta, ale jako jo, sledovat se to dalo. ()

Odpočet (2004) (S03E23)

Roztahaná výplňovka, během který se efektivně vůbec nic nestane. Půlka zápletky nedává smysl (Raptiliani potřebujou Hoshi na kryptografii - tak určitě, lingvistika, kryptografie, hodinky, holinky... spíš se autoři zas chtěli sexuálně uspokojit na další zajatecky-věznící storylince) Někdo kdo nás nezajímá umřel, od diváků se čeká že s postavama spoluprožijou jejich laciný drama, T'Pol zas skoro brečí aby ukázala jak prožívá emoce (WTF? Ta herečka byla předtim dobrá, tohle de určitě za režií/scénářem)... to je 30 minut co se vleče jak hodina a pak je ještě čtvrt hodiny CGI blikání co se označuje za bitvu. Hmh. ()

Hodina H (2004) (S03E24)

T'Pol fňuká, Hoshi brečí, MZáci žvatlaj něco o budoucnostech, co si scénáristi cucaj z prstu a dramaticky oznamujou záměry do bílé obrazovky, časovej agent dramaticky bonzuje Archerovi budoucnost, protože Archer JE VYVOLENÝ bez kterýho se nic nestane (fucking srsly?), všechny koule maj naštěstí jedno centrální řízení a celý to stojí na tom že diváci maj věřit že Enterprise může selhat a všichni na ní můžou umřít nebo že může selhat Archer a raptiliáni zničej zemi. Závěrečnej cliffhanger je přesně tak směšnej, jak autoři doufali že bude dramatickej a cool. 1* za Sahnovo cameo - jeho over-the-top velení mezi teatrálně ignorovanejma táborákovejma ohníčkama na můstku jeho poškozený lodi bylo absurdně cool. ()

Série 4 (2004) (S04)

Hodně slabý 2* (1 odpad, 10x1*, 7x2*, 3x3* a 1x4* - ale hodně z toho slabý a na hraně toho mít o * míň). Naštěstí se to odvrátilo pryč od tý zvrácený non-trekový s03 - dokonce si to zkusilo najít novou polohu jako série tvořená dvoj- a trojdílama, což bylo zajímavý a dokonce částečně funkční - bohužel tvůrci toho nezvládli vymyslet dost, takže ty dvoj a trojdíly působí hrozně rozplizle. K tomu obvykle nic moc náměty a nadále děsivě předvídatelné provedení obvykle v tom nejnudnějším možném způsobu. Neni to "dojezd DS9" špatný - ale je to vlastně spíš špatný. Fakt, že v SF žánru zvládnou scénáristům dojít nápady a šťáva mě nikdy nepřestane fascinovat. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell