Bylo nás pět

• angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Režie:

Kamera:

Martin Šec

Hudba:

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (více)

Epizody(6)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

claudel

Nejúžasnější převedení knihy na televizní obrazovku. To, co se podařilo Karlu Smyczkovi, je až neskutečné, nebývale vydařené a okouzlující. Pro mě představuje Bylo nás pět nesmrtelný seriál, který mohu zhlédnout desetkrát, dvacetkrát a stále bude mé srdce plesat radostí. Karel Smyczek si zaslouží nesmírný obdiv. ()

Ilicka

Knížku se mi nikdy nepodařilo dočíst, takže tento seriál působí jako velmi příjemná alternativa ke školní četbě a nejen to. ()

ARI50

Možná kdyby to bylo delší šel bych i víš protože sem to měl celkem hodně rád pěkně zpracované dobře natočené a děcka super takže dobrá podívaná. ()

Pepy

Nejprve bych měl dodat, že jsem nejdříve četl knihu a pak se podíval na seriál. A velmi mě to dostalo, popravdě jsem to ani nečekal. Výborné obsazení a výborné hlášky. Velmi se jim to zdařilo a rád na to koukám znova. Pokaždé najdu něco nového, na co jsem prve nenarazil. ()

Iggy

Přiznám se, že Poláčkovu knihu jsem nečetl, ale tenhle seriál mi přijde prostě dokonalý. Výborně je obsazeno jak všech „nás 5“, tak celá Péťova rodina a snad i všechny další postavy. Seriál je opakovaně koukatelný jak pro děti tak pro dospělé. Bylu nás pět nechybí humor, trable dospívání, poučení i umění. ()

Tommassi3

Opravdu dokonalá pocta velikému a silně nedoceněnému Karlu Poláčkovi a zašlým časům meziválečným, jejichž nejen Šecovou kamerou skvostně zde navozovaná atmosféra ze série přímo tryská, však bohužel neplatí za dokonalou filmovou záležitost, byť Bylo nás pět lze řadit mezi nejpovedenější i nejoblíbenější porevoluční seriály.. Dík Poláčkovu veskrze na mistrovském dialogu tradičně vystavěnému knižnímu předobrazu měl Karel Smyczek se spoluscénáristou Ondřejem Vogeltanzem svou autorskou úlohu na první pohled značně ulehčenu, leč protože se nevyhnuli při zřejmě pevně zadaném půdorysu o nesmyslných šesti hodinách úpravám, přepisování a rozvíjení jistých motivů i postav, sečtělý divák snadno odhalí posešívané díry ve scénáři, které herecky zvládá ustát snad pouze zde naprosto geniální Oldřich Navrátil v roli otce a rovněž i pravděpodobně té životní.. ()

Padme_Anakin

Moc hezká a příjemná série, sympatický herecký ansámbl, milý hudební podmaz, klukovské rošťárny, bitky, potíže ve škole atd. v čase dávno minulém.. Adam Novák se mi v roli Petra moc líbil, parádní je samozřejmě Zilvar z chudobince (skvělý Jan Müller), no a nezapomenutelný je pro mě Stanislav Zindulka a Petr Nárožný, tedy u mne spokojenost a úsměv na rtech.. ()

fannah

My hoši, co spolu chodíme.. jo jo v dětství jsem se na tenhle seriál díval díky blahodárnému videu stále dokola. Teď po delší pauze jsem si jej pustil znovu, hodnocení je jasné. Skvělý, vtipný a trefný seriál z dob první republiky prostě nemá chybu a nemá konkurenci. ()

depony

Jak já měl v tomhle seriálu hluboké sympatie k Dáše Havlové :) a k Oldovi Víznerovi ... :) Adam a jeho kamarádi mě nebavili ...ale to okolo ... bylo skvělý :)) ()

Adman

Skvělé ztvárnění ještě lepší knížky od Poláčka, ve které se autor vrací prostřednictvím příběhu do svého dětství. Jednotlivé díly (5) jsou jako filmy samy o sobě, a tak třeba i neúmyslné vynechání dílu zase tak moc nevadí. Jde tu o přátelství 5ti kamrádů, kteří stále drží pospolu a prožívají nejrůznější dobrodružství. Když jsem byl malý, tak sem se viděl v malém Petru Bajzovi (Adamu Novákovi), jakožto nevinnému a zároveň velice chytrému klučinovi. Film prostě a jednoduše dokáže nesmazatelně promluvit k divákovi všeho věku a možná i proto plný počet. Najdou se tu i k vtipné scény, kterých není nikdy dost :). Film rozhodně stojí za vidění. ()

Paxxx.cz

Skvělý seriál. Pan režisér moc pěkně převedl krásnou knížku na filmové plátno. Moc se mi líbili herecké výkony všech herců (hlavně dětí), vtípky... Prostě je to asi nejlepší český seriál, na který se vždycky rád podívám. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka