Scénář: Nicholas Pileggi, Martin Scorsese .. Vrchol mafiánského žánru a majstrštyk boha Martin Scorsese!! Nadupaný snímek, který se může směle "rovnat" s dalšími žánrovými skvosty jako Tenkrát v Americe či Kmotr I. Jenže, Mafiány psal sám život Henry Hilla a to jim dodává onu reálnou uvěřitelnost příběhu. Když jsem si to kdysi pouštěl poprvé, vůbec jsem nevěděl, co to je a kdo to natočil. Bylo deštivé odpoledne a já si pustil nic neříkající placku Goodfellas... Co následovalo se nedá jen tak popsat!! Jen dodám, že hned první úvodní scéna s autem mě uhranula, uchvátila, přikovala do křesla a všestranné nadšení mě neopustilo do konce filmu. Námět napsal doslova sám život a do kvalitního scénáře jej převedl Nicholas Pileggi a na brilantní podívanou povýšil spoluautor scénáře a famózní režisér Martin Scorsese (nepochopím, že Marty právě zde nedostal Oscar!? Odvádí zde svůj vrcholný výkon). K tomu spousty vizuálních vychytávek a bezchybný střih. Vše dokonale podtrhují výtečné herecké výkony ústředního tria, u kterého je těžké určit, zda je lepší Robert De Niro, Joe Pesci nebo Ray Liotta. Úchvatné lidské drama budiž důkazem dennodenní krutosti, povýšenosti a vychcanosti několika správňáků. Drsné, kruté, nelítostné a krvavé (prostě reálné) ztvárnění jejich na povrch obyčejného ba přímo rodinně spořádaného světa, o kterém si někteří lidé myslí, že tu není. Bohužel je. Svět mafie tu pořád je! .. Z určitého (nejen filmařského) pohledu to nejlepší, co jsem měl tu čest dosud vidět!!! 100% A+ kvalita. "As far back as I can remember, I've always wanted to be a gangster." -- Henry Hill, Brooklyn, N.Y. 1955.(11.4.2005)

Monumentální freska. Mistrovské dílo, které nás přinutí, abychom na mafiánský svět nahlíželi z ptačí perspektivy, abychom se zbavili veškerého morálního zaujetí a přijímali předkládané pouze a jenom tak, jak je nám mistr Scorsese servíruje. Zdánlivé pedantství, puntičkářství a až patologické vyžívání se v detailech nám umožňuje jenom a jenom se kochat v dalších a dalších přívalech řečí, událostí, postav, vztahů, ale v neposlední řadě též zdánlivě podružných předmětů, což je nejlépe vidět na plných stolech a desítkách odrůd všeho možného koření, těstovin, pokrmů i nápojů. Samotný příběh je pojat spíše náčrtově a více než zběžně, že si někdo může stěžovat, že tu o nic nejde (S jedním takovým kacířem jsem film dokonce sledoval). Když si však uvědomíme, že byl film natočen podle skutečné události, musíme pouze složit hold nesmírné autentičnosti, nezaujatosti a dokonce neobvyklému druhu humoru, jež se tu prolínají a spoluutvářejí kompaktní a mistrovské dílo, kterému se všichni herci úplně podřídili, aby jim to však bylo jen ku prospěchu. Co by byl Ray Liotta bez tohoto filmu? Opravdové hvězdy jsou bezeporu Niro s Pescim, který tu vytvořil navýsost přesvědčivého, živelného gangstra, kvůli kterému su musím stále znova ptát: To že je ten trumbera ze Sám doma? Robert De Niro pak jako kdyby ve filmu trochu odpočíval s snad se i schovával, čímž právě dodal své postavě punc naprosté věrohodnosti. Jestli bych měl něco vytknout, tak snad jen, že Scorsese přeci jen poněkud zanedbal starost o Nirovo stárnutí, což je zvlášť markantní ve srovnání s jeho Zuřícím býkem.(19.12.2004)

Dějem určitě jeden z nejlepších mafiánských filmů, ale přesto to podle mě na nejlepší mafiánský filmy nemá a to hlavně proto, že je to všechno hrozně pomalý a klidný a někdy až trochu nudící, ale z toho naštěstí dokážou vyvézt dokonalý herecký výkony. Je trochu s podivem, že Martin Scorsese neobsadil Roberta de Nira do úplně nejhlavnější role, protože tahle dvojice má za sebou už spoustu skvělých snímků, ale i tak je tady De Nito skvělej a to i když ze začátku neni moc výraznej a až spíš ke konci se začne ve filmu víc prosazovat, Dalším esem tohohle filmu je přítomnost Joe Pesciho, ten snad nemůže chybět v žádným pořádným mafiánským filmu, jen je škoda, že hraj neustále to stejný, ale v jeho podání je to úžasný a i když už je to poněkolikátý dost okoukaný, tak to nikdy neomrzí, ale nejlepší herecký výkon tohohle film podle mě předvádí Ray Liotta, jeho výkon by se dal nazvat životním, protože nic takovýho už nikdy nezopakoval a v porovnání s jeho ostatními filmy tohle vypadá spíš jako úlet, než že by byl tak kvalitní herec, ale tady mu to prostě všechno skvěle sedlo a hlavně díky němu a spojení Scorsese, De Niro a Pesci musim dát 5*, protože je to opravdu skvělý spojení, ale celkově se mi film až zas tolik nelíbil(16.8.2005)

Skvěle propracovaný a nádherně natočený film o slušných občanech USA. Je až neuvěřitelný, že i přes svou délku ,145 minut, film ani chvíli nenudí a to i přesto, že se ve filmu řeší zcela každodení starosti každého z nás, jako je zaměstnání, vydělávání peněz, rodinné záležitosti, vztahy s kolegy z oboru nebo jednání s obchodnímy partnery. Martin Scorsese nám ukázal, jak se má natočit příběh o běžných, obyčejných a slušných lidech, tak, aby ani chvíli snímek nenudil a ještě byl napínavý. Velkou pochvalu vyseknu ústřednímu triu herců Robertu De Nirovi, Ray Liottovi a Joe Pescimu, svých rolích se zhostili takovým způsobem, že se stali pro některé české poltiky doslova idoly. Nejlepší byl asi výkon Joea Pesciho, z jeho slušnosti šel až strach. Film je tak poutavě a přirozeně natočený, že si člověk po skončení říká, kde se v lidech bere tolik úcty k zákonům a ohledu k druhým lidem.(6.12.2007)

Mafiánský život je to, co by si chtěl každý užívat až do chvíle, než se promění v odečitatelnou účetní položku. Pak by s ním svůj nudný život již měnil málokdo. Nicméně mne mafiánské pozlátko nikdy moc nelákalo a ani na příběhu ústředního gangsterského tria jsem nic tak úžasného nespatřil. Ono je taky těžké být napnutý, když jsem nikomu z "hrdinů" nic dobrého nepřál a kdyby je přejel parní válec, tak bych titulky přivítal klidně o půl hodinu dřív. To nevypovídá nic o mém náhledu na Scorseseho filmařské umění, ale pouze o touze tvůrců dělat z odpadu společnosti její výkvět a mé výhrady k jejich počínání.(3.12.2015)