Mafiáni

• Česko Gangsteři (více)
USA, 1990, 146 min (Alternativní 140 min)

Režie:

Martin Scorsese

Předloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (více)

Vždycky chtěl být gangsterem – znamenalo to pro něj víc než být prezidentem... Mafiáni patří k vrcholným dílům ve filmografii hollywoodského velikána Martina Scorseseho a představují jedinečnou kroniku ze světa newoyorské mafie a podsvětí. Děj pokrývá tři dekády v životě gangstera s reálným předobrazem Henryho Hilla (Ray Liotta). Ten měl odjakživa jediný sen – stát se jedním z gangsterů, kteří v 50. letech vládli celému Brooklynu. Na dráhu newyorského organizovaného zločinu se proto vydává už jako dospívající kluk, když začne vypomáhat se špinavou prací na místním parkovišti, které mají pod palcem italští mafiáni. Postupně si dokáže získat jejich přízeň a důvěru, později ho pod svá křídla vezme Jimmy Conway (Robert De Niro), jeden z největších a nejobávanějších lupičů ve městě. Společně se zrůdně psychopatickým násilníkem Tommym DeVitem (Joe Pesci) zosobňují obávanou trojici kriminálníků, kteří se neštítí žádné špinavé práce od loupežných přepadení, vydírání až po zběsilé zabíjení. Všichni tři ve zběsilém tempu zdárně stoupají ve strukturách mafie a zdá se, že jejich pozice nemůže nic ohrozit. Úspěšný Henry se ožení s krásnou židovskou dívkou Karen, ale dál si užívá divokého života ve víru nekonečných večírků, kokainu a krásných milenek. Největší loupež v dějinách města ale vzbudí pozornost FBI, kvůli nežádoucímu rozruchu kolem případu Jimmy postupně ztrácí nervy, Tommy příliš riskuje a Henry hledá cestu ven. (Česká televize)

Darth Maul

Na začiatku príbehu som sa neubránil pocitu, že ten mafiánsky život je krásny. Scorsese nám vykresluje mafiánsku rodinu tak sympaticky, že som až zatúžil po podobnom životnom štýle. Časom som však pochopil, čo to všetko obnáša. Goodfellas je podľa mňa druhý najkrajší film z mafiánskeho prostredia a byť v tejto oblasti druhý vôbec nie je hanba. ()

Schuldiner

Mafiánská, dnes již klasická, podívaná, ve které excelují De Niro a Pesci!!! Liotta samozřejmě nezaostává (podle mě - jeho nejlepší role). Jeden z těch bezchybných filmů.. ()

Prochy38

Rozhodně jeden z nejlepších mafiánských filmů, co jsem viděl. Kmotr se otřásl v základech a Tenkrát v Americe pokleslo. Geniálně zvolená trojce hlavních gangsterů, velesympatická L. Bracco a dokonalá režie M. Scorseseho. Nadšení§ ()

Itar

Další film do sbírky vynikajících Scorseseho mafiánských opusů. Ač o něco slabší, než jeho mladší bratříček Casino, stále jeden z vrcholů kinematografie devadesátých let. ()

prezdivaka

Nebudu se přidávat k další řadě pochvalných recenzí (dal jsem 5 hvězd), ale chci zdůraznit skvěle vybranou hudbu. Začíná bandy z 50' let a postupně se dostaneme až ke Scorseseho oblíbeným Stones. Skladby jsou zpočátku romantické stejně jako je opojení ze "zaměstnání" hlavního hrdiny a stejně jako jde film do obrátek, je hudba tvrdší a svižnější, tvoří náladu a napětí a skvěle doplňuje dobovou atmosféru. Cadillacs, Aretha Franklin, Cream, Who... Hudba jde společně se střihem a je pro mě stejně báječná, jako původní u jiného mafiánského filmu Tenkrát v New Yorku od Morriconeho. ()

J*A*M*A*L

Docela jsem měl obavy, zda se mi budou Goodfellas líbit či ne či se budu nudit či ne.Bylo mi předem jasné, že se tento film neobjeví v mé top 010, ale zase jsem čekal, že se budu bavit a taky, že se tak stalo.Docela jsem hodně valil oči a také jsem se u toho docela bavil a smál (některé scénky jsem si i párkrát přetáčel) zvlášť při dialozích Joeho Pesciho. Ten tady pro mě jako herec působil překvapivě nejlíp, ale s výkonem herců jsem byl vlastně spokojen u všech herců.Martin Scorsese to docela i pěkně natočil, já se prostě skvěle bavil.Jen další skvělá kriminálka od boha a kolébky krimi filmů Martina Scorseseho.92% ()

barcaacrab

Robert De Niro a Joe Pesci opět dokázali, že jsou výborná dvojice. Stejně jako v Casinu, Robert De Niro vzbuzuje respekt a máte chuť k němu vzhlížet. Joe Pesci je herec stvořený k hraní choleriků a agresorů. Ze začátku jsou detaily každodenního života obohacující, ale když Ray Liotta v poslední půlhodině filmu popisoval, co bude k večeři a jak to bude vařit, tak jsem si říkala, že už to je trošičku moc. I když možná je to právě ta obyčejnost všedních dnů promíchaná s mafiánským životem, která dává filmu šťávu. A hlášky "Jedna nebo druhá, všechny jsou to píči" (Ray Liotta) a "Já se každou noc usadím a ráno jsem zase volný" (Joe Pesci) mi uvízly v paměti. Po shlédnutí Casina i Mafiánů, volím život ve světě kostek a automatů. ()

vander19

Termín Goodfellas je od čias tohto filmu veľmi populárny medzi obyčajnými ľuďmi ako aj pesničkách rôznych interprétov. Aj to značí o jeho kvalite a legendárnosti. Rovnako ako aj scéna ako Joe Pesci namláti a potom zabije barmana len zato, že sa zasmial. Goodfellas je obrovským filmovým umením s celou radou legiend strieborného plátna. Scorsese ako režisérny génius dokázal od hercov vyžmýkať všetok talent. Scény sú kvalitne prepracované, do detailov zapadajú dialógy ako kocky tetrisu do deja a možno sa zdá, že je tých mŕtvol až príliš, ale dotvárajú prostredie americko-talianskeho podsvetia v USA. Na druhej strane film ukazuje ako je problematické žiť s gangstrom a tým pádom dostávame aj kvalitnú rodinnú drámu, ktorej sa vyrovnáva len manželstvo Johnny Deppa, ako tajného agenta v Donnie Brascovy. Ray Liotta asi zrejme už lepšiu rolu nikdy nedostane. To našťastie zrejme platiť nebude alebo neplatilo pre ostatných génioch filmu, ()

derryl

Mafiánská kronika, která bere dech! Zůstává ve Vás po jejím shlédnutí zvláštní pocit vyprázdněnosti a hrůzy z toho, co považují její protagonisté za "obyčejný" život a "běžné" povolání. ()

Paldiny

Henry Hill je šťastný muž. Životopis mu napísala tá najpovolanejšia elita v obore a človek by aj s vidinou krachu dal posledné drobné za podobnú jazdu. Filmu neskutočne svedčí úloha rozprávača z pohľadu hlavného hrdinu a zároveň naturalisticky poňatý kolotoč "pracovných náplní“ a osobných kríz. Atmosféru posilňuje dobová muzika, aká je v spojení s dlhými zábermi nezameniteľná. Všetky vychytávky si Scorsese vyskúšal už predtým, tu to vybrúsil k dokonalosti. S filmom som spravil iba jednu chybu, videl ho priskoro a ako školáčik ho tak nemal šancu doceniť. Čoby dospelý som túto chybu napravil hneď niekoľkokrát  // Tretí dokonalý Scorsese! ()

Dyas

Trochu mě teď štve, že jsem tento skvostný film o mafiánech z trochu jiného úhlu pohledu tak dlouho odkládal. Sice mám od Scorseseho raději Gangy New Yorku, ale musím říct jedno: Tohle je gangsterská, dvou a půl hodinová lahůdka s výtečným De Nirem a Joe Pescim, kterou by měl vidět každý milovník filmů mafiánského prostředí. A to nemám herce Ray Liotta moc rád. ()

ondrula

Legendární, byť trochu přeceňovaný film. Poněkud paradoxně jsem měl největší problém zkousnout ústřední postavu Raye Liotty, protože si dlouhodobě myslím, že Liotta neumí hrát (viz třeba typicky jeho otřesný křečovitý smích, když Pesci vypráví v restauraci vtip), a tak mi celý film logicky kazil. Joe Pesci je postava pohříchu otravná, protože (stejně jako třeba v Kasinu) hraje zamindrákovanýho prcka, kterej se v každý scéně agresivně vzteká. Robert De Niro mi byl v tomhle filmu tak nějak u prdele. Nejvíc na mě tedy zapůsobily první scény z Henryho dětství z 50. let, kde je pěkně navozena atmosféra prostředí italských mafiánských rodin. ()

janesX

Mafiáni je tak trochu nafúkaná, samoľúba hollywoodska gangsterka. Ale nenudí. Len škoda, že na miesto pečenia kotliet a varenia omáčky nedostal viac priestoru koniec tohto príbehu. Dávam 69%. ()

Rozjimatel

"As far back as I can remember I always wanted to be a gangster."     Kriminálna dráma (gangsterka) zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Mafiánske filmy nemám príliš v láske, najviac mi prekáža to, keď sú v nich mafiáni vykreslení v príťažlivom svetle. Výnimkou je Tarantino, ktorý k téme pristupuje úplne inak a nikto ho jednoducho nemôže upodozrievať, že by to bral vážne (ako je to v prípade Coppolu, De Palmu, či Scorseseho). Filmom o mafiánoch sa ale ťažko dokážem vyhnúť, keďže ich nakrúcajú mnohí poprední režiséri, a to viac než zručne. Proste využívajú vysoký dopyt publika po takýchto filmoch a akúsi všeobecnú fascináciu takýmito kreatúrami. Mňa, naopak, tá zhovädilá spoločnosť skôr odpudzuje a tak v tom filme nedokážem nájsť potešenie, a to ani po viacnásobnom pozretí. Konkrétne v tomto prípade sa u mňa dostavilo iba minimálne zaujatie príbehom (zaujal ma predovšetkým tým, že vychádza zo skutočnosti) a nie je tu ani takmer žiaden humor, ktorý by ma rozosmial (zopár vydarených čiernohumorných hlášok sa však nájde). Oceňujem viaceré výborné herecké výkony, najmä vždy skvelého Roberta De Nira (tu trochu v úzadí) a nemenej dobrého Joea Pesciho (Oscar), ktorý si vystrihol parádne odpudivé hovädo. Naopak, Ray Liotta je v hlavnej role vyslovene toporný (upodozrievam tvorcov, že zámerne zneužili jeho nesympatický vzhľad a topornosť, aby vyvolával u publika patričné reakcie) a herecky sa mi nepáči ani nevýrazná Lorraine Bracco (Nominácia na Oscara? To vážne?). Výhrady mám aj k spôsobu rozprávania príbehu (rozprávačovi sa huba ani na chvíľu nezastaví a časom začina byť dosť otravný) a k využitiu soundtracku, občas dosť vtieravého. Dojem z filmu trochu vylepšuje výborne stvárnený záver (zúčtovanie s kumpánmi, paranoia hlavného hrdinu, udávanie).     "Get yourself a girl so you could settle down." "Sure, mom, I settle down with a nice girl every night, then I'm free the next morning." ()

efko

Autentický príbeh o jednom z najväčších mafiánov New Yorku. Výborná réžia, scenár a obsadenie (Liotta, De Niro, Pesci) stvorili jeden z najlepších mafiánskych filmov... ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino