Mafiáni

• Česko Gangsteři (více)
USA, 1990, 146 min (Alternativní 140 min)

Režie:

Martin Scorsese

Předloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (více)

Vždycky chtěl být gangsterem – znamenalo to pro něj víc než být prezidentem... Mafiáni patří k vrcholným dílům ve filmografii hollywoodského velikána Martina Scorseseho a představují jedinečnou kroniku ze světa newoyorské mafie a podsvětí. Děj pokrývá tři dekády v životě gangstera s reálným předobrazem Henryho Hilla (Ray Liotta). Ten měl odjakživa jediný sen – stát se jedním z gangsterů, kteří v 50. letech vládli celému Brooklynu. Na dráhu newyorského organizovaného zločinu se proto vydává už jako dospívající kluk, když začne vypomáhat se špinavou prací na místním parkovišti, které mají pod palcem italští mafiáni. Postupně si dokáže získat jejich přízeň a důvěru, později ho pod svá křídla vezme Jimmy Conway (Robert De Niro), jeden z největších a nejobávanějších lupičů ve městě. Společně se zrůdně psychopatickým násilníkem Tommym DeVitem (Joe Pesci) zosobňují obávanou trojici kriminálníků, kteří se neštítí žádné špinavé práce od loupežných přepadení, vydírání až po zběsilé zabíjení. Všichni tři ve zběsilém tempu zdárně stoupají ve strukturách mafie a zdá se, že jejich pozice nemůže nic ohrozit. Úspěšný Henry se ožení s krásnou židovskou dívkou Karen, ale dál si užívá divokého života ve víru nekonečných večírků, kokainu a krásných milenek. Největší loupež v dějinách města ale vzbudí pozornost FBI, kvůli nežádoucímu rozruchu kolem případu Jimmy postupně ztrácí nervy, Tommy příliš riskuje a Henry hledá cestu ven. (Česká televize)

Jester_X

Scorsese si léty vybrousil styl. Už dokáže portrétovat Italy z New Yorku bez zbytéčné afektovanosti. Do snímku zakomponoval bohatší výpravu, pravděpodobně celý rozpočet byl štědřejší než u jeho raných děl. Co nezměnilo je hlavní téma, které je osobním dramatem dvou lidí na pozadí kariérního vzestupu jednoho z nich v podezemním prostředí. Ústřední trojice mafiánů je nespoutaná, dělá si, co chce, má respekt, peníze a moc. Přestože nepatří do Rodiny italských bossů, nic jim nechybí. I tak chtějí více a na to nakonec doplatí. Scorsese variuje konce svých filmů, i když téma zůstavá stejná. Nejinak je tomu tady, kde přichází vykoupení za třicet zlatých. ()

JustEdems

Je to prostě klasika a Martin Scorsese je skvělý režisér. A pro tento typ filmů se narodil. O tom nejde vést spory. Avšak po tisícím pátém shlédnutí, jsem zjistil, že vlastně postrádám jakousi empatii a sympatii s hlavními protagonisty. Samozřejmě, jedná se o bandu nelítostných kryplů, chcete-li mafiánů. Takže pro člověka se zdravou psychikou je tohle přirozená věc. Ale ve srovnání s Kmotrem, kde se vlastně jedná o "stejnou" sortu lidí, jsem měl alespoň nějaké pocity, sympatie a měl jsem komu "fandit". Tady mi bylo absolutně jedno co se s kým stane. Fajn, třeba to byl záměr. Ale když vezmu třeba Sonnyho z Godfathera a srovnám to zde s Tommym, tak hádejte kdo mi byl totálně u ánu. Místy se příběh dost vleče a začne trochu nudit. Dále se zde občas trochu pokulhává v reálných událostech, jménech a tak dál. Tohle bych nevytýkal, kdyby se nejednalo o životopisný film který si na něj jenom nehraje, ale prostě jím je. Jinak se každopádně jedná o príma gangsterku s nadupaným soundtrackem a dost cringe smíchem Raye Liotty. ()

Havranice

Strašně nudný. Pořád dokola zločiny, zabíjení, večírky, představování dalších a dalších mafiánů. Viděla jsem hodinu a dál už nechci. ()

SLPHR

Spolupráce Roberta De Nira a Martina Scorsesiho zplodila výborný gansterský film, ve kterém je De Niro jako doma a předvádí to na svém hereckém výkonu. Filmu prospěl především scénář a režie a velmi zajímavý a poutavý příběh. ()

milos.bradik

Film o mafiánovy, který má všechno na co pomyslí a je mu to málo a tak začne obchodovat s drogami a taky je začne brát a nakonec skončí jako smažka, která se do basy nedostane jen proto, že udá všechny ostatní. Skvěle herecky obsazené, pouze si pan Scorsese přihrál pár rolí svojí rodině, to víte Talián. ()

Hanysek

"Jsou to vlastně takový podnikatelé. Když si chtějí přivydělat, musí se otáčet (občas někoho sejmout)". Perfektní gangsterka, propracované charaktery, skvělá hudba a vyladěná atmosféra! Joe Pesci a Ray Liotta v životních rolích. Po Kmotrovi nejlepší žánrovka. 5*. ()

peproch

Hluboká intervence do italského mafiánského světa, kterou provedete s Henrym Hillem. Tenhle mužský svět, svět kámošů, bossů, kmotrů a nohsledů, klanů, klik, loupeží je možné provést jen za cenu závěrečné zrady. ()

freebob

Gangsterská freska Martina Scorseseho je do detailů vytříbené mistrovské dílo s výbornými herci.Ray Liotta v hlavní roli Henryho Hilla,Joe Pesci a Robert De Niro podávají nezapomenutelné výkony a spolu s Casinem a Taxikářem nejlepší mistrův film. ()

K1K0

Dosť dobrý príbeh z podsvetia mafiánskeho sveta ktorý opisuje život Henryho Hilla a jeho spoločníkov(Goodfellas) ()

Exzactly

Goodfellas nejsou filmem, který by jste měli vidět jenom jednou. Jsou filmem, který by jste měli vidět minimáně jednou ročně, protože v té každoroční záplavě komiksových sraček Vám připomenou, že filmařina dokáže být na úplně jiné úrovni. Mistrovské dílo vytvořené skutečným filmovým mistrem. Excelentní Robert de Niro, ještě více excelentní Joe Pesci a vynikající Ray Liotta, pro kterého se dle mémo jednalo o vrchol jeho hereckého umění (bohužel, ten kluk měl potenciál). Skvělý příběh představující vzestup a pád několika lidí, který je opřen o vynikající scénář, herecké výkony a znamenitou režii. Pro mě ještě lepší než legendární kmotřík, čímž však nesnižuji jeho kvality. Je to film, který by měl být zkrátka povinný. ()

Sjoduk

Bohužiaľ, videl som aj lepšie mafiánske filmy ako tento a je to u mňa tak 70%, znova situácia, kde by som privítal 10-bodove hodnotenie. Preto sa musím prikloniť k 3*. Z môjho pohľadu priveľa rozprávania a kecov a málo deja, odhliadnuc od vraždenia. Proste to bolo také, že divák plus mínus hneď odhade, čo sa stane. Plus v niektorých momentoch sa človek aj začne strácať medzi menami a sledom príbehu. Preto to priemerné hodnotenie. Páčil sa mi hudobný podmaz, ale kvôli tomu hviezdičku navyše nepridám. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino