Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

BrooksW.Here

"Plníme jenom rozkaz... Naše svědomí je čisté." _____________ Minulý víkend som bol v Prahe, dokonca priamo v osudnej krypte a myslím si, že práve tomu vďačím za to, že na mňa Atentát tak veľmi zapôsobil... Vo filme bolo pre mňa skutočne zaujímavé sledovať dianie pod pravoslávnym chrámom a popritom si zároveň porovnávať priestory, ktoré som nedávno videl na vlastné oči. A človeka z toho naozaj mrazí, keď si uvedomí, čomu všetkému museli títo parašutisti čeliť. Tento film z dnešného uhlu pohľadu už síce nie je nijaký obrovský majstrštyk, ale na to, že vznikol v roku 1964 (!) je to naozaj ohromujúce predstavenie, ktoré diváka aj po tak dlhom čase ešte stále dokáže veľmi pútavo previesť známou históriou, na ktorú by sa nikdy nemalo zabudnúť – atentát na Heydricha je právom označovaný ako ten najhrdinskejší čin druhej svetovej vojny... Aj napriek tomu, že zo začiatku je tempo rozprávania v tomto filme veľmi pomalé a v závere priam bleskurýchle som si zhliadnutie Atentátu naozaj vychutnal a preto mu nemôžem dať menej (ale ani viac) ako 8,5 výstrelov zo samopalu z 10... Pre porovnanie si dnes večer pozriem aj amerického Anthropoida... ()

Terva

Důkaz toho, že Jiří Sequens ovládá své řemeslo velice mistrně. Pečlivý přístup, perfektní atmosféra a dobré herecké výkony. ()

adamo_znk

Skvělý film o přípravě, provedení a hlavně o následcích atentátu na Heydricha. Perfektně se mi film propojil s mým velice oblíbeným Vyšším Principem, oba kusy dokonce spojuje stejné rozhlasové hlášení. Nemůžu nic vytknout. .... Pátou hvězdu přidávám zejména za dechberoucí závěrečnou pasáž dobývání kostela - to jsem v českém filmu ještě neviděl. "Fsdejtese a nic se fám nestane!" Nemám slov. ()

joehot

Scéna samotného atentátu vyzní zajímavě v porovnání s filmem Lidice (2011), kde je prakticky do detailu okopírována. ()

Marek1991

Ja vám neviem, zabíjanie odsudzujem, samovraždy tiež a pozrite, čo ten atentát vyvolal, vyzabíjané civilné obyvateľstvo a vojna pokračovala ďalej. Ktovie dokonca, či ak by zabili aj Hitlera, či by vojna aj tak nepokračovala. Tento film bol zaujímavo spracovanou historickou udalosťou, herecké výkony profesionálne, no akosi mi to nič nedalo, proste pre mňa len starší film. Mrzí ma, že tu nie sú skutoční atentátnici, ako sa už písalo a tiež, že je tu pár nepresností so skutočnými udalosťami. Podľa mňa nadhodnotený film, na imdb.com 7,0 a tu 85% je príliš na to, čo som mohol vzhliadnuť. ()

corpsy

Akčno dramatický príbeh podľa skutočných udalostí zaujme hlavne svojou technickou dokonalosťou a dobre zvládnutými hereckými výkonmi. ()

Kryton

Naprosto věrné a realistické předvedení jedné z událostí našich dějin. V tom kostele jim vždy držím palce , i když vím jak to dopadlo! ()

hous.enka

Velmi povedená dobová rekonstrukce událostí bezprostředně předcházejících a následujích útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha. Trochu jsem tedy měla zmatek v tom, kdo vlastně hraje koho, ale ono to není tak podstatné, protože se na tomto útoku podíleli vlastně členové všech skupin - větší či menší měrou. Drobná historická nepřesnost je také omluvitelná, vzhledem k tomu, že celá řada okolností spojených s atentátem se objevuje vpodstatě dodnes (např. teprve v roce 2004 se objevila lékařská zpráva z pitvy R. Heydricha). Pokud jde o můj subjektivní pocit z filmu, tak bych vypustila vztahy mezi německými pohlaváry a zaměřila se opravdu na Anthropoid (jejich vztah, detailněji vyřešený seskok - a ne náznak "On si Jožka zlomil palec") a hlavně na atentát - zejména na události, které následovaly poté, co Gabčík pustil kulomet (kolo, jak a proč se dostali do kostela apod.). Ale jinak je to film povedenej a při poslednim záběru mi běhal mráz po zádech. ()

agentmiky

Jsem sice člen moderní a nové generace, ale vůbec mi nevadí staré filmy, notabene válečné. A když k tomu připočtu, že Atentát je náš a pouze náš výrobek, tak není o čem diskutovat a ihned zapínám televizi. Sequens mě sice trochu minul se svou tvorbou, ale je vidět, že on to měl jako režisér v ruce, prostě talentovaný člověk, který uměl svůj um prodat. Na Atentátu se mi líbilo herecké zastoupení, které v té době patřilo mezi tu nejužší špičku, všichni zaváleli, ale musím pochválit člověka, který vybíral herce na pozici samotného Heydricha. Loyda to zahrál nesmírně přesvědčivě, popasoval se se svou rolí úžasně. Na tehdejší dobu byly kulisy vytvořené vskutku nadčasově, doopravdy se mi nechce věřit, že tento film již má 53 let od svého natočení. Příběh impozantní, jen bych pokáral tvůrce za přeskakování v příběhu (např. když se parašutisté najednou objevili v kostele a nebylo vysvětleno, jak se tam dostali). To mi u nového Anthropoidu přišlo lépe promakané. Závěrečná přestřelka v kostele ale šla na jistotu, z hereckých tváří šel snad doopravdový strach (tady se projevila jejich kvalita), to se povedlo na jedničku s hvězdičkou. Za mě dávám 82 % ()

NinonL

Velmi dobře zpracovaný film o atentátu na Reinharda Heydricha. Zodpověděl mi mnohé otázky, které jsem si vždycky, při myšlence na atentát, kladla. Například, jestli si londýnská vláda uvědomovala, jaké následky atentát bude mít na obyčejné lidi. Kolik nevinně zavražděných přinese. A bylo jim to, jak vidno, jedno. Litovala jsem Josefa Vinkláře, že dostal tak ošklivou roli zrádce Čurdy. ()

vhojta

Dodám jen, že za přečtení stojí kniha Dva proti říši, která je stejně skvělá, jako tento film. Událost, na kterou by nikdo nikdy neměl zapomenout. Myslím, že je důležité uvědomit si, že i přes jasnou porážku zde byli stateční lidé, kteří chtěli bojovat, kteří neudávali ostatní, kteří byli hrdí a pyšní. Bohužel zde byli i ti druzí. ()

Orlau32

Vedle "Krále Šumavy" považuji tento film za dakší skvost české kinematografie. Když jsem se tak zamyslela nad plejádou našich herců, došla jsem k závěru, že opravdu není každý nahraditelný. V tomto filmu hrálo 8 mladých výborných herců. (R.Brzobohatý,R.Jelínek,L.Mrkvička,L.Munzar,J.Vinklář,J.Kodet,P.Oliva,J.Dufek). Jedna pecka vedle druhé. Zkuste,prosím, tato jména nahradit DNEŠNÍMI MLADÝMI HERCI. Vsadím na to krk, že to nedokážete. Protože prostě nejsou. A pokud jsou nějaké vyjímky, pak začnete (Pavel Liška, Budař.... a skončíte). Ten zbytek, totiž je ubohost sama. Nevím, jak je to možné, ale myslím si, že to je tou komercionalizaci, že se nikdo nežene za kvalitou, ale reklamy a blbosti, na to je užije. Proto film ATENTÁT je pro mě 5* film a pan JIŘÍ SEQUENS st. vynikající režisér. ()

blackrain

Velmi působivá rekonstrukce atentátu na Heydricha, kterou režisér Sequens zachytil poměrně věrně. Heydrich zemřel v nemocnici Bulovka na celkovou otravu organismu. Pro Čechy měl atentát nedozírné následky. Byly vypáleny obce Lidice a Ležáky. Atentátníci byli dopadeni 18. června 1942 v kryptě kostela Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali. Bylo jim jasné, že nemají šanci uniknout. ()

kaylin

Jiří Sequens prostě uměl natáčet akční filmy, které nejsou úplně tupé, ale strhnou vás. Tady navíc v podstatě chybí jakákoli ideologie a je zaměřeno jen na to, jak probíhal nebo mohl probíhat atentát na Heydricha, respektive jak probíhalo jeho zákulisí a to, co následovalo. Mnohé je jen z dialogů, ale ono to někdy celkem stačí. ()

Katzenklo

Atmosféra tohoto filmu je bezpochyby patřičně temná, avšak téma by potřebovalo trochu rozvést. Některé scény byly příliš rozvláčné, ale mnohé naproti tomu výrazně zkrácené. V divákovi to zanechává rozporuplný dojem. ()

movieband

Klaustrofobická rekonstrukce atentátu na jedno z monster Třetí říše. Výborné herecké výkony a doložení toho, že Češi jsou nezlomným národem. Ze závěru zamrazí. Kdo neviděl, přichází o hodně. Atentát je jedním z klenotů československé kinematografie, ať už kvůli filmovému doložení o atentátu na Heydricha a hrdinství čs. parašutistů, tak taky kvůli perfektní technické stránce filmu a hereckým výkonům Jelínka, Brzobohatého a Mrkvičky. "Nevzdáme se! Nikdy!" ()

topi

Autentické, téměř přesné ztvárnění událostí týkajících se atentátu na Heydricha. Filmováno i ve skutečných reáliích, kde se vše odehrávalo. Černobílá barva dodává syrovost a působivost. Sledování tohoto filmu je dokonalým zážitkem a myslím, že je to i nejlepší Sequensův počin. ()

MATADOR

Osobitě pojatý atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Začátek se mi velmi líbil, určitě také kvůli bojovému výcviku v Anglii. A právě zde se setkáváme s hlavními hrdiny, kteří byli ochotni podstoupit tak těžký úkol. Tolikrát zmiňovaná defenziva kostela měla své kouzlo, avšak nic dechberoucího to zase nebylo. Každopádně to uteklo jako voda a já jsem zase o kousek moudřejší. ()

Thomassi

Pro film je strašně dobře, že vznikl v době, kdy byla československá kinematografie na vzestupu, kde se vytrácela komunistická ideologie a kde se začalo hledět více na autentičnost. Atentát je v tomto ohledu unikátní válečné drama, které skvěle rekonstruje atentát na říšského protektora Heydricha. Ukazuje výcvik v Anglii, dějovou linii okolo Canarise, samotný útok a následný boj v kostele. Ten je natočen znamenitě. Navíc černobílý obraz filmu dodává až dokumentaristický vzhled. Je to film, který patří mezi naše zlaté perly, a který doporučím všem divákům. I těm, kteří se o válečnou historii moc nezajímají. Čtyři hvězdy dám z jednoho důvodu. Právě čtu knihu Dva proti říši od Jiřího Šulce. A pokud někdo chce naprosto podrobný chod událostí této epizody, ať šáhne po tomto díle. Vřele doporučuji. Ve filmu je to až moc v kostce. Bohužel jsem zatraceně rozmlsaný tou knihou, na kterou doplácí tento film :-P ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička