Temperamentní americký dobrodruh a voják cizinecké legie Rick O'Connell hledá v Egyptě své štěstí. Čirou náhodou objeví dávno ztracené Město mrtvých. Jeho objev je pro půvabnou knihovnici káhirského muzea a nadšenou egyptoložku Evelyn archeologický nález století. O'Connell dostane nabídku zavést Evelyn s výstředním bratrem Jonathanem do pouště. Evelyn touží objevit ztracenou Knihu mrtvých, Rick zase prahne po legendárním faraónově pokladu. Ruiny střežené bojovnými Tuaregy však skrývají děsivé tajemství - sarkofág s mumií staroegyptského kněze Imhotepa, jenž byl za svá provinění pohřben zaživa. Zemřel strašnou smrtí, byl sežrán tisíci brouky. Pokud by ho ale někdo oživil, znamenalo by to katastrofu pro celou zemi. Evelyn s Jonathanem a Rickem budou muset překonat strašlivé, životu nebezpečné nástrahy, uniknout příšerným kusadlům smrtících brouků a vést boj se starověkou sektou. A přesně ve chvíli, kdy mohou konečně nabrat dech, Evelyn nechtěně probudí Imhotepa. (TV Nova)

Flyer

Docela hezky zpracované egyptské dobrodružství, které je však zaměřeno spíše na efekt a na odlehčující humor než na silný, nervy drásající divácký zážitek. Zpočátku mě atmosféra filmu zaujala, ke konci už přicházela trochu nuda (těch efektů se moje oko rychle nabažilo). Hudba, výprava i režie pěkná. Herecké výkony ne nijak oslňující, ale vyloženě špatné také ne, u scénáře platí to samé. V rámci dobrodružných filmů lehčí nadprůměr. ()

Apophis

Tak tento film je podle mého netradičním pojetím "Mumiovské" tématiky. Netradičním je proto, že kromě hororových prvků obsahuje i mnohé komické situace. Sám osobně toto spojení u jiných filmů nehodnotím příliš kladně, ale u Mumie mi kupodivu nevadilo. Film má nápaditý děj, který se nesnaží způsobit hororovou atmosféru klasickým (a podle mého i nejlepším) způsobem, tedy pomalým nárůstem napětí, ale systémem komediálních pasáží, které jsou zničehožnic prokládány nějakým "BAF", většinou vytvořeným pomocí speciálních efektů. Když už jsem u efektů, ty byly u tohoto filmu přímo famózní a film se o ně právem opíral. Dále odvedly dobrou práci maskéři, kteří výborně naaranžovali herce tak, aby vypadali skutečně dobově. To by se ale nebylo nic platné, kdyby herci hráli špatně. Naštěstí se ve filmu nevyskytovali špatné výkony. Brendan Fraser hrál svou roli dobře, ale jeho výkon nepatřil k nejlepším, ale ani k nejhorším. Herec, kterého se neodvažuji hodnotit je Kevin J. O'Connor, jelikož zde představoval "komickou figurku" a jen pouhá přítomnost tohoto typu postavy ve mě vyvolává nesmyslé záchvyty šíleného hněvu a agrese. Patricia Velasquez měla velmi malou roli (většinou jen retrospektivní), ale jejím úkolem bylo zapůsobit na mužskou část publika, což se jí také povedlo... John Hannah hrál průměrně a naštěstí nedopustil, aby se z jeho postavy stala další komická figurka (což by se jiným hercům určitě "podařilo"). Nyní se už ale dostávámě ke trojici nejlepších výkonů z celého filmu. Přednost dáme galantně dámě, tedy Rachel Weisz, jejíž výkon byl velice dobrý a mnoho scén vyznělo tak dobře jen díky jejímu talentu. Její projev zde byl skutečně projevem vyzrálého herectví na vysoké úrovni. Oded Fehr si zde rovněž zahrál s chutí a role tajemného bojovníka mu více než sedla. Nejvíce se mi ale líbil Arnold Vosloo, ze kterého čišelo takové charizma, že jsem Imhotepovi málem fandil! Troufám si říci, že zde (spolu s pokračováním "Mumie se vrací") podal svůj životní výkon! Určitě zde hrálo i mnoho jiných herců, ale nehodlám tu napsat román, takže se nich raději nebudu zmiňovat. Mumie je podle mého lehký film, který rozhodně nezarmoutí a po dlouhé době je tu něco, co mírně připomíná (ale nekopíruje) Indiana Jonese. ()

E=mc2

Jeden z najlepších dobrodružných filmov 20 storočia. Dostal ma omnoho viac než Indiana Jones..(okrem Poslednej krížovej výpravy) A to hlavne vďaka svojej úprimnosti a nadhľadu. Moje obľúbené scény - knihovňa, väznica, parník na Níle, a nádherná úvodná prestrelka légie - ktorá odkazuje viac než čokoľvek iné na Lawrence of Arabia - a odkazuje majstrovsky. A plno iných scén a hlášok ktoré vo mne zostali. Ak by som to mal brať pocitovo - milujem Egypt a celkovo mi hlavný hrdinovia prirástli k srdcu viac než z Indiho série. Skvelí výber hercov. Hudby - Jerry Goldshmit forever! Stephen Sommers hoci natočil priemerne snímky, týmto filmom mi dokázal, že medzi filmárov triedy A určite patril. Múmia je akousi poctou horrorových filmov zo 40 rokov a dokazuje, že tento žáner v novom háve a tempe, má stále čo ponúknuť aj dnešnej generácií divákov. Čím naznačujem že Múmia a Indiana Jones má spoločný koreň. Výborne napísané charaktery. Môj obľúbený film ktorý si pozriem rád aj v roku 2014. Videné prvý krát v kine Hviezda v Bratislave 1999. Komentáre ktoré stoja za povšimnutie : Tosim, B!shop ()

Nivenx

Pokud jde o dobrodružné filmy, tak mumie je velice vysoko nad průměrem, který vidíme stále dokola. Imhotep jakmile ožije, tak je o zábavu postaráno a syčící kočka byla naprosto fenomenální. Herci hrajou dobře a jsou akční a zábavní, režisér svou práci odvedl velice dobře. Spokojenost. 75% ()

vesper001

Inzerát: egyptská firma s dlouholetou tradicí vyhlašuje konkurz na pozici nemrtvého strážce pokladu. Pracovní náplň: strašení, pronásledování, pitvy a inhumace vlezlých archeologů a dobrodruhů všeho druhu. Nabízíme: pracovní dobu jednou za uherský rok a služební byt v pyramidě. Navíc se s vámi budou kamarádit různí hmyzáci, hadi a jiná hovada a to je taky fajn. ()

panMartin

V dětství pro mě jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec... Čistokrevná popcornová zábava. Výborný mix akce, hororu a komedie. Režijně velmi dobře zvládnutý film. Vyvážený film, na který se znovu rád podívám, především mě těší, že je zde spoustu vtipných scének. Fraser se do týhle role dokonale hodí. Rachel Weisz - to je kočka prostě, parádní John Hannah. Kdykoli se na ni podívám znovu a s chutí. Film Mumie je prostě letní bomba. Prostě americká pohádka s dobrým koncem. ()

CinemaRanger

Na tenhle poklad z dětství nedám dopustit. Parádní dobrodružná komedie na kterou se každých půl roku podívám znova a znova. Skvělý Fraser, perfektní Hannah, překrásná Weisz a charismatický Vosloo. Jednoznačně za plný počet. ()

Columbus

Sommers uhodil na hlavicku hodne tezkym kladivem a do cerneho k tomu. Brilantni pribeh, krasni herci, atmosfera, ktera me takto naposledy pohltila u Indyho. K tomu koreni zivota cili humor... mno spokojenost v dusi nezmerna! ()

AntonG.

Výborný letní blockbuster a konečně nějaký nástupce Indiana Jonese. Nenudil jsem se ani na chvíli. Dobré hlášky, efekty, výprava, napětí a ještě geniální hudba Jerryho Goldsmithe. Ještě teď, po letech se k němu rád vracím. Jasných ***** ()

hans500

Příjemně mne překvapila slušná režie Stephena Sommerse, celý film byl dost dobrý, ale maximem hodnotit nemůžu, protože je to opravdu jen méně povedená kopie Indiana Jonese. Arnold Vosloo svoji roli zahrál velmi dobře, ale kvalit Borise Karloffa zdaleka nedosahuje. Slabší 4*. ()

Doudis19

Ultra zábavné dobrodružství, plné nápadů, úžasných lokací, Brendena Frasera a po 20-ti letech i překvapivě stále fungujících efektů. Jeden z těch filmů, který se prostě nepřepíná. ()

Motinski

Mumia z časti funguje ako nástupca Indyho. Fraser nie je Ford, nemá to ani až také zapamätateľné scény ale ide o fajn zábavu. A medzi dobrodružnými filmami to vyčnieva ako najlepšie zo žánru. Výborná Goldsmithova hudba, sympaťáčka Rachel Weisz, plus zaujímavá mylológia starého Egypta. Ja som bol spokojný a rád sa k filmu vraciam. Mám na ňom rád odľahčenosť, no akčné pasáže tiež nie sú zlé. Efekty po rokoch pôsobia lacno a úsmevne, no nevyrušovali ma nejak výrazne. Vlastne mi dosť chýba že už sa podobné veci moc netočia. ()

Mirokukii

Tato Mumie je napínavá, strašidelná, dobrodružná, vtipná (Fraser se snaží hláškovat co to dá) a digitální. Akce výborná, baví. ()

flawi.f

Mumie je pro mě nefalšovanou srdeční záležitostí! Když jsem jí někdy ve 13-14 letech viděla poprvé v kině okamžitě jsem se do tohoto filmu zbláznila, takže když jsem pak k Vánocům dostala VHS, neběželo nic jiného. Všechny scény a dialogy dodnes znám nazpaměť, ale stejně nikdy nepohrdnu se na tuto skvělou, dobrodružnou, a vtipnou (!) komedii podívat. Mumie je prostě megaboží a já ten film miluju. ()

karlik4801

Úchvatné, tajemné, akční, Mumii jsem dříve žral. A cítím tu nostalgii. Z dnešního pohledu je to stále bomba. dobrá podívaná s průměrnou zápletkou. Jde tu hlavně o temnější scény. Taky vtipné scény. Film Mumie je prostě letní bomba. A zábavní i příjemní herci, hlavně uvolňovač napětí John Hannah, Brendan Fraser a krásná Rachel Weisz. ()

danco123

Film ma bavil, ale nedokázal na mňa tak zapôsobiť, aby som si po skončení filmu povedal, že si ho raz znova pozriem. Je to vydarená oddychovka, ale videl som aj lepšie, kdežto miestami sa mi zdalo, akoby chceli napodobniť Indiana Jonesa. Dávam 45%. ()

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

13.10.2022

Čeká nás v budoucnu Frasernasance? Díky potenciálně oscarovému želízku v ohni The Whale od režiséra Darrena Aronofskyho (matka!, Fontána) se herec nyní pomalu ale jistě vrací do velkého Hollywoodu, a… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Mumie s Cruisem potvrzena

Mumie s Cruisem potvrzena

22.01.2016

Studio Universal má za sebou díky Jurskému světu nebo Rychle a zběsile 7 vynikající rok. A nejspíš se mu bude dařit i dál, na letošek totiž chystá Warcraft nebo pátého Bournea a v roce 2017 rozjede… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014