Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

Vojcl

Starý dobrý Indiana - tentokrát v honbě za svatým Grálem. Asi nejvtipnější díl, navíc obohacen o excelentní výkon Seana Conneryho, který se zde představí v trochu netypické roli. Jinak, ale obsahově nikterak nevybočuje ze série, fanoušci předchozích filmů budou nadšeni, pro ostatní zase vydatná zábava za poctivé čtyři hvězdičky. ()

numi

V prvním dílu stvořili Lucas a Spielberg legendu, charismatického archeologa Indianu Jonese. Ve druhém dílu stvořili dokonalou akci, která nemá hluchá místa. Vše ale bylo jen jakousi přípravou na zlaté vyvrcholení celé trilogie. Indiana Jones a poslední křížová výprava je nejlepší béčko všech dob. A nevěřím, že to ještě někdo někdy změní. Film je protkaný akcí, napětím a humorem od začátku až do konce. Některé akční velescény mají až patnáct minut a po celou tu dobu vám John Williams pálí do ucha jeden fantastický hudební motiv za druhým. Skopčáci lítají nahoru, dolů, doprava, doleva, hoří, vybuchují, topí se a umírají na dalších tucet způsobů. Harrison Ford a Sean Connery hážou jednu suchou hlášku za druhou a ocení to Adolf Hitler, když se Indymu podepíše do "deníčku". Pro jednou s tímhle pánem budu souhlasit. Bravo. [červenec 2006] ()

Freemind

Nejlepší Indiana a - bohužel - klasický Spielberg. Connery exceluje, strhující akční scény si užívám stejně jako v době, kdy mi bylo dvanáct, dnes si už ale všímám i typických stupidit, kterými Steven infikoval Hollywood a kterými je celý film zamořen od začátku až do konce. Příšerně přehrávající herci (hlavně vedlejší postavy - viz skupinka vykrádačů jeskyní v úvodu), debilní hlášky ("Nazis, I hate these guys"), chyby v Matrixu (objevující se a zase mizící předměty - X na podlaze, pás Indyho brašny na tankovém kanonu etc.). Chápu, že u dobrodružných blockbusterů nemůžu očekávat nějakou výraznější logiku děje a chování postav, ale tohle už je čistá nedbalost a fušeřina. Zkrátka - jeden z dětských zážitků, který neprošel zkouškou času. ()

erased

Tak aspoň ta Poslední křížová výprava zůstala stejná. Stejně skvělá, zábavná, svižná, akční, stylová atakdál? Samozřejmě ano, ano, pětsetkrát ano. Ale taky stále stejná. Sledovat finále Indyho trilogie v roce 2020 bylo stejné jako léta páně 2000, jen oči před obrazovkou byly o 20 let starší. Všechno, co jsem ve filmu viděl tehdy v něm je i dnes, ale už z toho necítím původní nadšení. Je to bezpochyby prvotřídní rodinný film (obsahující všechna důležitá životní moudra, třeba že vraždění nácků je oukej, ale jen pokud to nejsou krásné blondýny ve stylových outfitech) a pořád věřím, že je to film, který by mě vidět každý. Doslova každý, kdekoli, kdykoli. Jen já už ho asi nepotřebuju vidět znovu. Moje smůla. ()

gogos

Výborné "zakončení" série (chystá se 4. díl, ale pochybuji že Harrison bude i po nějakých 17 letech stále ve formě....i když nechme se překvapit...). Každopádně zpět k tomuto filmu. Lepší zakončení jsme si opravdu přát nemohli... a určité osvěžení přinesl i můj neoblíbenec Sean Connery... Myslím, že i když jen o trochu, je tohle nejlepší díl série.... ()

Bat55

"Najväčšie filmové dobrodružstvo." Toto slovné spojenie je synonymom Poslednej krížovej výpravy. Indiana Jones nikdy neprekypoval toľkými hláškami. Aspoň nie v takej miere. Každý diel považujem za absolútne strhujúci zážitok, každý má niečo do seba a disponuje niečím iným, ale tento má toho rozhodne najviac. Zápletka je geniálna, akcie je naozaj dostatok (podľa mňa najakčnejší a najstrhujúcejší diel), no najväčším triumfom je osadenstvo. Aktéri podávajú úžasné výkony plné humoru. A to platí hlavne o dvojici postáv otec a syn, stvárnených známym Harrisonom Fordom (opäť dokonalý) a možno, že ešte lepším Seanom Conneryom, ktorý tu stvárnil otca Indyho prof. Henryho Jonesa. A tak sme mali vôbec poprvý raz možnosť stretnúť otca najslávnejšieho filmového archeológa. Alison Doody do filmu zasa pridala ženskosť v podobe doktorky Elsy Schneider, chorobne túžiacej po Svätom Gráli. A že je na čo pozerať :) Hoci sa nedá odoprieť fakt, že Dobyvatelia sú tiež dokonalou ukážkou dobrodružného filmu, z ktorého by si mali brať ostatné filmy príklad, Posledná krížová výprava je navyše ešte o čosi lepšou zábavou (tie hlášky sú nesmrteľné a pamätné) a účinkuje v nej Connery, ktorý spolu s Fordom vytvára skvelú zábavu, ktorá v tomto žánri nemá konkurencie. A hudba opäť geniálna. U mňa spolu s Jurským parkom Spielbergove najobľúbenejšie filmy. /95%/ ()

blackrain

Tak jsem se dozvěděla spoustu nových informací o Indianu Jonesovi. Mezi ně patří třeba to, že Indianův otec není jen fiktivní osoba, o které se mluví, ale že skutečně existuje a že zasvětil celý svůj život jedné záhadné a lengendární věci a že má svého syna rád, i když se k němu choval poněkud zvláštním způsobem. Samozřejmě jsem se dozvěděla i to, jak je to s Indiho kloboukem, páskem, malou jizvou na bradě a také proč má tak rád hady. Co k tomu říct dále, snad jedině to, že dětství a mládí nás formuje. Sean Connery je skutečně jako Indianův otec jedinečný. Opět je to perfektní dobrodružná jízda. ()

ABLABLABLA

Třetí díl byl opět výrazně lepší než dvojka, jak už to bývá. Indy se vrací a s ním přichází i jeho otec Sean Connery, kterého bych v této roli teda nečekala. Typický průběh alias objevení záhady, Indy si zase začne s nějakou ženskou, tentokráte to alespoň byla žena padouch, najdou, co hledali i nehledali a šťastný konec. ()

kaylin

Tohle je můj oblíbený díl hlavně proto, že je v něm i Sean Connery, který k Fordovi dokonale sedne. Kromě toho zde jsou ještě nacisti a báječné setkání s Hitlerem. Celkově zábavné a velmi akční, kdy hlavně scéna s tankem je prostě boží. To, že se hledá grál, je už pak celkem jedno, protože tady je opravdu důležitá cesta. ()

movieband

Nejlepší díl z celé série. Indiana Jones je v podání Harrisona Forda nezapomenutelná postava. V předešlém díle jsme se s Indym setkali s černou magií. V tomhle díle Indy pátrá po Svatém grálu i se svým otcem v podání skvělého Seana Conneryho. Nejsou však jediný kdo ho hledá. Po svatém grálu jdou i Nacisti. Indy i se svým otcem si užijí spoustu vtipných a zároveň nervydrásajících chvil jak přímo v nacistickém úlu nebo před samotným vůdcem Třetí říše. Indiana Jones je fenomén dosud nepřekonaný. ()

K.I.N.G.

Třetí díl z tetralogie o archeologovi Indianu Jonesovi. Vynikající, skvělý, ani chvíli nenudí a co víc, je to možná nejlepší dobrodružný film, co jsem kdy viděl. No ale je to dost? Na plný počet asi potřebuju hlubší poselství a pocit extáze po těle, což tady nebylo a ani to není možné z filmů podobného typu získat. "Indiana Jones and the Last Crusade" je tedy titul, který se bude muset spokojit s hodnocením "4" z mé strany a s neskromným statusem: "Téměř dokonalý film". 90% ()

topi

Pohádkové dobrodružství plné akce, honiček, stříleček a hlavně vynikajícího humoru! Indiana a jeho otec je fakt skvěle obsazená dvojka, která se geniálně doplňuje. Hudba Johna Williamse je opět dechberoucí. Asi nejlepší díl této geniální série. (Do které ovšem nepočítám ten otřesný paskvil Indiana Jones a tajemství křišťálové lebky). EDIT : 23.8.2022. Kino Scala. Člověk si uvědomí, že tohle je přesně ten BIJÁK, kterej se vším všudy patří na velké plátno! Absolutní požitek a slast, dechberoucí obraz i zvuk! Tak to má být! ()

Damiel

Vynikající Harrison v dobách své největší slávy, jako třešnička na dortu neméně dobrý Sean Connery. Pamatuju se, jak jsem pak zkraje 90. let let na počítači Indyho pařil od rána do noci a pořád jsem v tom nazi-zámku nemohl přejít přes toho svalnatýho esesmena, což mě trýznilo a deprimovalo :-) A to hledání v kryptě v Benátkách taky byla pecka - to ale už píšu o hře, že? Aspoň je vidět, jak mě ten film vzal :-) ()

stration

Nemůžu si pomoc, ale mně se tento díl líbil nejvíc. Junior nemohl vyfasovat lepšího filmovýho fotříka, než Conneryho. Prostě geniální od začátku do konce. ()

MATADOR

Takto skoro před dvaceti lety skončila, ona pozoruhodná dobrodružství archeologa Indiana Jones. Tento díl staví především na komických scénkách, které se už objevily v předešlých dílech, ale ne v takové míře jako právě zde. Skutečně je toho opravdu hodně a já jsem kolikrát nemohl zadržet hlasitý smích (tak kupříkladu v Berlíně se Indy potká tváří v tvář s Adolfem Hitlerem, ale třeba i scénka na hradě v tajné místnosti byla vemi povedená). A velmi pěkné bylo i herecké obsazení - Harrison "Indiana Jones" Ford se opět své role zhostil na výbornou a kterému jeho otec Sean" Henry Jones" Connery neřekne jinak než juniore. A vlastně Sean Connery byl ten, který tomuto snímku dodal důvtip a jeho herecký talent se mi zde opravdu líbil jako nikde, svou roli "otce" zvládl opravdu výtečně. Já si myslím, že je lepší si sednout a přemýšlet. ()

Hanyou

Můj jednoznačně nejoblíbenější Indy. Hlavně díky perfektnímu humoru, svělé akci a vůbec ději, který ani chvilku nenudí. Scéna s Hitlerem je ovšem nejlepší. ()

FilmFan24

O vtip a spád se postarali scénaristé zařazením Jonese seniora v podání nezapomenutelného Seana Conneryho. Zapámatovánihodné hlášky mezi otcem a synem jsou jenom třešničkou na dortu této nadmíru povedené části trilogie, kde se divák navíc i dozví, jak Indy přišel k jizvě na bradě a proč tak nemá rád hady. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)