Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

Shimitz

Víte, občas by se chtělo zamyslt před tím , než tam prdnete ultimátní hodnocení...Upatlané čtyří hvězdy alias 75% ()

ClimbVibe

Dobyvatelé byly nejtajemnější, Chrám nejstrašidelnější a Křížová výprava nejvtipnější a nejdojemnější... Ostatní viz. níže u pětihvězdičkových hodnocení. ()

Wishkah

Méně tajemna ale více grotesky. Vynikající třetí díl série o nejlepším a nejakčnějším archeologovi Indianu Jonesovi. Vynikající režie, vtipný scénář, skvělé hlášky, obrovské charisma Harrisona Forda a výtečný Sean Connery v roli Jonese staršího. Jediným mínusem je tady absence nějakého pořádného záporáka. ()

mirkaaa

Třetí díl je rozhodně nejlepší z celé série. Je nejnapínavější a tandem Ford – Connery nemá chybu. Steven Spielberg zkrátka umí točit filmy. ()

Prochy38

Hodnocení jednotlivých dílů u mě nemá význam, protože si myslím o všech to samé. Koho by to moc zajímalo, rozepsal jsem se u prvního dílu. Všude jsem dal poctivé 4 hvězdičky. Proč u tohoto dílu 5? Za výkon S. Conneryho. Film je obdoba těch předchozích. Dobrá akce, opravdu zábavné dobrodružství, ale tento díl mi přišel trošku lepší. Asi je to tím Connerym, nevím. ()

jasiska

Tuším, že najlepší Indiana Jones. Nahliadneme do Indyho minulosti, spoznáme tatíka (btw. Sean Connery - úžasný výber), hľadáme Svätý Grál, utekáme pred nacistami - no parádička. ()

Itar

Ještě o kousek lepší, než Dobyvatelé ztracené archy. A to především zásluhou dvou věcí. Jednak se již jede na zajetém konceptu a Spielberg tak má víc času na experimentování s blbinkami všeho druhu, především potom ale přítomnosti Conneryho postavy. A právě kombinace Forda s Connerym je hlavním hnacím motorem celého filmu. Bravo! ()

Xavi6

Absolutně nejlepší díl! Nikdy jsem nečekal, že něco překoná jedničku, ale ono se stalo. Chytře Spielberg vybral novou postavu, otce Indyho a zároveň skvělého herce Seana Conneryho. Opravdu skvělý tah, zde jsem se někdy i hodně smál smíchy, prostě ti dva si k sobě parádně sedli. Nejlepší scéna z filmu je, když se Indy srazí s Hitlerem, měl namále, ale přežil to s podpisem. :) ()

Dyas

Indian Jones opět zasahuje svojí povahou a vtipností, s čím mu pomůže i Sean Connery, který v roli táty opravdu vynikl. Bez debat nejlepší díl série se skvělou hudbou, který se vám naprosto zalíbí svým humorem, dobrodružstvím, city mezi Indym a jeho tátou a nakonec dobrou akcí, která s Jonesem nikdy nechybí a vy se pobavíte. ()

Hanes88

Asi nejlepší díl Indiany Jonese. To, že se tohoto dílu ujal právě Spielberg, bylo jen dobře. Naprosto skvělý děj, úžasně zahraná hlavní role v podání H. Forda a navíc všechno parádně natočeno. Nemám, co bych dodal. 95%. ()

Indy_Brabino

Krása! Indiana Jones a James Bond (původní a nejlepší) v jednom filmu, co víc si můžu přát. Tady se Steven opravdu vyřádil a naservíroval nám Indyho v nejlepší formě. Opět si tu člověk užije pořádné dobrodružství, spoustu akce a zřejmě nejlepší humor v celé sérii. Film na mě působil mile citlivým dojmem o opětovném nalezení vztahu mezi otcem a synem podbarvený nádhernou hudbou a úchvatným prostředím na pozadí honby za jednou z nejslavnějších křesťanských relikvií všech dob. Svatý grál je další terno, které tvůrci nabídli divákovi společně se starými přáteli, nepřáteli a jednou zrádnou femme fatale, která se neštítila vážně ničeho : ). Je zde vidět návrat k atmosféře prvního dílu a tento tah vyšel na výbornou. Musíme za to, ale poděkovat druhému dílu a to nemyslím nijak zle. Ten byl prostě jinačí, než si lidé představovali a trojka to zase uvedla do původních kolejí. Pro mě je to už klasika, která pohladí... ()

Paldiny

Spielberg sa poučil z chýb a do Krížovej výpravy vytiahol všetky tromfy, aké spravili z Indyho najznámejšieho dobrodruha všetkých čias. Počas celej minutáže nenájdete jediné hluché miesto či už v retrospektívnom alebo aktuálnom dianí. Neutíchajúcemu dobrodružstvu s celou radou vyšperkovaných scén dodáva na sile dokonalé obsadenie počnúc Seanom Connerym či návratom postáv z Archy, alebo solídnym záporákom. Ten dáva zabudnúť na mdlého predchodcu, s ktorým sme sa v Chráme skazy prakticky ani nestretli. Ďalej mi nedá nespomenúť scenár plný nápadov, húfu vtipných momentov a vynaliezavých skúšok. Najlepší diel! ()

Píta

Nepochopitelné, že mě tento film tak dlouho míjel (nebo já míjel jeho?). Skvělé spojení skvělých osobností (Spielberg, Ford, Connery). ()

Rozjimatel

"That's how Austrians say good-bye." "And this is how ve say good-bye in Germany, Dr. Jones." "I liked the Austrian way better."     Tretie pokračovanie predstavuje návrat k duchu jednotky, takpovediac ku koreňom, s množstvom podobností s ňou (nacisti, biblický motív, postupné odhaľovanie indícií (či by som mal skôr napísať "Indycií"?), ktoré vedú k vytúženému cieľu). A tiež aj s množstvom krásnych odkazov na jednotku ("What's this one?" "The Ark of the Covenant." "Are you sure?" "Pretty sure."), prípadne v menšej miere aj na dvojku, najmä v prológu s mladým Indianom, v ktorom sú divákovi objasnené viaceré fakty o ňom (odkiaľ má klobúk, bič, jazvu, či fóbiu z hadov). Z môjho pohľadu je to priam geniálny diel, prekonávajúci dokonca i geniálnu jednotku, ku ktorému v podstate nemám jedinú výhradu, od začiatku až do konca v ňom nenachádzam jedinú slabšiu scénu. Vzrušujúce dobrodružstvo je tu opäť namiešané s výborným humorom ("No ticket."), a to v priam dokonalom pomere. Obsadenie Seana Conneryho bolo parádnou trefou do čierneho, dvojica s takou obrovskou charizmou sa len tak často nevidí. Výborne je opäť obsadená i hlavná ženská postava (Alison Doody ako Elsa), pričom je zaujímavé, že sa opäť jedná o málo známu herečku, ktorá svojím výkonom príjemne prekvapila. Príbeh filmu s mystickými prvkami je mimoriadne pútavý, cez postupné skladanie záhadnej skladačky až po záverečné riešenie troch božích úloh. Film obsahuje veľké množstvo nezabudnuteľných scén, k mojim najobľúbenejším patria scéna spútaných Jonesovcov s požiarom na zámku, Hitlerov autogram a scéna s predpotopným tankom.     "Dad, are we hit?" "More or less. Son, I'm sorry. They got us." ()

Skalda

Asi nejlepší díl - pokud mezi němi můžeme dělat rozdíly. Ale drobnůstky se vloudí všude ... Ještě že se Hitler podepisuje jako "angličan", nebo sleavná vzducholodová etýda - no jo amerika a historická realita. ()

Macik

3....2.....1.... a máme tu vítěze!!!! Dámy a pánové nejlepším dílem v trilogii o Indianu Jonesovi vyhrává....... (chvilinka napětí)...... INDIANA JONES A POSLEDNÍ KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA!!! gratulujeme..;) ()

Dallas

Písať, že toto je jeden z najlepších dobrodružných filmov vôbec ani nemá zmysel, pretože to každý vie. Kto to nevie, tak nech si to pozrie a kto tvrdí opak, tak to nevidel a ak predsa áno, tak mu neverím. Jedna scéna lepšia ako druhá. Božská Williamsova hudba (opäť a zase). Proste všetko presne ako má byť. Indiana Jones je pre mňa najväčší filmoví hrdina všetkých čias, lebo keď sa zamyslím tak dokonca aj supermanovi by ten klobúk určite uletel :). 93% ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)