Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

m.a.s.

Nejlepší film z celé tetralogie a můj nejoblíbenější. I když všechny jsou velmi profesionálně natočené. Stevenu Spielbergovi se povedl nejlíp tento díl. Kombinace Forda a Conneryho jako syna - otce je náramně vtipná a fórky lítají jeden za druhým. Tento film je vzorem pro všechny dobrodružné a humorné filmy. Tento filmy se prostě vryje do paměti a nic v podobě "Lara Croft" nebo "Lovci pokladů" nemůže nahradit ,,Poslední křížovou výpravu". ()

Stanmi

Indiana Jones (Harrison Ford) se vydává na výpravu, jejíž cílem je nalezení Svatého grálu, slavného kalichu díky kterému může člověk žít věčně… Často se u velkých hollywoodských filmů stává, že další pokračování je slabší než jeho předchůdce a mnohdy tomu tak opravdu je, existuje však několik vyjímek a jednou z nich je právě Indiana Jones a Poslední křížová výprava. Třetí díl dobrodružství slavného archeologa totiž vrací našeho hrdinu do dobře známého prostředí z prvního dílu, takže Indy pátrá po dalším biblickém artefaktu a jeho nepřáteli jsou opět mocichtiví nacisté a tahle kombinace prostě nemá chybu. Harrison Ford přesně ví, co má hrát a Dr. Jones je v jeho podání znovu tím sympaťákem, co všechno zvládne i když ho to často velmi bolí, ovšem ještě větší sympaťák v tomto filmu je jeho otec Dr. Jones sr. alias samotný James Bond, tedy Sean Connery. Ten je však přesným opakem svého syna a právě jejich vzájemný vztah (či spíš budování vztahu) je tím chybějícím dílkem, který dělá z Poslední křížové výpravy prakticky dokonalý dobrodružný film, který nepostrádá zajímavý příběh, exotické lokace, efektní akční pasáže a díky Jonesovým také pořádnou dávku (místy až sebeparodického) humoru. Když k tomu připočtu ještě krásnou Alison Doody, věrného Sallaha v podání Johna Rhys-Daviese a klasického osmdesátkového záporáka Juliana Glovera, je pro mně Poslední křížová výprava ten nejlepší Indy jaký, kdy byl natočen. ()

Formanovec

Uf, pro mě jasná jednička z Indiho filmů. Neviděl jsem snad zatím žádný jiný akční/dobrodružný film, který by mě tak pobavil, a u kterého bych tolik držel palce hlavnímu hrdinovi. Smekám před Spielbergem, že vytvořil tuto nesmrtelnou sérii (na 4 radši zapomeneme, i génius se může občas zmýlit). 5***** ()

VirglCZ

Nejlepší a mnou nejoblíbenější film ze série Indiana Jones, a vlastně asi nejlepší dobrodružný film vůbec. Spielberg opět odvedl skvělou práci, a stejné (ne-li větší) zásluhy se musí připsat Johnu Williamsovi, jehož hudba je opět výborná. Poslední křížová výprava ale staví svůj úspěch i na skvělých hercích, Ford je charismatický jako vždy, ovšem hlavní perlou tohoto filmu je "Stařík" Connery, který chrlí jednu hlášku za druhou, a hlavně díky němu a jejich vztahu otce/syna s Indym, který dodává tomuto dílu větší hloubku než u předchozích filmů, je tento díl dílem nejvtipnějším, nejchytlavějším a nejspíš i nejdojemnějším. ()

swinevenca

Potřetí to samý, festival nemožných přežití na poslední chvíli atd. atd. jako v každém filmu z téhle zatím tetralogie, ale díky Connerymu mně tady sedí žánrový označení komedie víc než u ostatních Jonesů. ()

Nowasek22

Další výborný díl s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Sean Connery svou roli zahrál taky na jedničku a celkově se mi tenhle díl líbil vůbec nejvíc ze všech, proto ohodnotím stejně, jako ten první. ()

Darth Kedr

Nejlepší Indy z původní trilogie. Dokonale se doplňující duo Harrison Ford a Sean Connery dotahuje tuto klasiku dobrodružných snímků až k dokonalosti. K tomu ještě na hranici dobra a zla balancuje nacistka Alison Doody, archeoložka posedlá touhou získat věčný život. A pak ty skvělé scény od motorkářských honiček s nácky přes let vzducholodí po skvělou scénu s Führerovým autogramem. To je prostě paráda! ()

Mira00

Nejlepší Jones. Ať si každej říká, co chce tak tenhle je nejlepší, co scéna, to legenda...Ford, Connery, Williams, neskutečný dobrodružství. Kdo neviděl jako by nebyl. ()

x_ander

Mírné pochyby o dokonalosti prvních dvou dobrodružství slavného archeologa jsou tatam. Last Crusade je jízda od začátku do konce, plná výborné akce a humoru a k tomu výborný Connery! Nejlepší Indy ever. ()

blondboss

"Som ako vyrážka. Vždy sa znova vrátim." To je jedna z mnohých skvelých humorných hlášok v tomto filme, ktorý právom podľa môjho názoru možno označiť za jeden z top dobrodružných filmov v dejinách svetovej kinematografie. Precízna kamera, perfektný scenár a do špiku kostí vypeckované zimomriavkové momenty. Aj keď síce všetci vieme, že sa skončia dobre, ale vždy to neuberá na svojom čare. A Harrison Ford ako vždy úžasný. Čo ale možno vyzdvihnúť na tejto trojke je práve výkon Seana Conneryho, ktorý to skvele oživil, a sledovať vzťah oboch Jonesov možno považovať za filmovú lahôdku. "Vidím, že sme vyhlásili vojnu dr. Jonesovým." 90 % ()

tonton78

vůbec nejlepší Jones, škoda že stopáž nebyla dvojnásobná. vsadím se že nápady na to by byly a z kina by taky nikdo neodešel ()

Odpocivadlo

Najlepšia časť o najväčšom dobrodruhovi a mojom tajnom hrdinovi. Keď som bol menší stále som to pozeral dookola, proste som sa pri tom nenudil, úžasná výprava a príbeh. Téma ktorá ma vždy baví no proste The Best. ()

Ados12

Ikdyž byl první díl novinka, která byla úžasná, třetí díl je předčil první, druhý a nakonec i čtvrtý. Jedna akce za druhou, jeden vtípek za druhým.. Všechny postavy pastují do příběhu uplně úžasně, nevím o ničem, co by se dalo vytknout. ()

kobras5

Mnohem lepší, než-li díl druhý, srovnatelný s dílem prvním, pro fanoušky IJ určitě příjemná podívaná. Harrison Ford a Sean Connery k sobě pasují více než dobře, což kvalitě rozhodně přidává, bohužel příběhem se snímek nemůže rovnat prvnímu dílu. Kdyby byl příběh jen o malinko lepší, mohl bych s klidným svědomím říct, že to je nejlepší IJ, což v tomto případě neudělám a dávám tak stejné hodnocení jako prvnímu dílu. 60% (viděno česky). ()

hoffman.jan

Spolu s Dobyvateli ztracené archy ten nejlepší dobrodružný film, a jako filmová sága je Indy také jedna z nejlepších. Ať si říká kdo chce co chce. ()

Facerr

Taaatadataaaa taaatadaaaa taaaatadataaaa taaaatadaaaadaaaaadaaaa. Ano, všichni poznávají tuhle melodii, která provází Indiana Jonese už od ztracené archy.Je to totiž kultovní a já doufám, že na podobný supersérii jednou vyrostou i moje děti:). Poslední křížová výprava vůbec neztrácí dech, naopak Indyho rozdejchala tak, že by to neutáh snad ani respirátor. ()

chrustie

Podle zdejšího hodnocení, jsem asi nemocný. Pro mě nezajimavě dobrodružně laděná komedie, s naprosto absurdním humorem a nicneříkajícíma postavama. Celá tahle série jde naprosto mimo mě. ()

DR.SZ

Musím uznat, že opět po lehkém oddychu z minula se Indiana Jones opět dostal na svoji vysokou úroveň. Sice není snímek prvotinou a tématika se stoupenci A. Hitlera tu už byla, ale na rozdíl od 1. dílu se více tady zaměřuje na vztah syna archeologa a otce historika a na odkrytí zajímavých pravd. Myslím si, že je to velmi obstojný snímek a vede si téměř stejně jako 1. díl. Strhující! 91% ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)