Vítězové a poražení

• USA Any Given Sunday (více)

Klubu miamských Žraloků, které vede stárnoucí trenér Tony, se poslední dobou příliš nedaří. V zápase s minnesotskými Delfíny jsou zraněni oba quarterbackové a trenér musí poslat na hřiště zcela neznámého mladého černocha Willieho Beamena, který se okamžitě po nástupu pozvrací. Podaří se mu sice touchdown, ale vinou Tonyho taktické chyby mužstvo opět prohraje. Tony se potýká nejen se špatnými výsledky, ale také s tvrdou majitelkou klubu Christinou Pagniacciovou. Netají se před ním, že se chce zbavit vynikajícího, ale stárnoucího Rooneyho stejně jako odepsaného černocha Lavaye. Při dalším zápase se sice Beamen opět pozvrací, potom se však neobvyklým způsobem hry postará týmu o první vítězství po dlouhé době. Rooney sice stále patří k oporám mužstva, ale cítí se unavený a chce s fotbalem skončit, což s nelibostí nese jeho manželka Cindy, která odmítá pochopit jeho vyčerpání. Fotbalová asociace hodlá zahájit kárné řízení s Christine kvůli nekalým obchodním praktikám. Blíží se poslední zápas a Tony promlouvá v šatně k hráčům, ve snaze vyburcovat je k maximálnímu výkonu. Jeho projev přeroste v osobní zpověď a úvahy o filozofii hry, které trenér věnoval celý život. (TV Nova)

LukeCJ

Můj nejoblíbenější film z prostředí amerického fotbalu a to hlavně díky skvělému režisérovi Oliveru Stonovi a hvězdnému obsazení, ale také proto ,že americký fotbal sám hraji a pravidelně sleduji NFL a doufám , že takovýto film českým lidem alespon trochu přiblíží tento krásný sport ,protože bohužel u nás není rozšířen tolik jak bych si přál . Kdo má rád filmy o am. fotbale , může se mrknout na můj profil , kde mám seznam filmů s touto tématikou . ()

Petulka88

Fotbalová utkání jsou natočena opravdu strhujícím stylem, herecké obsazení je prvotřídní (hlavně Al Pacino), soundtrack řádně nadupaný. Potíž je v tom, že celý film se točí okolo amerického fotbalu, který je pro mě srozumitelný asi tak jako vyšívání. Nic to ale nemění na tom, že je to jeden velký herecký koncert. Proto ty 4*. ()

vikino1

"Sport ? To už není sport. Od doby co zápas přerušila první komerční přestávka." Tahle věta z úst Al Pacina posunula VaP do kategorie 5 hvězdiček - protože to je kurevská pravda !!! Výborné herecké výkony ode všech, skvělé postavy, vrcholy a pády dnešních sportovních superhvězd (drogy, ženy, večírky, doping), otázka morální etiky sportovců a lékařů (ekonomický úspěch klubu vs zdraví sportovce)... A HLAVNĚ - DNEŠNÍ SPORT JE PŘEDEVŠÍM BUSSINES !! ()

bono22vox

Režisér Stone se v tomto rozsáhlém, téměř tříhodinovém snímku pokusil o ambiciozní pohled do sportovního prostředí a použil k tomu zkušeného trenéra v podání velezkušeného Al Pacina... a pro mě se stal VÍTĚZEM nikoli poraženým... ()

Trixinka

Americký fotbal mě jako sport nebere. Podle mě film zbytečně natahují záběry (zpomalené, rozostřené, míhající) fotbalu, roztleskávaček, divaků atd. Dějově to taky žádná sláva není, více méně jsem tušila jak to asi skončí. AP byl skvělý jako vždy, jen kvůli němu dávám 4*. ()

Kingjiri

Stoneovi se povedlo z každý herecký hvězdy (Al Pacino, Dennis Quaid, Cameron Diaz) nebo tehdy ještě vycházející hvězdičky (Jamie Foxx) vymačkat všechno, co se dá, stejně jako se o to snaží každej poctivej sportovec, kterej chce uspět. Spíš než o klasickej biják jde o našlapanej hranej dokument o sportu pro každýho diváka. Bez dlouhýho vysvětlování je divák hozenej do rozehranýho zápasu v rozjetý sezóně a zákulisí (šatna, management) americkýho fotbalu. Pak si pár postav projde určitou krizí a nakonci stojí před celym týmem životně důležitej zápas. Nic moc originálního, ale filmařina je příjemně zběsilá (střih, filtry, soundtrack) a atmosféra povedená - skoro má až člověk pocit, že je součástí týmu Sharks. Na jednu projekci velice zajímavá záležitost, a to bez ohledu na to, jestli vůbec něco o americkym fotbalu víte, tři silnější hvězdy. ()

mogul01

"My Name is Willie, Willie Beamen." Jeden z nejlepších sportovních filmů, zobrazený i se všemi neduhy, jak je u Olivera Stonea typické. Opět platí, že kdo sleduje NFL má o trochu větší zážitek. Výborná volba hudby, například úvodní song od Garyho Glittera - Rock'n Roll Part 2 je klasika ze sportovních stadionů, proslov Al Pacina doplněný písní Paula Kellyho Peace nebo song My name is Willie zpívaný přímo Jamie Foxxem. ()

danny_21

Další Stoneova starší záležitost, u které je potřeba ocenit skvělou akční, klipovou jízdu a herectví pánů Pacina a Foxxe, nicméně těch sportovních dramat o amerických sportech ( baseball, fotbal ) jsem už viděl tolik, že si je asi už nedokážu pořádně vychutnat a ocenit, snad kdyby bylo Any Given Sunday mezi mými prvními - 75 % ()

GTS_PUNK

Športové snímky sa tešia značnej popularite medzi filmovými divákmi. Hoci je ich výrazne menej ako "ostatných" filmov, aj medzi nimi sa nájdu lepšie a horšie kúsky. Dráma režiséra Olivera Stona z roku 1999 sa zameriava na fiktívny tím amerického futbalu Miami Sharks a hlavne na dve konkrétne postavy - starnúceho trénera Tonyho D´Amata (Al Pacino) a naivnú vychádzajú hviedzu, quarterbacka Willieho Beamena (Jamie Foxx). Filmový dej sleduje nielen rozpory vnútri tímu, ale takisto aj vývoj jednotlivých charakterov, ktorých život sleduje zo všetkých stránok. Nielen tých, ktoré vidia diváci na tribúnach a v televízii. Práve tento "inside look" na jednotlivé postavy a ich správanie je jednou z častí filmu, o ktorej sa možno vyjadrovať viac-menej kladne. Aj keď väčšinou nezobrazuje správanie, akému by mal divák fandiť, mnohokrát postavy konajú priam odpudivým spôsobom, je to filmovým plusom, pretože nič neprikrášľuje a zobrazuje realitu, aká nie je pre mnohých profesionálnych hráčov, nielen amerického futbalu, pravdepodobne ničím novým. Pre mnohých to je nesympatický pohľad, ale verne zobrazuje realitu, čo sa pri filme vždy cení. Pri pohľade na celkový dojem, aký film zanecháva, sa však už tak pozitívne vyjadrovať nemožno. Postupné budovanie deja k tak tradičnému americkému happyendu nie je problém, na to si už divák akosi zvykol, ale takmer všetko medzi začiatkom a koncom je akési mdlé. Nosná myšlienka filmu nedokáže poriadne zaujať, chýba jej výraznejší základ, na ktorom by sa dalo stavať. Na týchto nepevných základoch sa následne rúca celý dej, ktorý je pri dve a pol hodinovej minutáži niekedy dosť ťažké spracovať a vydržať pri ňom. Pomerne slabému deju dozaista nepomáhajú ani postavy, medzi ktorými si divák len ťažko nájde čo i len jednu, ktorej by mohol fandiť. Podpisuje sa na tom nielen správanie jednotlivých postáv, ale možno aj výber hercov. Samozrejme, že hlavné obsadenie tvoria známe tváre, ale ako medzi nimi, tak aj medzi vedľajšími postavami nie je nikto, kto by výraznejšie žiaril. Keď sa pozrieme na technickú stránku filmu, tak ani tu to nie je to pravé orechové. Kamera a rovnako aj strih sú miestami až extrémne chaotické, vyzerajú zle a ešte horšie sa na ne pozerá. Zakomponovanie dobovej hudby, ktorej výber je relatívne dobrý, však pôsobí rovnako. Jedna skladba sa prelína cez druhú, chýba tomu hlava aj päta. Ku kvalitnému diváckemu zážitku tak trochu dosť chýba aj oficiálna licencia tímov NFL. Niekto si povie, že to neznamená veľa, ale verte, že s licenciou vyzerá všetko lepšie. Any Given Sunday sa zubami-nechtami drží hranice priemeru. Darí sa mu to, nepadá nižšie, ale takisto neponúka žiadne náznaky toho, že by sa dokázal v kvalitatívnom rebríčku vyšplhať vyššie. Dej, postavy a aj všetky tie podstatné či menej podstatné omáčky okolo toho, neponúkajú divácky veľký zážitok. Negatívne vykreslené charaktery, aj keď dobre vyobrazené, to nezachraňujú. A dokonca to nedokáže zachrániť ani Al Pacino v poslednej scéne na tlačovej konferencii, hoci práve táto scéna je tým vôbec najlepším momentom v celom filme a každého diváka určite úprimne pobaví. Veľmi priemerný filmový zápas, ktorého záznam vyhľadá asi málokto. () (méně) (více)

rivah

O sportovní filmy se nezajímám, tém méně o americký fotbal, v tak dlouhém filmu! I když tam hrají známí herci. ()

masata

potřebuji to vidět ještě jednou a s větším klidem, možná si zaslouží maximální hodnocení, tak třeba někdy pozměním. ()

JamesLeon

Mám rád filmy o sportu, ale tenhle mě nějak neoslovil. Asi je to tím, že mi toho americký fotbal moc neříká. Ve filmu je strašně moc střihů, drsňáckých gest a ani hudba mi neseděla. Prostě moc zběsilé a já mám radši klidnější tempo. Navíc to na mě bylo strašně dlouhé a moc americké. ()

stiewe

Fotbalová tématika mi není moc blízká a připadalo mi, že spousta scén byla až moc přehnaných pro kýžený výsledek. Nicméně kombinace Olivera Stona a Al Pacina zafungovala dokonale a jako bonbonek Jamie Foxx:) ()

Leksland

Jeden z nejlepších filmu ze sportovního prostředí, jestli ne vůbec nejlepší. Skvělá režie, skvělý Al, a nečekaně skvělá i Cameron vás vtáhnou a pustí až za 150min. ()

polonius

Trochu nečekaný Stone. Sledující vyjetější koleje než obvykle. Skvělý Al Pacino a snad jediná role, ve které mi Diaz nevadí. Ale nějak zvlášť mě to nenadchlo. ()

vetsinezobri

Dvě a půl hodiny se mi zdá na sportovní drama trochu moc. Kdyby to bylo o půl hodinku kratší, asi bych si to užil o něco víc. V hlavě mi pořád naskakovalo srovnání s Trestnou lavicí. Vím, že je to blbost tyhle dva filmy srovnávat, protože mají společný jenom to, že se v nich hraje americkej fotbal, ale já si nemohl pomoct. Třeba ten závěrečnej proslov, kdyby ho říkal Sandler, za břicho bych se popadal, ale tady to bylo myšlený naprosto vážně, a to mi pod fousy moc nešlo. Asi nejsem na taková životní moudra ještě dost vyzrálý... Nicméně samotná hra byla natočená velmi poutavě a i těch tacklů tam bylo habaděj. Navíc dát kamarádům do sprchy malýho krokodýla, považuji za zábavný nápad, takže se nakonec přikláním ke čtyřem. Bylo to ale těsný. ()

Izz

Výborný sportovní film,který je vyprávěný překvapivě bez přílišného patosu,přesně ve stoneovském stylu.Jen škoda přehnané stopáže,jak postupuje dál a dál,ztrácí film postupně na síle a průraznosti.Zkrátit o dvacet minut a vyloupl by se z toho dokonalý film. ()

Sandler

Čekal jsem hluboké drama na sportovním pozadí. Tohle mě rozhodně nemohlo uspokojit. Dialogy se snažily poučit a vychovat, místo toho na mě působily směšně a lacině. Hudba slušná, zbytek šedej průměr. ()