Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

Feacher

Už od prvního záběru mi bylo jasné, že zde žádnou kvalitu nelze očekávat. Kamera 0, střihy 0 a herecké výkony na začátku taktéž absolutní 0. Časem jsem tyhle nedostatky asi přestal vnímat a zvykl jsem si a nějakou tu myšlenku a dějovou linii to jakž takž mělo. Mnohdy to teda nedávalo smysl, ale tak nějak jednou zhlédnout se to dá. Nad 2* to dneska nepůjde! :( ()

surface

Tak nechutnou záležitost jsem dlouho neviděl :-! Dokonce jsem se dočetl, že je v některých zemích tento film zakázán. Herecké výkony jsou rovněž nechutné jako film samotný! Jedná se o amaterský film totalně bez hudby.. Nic pro suchary a slabochy!! hodnocení 15% ()

Profík

Takové bezemoční, místy docela zajímavé scénáristicko-režisérské cvičení. Není tam žádný přesah a chybí snad i zákady nějaké logiky příběhu, místy působí nechtěně směšně. 60%. ()

tXtX

Toľkými ľudmi vytýkaný amatérsky look mi v tomto prípade absolútne nevadil. Práve naopak. Absencia akejkoľvek hudby tomu pridala na autentičnosti a drsnosti, začo som ozaj rád. Práve toľko omieľané scény znásilnenia mi prišli úsmevné.. ale to bude pravdepodobne tým, že to tí chlapi hrali fakt, ale fakt hrozne (scéna na kameni). Taktiež absolútne nechápem jednu vec, ženu znásilnia traja smradi, a ona nejde na políciu ? do nemocnice ?.. prečo ? veľmi divný scenár. Posledná tretina alá drsná odplata bola vcelku ok, aj keď, ani tá sa neobišla bez scén mierne pritiahnutých za vlasy (odkedy ma útla žena toľko sily na zdvihnutie 100 kilového chlapa pomocou lana ma strome?..ehm) ale dobre. Popravy ostatných blbečkov sa vydarili (vaňa, au), vcelku naturalistické a drsné, presne ako som aj čakal. Dlhé roky mi tento snímok utekal pomedzi prsty, no musím povedať, že vôbec nie som nejakým spôsobom znepokojený, alebo sklamaný. Má to podobný šmrnc ako prvý Texaský Masaker, alebo Hory majú oči. ()

Kaylar

Ano, takovéto snímky jsou to pravé pro můj pokleslý vkus a nutno říci, že se za to vůbec nestydím! Vzhledem k době svého vzniku se jedná o film, který i po téměř třiceti let od svého natočení dovede na diváka zapůsobit a vyvolat emoce. Ale pozor, není to samozřejmě snímek určený pro každého diváka. V rámci subžánru rape and revenge jde o film, který by měl ale vidět každý fanoušek. Nejprve ospalá atmosféra poklidného letního pobytu na osamělé chatě se pro hrdinku - začínající spisovatelku, mění velice rychle v brutální jízdu, kterou si dozajista nepředstavovala. Pokud se budu snažit vžít se do mysli hlavní ženské postavy, muselo to martýrium pro ni být nekonečné. Závěrečné revenge mě potěšilo svou nekompromisností a vynalézavostí. Po shlédnutí podobných starších filmů si vždy povzdechnu, že ta 70. léta měla něco do sebe... ()

pandakiller

Jeden ze 100 filmů, které bych si s sebou vzal na opuštěný ostrov. Nezávislá filmařina, dlouhé záběry, velké celky, parádní atmosféra a nebýt toho rychle spláchnutého konce, neměl bych absolutně žádnou výtku. Forma velkofilmu by Zarchiho nápadně nenápadnému dílku nesvědčila, naopak, tohle je přesně ono. Všechno sedí jak má, včetně civilních hereckých výkonů a spousty zdánlivě blbých keců. Možná snad mentál trochu přehrává, ale čert to vem. Jen ten konec mne trochu zklamal, ne snad ani tak samotné provedení vražd, které do celkového konceptu zapadá. Neřekl bych, že jsou ztvárněny hůře nebo, že jsou odbyté, to co ale je trochu odbyté je to, jak se k vraždám došlo. Zatímco k prvním dvěma vedla pěkná široká cestička se vší tou omáčkou, která je potřeba, konec samotný to vzal rychlým sestupem po krkolomné stezce. Ono to tak dost často u nezávislých produkcí bývá, že se žádné velkolepé finále nekoná, což má být zřejmě protiváha velkým hollywoodským blockbusterům. Někdy může být takové to vyšumění do ztracena i zábavné, někdy to ale spíš otráví. Tady to vysloveně neotráví, jen trochu zamrzí. Působí to na mne dojmem, vraždy máme vymyšlený, teď ještě nějakej děj a večer jsme doma. Tady si mohli tvůrci s pomstou lépe vyhrát a mládenci rozhodně měli být Jennifer důstojnějšími soupeři. S tím, že proti jejich samotnému skonu nic nemám a respektuji ho. Jenom na mne to, jak k vraždám došlo, nepůsobilo moc věrohodně. Narozdíl od - a to především - vybrabčení toho chudáka v koupelně - to byl naopak majstrštyk a nejen vražda samotná, ale i způsob, jakým se k němu Jen propracovala ..... ale dost už pitvání, tenhle film mě prostě baví, co k tomu má cenu ještě dodávat..... asi nejsem normální. ()

HanaZ

Zhlédnuté až po remaku: Pokud takoví týpci (zjevně jo) poflakovali v sedmdesátkách (ty si tu užijete se vším všudy, to už nikdo nenatočí) americkým venkovem a bylo třeba natočit na svou dobu kontroverzní film, který by brutálně vzkázal jisté části populace, že o tohle žádná ženská nestojí, tak dobře, že vznikl a vzbudil ohlas :) ()

McMerkurion

... podle mne klasika, kterou musí vidět každej fanoušek hororů ... ale v porovnání s remarky to nebylo ono, holt stáří ... ()

Meraxes

Hororovo to určite niečo do seba má, problémy sú ale niekde inde. Herci sú tu úplne príšerný a obrovský problém mám s ozvučením, nehrá tu žiadna hudba, celý film sú nám púšťané hlasné zvuky lesa a do toho úplne samostatne nahrané dialógy postáv, ktoré miestami znejú akoby herci, nazvime ich tak, hovorili do hrnca. Časté sú zábery z povzdialia, vďaka čomu sa divák stáva nezúčastneným pozorovateľom niečoho, čo vlastne ani vidieť nechcel. Filmársky je to značný amatérizmus, ale stále lepšie ako Cravenov The Last House on the Left. Stopáž je absolútne neprimeraná na dejový rozsah niečoho podobného a tu prichádza hlavný problém, napriek hororovej funkčnosti som sa väčšinu času príšerne nudil. Funguje ale len prvá pasáž, znásilnenie je super extrémne nepríjemné a je fakt hnus na to pozerať. Hrajú si tu s ňou ako mačka s myšou a po krátkom vydýchnutí to prichádza znovu a znovu, pričom dôjde aj na mlátenie, oboje až do krvi a zomdletia. Dvakrát dobre mi to rozhodne neurobilo, tam, ale nepríjemné pocity končia. Revenge je na svoju dobu tradične umelá, vlastne nám nič neukážu, teda okrem haldy kečupu a nie moc príťažlivej Camille Keaton, ktorá sa pred kamerou rada pretŕča nahá a tak z absolútne nepochopiteľného dôvodu má potrebu sa s násilníkmi najprv vyspať a až potom sa ich zbaviť. Wtf? To, že toto nie je jediná nerealistickosť v scenári asi ani nemusím hovoriť. Celkovo mi asi najviac utkvie v pamäti, že sa tu chlapci radi vozia na motorovom člne a aj Jennifer tomu príde nachuť. Počuli sme tu aj úryvok z jej knihy, čo bolo fajn, to v remaku, ktorý je o niekoľko tried lepší, nebolo. Najväčším utrpením nakoniec bolo dopozerať to a nevypnúť od nudy. 2* 46% ()

drkaldj

Příběh to sice má, i když dost jednoduchý a naprosto přímočarý. Dialogy, nebo vlastně cokoliv co kdo vypustí z pusy, je povídání o hovně (většinou doslova). Herci tipuju že herci vůbec nejsou. Polovina filmu je založena na znásilnění a jiných nehezkých věcech. Scénky jsou mnohdy opravdu hodně natahované a celý film by se dal zkrátit minimálně na poloviční stopáž. K druhé půlce filmu, nevím jestli je to pravá pomsta, když je před tím uspokojí. Jestli je něco pravdy na tom, že je to částečně inspirováno skutečností, tak je to opravdu hrůza čeho jsou lidé schopní. Každopádně film jako takový je zkrátka špatný a není opravdu nic, kromě hlavní herečky (jedna hvězda aspoň za její výkon), co bych mohl pochválit. ()

Syn

Je naprostý nesmysl, že tento film "oslavuje násilí na ženách". Naopak, žena zde jednoznačně vítězí, když spravedlivě potrestá dotyčné muže za ten hnus, který na ní spáchali. Tak to režisér zamýšlel. Jak vidno, cenzoři jsou hloupí v každém režimu a v každé době. ()