Reklama

Reklama

Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
Trailer
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Obsahy(1)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (196)

Paldini 

všechny recenze uživatele

No, chtěl jsem se podívat na nějaký film se špatnou pověstí a mám, co jsem chtěl. Až tak kontroverzní mi to nepřišlo, spíše dost nudné. Za vidění opravdu stojí až pomsta hlavní hrdinky. I když musím říct, že ti burani ji to dost ulehčují a prakticky ji jeden po druhém lezou přímo pod ´nůž´. Fakt to nestojí za druhé zhlídnutí. ()

K.I.N.G. 

všechny recenze uživatele

Rape and revenge - žánr, kde funguje jednoduchý matematický systém: 2 oči za jedno. Za hrubé zacházení a surové znásilnění budeš s žalem a lítostí ve tváři pomalu umírat v ukrutných bolestných mukách. Snímek "Day of the Woman / I Spit on Your Grave" z roku 1978 je světově nejproslulejším filmem této odrůdy exploitation movies. Velká naturalistická jatka, kde si hlavní roli zahrály bezcitnost a chladnokrevnost. Už když jsem byl kdysi dávno nadšením podělaný z remaku filmu "The Last House on the Left", tušil jsem, že filmový žánr "znásilnění a pomsta" bude patřit mezi mé nejoblíbenější. Zkrátka mezi ty, které jen tak nezklamou a tímto snímkem se mi to jenom potvrdilo. Není potřeba se o "Plivu na tvůj hrob" dál rozepisovat, potřeba je tu nechut'árnu vidět, prožít, přežít a pak nějak rozdýchat. 90% ()

Reklama

TomX2 

všechny recenze uživatele

Mladá Jennifer Hills chce byť známou spisovateľkou a myslí si, že je čas na to zabudnúť na písanie poviedok. Preto sa rozhodne pokojne stráviť leto písaním svojho prvého románu a odpočívaním pri jazierku, ktoré sa nachádza v malom mestečku. Jej plány ale nečakane preruší banda chuligánov, ktorí ju začnú terorizovať. Najprv na ňu použijú vtipy a strašenie, avšak keď to prestane mať účinok, rozhodnú sa zájsť trošku tvrdšie – znásilnia ju. Jennifer je tak už na pokraji svojich síl a jej duša je už dávno mŕtva. Avšak dlhy sa musia vyplatiť a tak si Jennifer naplánuje krutý plán, ktorý rozhodne nedá bande chuligánom spávať. A pomsta sa môže začať! Celkový dojem: Tak na toto som sa tešil už parádne dlhú dobu, keďže som fanúšikom remaku z roku 2010. Nakoniec však bohužiaľ musím povedať, že pôvodný film je o niekoľko stupňov horší. Je síce pravdou, že tento film tak trochu pootvoril rape & revenge svet a dnes je to už kultovým filmom, avšak na druhu stranu je príšerne amatérsky natočený – herecké obsadenie je veľmi nesympatické a tiež amatérske, vraždy sú nekvalitné a samotná rape scéna je veľmi nudná a absolútne nezaujímavá, tiež je aj divom, že ,,len“ pre toto sa hlavná ,,hrdinka“ rozhodla tých uličníkov zabiť, ale to tu dlhšie rozoberať nebudem, keďže to k príbehu jednoducho patrí. Ja si osobne myslím, že tvorcovia z toho mohli vyťažiť oveľa viac a tiež mohli venovať viac priestoru výberu hercov, keďže miestami mi naozaj liezli na nervy. Pôvodne som chcel tomuto filmu dať aspoň 2 hviezdy, keďže sa naozaj jedná o dielo, ktoré tak trochu robí dieru do filmového sveta a to predovšetkým hororov, lenže nie je to nič, čo by mi v pamäti ostalo dlho. Nie je to brutálne, nie je to hnusné, nie je to podlé, je to len film, ktorý siaha ešte niekde pod priemerom – na rozdiel od remaku, ktorý na mňa zapôsobil oveľa viac. Moje hodnotenie: 25% ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Předesílám, že ta jedna hvězda je jen a jen pro Camille Keaton, která v téhle idiotské sračce jako jediná dobře zahrála a navíc byla tak krásně retro krásná. Ovšem scénář i "herecké výkony" ostatních účastníků bych nejraději okomentoval pouze nechutnými vulgarismy. Je možné, že lidé byli v sedmdesátých letech nějací jiní než dnes, když se mohl takhle dementně natočit a zahrát nějaký film, aniž by to někomu ze štábu dementní přišlo?? Ale vždyť já jsem ze sedmdesátek viděl spousty relativně normálních filmů... Z toho logicky vyplývá, že "jiní" byli tvůrci a mužští herci téhle idiocie - byli to zkrátka neumětelští blbci bez inteligence a bez talentu. Škoda dalších slov. ()

giallo 

všechny recenze uživatele

Dost dobře nesdílím zdejší nadšení horrorových fanoušků tohoto dílka. Amaterské, nudné, sice brutální ale jinak velmi slabý kousek z žánru explotation. Kultovní aura zcela pochopitelná vzhledem k roku vzniku, nicméně spolu s Cravenovým The Last House on The Left jde o velmi přeceněnované horrory. Pro vývoj horroru i přes to obrovský milník... ()

Galerie (31)

Zajímavosti (19)

  • Cenzurovaná americká verze byla uvedena v roce 1982 na australském trhu jako nepřístupná do 18 let. Roku 1987 pak neuspěla žádost na jeho zákaz. V prodeji snímek zůstal až do roku 1997, kdy došlo se zavedením nových opatření k jeho stažení. V roce 2004 byl prodej nesetříhané verze obnoven. Soudní rozhodnutí uvedlo, že kastrace není druhem sexuálního násilí. (SeanBean)
  • Režisér Meir Zarchi původně film natočil z naprosto jiného důvodu, než si diváci mysleli. Chtěl varovat a upozorňovat tímto filmem na páchání násilí na ženách, zobrazit opravdová muka znásilněných žen a otevřít myšlenku na spravedlivý trest. Film měl být tragickým dramatem, nikoliv hororem. (Flipnic)

Reklama

Reklama