Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
Trailer
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

Trailer

Paldini

No, chtěl jsem se podívat na nějaký film se špatnou pověstí a mám, co jsem chtěl. Až tak kontroverzní mi to nepřišlo, spíše dost nudné. Za vidění opravdu stojí až pomsta hlavní hrdinky. I když musím říct, že ti burani ji to dost ulehčují a prakticky ji jeden po druhém lezou přímo pod ´nůž´. Fakt to nestojí za druhé zhlídnutí. ()

K.I.N.G.

Rape and revenge - žánr, kde funguje jednoduchý matematický systém: 2 oči za jedno. Za hrubé zacházení a surové znásilnění budeš s žalem a lítostí ve tváři pomalu umírat v ukrutných bolestných mukách. Snímek "Day of the Woman / I Spit on Your Grave" z roku 1978 je světově nejproslulejším filmem této odrůdy exploitation movies. Velká naturalistická jatka, kde si hlavní roli zahrály bezcitnost a chladnokrevnost. Už když jsem byl kdysi dávno nadšením podělaný z remaku filmu "The Last House on the Left", tušil jsem, že filmový žánr "znásilnění a pomsta" bude patřit mezi mé nejoblíbenější. Zkrátka mezi ty, které jen tak nezklamou a tímto snímkem se mi to jenom potvrdilo. Není potřeba se o "Plivu na tvůj hrob" dál rozepisovat, potřeba je tu nechut'árnu vidět, prožít, přežít a pak nějak rozdýchat. 90% ()

TomX2

Mladá Jennifer Hills chce byť známou spisovateľkou a myslí si, že je čas na to zabudnúť na písanie poviedok. Preto sa rozhodne pokojne stráviť leto písaním svojho prvého románu a odpočívaním pri jazierku, ktoré sa nachádza v malom mestečku. Jej plány ale nečakane preruší banda chuligánov, ktorí ju začnú terorizovať. Najprv na ňu použijú vtipy a strašenie, avšak keď to prestane mať účinok, rozhodnú sa zájsť trošku tvrdšie – znásilnia ju. Jennifer je tak už na pokraji svojich síl a jej duša je už dávno mŕtva. Avšak dlhy sa musia vyplatiť a tak si Jennifer naplánuje krutý plán, ktorý rozhodne nedá bande chuligánom spávať. A pomsta sa môže začať! Celkový dojem: Tak na toto som sa tešil už parádne dlhú dobu, keďže som fanúšikom remaku z roku 2010. Nakoniec však bohužiaľ musím povedať, že pôvodný film je o niekoľko stupňov horší. Je síce pravdou, že tento film tak trochu pootvoril rape & revenge svet a dnes je to už kultovým filmom, avšak na druhu stranu je príšerne amatérsky natočený – herecké obsadenie je veľmi nesympatické a tiež amatérske, vraždy sú nekvalitné a samotná rape scéna je veľmi nudná a absolútne nezaujímavá, tiež je aj divom, že ,,len“ pre toto sa hlavná ,,hrdinka“ rozhodla tých uličníkov zabiť, ale to tu dlhšie rozoberať nebudem, keďže to k príbehu jednoducho patrí. Ja si osobne myslím, že tvorcovia z toho mohli vyťažiť oveľa viac a tiež mohli venovať viac priestoru výberu hercov, keďže miestami mi naozaj liezli na nervy. Pôvodne som chcel tomuto filmu dať aspoň 2 hviezdy, keďže sa naozaj jedná o dielo, ktoré tak trochu robí dieru do filmového sveta a to predovšetkým hororov, lenže nie je to nič, čo by mi v pamäti ostalo dlho. Nie je to brutálne, nie je to hnusné, nie je to podlé, je to len film, ktorý siaha ešte niekde pod priemerom – na rozdiel od remaku, ktorý na mňa zapôsobil oveľa viac. Moje hodnotenie: 25% ()

JASON_X

Předesílám, že ta jedna hvězda je jen a jen pro Camille Keaton, která v téhle idiotské sračce jako jediná dobře zahrála a navíc byla tak krásně retro krásná. Ovšem scénář i "herecké výkony" ostatních účastníků bych nejraději okomentoval pouze nechutnými vulgarismy. Je možné, že lidé byli v sedmdesátých letech nějací jiní než dnes, když se mohl takhle dementně natočit a zahrát nějaký film, aniž by to někomu ze štábu dementní přišlo?? Ale vždyť já jsem ze sedmdesátek viděl spousty relativně normálních filmů... Z toho logicky vyplývá, že "jiní" byli tvůrci a mužští herci téhle idiocie - byli to zkrátka neumětelští blbci bez inteligence a bez talentu. Škoda dalších slov. ()

giallo

Dost dobře nesdílím zdejší nadšení horrorových fanoušků tohoto dílka. Amaterské, nudné, sice brutální ale jinak velmi slabý kousek z žánru explotation. Kultovní aura zcela pochopitelná vzhledem k roku vzniku, nicméně spolu s Cravenovým The Last House on The Left jde o velmi přeceněnované horrory. Pro vývoj horroru i přes to obrovský milník... ()

• Cenzurovaná americká verze byla uvedena v roce 1982 na australském trhu jako nepřístupná do 18 let. Roku 1987 pak neuspěla žádost na jeho zákaz. V prodeji snímek zůstal až do roku 1997, kdy došlo se zavedením nových opatření k jeho stažení. V roce 2004 byl prodej nesetříhané verze obnoven. Soudní rozhodnutí uvedlo, že kastrace není druhem sexuálního násilí. (SeanBean)
  • Režisér Meir Zarchi původně film natočil z naprosto jiného důvodu, než si diváci mysleli. Chtěl varovat a upozorňovat tímto filmem na páchání násilí na ženách, zobrazit opravdová muka znásilněných žen a otevřít myšlenku na spravedlivý trest. Film měl být tragickým dramatem, nikoliv hororem. (Flipnic)