Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

src

Joedie Foster exceluje v tomto petihvezdickovem filmu, kteremu vsak strhavam hvezdicku za zprzneni knizni predlohy. ()

lift666

Neuvěřitelné,jak se může vytvořit sci-fi film.Člověk by ani neřekl.Posledních 30 minut by bylo za milion *,ale ten zbytek je až moc nudný.Nicméně tohle je jeden z nejlepších sci-fi snímků,jaké znám.A Jodie Foster-já ych jí dal dalšího oscara :-D ()

Tiiso

Neobvykle napsaný a zrealizovaný scénář, podle knižní předlohy. Díky vědeckému bádání a vyspělé civilizaci v první půli filmu, můžeme nahlédnout do tajemství našich srdcí a duší druhé poloviny. Fosterová byla vybraná castingem dobře, jelikož předvádí výborný a uvěřitelný výkon. Dovolím si podotknout, že příběh je určen spíše přemýšlivému a citlivějšímu divákovi, jelikož snímek balancuje na poli materiálná a duchovna. Respektive se dotýká až řekněme božích pravd. Od poloviny filmu totiž tvůrci nechávají v příběhu spoustu prostoru k subjektivním prožitkům každého diváka, a co si budem nalhávat, člověk naladěný na jasný realistický text, v těchto scénách ztrácí půdu pod nohama. To nic nemění na kvalitě a režisér snímkem dokazuje jak mu záhady a otázky týkající se nejenom cizích civilizací, ale podstaty vesmírného života vůbec, nejsou cizí a umí je převést na filmové plátno. Film přinese daleko kvalitnější zážitek, pokud je shlédnut v kině nebo aspoň v dobrém domácím kině s velkou zobrazovací plochou a zvukem. Na malé úhlopříčce s českým dabingem to nemá valnou hodnotu. ()

godspeed

Nádherný film o tom, že ani dnešní doba a věda nevyplní prázdnotu v srdcích lidí, pokud jim chybí láska rodičů, partnera, soucit a otevřená mysl. Ne vše lze prokázat a nic není trvalé. ()

Rodin

S klidným svědomím mohu dát čistých 100% pro všechny opravdové fanoušky sci-fi. Nikdy jsem neviděl lepší zpracování filmu z této oblasti, byl jsem nadšen už projekcí v kině a od té doby si dávám s velikou chutí opakovaně repete z DVD. Vynikající. ()

Sollozzo

Zajímavá sci-fi, která svým příběhem připomíná spíše drama. Psát o režijním umění Zemeckise je zbytečné. Takže shrnuto podtrženo, skvělá Jodie Foster a William Fichtner, krásná hudba Alana Silvestriho a závěr končící filozofickou otázkou, na kterou si každý už domyslí odpověd mi nenechá dát méně než 4 hvězdy. P.S. ...Roberte, už přestaň točit motion capture chujoviny a vrať se k hraným filmům. ()

Godhaj

Existuje jen pár filmů, ze kterých dýchá tak úžasná fascinace vesmírem. V Kontatku jsem se v něm doslova utopil. ()

Knor

Vynikající sci-fi. Při prvním shlédnutí jsem pořád očekával o co tedy půjde a od zachycení signálu se to rozjelo a já to sledoval s otevřenou pusou až do konce. Originální a velice chytrý film s výborným námětem a se skvělou Jodie Foster, který by měl uspokojit každého náročnějšího příznivce sci-fi. ()

john.h

Takový hezký hřejivý Zemeckisův snímek, který mi jen připomenul, jaký to byl dobrý režisér špičkových hraných filmů a jak mě teď štve, že léta točí nějaké lehce nadprůměrné animované blbůstky. ()

brigante

Dloho jsem neviděl žádnou sci-fi ,až mě nějak napadl Zemeckisův Kontakt, i když jsem ho už kdysi viděl. Nevadí. Úvodní část, tu jsem si vyloženě užíval, každý povedený záběr kamery, třeba onu známou kamerovou jízdu, kdy malá Jena Malone běží pro prášky a vlastně je to celé točeno z poza zrcadla ( nebo tak něco :-). Bohužel, prostředek jsem spíš odzýval a čekal na postavení "Stroje" a tedy až přijde závěr, který jsem si pamatoval jako snový a dojemný. A taky byl :-) Prostříhat prostřední část, mohlo to být ještě o fous lepší. ()

altaica

PRO MUŽE: Velmi dobré sci-fi, které se obejde bez příšer, slizu, zelených mužíčků, válčení i debat s mrtvými. Pozemská slípka s akademickým vzděláním rozjede neskutečný kolotoč poté, co z vesmíru zaslechne tajemné PÜP, PÜP. Proletáři i kapitalisté celého světa se spojí a podle mezigalaktického návodu “Udělej si sám” vyrobí cosi. Přesně neví co. Skoro 2 hodiny skvělé jízdy jsou v poslední půlhodině totálně dokurv.ný sladkobolným závěrem s nestravitelnou dávkou patosu. Škoda, z kandidáta pěti hvězd padá na slušné 3.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Film mohou klidně vidět i dámy, co běžně nepatří mezi fanynky žánru. Hlavní postavou je emancipovaná baba, kterou si zamiluje kněz s odporem k celibátu (díky čemuž se i lesbická Jodie Foster dočká na plátně heterácké erotické epizodky). Tenhle kněz, na věřícího zcela nevěrohodně, propaguje ve sporu vědy a víry, světe div se, pravdu.  HLÁŠKA: Vesmír je opravdu strááášně veliký a pokud bychom v něm byli sami, bylo by to hrozné plýtvání místem. ()

PaRi

Výborná sci-fi! Tyhle přemýšlivé, dějově vícevrstevnaté sci-fi mám rád. Průlety červími dírami mi navíc silně připomněly 2001 Vesmírnou odyseu a to i kontaktem s jinou civilizací. Viděl jsem již podruhé a klidně si dám ještě jednou. ()

Magoor

Tak tohle bylo snad největší zklamání, které jsem u filmu zažil. Kdysi jsem ho viděl jako mladej a blbej divák a strašně se mi líbil, ale jak jsem si ho pustil nedávno znovu, tak jsem si říkal, že takovou hromadu propagandistických sraček ti amíci ani nemohou myslet vážně, ale bohužel můžou! Na to jak je ten film dlouhý, tak to těch ani ne deset minut kdy Jodie Foster cestuje galaxií to nezachrání! Nehledě na to, že to není nic originálního. ()

Petike

Zemeckisom celkom zručne vycizelovaná adaptácia Saganovej miestami trošku pofidérnej predlohy. Kto vidí len hodiny nudy a šumu, vidí len hodiny nudy a šumu. Ja som videl pichľavo uveriteľný film o reakcii nášho druhu na objavenie ďalšej inteligentnej civilizácie. Pre mňa osobne jeden z naj science fiction filmov 90. rokov. (Hm, 1997 bol v tomto smere akýmsi nasledovníkom roku 1982.) P.S. Ako malý bonus jeden tematický špeciál od SFDebris, venovaný rovnakej téme : http://blip.tv/sf-debris-opinionated-reviews/extraterrestrial-life-and-us-6585540 ()

GudMen

Ptám se, je nutné, aby ona dvě pole působnosti – věda a víra – měla společnou hranici, na níž by se jak na brutální břitvě navěky gilotinovali myslitelé? Nemohl by jednoduše pás mezi hraničními čarami být vyplněn filosofií? Překvapivě právě ta dostává větší prostor, než bývá u rodinných filmů zvykem. Odpustíte-li jistou technickou slaboduchost, mnohdy až absurdnost, vyplatí se s posledním Zemeckisovým dílem dvacátého století kontaktovat. Sice neodpoví ani na jednu ze závažnějších otázek, přesto naplňuje neutuchajícím optimismem. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)