Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

cab

Ellie (dalsi uzasne herecke predstaveni v podani Jodie Foster) se jako mala zamiluje do hvezdne oblohy a po tragicke smrti jejiho milovaneho otce koncentruje cele sve usili do hledani zivota v nekonecnem vesmiru. Po mnohaletem snazeni a odmitani navazat jakekoliv znamosti, vcetne inteligentniho sympataka Pamera (Matthem MacConaghey), zachyti signal ze vzdalene galaxie a s tim zacina boj o misto stat se jedinym vyslancem zeme, ktery ma za ukol navazat kontakt s tamnim zivotem. Ne vsichni ji chteji vydet na palube vesmirneho plavidla at uz z lasky nebo konkurence. Osvezujici sci-fi s romantickym nadechem a vizi ve ktere nejsou zapotrebi buhvijake specialni triky k dosazeni potrebneho efektu. (Robert Zemeckis) je trida. 90% ()

Theraphosa

Příběh je poměrně jednotvárný. Na jednu stranu osobní problémy hlavní hrdinky s neblahými dopady na její práci, kterou bere jako svoje poslání (kéž by měl každý takové štěstí). Na stranu druhou ze všech stran čišící tajemno ohledně mimozemských civilizací a jak název napovídá, kontaktu s nimi. Paráda. Jodie Fosterovou já naprosto nemusím, ale tady mě ani nijak zvlášť nevadila. Baštil jsem postupné prohlodávání skrz kupy a kupy hádanek z vesmíru a následné rozluštění. Vizuální lahůdka v podobě cesty, jak by řekl Dave, "do kosmu", skrz vesmírné kanály byla hodně povedená. Závěrečné rozuzlování bych nazval patlanicí a už už jsem si myslel, že jsem sledoval sci-fi film bez pořádného sci-fi závěru. Díky bohu za osmnáctihodinový šum... 79% ()

wosho

Na poprve jsou to ***, na podruhe **** , ale na potreti to rozhodne zas nezvednu, protzože Kontaktu chybi k dokonalosti neco. Ale co? Ma dobry scenar, rezii a Jodie Foster a ta filmu vzdy pomuze. Ale problem je, ze si tvurci ukousli prilis velky krajic a pomalu se jim zakuckava. Tomuto filmu proste nelze vse odpustit, misty mu chybi logika [fanatik si jen tak propasuje bombu do nejcice hlidaneho prostoru], ci americky patriotismus je misty prehnany a nakonec- proc zrovna posilaji postavu Jodie Foster? Kdyby se Zemeckis spise zajimal dopadem takoveho objevu na lidstvo a zapomel by na setkani s martany......,ale to je co by kdyby a po bitve je kazdy general. Proste Kontakt je solidnim filmem co ma atmosferu, nenudi a ma, po treti napsanou, Jodie Foster. ()

AngiS

Jedno z nějlepších a nejchytřejnších sci-fi, co jsem kdy viděla.. Nicméně nepopírám, že ten konec byl slabší.. Ale když to trvalo sekundu, jak je možné, že šum nahrávala skoro 18.hodin :P :) ()

irigi

Kromě několika WTF momentů (jako rus oslovující za doby Clintonova prezidentství hlavní hrdinku soudružko, apod.) vcelku pěkně udělané střízlivé scifi. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Sancty

Ukecané a s prestrelenou stopážou. Ale každý môj kontakt s týmto filmom sa preruší až pri záverečných titulkoch. ()

Paity

První polovina filmu úžasná, myšlenka poslaného návodu od vyspělé civilizace na to, jak ji kontaktovat, super. Pak se do toho ale začne plést rodinná zápletka, nitro člověka a já nevím, co ještě. Holt je to film s Jodie Foster, tak se od toho asi nedalo čekat pravověrné sci-fi. Robert Zmeckis ale ukázal, že takovéto filmy umí. ()

B4TM4N

Skvělá premisa o poslouchání vesmírnýho noisu s poněkud neumětelsky přilepenou teologickou linkou ( a slizkým McConaughym) ()

farfalla

Jodie Foster je uvěřitelná vědkyně a je dobrou průvodkyní tímto mysteriózním příběhem. Zvuky vesmíru, jejich dešifrování, boj s politiky, přisluhovači moci, manipulátory, kariéristickými pijavicemi, všechno toto dává příběh do rovnováhy a jednou nohou ho drží na zemi. Vizuální i akustické efekty jsou decentní. Film má dobrý spád a celkově má hlavu a patu. ()

Orthank

Parádna intergalaktická sonda, ktorá pristupuje k mimozemskej latke stráviteľne pre širšie publikum a zároveň s patričným nadhľadom a tajnostkárstvom pre viac premýšľavého diváka. S odstupom času zisťujem, že tento Zemeckisov počin je nadčasový a kedykoľvek na neho narazím, vždy sa nechávam uniesť to zvláštnou atmosférou prvého kontaktu, parádnymi hereckými výkonmi a skvelou režisérskou rukou, ktorá drží napätie do samého záveru. Zostáva si už len priať, aby takéto nadčasové veci v našich kinách rástli ako huby po daždi....;) ()

Greenpeacak

Zvláštne. Asi tak v druhej polovici filmu začne Matthew McConaughey (ten hlavný týpek z Interstellaru) rozprávať o tom, ako sa po prechode čiernych/červích dier deformuje čas a že jeden rok niekde vo vesmíre môže trvať 50 pozemských rokov... už vtedy bol v kontakte s Nolanom? ()

EKLEKTIK

"Víš, my jsme poznali, že to co činí samotu snesitelnou, je kontakt." Kdo nevěří v boha, tak nepoletí do vesmíru? Aneb, jak náboženství a víra vítězí nad vědou a technikou. Ano, i tento snímek patří k těm, které jsem již párkrát viděl, ale pak na ně zapomněl, aby mi je připomenul úplně jiný film. Tentokrát se však mému opomenutí už ani příliš nedivím, protože toto drama pro mě začíná být místy moc patetické, nebo až trapné. ()

Hanys_

Ten přívlastek chytrá sci-fi tady sedí asi nejvíc. Na můj vkus ale příliš zdlouhavé a to nejzajímavější se začne dít až ke konci. Jodie ovšem perfektní. ()

bloodline

K-PAX, Contact a Arrival. Trio zástupcov sci-fi, ktorý žáner posunuli do presahu filozofie, teológie či psychológie. Na hodnotný zážitok občas netreba okázalé audio-vizuálne pomôcky. Dokonca ani skutočných návštevníkov z vesmíru, prípadne im dopriať v maximálnej možnej miere iba nevyhnutné minimum časopriestoru. Snaživo vyskladaný scenár zamestnal mozgové bunky nad rámec teórie relativity, ponúkol vizionársky pohľad na vznik hypoteticky reálnej situácie a pritom stíhal nemlátiť prázdnu slamu. Aj vďaka hereckému koncertu či krásnej úvodnej sekvencii nevyšumí rýchlosťou svetla. V ostatných kategóriách spĺňa najnáročnejšie požiadavky na správny veľkofilm, ktorý ani po vyše dvoch dekádach nestratil na aktuálnosti a po niekoľkýkrát si ho s radosťou pustíte. 4 a 1/2* ()

Adramelech

Dobře umanutá ženská. Ale některé mají i horší vrtochy než hledání mimozemské inteligence. Příznačná byla reakce běžné populace na zprávu o potvrzení existence mimozemského života: všechno od neonacistické manifestace přes náboženské blouznění až po kašpárkování sluníčkářů. Kamera zachycuje tvář vědkyně při pohledu na ten čubres a z jejího výrazu je patrné, co si o lidstvu myslí. Já si myslím to samé. Na můj vkus je trochu příliš akcentovaná otázka, zda výskyt inteligentního života na jiné planetě nezpochybňuje existenci Boha, ale je to americký film a tam tyhle věci berou dost vážně a pěkně tu doktorku kvůli jejímu ateismu dusí. Nakonec je to však přece jenom právě ona, kdo letí kosmickou lodí, postavenou dle mimozemských plánů, na návštěvu k bytostem sídlícím někde v souhvězdí Psí prdele. Ze závěru je patrné, že to celé byl nesmírně nákladný podvod výstředního multimilionáře. Pokud se někdo rád kouká na mimozemšťany, tak upozorňuji, že žádné neuvidí – ani hnusně chapadlovité, ani úhledně antropomorfní. Není to žádné sci-fi, nýbrž satira na pozemské poměry. ()

Mafiapau

Víc byrokracie a PRkování před božími ovečkami v Emérice, než-li scífko. Extrémně patetický, a to i na rok 97. Sic dvě vyvrcholení za film nastali, kdež nejdřív stáli, a pak už teda stříkali.. stříkala vlastně jen Ellie A. (Jodie F.). Je to jeden z těch filmů, při kterým budete rádi, když si naplníte obývák žrádlem, a pokusíte se do konce filmu absolutně nepřežrat, tím že doufáte, že tam bude co nejmíň nudných scén. Dvě hvězdy za ony dva výstřiky. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)