Docent Stehlík se téměř administrativním omylem dostává z policejní akademie na oddělení vražd. Padne do týmu hned poté, co kriminalisté začínají vyšetřovat brutální vraždu mladé dívky v lese u Prahy. Snaží se být užitečný jako specialista na psychologické profilování vrahů, ale na oddělení ho mají všichni za blázna, a tak ho neúprosný šéf tvrďák Šera posadí do kanceláře s extrémně problematickou Fousovou. Věří, že si navzájem znechutí práci natolik, že z oddělení odejdou. Netuší, že stejně jako jeho áčkový tým přezdívaný Dvojčata budou nakonec tito dva notoričtí potížisté velmi cenní nejen v kanceláři, ale i v terénu. A možná že nejen u jedné vraždy (Česká televize)

Enšpígl

Protože to má ještě pokračování a není to uzavřený případ nebudu tu dělat závěry z hlediska děje a příběhu, to si nechám až bude podka za celou minisérii. Co již můžu rozepsat jsou postavy - herci. Takže Ivan Trojan je fajn, už jsem ho vlastně dlouho v něčem neviděl a postavu mírně roztržitého, tichého, ale chytrého chlapa hraje s absolutní jistotou. Ondra Vetchý mě splívá s postavou z jiného seriálu a upřimně si myslím, že tohle vdaným kontextu nebyl dobrý tah, jako kdyby policie - oddělení vražd měla jen jeden vizuálně i povahou stejný typ šéfa. No a Terka Ramba je skvělá herečka jak divadelní (Amerikánka), tak filmová (Loputa) , ale tady mě přijde jednak nepříliš věrohodná její postava. Jirka Strach jako režisér je v pohodě, on umí žánrovky. Jen z hlediska scénaře lovíme moc rybiček - krimiprvek, policejní práci, hlavní postavu v novým ne příliš přátelským prostředí, naprosto filmové postavy - každý až moc vygradovaný. Hodnotit zatím nechci, až po celku, pokud bych ale musel dal bych tři s tím, že mě další vývoj zajímá, ale ve hře jsou všechny varinaty hodnocení, nahoru, dolu i strvání hodnocení. Držím palce sobě i tvůrcům ať jdu s hodnocením ještě nahoru. ()

verbal

Tak dneska tu mám tři vzkazy. Ten první je pro dvě brutálně zamindrákované, těžce nemrdané, ovšem veskrze silné a svého pos(l/r)ání plně uvědomělé muženy, Adélu a Táňu. Když se ke kritice v relativně hlavněproudých médiích dostane zoufale špatná pissatelka a nesnesitelná neomarxistická pizda, která z bezpečného prostoru sluníčkové nadace „Poštěvák v plísni“ nemá sice ani šajn, jak se točí svět kolem, ale zato z utopistických firemních bulletinů, pirátských oběžníků a rudých komunitních vytřiprdelníků Deníku P a A2Ass bezpečně ví, že by to mělo být sterilní, bezkrevné a nevzrušující místo plné usměvavých dobroserů, hystericky se starajících o všechny komplexy kolem, jen ne o ty svoje, to je pak chudák každé druhé dílo, bezvýhradně neplnící demagogickou indoktrinaci militantního inkluzního utopistického pičismu, prostě odsouzeno k vláčení bahnem. I Hřebejk by moh řehtat. A nejhorší je, že to takové ryze stranné bolševické krávě s maligně přebujelým egem někdo pustí celé předem, a ta hned vyblije své zhrzené, žlučovité patonázory ještě před premiérou prvního dílu, čímž apriori účelově manipuluje s názorem budoucích slabodušších diváků, kteří si to pak málem mají Strach pustit, aby neutrpěli morální újmu, když je to plné těch zkurvených šovinistů. Elegantním oslím můstkem se tak dostávám ke vzkazu číslo dvě, který je určen pro Jirku. Tak nastraž uši, vole, nebudu to opakovat! Tak takhle by to tedy nešlo, soudruhu režisére!!! Doufám, že se po téhle ostudě podrobíš řádné stranické sebekritice a ve druhé řadě bude Rambo labilní slepice s traumatem z brutálního mentálního zprznění nějakým tím odporným šovinistickým mluvkou, popřípadě konzervativním páprdou! Dále kategoricky požaduji, aby Taclík explicitně prcal Hádka, minimálně jeden z nich byl vegan, na akce sebou vozili hladítko, každého vraha, násilníka či kariérního mukla procítěně pohladili a dlouze objímali, načež by cokoliv sebeanimálnějšího řešili výhradně soudružskou domluvou, protože přeci kdo ví, jak traumatické měl ten chudák dětství a určitě tím pádem za nic nemůže! A v neposlední řadě by bylo více než kýžené a veskrze realistické, aby byl Vetchý negr!!! Ale pozor, ne takový ten globinový, to by byl odporný rasismus a pohrdání čokoládou, pěkně šup s ním na stáž do Afriky, ať tam přirozeně zpigmentuje, přinejhorším ho pošlete na reverzní terapii Míši Džexna. Alespoň mě chvíli nebude v každém druhém filmu srát svou obskurní divadelní dickcí. A samosebou se všichni zúčastnění budou VŽDY A ZA VŠECH OKOLNOSTÍ řídit pokyny a radami silných angažovaných mužen! Jen ty totiž vědí, jak to ve světe chodí a jejich sluníčková vize utopistického Mumulendu, plná pokrytectví, cenzury a bonzáctví, je jediná světospásná. Třetí vzkaz snad vyvolá jen vztek, Fatty Rogers těm dvoum život … Aha, pardon, to se mi jen posral autokorektor. Účelem třetího vzkazu je poslat do zevního genitálu všechny ty zdejší kokotky, co nedbali moudrého přísloví a soudili dnu před kačerem, nebo k dílu přistoupili s despektem po přeslabikování výše zmíněných bolšofrigid. Celé to má více než čtyři a půl hodiny. Čili trochu pomalejší a nesmělejší úvod a to, že ten nový Marešpštajn zpočátku mírně pokulhává v dialozích, neznamená, že to tu po prvním dílu, DMSM kvalitním, budete popravovat jak hysterické buzny! To je něco, jako byste odsoudili porno hned poté, co opravář pračky teprve vešel do koupelny a ještě ani nevybalil vercajk a nadržená hospodyňka předvedla jen macatý pár toporných předehrových replik. Ne, nevěštím tu budoucnost, měl jsem to ponížení vidět to předem celé, a to ve trojce spolu s Anetou a Táňou, které jsem u toho šovinisticky nutil olizovat koule. Samozřejmě až po podepsání konsenzuálního souhlasu za přítomnosti státního notáře! A musím říct, že nemusíte mít strach, protože jde o Stracha v obvyklé vrcholné formě. Dále tedy bude pokračovat zcela sebevědomý, přímočarý, zábavný a svižný procedurální český napínač bez volných konců a artových pičičand s nezvyklým Ivanem v roli přizdisráčského, neprůbojného a veskrze dobrotivého dědka (Ideální neomarxistický hrdina, sic!), se standardně afektovaným Vetchým, milým obézrachitickým duem krásně přirozeně vystřižených čmuchalů a přeqapivě totálně skvělým Rambem, který mi tou žlučovitou harpyji napřesdržku způsoboval trnutí šíje a kdo ví čeho ještě. Takže mě moc neserete, milí rozumbradáči, na Bubáka mi tu nikdo predicktivně plivat nebude! Druhý díl je čiré potěšení z toho, že vcelku sysluplné a zábavné filmy v našich lůzrech a hnojích ještě nebyly úplně vybity žumpoidními telenovelami a hovnometnými kokotmediem retardovaných kinderscénáristů, a ten třetí pak vytasí solidně zvládnutý a rutinérsky dotažený nehtohryz nadstandardní úrovně. P.S. Paní Marhoulová by si měla ihned koupit vícerychlostní vibrátor! () (méně) (více)

sportovec

V jemné psychlogické hře je Ivan Trojan jako poněkud roztržitý intelektuál velmi přesvědčivý, stejně jako Rambová v roli nedoceněné mladé ženy, která si tak trochu neví rady sama se sebou i seberealizací, a to všechno na rozmezí dívčího a mladoženského věku. Zajímavá je i studie počešťující se Rusky v ztvárnění Jelizavety Klimové. První díl rozehrává jak scénář Josefa Mareše, tak režie Jiřího Stracha. ()

salahadin

Hned na začátku jsem se od ČT dozvěděl, že seriál vznikl i díky mým poplatkům, čili jako člen produkčního týmu bych rád vyjádřil částečnou nespokojenost. Vadí mi afektovaný Rambo/Ramba. Nejde jen o to, že je to afektovaná kráva, ale o to, že se chová jako naprosto nevyspělá, dětinská, emocionálně rozháraná, racionálně nedorostlá dilina, co u policie nemá co dělat. Její sebelítostivý výlevy, které tvoří 90% jejího scénáře, jsou pro mě jako diváka naprostým utrpením. To, jak sabotuje vyšetřování, aby měla sama výsledky, je strašný. To, že vlítne do bytu a mává bezbranným huličům trávy před xichtem bouchačkou, to už jsem smíchy mlátil hlavou o stůl... Strašná, fakt strašná postava. Já být Vetchým, zabiju ji. A dám to vyšetřit dvojčatům... A co je entomologie ví i ten, kdo se tomuto svéráznemu gastro odvětví zarputile vyhýbá. První díl je jako seznamovačka dvou introvertů, bez náboje a pistole. No a fakt nemám rád Slow motion. V čem je teda problém? Nevím... scénář na třídílnou minisérii zatím není dostatečně nosný, postavy nejsou detailněji prokreslené, sledujeme sice dobře odvedenou mravenčí práci vyšetřovatelů, ale to je vše. A je to málo. Bohužel. Byť režijně je to natočeno velmi zručně... ()

kingik

Poměrně spletitě vyvedená kriminální minisérie. Psychologický profil sériového vraha je v našich končinách něco úzkoprofilového. Erudovaný docent Stehlík (Ivan Trojan) se sklony k roztržitosti nabízí své služby kriminální policii v tomto svém oboru, ale u plukovníka (Ondřej Vetchý) z oddělení zločinu se se zlou potáže. A záhy jeho služeb bude potřeba, neboť v pražském lese je nalezena zavražděná mladá dívka. Její vražda má totiž zřejmé styčné body s dalšími neobjasněnými vraždami dvou mladých žen z let nedávno minulých. Do první epizody se režisérovi Jiřímu Strachovi podařilo napěchovat nemalý obsah. Seznamujeme se s počtem postav, každá z nich je zajímavá a solidně zahraná. Trojanův specialista je nejdříve v nevoli u policejního plukovníka, ocitá se v nepřátelském prostředí, postupně ovšem nalézají společnou řeč. Tereza Ramba se projevuje coby drzá a ambiciózní absolventka policejní akademie, která u zkoušek docenta Stehlíka zcela vyhořela, přesto se tihle dva zcela nečekaně setkávají na stejném policejním oddělení, kde spolu sdílejí stejnou pracovní kancelář, dokonce spolu záhy horlivě spolupracují na případu. A za zmínku stojí i výrazná dvojice vyšetřovatelů přezdívaných Dvojčata (Marek Taclík a Matěj Hádek), kteří společně operují v terénu a občasně jim unikne nějaká ta podstatná stopa. Podezřelých je pro začátek tak akorát, objeví se Oldřich Navrátil v roli bytného a Elizaveta Maximová, která je okouzlující i v té nejtitěrnější roli. Nechybí také náhledy do docentova soukromí, v roli jeho otce se představí hlasově sípající Alois Švehlík. Jan Malinda a Josef Mareš je v oblasti kriminálních počinů velmi zkušené scenáristické duo. Druhý jmenovaný byl navíc vyšetřovatelem v oblasti násilné trestné činnosti, takže určitě do série vnesl kus autenticity z dob, když se v kriminálních kruzích pohyboval. Strach režíruje zajímavě, většina první epizody sestává z nosných dialogů a (odborných) tezí a výkladů, akce je minimum. Některé vyšetřovací postupy nejsou moc věrohodné a jsou prapodivně nastavené. Do očí bijící je kupříkladu scéna z pitevny, kdy ve zkumavce spočinul vlas pravděpodobného pachatele, jedná se o velmi vzácný důkaz, který je definitivně zničen Stehlíkem, když v místnosti náhle omdlí a křehkou lahvičku svým pádem rozbije, přičemž její obsah steče do odtokové jímky. První epizoda je dostatečně zajímavá, aby se dalo těšit na zbylé dvě. Takže vzhůru za odhalováním identity sériového vraha mladých žen. 8/10 ()

Snorlax

Případy nějakého jiného oddělení, kam přešel Kozák, jsou zatím velice dobře natočené. Škoda jen, že Vetchému nikdo neprozradil, že policejního šéfa nemusí hrát neustále stejně. Jinak bez výhrad. ()

Frajer42

Jakákoli česká kriminálka připomínající Případy prvního oddělení je pro mě více než vítaným zpestřením. Trojan a Rambo hrají skvěle, jen mám poněkud problém s tím, jak jsou jejich postavy napsané. Děj je, když to napíšu velice jemně, nepravděpodobný až pohádkový. Mám trošku problém s tím, jak dva zelenáči prokazují při vyšetřování mimořádné schopnosti a současně se jich drží kamion štěstí, kde jeden z nich je kolosální teoretik jako ta ostuda Brna Petr Fiala a druhá je arogantní neschopná píča jako například Pekarová. Na druhou stranu případ je zvolený dobře. Sérioví vrazi jsou můj oblíbený šálek kakaa a když se vraždí ženy, to mi vždycky poskočí srdce radostí. Taktéž pravidelného diváka Případů prvního oddělení jistě potěší účast celé řady dobře známých tváří, které se objevují mnohdy v obdobných rolích. První díl byl slušný, ovšem s řadou výhrad. Uvidíme, kam se to bude vyvíjet dál. [69 %] ()

PetrPan

Tak, převládají smíšené pocity. Od takových jmen jsem asi čekal něco úplně jiného než se mi dostalo, nicméně první vlaštovka jaro nedělá.   Než se dostaneme k vlastnímu kriminálnímu případu, tak je de facto konec, přitom předtitulková scéna  slibovala mnohé, jen ne to upovídané uvádění a představování, kde se nakonec o postavách a jejich motivaci stejně dozvíme velké kulové. Navíc jsme se doma shodli na vrahovi a jestli se naše podezření potvrdí, tak mám strach, že tentokrát Strach nestrach  bude mé celkové hodnocení ovlivněno zcela nesmyslnými a nevyžádanými spoilery. Ale pochopitelně, na tyto soudy času dost. Hodnocení smyšleného případu si nechám prostě až na konec. Ale zvolený způsob vyšetřování, kde převažují výslechy nanicovatých ochotníků, mi jako příliš dobrý formát nepřijde. K hercům. Trojan se Švehlíkem zatím slibné, ale daleko za očekáváním, Taclík a Hádek mi až nepříjemně přípomínají specialisty s velkým S a Vetchý prostě znovu hraje Kozáka, i když jím tedy jakože není, což mi nepřijde nejšťastnější. Naopak jsem, docela proti hlavnímu proudu, nadšený z Terezy Ramba, která svýmu příjmení rozhodně nedělá ostudu a doufám, že někoho i opravdu odbouchne.  Zatím za lidovku, ale trochu se začínám bát.... ()

marhoul

Obejdu se, obejdu to. Z Terezy mě bolí hlava od pátečního Všechnořeknu, čili jak ji zbožňuju, tentokrát si tuhle její křečovitou, rádoby hrubou blbku, odpustím. Ivan Trojan už delší dobu nevypadá zdravě, působí sešle, znaveně, bez jiskry, Ondru Vetchého mám moc ráda, obsadit ho sem, se mi ale dobré nezdá. I když jde o parodii nebo karikaturu, nesourodé, nesympatické, divně sestříhané, uvřískané, přitom se nic nedělo, v devět vypnuté. Dvě z nostalgie, ale ruku na srdce, nebýt to Strachovo, letí to roštem. ()

honajz

Mně tedy přijde, že je to spíše taková umírněná parodie Prvních oddělení, nebo spíš takový klon nesoucí se v oparu nadhledu a jemného humoru, asi jako by nakonec zapeklitý případ vyřešil Vladyka. Docela slušně je rozehraná antagonie hlavních postav, a jestli nakonec bude padouchem Honza Hrušínský, jehož billboard kouká do každého policejního okna, bude legrace. Nebo jestli dvojčata jsou jakousi verzí Dansona a Highsmithe z Beng v záloze. Jen by mě tedy zajímalo, když docent odchází z práce a zamyká dveře kanclu, proč tam nechal rozsvícené lampičky? Na policii snad energie nešetří? ;-) ()

Necrotongue

První epizodu považuji za klasický tříhvězdičkový otvírák, který mě seznámil s prostředím i s postavami a jasně a srozumitelně mi předložil úhlavní zápletku. Byl jsem spokojen s hereckými výkony, protože Ivan Trojan, Tereza Ramba, Ondřej Vetchý, Matěj Hádek i Marek Taclík zahráli výborně, skvěle je doplnil Pan Švehlík, a mně nezbývá než uznat, že je seriál fantasticky obsazený. Postavy, to už je jiná káva. Nejsem totiž vůbec nadšený z toho, jak byli napsáni a porežírováni Milan Šera a Monika Fousová. Ti dva byli zralí na psychotesty a služba se zbraní by měla být v jejich případě jasným tabu. Josef Mareš se s Janem Malindou pustili cestou fikce a zatím mě to nezaháčkovalo tak dokonale jako jejich předchozí práce. No, uvidím, co bude dál, snad to Jiří Strach ukočíruje tak, jak to u něj bývá obvyklé. / Poučení: Nepadej do důkazního materiálu. ()

GeusX

Zajímavá krimi série. První díl potěší hereckým ansámblem. Trochu více podezřelých postav na pamatováka - žádná jednohubka, kde je pachatel odhalitelný jakmile vstoupí na scénu. Terka však hraje moc uječeně. Se divím, že nedostane infarkt. ()

Padme_Anakin

Mýma očima slibný rozjezd, pro Ivana Trojana mám slabost a jako vzdělaný, tichý, trochu nerozhodný docent mi sedl a líbil se mi, byl pro mě uvěřitelný, potěšila mě účast pana Švehlíka v roli tatínka, on je skvělý pořád.. Vyšetřování vraždy mladé ženy se postupně rozbíhá, uvidím, kam a jak se děj posune v pokračování.. ()

Tryskomyš

Možná proto je dílko tak dobré, protože ho dělal Jirka Strach. A že hlaví role ztvárnili Ivan Trojan a Terezka Voříšková. ()

rakovnik

Na novou sérii pana Stracha jsem se těšil. Čekal jsem kvalitní kriminálku s kvalitním obsazením. Obého se mi dostalo. Jen jsem časem doufal, že vyřešením jednoho případu se posuneme k dalšímu a souběžně se rozplete v každém dílu kousek skládačky vysněného sériového vraha. Takto se trochu obávám přílišné rozplizlosti příběhu. Ale natočeno tak, že nuda asi nehrozí. Jen mladá policistka je až moc afektovaná. ()

tomtomtoma

Docent je zábavnou kriminálkou. Dodává přesně ten typ odlehčenější zábavy, jejž vždy od tvorby Jiřího Stracha očekáváme. Scénáristé jsou nadšeni, že se na Kavčích horách podařilo zbudovat důstojné kulisy, a já jsem rád, že se scénáristům podařilo sestavit příběh s nadhledem a vtipnými dialogy. Nejde tu ani tak o zločin, jako o určitý střet mezi teorií a praxí. Teorii a moderní postupy zastává Ivan Trojan, úspěšná policejní praxe stojí zase za Ondřejem Vetchým. A přestože se skutečná praxe od teoretizování často odlišuje a na modernistické pojetí se tak pohlíží s nedůvěrou (oprávněně), může být zkušená praxe nenadálým zjištěním netradičního postupu překvapena. Trojan je opěrným pilířem, Vetchý mu velmi zdatně sekunduje, své si velice slušně odvedou i "dvojčata" Taclík s Hádkem a Alois Švehlík má i přes svůj pokročilý věk stále znělý hlas. Jen Ramba působí poněkud nepatřičně, ale snad to byl záměr. Solidně to pobaví. ()