Souboj sedmi uprchlíků z cizinecké legie s posádkou havarovaného německého letadla uprostřed pekla africké pouště roku 1943. Film Oáza vypráví příběh několika mužů, kteří za druhé světové války uprchli z cizinecké legie, aby se připojili ke spojeneckým armádám a po jejich boku bojovali proti fašismu. Celý příběh se odehrává v poušti a v malé opuštěné oáze s vyschlou a zasypanou studnou. Zde se střetne skupinka uprchlíků s posádkou německého letadla, která nejdříve zničila ostřelováním jejich kamión, avšak po zásahu z protileteckého kulometu byla donucena k nouzovému přistání. V boji o oázu vítězí střídavě obě strany. Nedostatek vody a smrt žízní hrozí bez rozdílu všem. Výsledek poslední bitvy, která vzplane, když se konečně objeví voda, je zdrcující... (oficiální text distributora)

worm14

Československo-sovětský film s výborným obsazením. Jeden z mála kvalitnějších válečných snímků tehdejší produkce. Není ani moc ideologický a je škoda, že tyhle filmy upadly zcela v zapomnění. ()

m.xFuck

Troufnu si říct, že jsem pochopil co chtěl básník říct, ale přesto je tenhle film hodně zvláštní a na samé hranici koukatelnosti. Některá místa jsou naprosto hluchá. Srovnání s Leonem selhává, Leone a jeho neměnící se obrazy měly styl a duch. Tady působí neměnící se obrazy jako díra ve scénáři. Za ty peníze ketré to jistě spolklo mohli natočit klasičtěji laděný válečný film a asi by udělali líp. Navíc perfektní čeština od Němců hraných našimi profláklými herci je vyloženě nevhodná. Člověk jim ty Němce prostě nevěří a nechápe, proč by po sobě měli jít. Dvě hvězdym třetí dostaně film za krásné píšečné exteriéry. ()

Sakulnikov

Nejdřív to dobré - krásné exteriéry (poušť je přece jen překrásné prostředí a má slabost), herecké obsazení (Vinklář s Hrušínským hrají dobré magory), skvěle je taky zachycená psychologie jedinců bojujících o základní zdroje, ergo vodu. Na druhou stranu film má řadu nedostatků. Logické chyby typu - z oázy půjdeme tudy a dojdeme na jižní hranici Alžírska, a na konci filmu Brzobohatý říká "došli jsme k moři." Také by filmu výrazně pomohli německy mluvící Němci, více by vynikly některé scény (Vinklář buzerující zajatce, slovní hříčky s označením hodností, ...). Za zcela zásadní však považuji dvě výtky. 1) Hudba mě po většinu času spíš rušila, podle mě se nehodila k takovému filmu. Pravda ta menší část se tam zase hodila, zvláště na začátku filmu pomáhala vyprávět nastupující šílenství. 2) Konec přišel naprosto nečekaně a závěrečný monolog, který přináší protifašistickou propagandu, se vlastně vůbec nevztahuje k filmu. ()

Max Q.

Úvodní nadšení po čase vystřídalo střízlivění a ke konci netrpělivost. I tak ale hodnotím vysoce, je to zase něco jiného. Herecký koncert pro Josefa Bláhu :-) ()

honzic

Náročné natáčení a zvláštní film. Škoda, že to nebylo lépe propracované, i herecky se to dalo vymyslet lépe. Hodnocení: 55 % ()

brasek

Ževraj neprávom zabudnutý snímok... ja si myslím, že právom. Nezaujímavý a kŕčovitý príbeh, záverečné finále silne zmätené. ()

Dvojirakri

...a teď si vemte, že šílený prezident Turkmenistánu si usmyslel vybudovat v této pouštní zemi několik moderních hal pro lední hokej, z nichž největší má k dispozici 10 000 míst pro diváky... No nic, přejděme k Oáze. Samotný začátek vzbuzuje veliké očekávání, které je ale shozeno nepatřičnou hudbou která by se hodila spíš do nějakého dobrodružného snímku dvacet let dříve, včetně použitého fontu titulků. Pokud se celý děj odehrává v nekonečné poušti pod rozpáleným sluncem, nemůžete použít tak rozjuchanou hudbu, která celé to snažení shodí. Ale i tak film nudí, postavy jsou neforemné, krásné záběry na poušť střídají záběry rozostřené a deformované. Velký potenciál nebyl naplněn, podobně jako u snímku Tobruk. ()

90125

Nemeckí vojaci mluvící perfektnou češtinou. Tým je pre mňa viac-menej vymalováno. Jediné čo by stálo za reč je veľmi pekná kamera zasadená do exotickeho prostredia. O filmovom napätí, o nejakých zaujmavých postavách, alebo o nejakom závane príbehu, môžeme len snívať. Nevhodná hudba a absolutne nevydarený záver (nedotočený ?!?). To sú dôvody prečo tento pokus psychologickú dramu nefunguje. 50 % ()

robbez

Vůbec jsem netušil, že něco takového bylo počátkem 70. let natočeno. Hrstka vojáků znepřátelených stran je nucena společně bojovat o přežití v extrémní situaci. To je poměrně časté a vděčné téma válečných filmů. Oáza spíše těží z vizuální stránky a magické atmosféry pouště. Taky obsazení je poměrně hvězdné, ale pánové nemají příliš mnoho příležitostí se nějak výrazněji projevit. Děj je totiž celkem o ničem a příliš se vleče kamsi do prázdna. I tak se mi to ještě pořád zdá lepší a zajímavější než Marhoulův Tobruk. ()

Johgas

Co se týče rozboru chování lidí v mezní situaci v poušti a za války, doporučuji spíše Taxi do Tobruku s Lino Venturou. Naši herci nejsou horší než byl Lino, to fakt ne, ale tak nějak tenhle náš film velkolepě začal, pak se podivně vlekl, až divně skončil. ()

BruceTichac

Československý válečný film z prostředí vyprahlé pouště, kterých naše kinematografie mnoho nenatočila. Herci odvedli skvělou a dost přesvědčivou práci. Ta žízeň a horko z filmu úplně sálají. Dějově to není náročné dílo, vévodí zde hlavně depresivní atmosféra a napětí, což se tvůrcům povedlo navodit dokonale. Je to jeden z našich nejlepších válečných filmů. Jen ta hudba se k takovému filmu nehodila. I tak dávám plný počet hvězdiček. ()

petrxx11

Nojo. Neměl to být špatný film. Ovšem v době normalizační měl dvě možnosti. Být dobrý a v trezoru, nebo provést "úlitbu bohům". A větší filmová jména než Brynych se tím řídila. Kdysi jsem vlastnil scénář k tomuto filmu, bohužel nepřežil patero stěhování. Resp. oba scénáře, literární i technický. Literární se čte jako knížka a hodně mě mrzí, že už ho nemám. Nebyl to původně souboj Čechů s Němci, dezertéři z legie měli různé národnosti. Bohužel si po 50 letech nepamatuji konec, ale ten přílepek s Brzobohatého "antifa" proklamací tam zcela jistě nebyl. To byla ta "úlitba", tam se přidalo pár záběrů pouště a Brzobohatý to ve studiu přečetl. Škoda, v jiném režimu to mohl být podstatně lepší film. Takhle za 3*, hlavně kvůli tomu násilnému konci, to je opravdu rána pěstí mezi oči. ()

vinducha

Pěkně naši v pouštních podmínkách tehdejší SSSR, traduje se a je to i zmiňováno ve zdejších zajímavostech , že si to tam Rudolf Hrušínský tehdy pěkně zavařil a táhlo se to s ním  ještě nějakou dobu i doma. Jinak pohodový film o legionářích za 2 světové. ()

l-Boromir

Tento film se poněkud vymyká jiným českým valečným pokusům, v pozitivním slova smyslu. Občas jsme si říkal, jestli je vůbec pravda, že to točili Češi... pardon, "Čechoslováci" - abychom neopustili nacionalistický tón filmu. V zásadě jako největší nedostatek vidím tempo. Po krátké akční scéně navazuje hodně roztahaný střed, který leckoho odradí, pak už děj trochu nabírá spád, aby předvedl neefektivní úprk na závěr. Lze zde vysledovat určité podobenství malosti člověka a jeho nicotných bojům, namísto spolupráce při hrozbě kruté smrti. Naprostou destrukcí zážitku je pak doslov filmu. Za ten ubírám hvězdičku. ()

Rubicius

Hodnotím celé dílo 4*. Je to už pár let co jsem to viděl, takže si přesně nepamatuju na všchny podrobnosti, a budu jen hodnotit celkový dojem. A co se týká herců. Utkvěli mi v hlavě pouze dva R. Brzobohatý a J. Vinklář. Brzobohatý opět hrál dalšího charakterního a skvělého vojáka (ikdyž svého Adolfa Opálku nepřekonal). A J. Vinklář hrál dost šíleného nácka. Nu, až možná přehnaně šíleného, ale co už, poušť je poušť a kdo ji nezažil, nemůže hodnotit chování lidí. Jinak mě příjemně překvapilo, že vůbec někdo točil film o válce v poušti a legionářích v takovéto nesnadné době. A dojem? Upřímně musím říct, že jsem čekal víc. Paradoxní je, že se mi film celkem zamlouval a čekal jsem na to, jak děj vyvrcholí a budu film moci přiřadit k nej čs. válečným filmům. Ale ten vrchol nepřišel. Závěr je jedna velká zpatlanina a je naprosto nelogický. Zvlášť to hodnocení, že je nutno fašismus bít všemi prostředky. To je sice pravda, ale tady byla poněkud jiná situace. Zde si možná tvůrci měli vzít příklad z Nebezkých jezdců, ten by mi asi pasoval lépe. Za 4* dávám tedy jen a pouze kvůli závěru. ()

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka