Souboj sedmi uprchlíků z cizinecké legie s posádkou havarovaného německého letadla uprostřed pekla africké pouště roku 1943. Film Oáza vypráví příběh několika mužů, kteří za druhé světové války uprchli z cizinecké legie, aby se připojili ke spojeneckým armádám a po jejich boku bojovali proti fašismu. Celý příběh se odehrává v poušti a v malé opuštěné oáze s vyschlou a zasypanou studnou. Zde se střetne skupinka uprchlíků s posádkou německého letadla, která nejdříve zničila ostřelováním jejich kamión, avšak po zásahu z protileteckého kulometu byla donucena k nouzovému přistání. V boji o oázu vítězí střídavě obě strany. Nedostatek vody a smrt žízní hrozí bez rozdílu všem. Výsledek poslední bitvy, která vzplane, když se konečně objeví voda, je zdrcující... (oficiální text distributora)

noriaki

Radoslav Brzobohatý, Rudolf Hrušínský a Josef Bláha ve válečném filmu, Zdeněk Řehoř jako důstojník Luftwaffe, téma o němž se ostatní nemohli ani zmínit a možnost natáčet v Turkmenistánu. Ani tohle nestačilo, aby Zbyněk Brynch vypotil alespoň průměrný snímek. Film měl být komorní psychologické drama, ale protože režisér na sofistikovanější metody práce s postavami rezignoval a suploval je přidáváním scén s dlouhými záchvaty nepříčetného smíchu, tak zůstalo jen u záměru. Herci dřeli, trpěli ve špíně a neskutečným horkem, jenže co naplat, z hovna bič neupleteš. Ukázkou tvůřčí neschopnosti je násilně naroubovaný konec s jalovou pointou. ()

Master19

Pozoruhodný film! Začnu u herců. Ti jsou samozřejmě nejzásadnější složkou a myslím, že se svých úloh zhostili nadmíru dobře. I na Rudolfa Hrušinského se "dá zvyknout", naproti tomu Josef Vinklář je naprosto vynikající. Bojové scény jsou spíše na dokreslení, proto nemá cenu je hanět, naopak bych chtěl vyzdvihnout dechberoucí prostředí pouště, krásné záběry písku, postav, či detaily zoufalých spocených obličejů. Krom poněkud fatálního závěru je jinak tok děje zajímavě akcelerován a zpomalován, nebral bych to jako závadu. A nakonec si neodpustím vyzdvihnout nezapomenutelné vykreslení smrti Josefa Bláhy a skrývané uvolnění, že už se s ním nikdo nebude muset tahat... ()

Kosmik 1

Jedná se o ten typ filmu, na který se podíváte, jen abyste si odškrtli volné místo u známých československých herců potažmo si odškrtli viděný československý film a zaplnili tak mezeru. Nejedná se totiž o nic, co by člověk nutně musel vidět dvakrát, jelikož se ve filmu skoro nic neděje, dialogy jsou hloupé, stejně tak chování postav. Oceňuji ale herce a jejich píli, protože během natáčení si asi dost vyrtpěli. 55% ()

xaver

Problematika cizinecké legie nám byla vždy hodně cizí a vzdálená, ale možná právě proto nás lákala. Dozvídali jsme se o ní hlavně z literatury a zahraničních filmů. Utéci z cizinecké legie se podařilo málokomu. Těžko říct, proč se režisér Brynych pouštěl na tak tenký led a chtěl autenticky natočit příběh z prostředí tak neznámého. Moc se mu to ale nepovedlo. A tak autenticky vyznívají pouze výkony herců. Určitě si ale nemyslím, že se jedná o jeden z nejlepších českých válečných filmů. Celkový umělecký dojem za 3* ()

klúčik

V tejto púšti som bol ako vojak na ostrých strelbách. Viem si predstaviť, ako si užili herci a členovia štábu... Film hodnotím 60%. Z hercov ma najviac zaujal Rudolf Hrušínský... ()

Chmur

Film je plný logických děr velikosti mostecké pánve. Zkušení vojaci - legionáři se plouží pouští ve dne místo v noci, v oáze plné stínů se neustále vystavují rozžhavenému slunci. Jedná se zřejmě o psychologické drama, ve kterém se několik lidí ocitá v extrémních podmínkách. Scénář i režie však nejsou příliš kvalitní a na filmu je to hodně znát. Snímku by například prospělo, kdyby němečtí vojáci mluvili němčinou, což by dodalo autenticitě. Konec je hodně zkratkovitý a vyzní do prázdna. ()

Devadesát Dva

Kinematografie je pořád plná gemů, který vás budou míjet a co na vás vybafnou ze skříně. V roce 1972 natočili Čechoslováci krátkou (ale hádám, že režimem spíš sestříhanou) 'Oázu', o skupině legionářů cizinecké legie, která je napadená německým letadlem a nucená se plahočit pouští, v hledání vody. Asi nejvíc zaujme, že na rozdíl od většiny snímků doby, co v sedmdesátejch mohli v tuzemsku natočit, se tohle odehrává v zahraničí, na poušti, točeno při průměrných 55 stupních. Zaujal mě taky soundtrack, kterej je na válečnej film přeci jen funky / TV style, spíš jako sedmdesátková italská crime show. Je zajímavý vždycky takhle něco objevit, vidět Hrušínskýho v jeho prime time, jak to přirozený herectví zase sype a ani se nemusí snažit. Zbytek účinkujících znám z některých filmů, seriálů, casting je celkově vyvedený (třeba 27-letý Ladislav Potměšil, takhle mladýho jsem ho ještě neviděl). ()

DocBrown

Ve své době musel tenhle film působit jako zjevení, nic podobného se nedalo natočit. Prakticky bez propagandy, o legionářích, kteří byly vymazáni z historie. Zajímalo by mě, kolika lidem se to před rokem 89 podařilo shlédnout. Vetchý Zdeněk Řehoř nebo obtloustlý Rudolf Hrušínský se samopalem, to bylo opravdu hoodně exotické. I když zrovna Hrušínský, který sice díky své genialitě zahrál cokoli, už svou postavou moc reálně jako legionář nevypadal. Pěknou neutrální roli tu měl i jediný německý herec, dabovaný Eduardem Cupákem. Film je spíše psychologické drama z prostředí války, než válečným filmem, podobně jako Signum Laudis, na který ale kvalitou dialogů zdaleka nesahá. Filmu se dá hodně vytknout, hlavně nudná první polovina, naopak urychlený závěr, chybějící němčina, ale za to v kterém roce vznikl, si zaslouží hvězdu navíc. Ale pro mě daleko lepší, než novodobý Tobruk. ()

Bohemák

Drama z atraktivního prostředí pouště, na tuzemské poměry velmi velkoryse pojaté. Zajímavého již z toho hlediska, že se v 70. letech podařilo natočit film, kde jsou hlavními hrdiny českoslovenští legionáři. Herecké výkony úžasné zejména na straně nacistů (Vinklář). ()

Burdock

Hodně silné. Ne úplně ideálně natočené, je zde třeba přistoupit na styl. Dokonalý Hrušínský, Potměšil, i jiní. ()

Savel

Pravděpodobně za to mohou 55 stupnova vedra, ze se reziser, herci a zbytek stabu rozhodli film vlastně nedotocit a zachranit to až v našem klimatu ve střižně. Proto v něm chybí taky mnoho závažných scén a místy naprosto nedává smysl. ()

Mikino00

Velmi slabý příběh jako z béčkového amerického válečného filmu, se spoustou předvídatelných zvratů, kde ani herecká elita nepřesvědčí proměnami svých charakterů. Téma je ovšem pro český film naprosto nevídané, za to typický je extrémně trapný konec moralizující na téma nemožného smíru s nacismem. ()

mira007

Souboj sedmi uprchlíků z cizinecké legie s posádkou havarovaného německého letadla uprostřed pekla africké pouště roku 1943 - to není americký biják, ale československý film z roku 1972, který se natáčel kdesi v Turkmenistánu. Pro mne šok, že něco takového prošlo v době normalizace, ale cenzoři i tak nezaháleli, takže úplně vymazali scény s Krampolem, ikdyž je v úvodní titulkové znělce jako jedna z hlavních postav. To byla doba. Na filmu samotném se podepsal zub času a působí filmařsky obstarožně, vyprávěn dost nezáživně, ale jako perlička produkčních možností naší kinematografie zajímavé. Za největšího šmejda tady je opět Vinklář. ()

Chřástal

Kde jinde může člověk vidět, jak to do sebe v poušti sypou samopalem Hrušínský s Vinklářem? Úplně nejlepší je ale hned úvodní titulkové představení postav - tvrďácké grimasy Brzobohatého, Krampola a spol. za soundtracku jak z nějaké francouzské dobrodružné komedie jsou skoro tarantinovská záležitost. Při nepravděpodobnosti téhle konstelace jsem skoro čekal, kdy na té Sahaře náš půltucet špinavců potká Malého prince. Dost mimo je patetický rámec s kecy o fašismu a toho propukání v bezdůvodný smích bylo taky trochu moc, jakkoliv chápu, že má jít o reakce na bezvýchodnou situaci a odraz toho, jak to všechno postavám leze na mozek. _______Celkově každopádně pozoruhodný počin. Komorní válečný příběh s pěkně nasnímaným přesýpajícím se pískem a lahůdkovým obsazením (už jen ti náckové Josef Vinklář a Zdeněk Řehoř). *** a půl ()

krvavamera

"Přežil jsem to jen já a Olda. Viděl jsem, že smír s fašismem není možný." Tak ten konec pánové, ten byl hodně vynucený. Jinak skvělý film. ()

Vesecký odpad!

Film vpravdě nudný, nezáživný a hlavně veliced nepřehledný. V záběrech nebylo leckdy hrdiny ani rozpoznat. Ve filmu bylo obsazeno vícec kaskadérů než herců, snad i proto se tam ti hrdinové pletli. Jedinou zajímavostí je obsazení Wilhelma Kocha-Hoogeho, který hrál v řadě českých filmů. ()

Untentrauer

Naprosto šokující! Velice dlouho jsem neměl o tomto filmu ani ponětí.....Ta plejáda herců, ta nečekanost, že v něčem takovém hráli a jak umně se toho chopili..Je to podle mě jedinečný kousek. Velmi povedený český válečný film v netradičním prostředí. S ohledem na dobu vzniku je to pro mě nepochopitelné. Skupinka Československých legionářů z kolaborantské Francie chce dezertovat, aby mohla bojovat s Nacisty. Cestou přes poušť přijdou o dopravní prostředek, jsou sami nemají vodu, ale narazí na Oázu obsazenou jejich starými známými :-). Vinklář se do role Nacisty opravdu hodí prý "předvedu jim takový malý koncentráček".....Hrušínský na mě ze začátku působil velmi rozporuplně. Jeho nešikovná hřmotná postava Švejka :-) Ale nakonec mi sedl a oblíbil jsem si ho. Hrušínský, který si hraje s antigravitačním nožem!! Veliká škoda Krampola….ten by se tam také hodil...Opravdu škoda...Navíc scénář filmu si tak trochu vypůjčili američané pro film Sahara 1995 s Belushim v hlavní roli. ()

gootchy

Na můj vkus vcelku polopsychotropní drama, které o to více překvapí, že vzniklo v hlavách československých. Nicméně postavy jako lusk a překrásné lokace jsou tím pravým lákadlem proč se na to mrknout. Rudolf opět skvělý. ()

drankeryth

Mne sa osobne tento film nepacil, skor ma nudil, ako by som ho s radostou pozeral. Psychika vojakov v tomto filme robila divy, ked im slnko riadne pripekalo na mozog a o vode ani nehovorim. Ked clovek je smadny, tak je ako zmyslov zbaveny a potom je z neho divoka zver, ktora urobi vsetko pre maly dusok vody. Vsade naokolo vo filme bol len piesok a jedna mala vsivava oaza, kde dve znepriatelene strany sa tu stretli. O tom je pribeh, o vykopavani studne kvoli vode, ktora sa im tazko hladala. Film doprevadzala dost psycho hudba, ktora mi isla na nervy a dost zbytocnych scen, ktore moc nepozdvihli tento film, ze by ste na neho cumeli s uzasom. Film je chvalabohu kratky, co ma len potesilo, pretoze keby bol dlhsi tak by ma asi porazilo. A co sa tyka nejakeho boja, tak ten sa len mihol pri konci filmu kde obcas vystrelili doprazdna, hlavne baronovi, ktoremu uz pekne hrabalo z toho tepla a miniprestrelka medzi nemcami a legionarmi. Nudne zakomponovane prestrelky do filmu ma len donutili k zivaniu, ake je to slabe a nie moc adrenalinove v zilach vojakov, ktory ma nepresvedcili, aby som im veril, ze sa im aj chce bojovat. Potom uz len nabehli zaverecne titulky, ktore ma najviac potesili z celeho filmu:) ()

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka