Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za 80 dní

(seriál)
  • Velká Británie Around the World in 80 Days (více)
Trailer

Série(2) / Epizody(9)

Obsahy(1)

Dobrodružné putování anglického gentlemana Philease Fogga napříč kontinenty je vzrušující podívanou pro děti i dospělé. Snad proto patří román "Cesta kolem světa za 80 dní" z pera francouzského spisovatele Julese Vernea dodnes mezi jeho nejoblíbenější díla. A stejně tak představují Foggova dobrodružství oblíbený filmový námět pro tvůrce z celého světa. Nové osmidílné zpracování z roku 2021 vzniklo v široké evropské koprodukci a kromě Británie se natáčelo také v Jihoafrické republice či v Rumunsku. Tvůrci, kteří k původnímu Verneovu příběhu přistoupili poněkud volněji, obsadili do hlavní role původem skotského herce Davida Tennanta (Pán času, Broadchurch, Dobrá znamení), který se na seriálu podílel také jako jeden z producentů. Jeho věrné souputníky, komorníka Passepartouta a novinářku Abigail Fixovou, ztvárnili francouzský herec Ibrahim Koma a německá herečka Leonie Beneschová. (Česká televize)

(více)

Recenze (19)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Měl jsem možnost shlédnout starší verzi Cesty kolem světa za 80 dní z roku 1989 s Piercem Brosnanem. Ta byla zábavná a dobrodružná. Tento seriál je hodně fantaskní zpracování. Tak předně Phileas Fogg. Ten je jako klasický Brit. Usedlý, navštěvující svůj klub a přátele. To hlavní ale je, že je to v první řadě, mírně řečeno srab. Poser.utka, který se bojí všeho, včetně cestování. Naopak Passepartout nejenže je černoch, což působilo nejen na tehdejší Evropu poněkud zvláštně, jak ostatně filmaři zdůrazňují. On je pravý opak svého pána. Dobrodruh tělem i duší, který se nebojí rozdat nějakou tu ránu. Co už se ale autorům nepovedlo je poněkud nedůvěryhodné chování Francouze ke svému nadřízenému. Občas mu odsekává, sem tam neuposlechne jeho rozkaz, v tehdejší době něco nemyslitelného. Tím spíš u tak zásadového Angličana, jakým hlavní hrdina bez pochyby je. Novinářka Abigail Fixová je pak doslova otravná a dost mi trvalo, než jsem si na její umíněnost bez špetky vděku zvykl. Rozpočet produkce asi nebyl zrovna velký, což je právě na zastaveníčku v jednotlivých místech vcelku poznat. Výprava zkrátka není tou nejsilnější stránkou. A tak mi nezbývá dodat, že seriál působí víc vážně, než by zde bylo vhodné. Také asi zapůsobily místní feministky a propagace menšin, odpor k rasismu je více než patrný a to i bez ohledu na historické podklady. Naopak se mi líbila úvodní znělka a hudba. ()

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Přiznám se, že jsem nikdy nebyla extra fanynkou tohoto příběhu, ale co si budeme povídat, barevná minisérie s 10. Doctorem v hlavní roli vypadala nadějně. Chyba lávky. Stačily pouhé dvě epizody, abych si uvědomila, že ani David Tennant tuhle kolosálně nezáživnou nudu nezachrání. U "Cesty kolem světa za 80 dní" se chci především bavit a nejnovější verze je až absurdně vážná. Chybí odlehčení a vtip. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Seriálu chýba väčšia dobrodružnosť, ktorú by som od tohto formátu prirodzene očakával. Chýba tomu šťava, je to poňaté dosť vážne a samozrejme, že sa klasický príbeh už musel prerobiť tak, aby sa vytiahla sila menšín a žien. Úplne sprznené to ale nebolo, niektoré časti boli dosť zaujímavé a Tennant bol prekvapivo dobrý Fogg. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Výchozí pozice nejspíš byla: „Pojďme natočit Cestu kolem světa realisticky. Žádné vtípky, žádné šťastné náhody a nečekaná dobrodružství – spíš únava, reálné nebezpečí a hrůza namáhavé cesty divokými končinami.“ A jak řekli, tak udělali. Phileas Fogg se vypraví na cestu zatížený dávnou vinou, která jde přímo proti jeho charakteru anglického gentlemana a já prostě nemůžu uvěřit, že by se takto mohl zachovat. První dobrodružství – revoluce v Paříži – je podáno s krví, střelbou a strachem o život.  Ano, tak to bylo v reálu, ale ne ve fantastické verneovce. …. A takto to pokračuje dál. Když přistoupíme na tento úhel pohledu, máme tu drsné putování, na které je přibraná jedna novinářská sufražetka. OK, to by ještě šlo, ale pak zjišťujeme, že Fogg zažívá na své cestě úplně jiné situace než v románu, a ty, které známe, zase nezažívá. Je to smutná, až truchlivá pouť. Naděje je na ní pramálo, lidem jde opravdu o život, a pokud o něj nepřijdou, budou obráni minimálně o veškeré své iluze. Navíc, jakoby se Angličané chtěli vykoupit ze své koloniální minulosti. Zobrazují sami sebe až sebemrskačsky jako čiré zlo. Dost možná to tak často bylo, ale nemůžu si pomoc, měli by to řešit v jiném filmovém díle a ne na pestrobarevné výpravě, která by spíš měla vzdávat hold technice, lidskému umu a různorodosti kultur. ()

Jinny 

všechny recenze uživatele

Především - tuhle Cestu kolem světa za 80 dní nejde ani nazvat tak, že je inspirovaná knihou Julese Vernea. Je to fanfikce. Specificky tedy působí jako fanfikce psaná bílou mladou západní ženou z 21. století. Feminismus, rasismus, kolonialismus - čekala jsem, že se nakonec objeví i téma práv gayů. To je hlavní důvod, proč dávám dvě hvězdy - jsou zákeřné, tyhle nejmodernější snahy vytáhnout klasiku a snažit se ji překopat k nepoznání podle útlocitnosti 21. století s odůvodněním, že tak tu klasiku chtějí propagovat pro mladší generace. Když víte toto a neodradí vás to, odpovíme si tedy na otázku, jestli se jedná o kvalitně udělaný seriál. I tady vás ale musím zklamat. Seriál neměl rozpočet na to, abychom si lokace doopravdy mohli užít. Místo toho postavy řeší sami sebe, svoje traumata a vztahy. Dobře, jsou to tedy zajímavé postavy? Inu... Phileas Fogg vskutku nepotřeboval jinou motivaci, než že se svým životem doteď vůbec nic neudělal. Seriál mu ale kromě jedné výjimky předepisuje jedinou schopnost, díky které může cestu podniknout - peníze. Jeho životní melancholie nikdy netrvá realisticky dlouho a i na konci má problém ji překonat. Čekala jsem, že mě bude iritovat černý Passepartout, ale nakonec je z něj nezajímavější postava. Co je skutečně iritující katastrofa, tak to je novnářka Fixová. SPOILER Do druhé série mají tedy v úmyslu vzít si na paškál Dvacet tisíc mil pod mořem. Všichni se připravte na vlak, ze kterého se bude plivat na britské impérium. ()

zdepapepa 

všechny recenze uživatele

Před časem mi zčistajasna na YouTube přistál trailer na tento seriál. Dlouho po odvysílání. Řka "to by mohlo být zajímavé" po dokoukání traileru jsem žil svůj život dál bez koukání. Narazil jsem po čase na zlomový tumblr příspěvek popisující seriál slovy: "Vážně, Around the World in 80 Days má všechno. Rozkošnou romanci lidí různých ras. Zdravý, platonický vztah mezi mužem a ženou. Šikanující lidé dostanou, co si zaslouží. Docenění cizích kultur. Bývalí a bývalky loučící se v dobrém bez záště. Ansámbl, který se neskládá jen z těch samých pěti BBC herců jako obvykle. Kritika kolonialismu britského impéria. Nafukovací balón. Vynikající výkony od všech herců a hereček. Soundtrack od Hanse Zimmera. Emocionálně zranitelný David Tennant s rozepnutou košilí." Bylo také fajn vidět motivaci složenou z něčeho jiného než z romantické lásky. Ale romantici smutnit nemusí, lásky je tam i tak dost. Nejen v příběhu, ale i v tom, jak seriál byl vytvořen. Celkově bych řekl, že seriálu prospěla volba koprodukce několika zemí, vše je hezky uvěřitelné (pominu-li naprosto Hollywoodský závěr). ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Další zmrvený remake. 1)  Většinu toho, co jsem chtěl napsat, vystihla již dříve komentátorka Jinny**. "Fanfikce psaná bílou mladou západní ženou z 21. století. Feminismus, rasismus, kolonialismus - čekala jsem, že se nakonec objeví i téma práv gayů." Lépe to nepovím._____  2)  Snad by mi nakonec ani tolik nevadilo, že Passepartout je sebevědomý černoch, paní Auda zmetamorfovala do jakési Estelly, Detektiv Fix prošel změnou pohlaví a proměnil se v sufražetku Abigail Fixovou a spousta dalších postav je oproti knize i předchozím filmovým verzím k nepoznání, zatímco jiné naopak chybějí._____ 3)  Nejhorší je, že verneovská atmosféra tajemných dobrodružství a srdnatých hrdinů je totálně pryč. To tvůrcům odpustit nemohu. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Tradičně famózní Tennant tentokrát není natolik famózní, aby zachránil ten okolní průser. Cesta kolem světa za 80 dní je zcela novým originálním příběhem, který s Vernovým románem souvisí jen pramálo. Vypadá luxusně, lokace jsou nádherné, ale jinak je to seriál s neskutečně pomalým tempem (jak je to možná?), přepálenou stopáží a nic moc dějem. Ve výsledku docela zklamání, ale dá se to. 60%. Recenze na TVzone zde: https://serial.tvzone.cz/around-the-world-in-80-days/recenze ()

lemonova 

všechny recenze uživatele

Ja viem.. predloha, predloha, predloha... ale niekedy si vernosť nevšímam, ako v tomto prípade, lebo ma to skrátka bavilo. Malo to vtip, príbeh a najmä Davida. ()

Gig 

všechny recenze uživatele

Vcelku sympatická verze nebo spíš variace na téma knihy Jula Verna. Úmyslně píšu variace, jelikož z knihou to má společné jen pár jmen, pár lokací a název a dobu. Ale snaží se jít svou cestou. No svou, bohužel tou dnešní - sebevědomá až drzá mladá dáma či problematika menšin. Nicméně baví mě ty figurky a komediální rámec. Herci mě baví a chemie funguje. Je pravda, že mi tam chybí některé postavy a události knihy. Poté, co jsem se dozvěděl, že by mělo být pokračování, tak mě to docela potěšilo. Ale doufejme, že to půjde stylem slavné animované verze se zvířátky, kde taky pokračování bylo vlastně propojení s jinými předlohami knih spisovatele Verna. Na závěr vyzvednu docela povedenou hudební složku seriálu, která je i vtipná - různé narážky a  události, místa, kde se zrovna příběh ubírá. ()

Pan.Antonin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Už od první epizody musí být všem úplně jasné, že s předlohou to bude mít společnou pouze onu cestu okolo zeměkoule, ale řekl jsem si proč ne. Kvalitní a docela věrnou adaptaci už máme, komediální parodii taky, tak proč se na to nepodívat z nového úhlu. A tak Fogg dostal novou motivaci pro cestu, Passerpartout je úplně jiný (teď myslím jako postava, ne že je tmavé pleti), ze "záporné" postavy detektiva Fixe je tu kladná postava novinářky Fixové (mimochodem hodně dobrý výkon německé herečky), místo paní Audy tu máme Estellu a hlavní zápornou postavou tu je nečestný sázkař z reforemního klubu Bellamy, který se snaží Fogga zastavit. Dostaneme tu taky nová témata jako postavení žen ve společnosti, postavení černochů ve společnosti, či špatné stránky britského kolonialismu. Dost se tu také zaměřují na vztahy mezi hlavní trojicí. Bohužel seriál má překvapivě dost špatné tempo, epizody jsou roztahané, nudné, dialogy občas nejsou moc uvěřitelné. Komediální prvky vidíme jen občas a co je nejhorší, úplně se vytratil dobrodružný duch děl Julesa Verna. P.S. Zatímco na IMDB a Rotten Tomatoes to má velmi dobré hodnocení, tady spíš průměrné a po premiéře v České televizi to ještě o pár procent kleslo. ()

tulen 

všechny recenze uživatele

Co se to děje s angličany ?? To je další ze seriálů, které vezmou osvědčenou předlohu, uplně ji překroutí, pozmění a vyrobí umělé sentimentální unylé melodrama - Durrell, Herriot a teď Verne ... Kde je nadhled, humor, dobrodružství a hlavně přirozenost ?? ()

IndyJones 

všechny recenze uživatele

Mám rád cestovatelské filmy/seriály a mám rád Julese Verna, takže pro mě povinnost a asi tím i ovlivněné hodnocení, ale mě se to líbilo. A hodně! Každá epizoda jiná lokace/příběh, hlavní trio sympatické (jsem úplně v pohodě se změnami charakteru, pohlaví, barvy kůže atd.) a hudba od Hanse Zimmera také dělá hodně. Na aktuální TOP tvorbu od Netflixu to samozřejmě nemá, ale je to krásné připomenutí dobrodružných seriálů z přelom tisíciletí. A bylo by super, kdyby se 2. sezona (btw už potvrzená) věnovala 20.000 miles under the sea. ()

ArchAngel_ 

všechny recenze uživatele

Hodně nenápadné hodně zajímavé zpracování klasiky a dost povedené. Výborný audio-vizuál. Doufejme v pokračování :) 75%. ()

LadysR2 

všechny recenze uživatele

Roky jsem sem nenapsal nic, ale tohle mě prostě donutilo. Současní producenti by už vážně měli přestat s przněním klasických a světově proslulých příběhů. Kde je dobrodružství a vzrušení a romantika z Verneova románu? Fogg je mladý, bílý vystrašený až antihrdina, Policista Fix se změnil v mladou, sebevědomou sufražetku, novinářku Fixovou a Passepartou je mladý černý muž, který ovšem, narozdíl od svého pána, zvládá každou situaci. Jeho postava ale aspoň vnáší trochu vzduchu a vzruchu do toho smutného paskvilu. Ze skvělého Verneova příběhu tak impotentní prostituti 21 století vytvořili výpotek, který je přesně poplatný dnešní ufňukané době. A přesně tohle mě štve. Dnešní producenti jsou si vědomi, že málokdo, ale opravdu málokdo umí dnes napsat příběh, co strhne miliony diváků. Řeší to proto vykrádáním a sterilizací slavných příběhů z minulosti a modlí se, aby jim ta drzost prošla. Panuje tu moderní muster: 1) bílý srab, hlupák nebo ňouma 2) Odvážná svěží inteligentní a fyzicky zdatná žena 3) Mladý a sebevědomý afroameričan, co poukáže na křivdy minulosti a s lehkostí hrdiny zvládá současnost. A tento muster je dnes k vidění skoro ve všem. Nejsem ani mačo ani rasista, ale tohle masírování davů povinnou novou doktrínou mi kazí dojem z novější produkce. Vždyť společnost sama ví o chybách minulosti a tu masáž si nezasloužíme. Jinak herci dobře vybraní, lokace asi budou fajn, ale já tento seriál prostě dokoukat nedokážu. A nejen kvůli rasovým otázkám a sufražetce. Zmizelo napětí a dobrodružství. To, co má mít každá verneovka. ()

Pollini 

všechny recenze uživatele

Uznávám, někdy je to nuda, ale hlavně poslední díly jsou nabité akorátním (rozuměj nepatetickým)  napětím  s akorátním řešení zápletek, místy mimořádně vtipné a děje jsou zajímavé, že chcete hned vidět další díl. Žádný z dílů není na pokračování, co se stane, se ještě v tomtéž díle vyřeší a co víc, k naší spokojenosti! Hudba od Hanse Zimmera povznáší zážitek do úplně nové roviny - akorátně 🙂 Jako dělané na sobotní nebo nedělní dopoledne. ()

simpanz 

všechny recenze uživatele

Tak jsme se dočkali nejnovějšího Fogga, tentokrát v moderním woke hávu. Coby fanouškovi klasiky mi skutečně překáží, že klíčové postavy změnily etnikum i pohlaví, ale ještě více skutečnost, že kámen na kameni nezůstaly ani jejich charaktery a dějová linka. Fogg se z pedantského starého mládence změnil v nejistou postavu se stíny a traumaty minulosti. Důležitý původní motiv, tedy jestli lze vůbec takovou cestu s tehdejšími prostředky zvládnout, se zcela vytrácí – lokace slouží jen k tomu, aby v nich hrdinové řešili své osobní problémy, bez kterých by cestu asi zvládli za třetinový čas... Chci dobrodružný sranda-seriál, nikoli psychologickou, rodinnou a vztahovou poradnu. ()

Reklama

Reklama