Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

EastWicka 

všechny recenze uživatele

Pekelně humorný sitcom s pomilováníhodnými postavami a kolísavou mírou oplzlosti. Když přijmete Renného, ženskou bláznivou, partyzánky, parašutisty ve skříni a gestapáka Flicka za své, je většina epizod tak zábavná, že třeba já u nich kvůli riziku udušení nikdy nepiji. A převod do češtiny je ženyální! (woodyho komentář jen potvrzuje). Co dodat? „Ano, jsem opravdu odvážně šílený. Takhle už to u nás na gestapu chodí… Na každý problém dokážu najít speciální gestapácké řešení.“ ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Teď hluboce smeknu svůj klobouk. Britové natočili další vtipný seriál. Na tom by nebylo nic zvláštního. Umí to přece nejlíp na světě. Ale důležité je námět tohoto britcomu. Věřte nebo ne je to 2. světová válka. Hodně, hodně těžko se vytváří komediální seriál o válce. Přece jenom není to veselé téma. Ale garantují vám, že se budete smát. Teda pokud nejste fanatičtí francouzští patrioti. 90% ()

Reklama

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Řekl bych, že tohle bude jeden z velkých milníků pro tvůrce, kteří si zakládaj humor na opakovaných vtipech, protože celé Haló, haló! stojí na tom, že se celý seriál opakují různé situace, upravené do trochu jiného hávu. Vystavět humor na kvalitně napsaných scénách a postavách se tu však daří znamenitě, a díky tomu tak opakovaní různých situací vůbec nevadí, protože se vlastně těšíte na to, až zas ona situace příjde, a je jedno, jestli je to poručík Gruber a jeho tančík, či Michelle od partyzánů nebo strážník Crabtree a jeho neschopnost správného vyjadřování (výborný překlad v českém dabingu). Jedna z klasik mého dětství, tehdá to běželo v pod večer na ČT2, ale i po letech se k tomu člověk rád vrátí :) "Áááá, Himler, Himler, Himler" ()

Jazzzz 

všechny recenze uživatele

Tak tento seriál ze všech množství seriálů, které jsem hodnotil si asi nejvíc zaslouží 5 hvězdiček. Hlavní myšlenkou je, jak divákovi 80 krát vmést do tváře stejný vtip takovým způsobem, aby se tomu vždy zasmál. Diváka drží u televize i to, že některé postavy mají mnohdy stále stejný názor. Sám si vzpomínam, když "Mišel od partizánů" v dvacátém díle, již snad po sté řekla větu: "Tiše, nebudu to víckrát opakovat!," tak jsem si říkal: Už je s tím trapná. A co se nestalo René jí řekl něco na stejný způsob... Halo, Halo je důkazem toho, že dobře přednesený vtip se můžete mlet pořád do kola a přesto je pořád vtipný... (V tomto serialu je tak 10 možná dvacet vtipných věcí na desítky, možna stovky různých způsobů) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Tenhle britský počin stojí přesně na hraně mezi genialitou a trapností. Je to hodně stylizované, ulítlé, herci přehrávají až běda, ale při tom všem je to navýsost vtipné a originální. Je ale pravda, že kdyby byly dialogy a postavy jen o malý kousek ulítlejší, šel bych s hodnocením prudce dolů. Seriálu hodně pomáhá vynikající dabing, který už dneska dávno není samozřejmostí. Jednotlivé hlasy se k hereckým tvářím ideálně hodí. Celkový dojem: 90 %. Francouzština Arthura Bostroma s jeho nezapomenutelnými hláškami přidala seriálu jednu hvězdičku. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (57)

  • V české verzi přicházející Angláni zpívají britskou hymnu „God Save the Queen“. Během války byl však britským panovníkem Jiří VI., proto by se v té době měla zpívat hymna „God Save the King“. (Le0p0ld)
  • Sue Hodge, představitelka Mimi, měří ve skutečnosti pouhých 145 centimetrů. (Roby)
  • Ač se děj odehrává mezi lety 1941 a 1944, tak při osvobozování pana LeClerca (Derek Royle) je v pozadí vidět Citroën 11 Normale z roku 1953. (Maulincio)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama