Reklama

Reklama

My všichni školou povinní

(seriál)
  • Slovensko My všetci školopovinní
TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Režie:

Ludvík Ráža

Scénář:

Markéta Zinnerová

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Hrají:

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)
(další profese)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (256)

.baris. 

všechny recenze uživatele

Kvalitou tenhle seriál netrpí snad ani omylem, ale vzpomínám si, jak jsem ho někdy před deseti, dvanácti lety sledovala schoulená v peřinách po ranním probuzení a snídala u toho rohlík s nu.. S lískooříškovou pomazánkou - ať nedělám reklamu :). Nejsladší dítě na světě Jirka Oliva, navrch fantastická hudba Petra Hapky, no, nedá mi to :)... Tři hvězdičky z čisté nostalgie :). ()

PollyJean 

všechny recenze uživatele

Jeden ze seriálů, na který se dá s trochou sebezapření dívat i dnes. Rozhodně jsou tam velice hezky rozpracované a dost věrohodně popsané ukázky vztahů v různých rodinách (třeba rozpad vztahu mezi Brabcem a Bohdalovou a jejich děti, nucené srovnávat se s novými partnery svých rodičů, podpantofelník Augusta, nebo nenápadné napětí mezi manželi v podání Hanzlíka a Preissové atd atd). Herecky je seriál dobře obsazený, i hudba je dobrá, ale když nad tím tak dumám, žádná velka idylka to fakt nebyla. ()

Reklama

papaguy 

všechny recenze uživatele

Drama z období reálného socialismu (čti depka). Člověk by řekl, že to je realisticky pojatý příběh, pokud by seriál selektivně neignoroval veškerý životní špás faktor. Vezme-li tedy na vědomí, že největší ještě bezpečný odvaz v té době bylo zanadávat si na bolševiky v hospodě a opéct buřta ve Stracence. Myslím si, že kritické poselství je nutné přičíst seriálu k dobru a vešekeré mínusy dát na vrub podělané době. Zajímalo by mě, jak přes cenzory prošlo, když tam Hanzlík popíjí Coca Colu a při tom diskutuje s manželkou o poměrech v kultuře. Zajímavý komentář: sportovec, Xmilden. ()

choze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nejen ve srovnání s podobnou a civilnější Botou jménem Melichar (1983) je to formálně legračně patetické, od Hapkovy melancholické znělky a úsměvného používání znepokojivé hudby ve vypjatých situacích, po dramatické nájezdy kamery na zachmuřené postavy. Plus ta symbolická jména (snobka - Povejšová, dělník - Hrdina). Ale přesně to vystihuje řadu problémů vznikajících na ose děti-rodiče-učitelé, které jsou i 40 let po premiéře stále aktuální, ne-li aktuálnější (byrokracie ve školství, inkluze, vyhořelé učitelky, rodiče přeceňující svoje děti a podrývající autoritu učitele...), i ve vztazích jako takových. Neustálé poučování postav se pak dá prominout s ohledem na to, že je moudré a laskavé a že je to seriál o vzdělávání. Bavily mě hlavně linie Jirka Oliva vs hroutící se učitelka Hajská a Hanzlík vs Preissová rozcházející se v pohledu na budoucnost jejich dcery. Bez zamilovaně šaškujících Vladyky s Žilkovou bych se i obešel. Každopádně příjemný, skvěle obsazený seriál dobře plnící své nemalé ambice. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Nejdřív pozitiva. Největší pecka je Jirka Oliva a scény s ním považuju za nejkvalitnější momenty celého seriálu. Většina hereckých výkonů je na slušné úrovni. Je to tribut učitelům, kteří si to rozhodně zaslouží, já bych tu práci nedělal za nic na světě. A teď ta negativa. Je tam spousta zcela neživotných postav, Jitka povějšová je málo schopná herečka a překvapivě ani Žilková svou roli nezvládá. Celý seriál je překvapivě hrozně bezkrevný a bez energie, ačkoliv všecky předpoklady tu jsou. Zápletka dostačující a režisér na úrovni. Něco tam prostě chybí a není toho málo. 60% ()

Galerie (122)

Zajímavosti (53)

  • V průběhu natáčení zemřela představitelka učitelky Zmatlíkové Dana Medřická. Režisér Ráža se rozhodl již natočené scény v seriálu ponechat. V seriálu tak není celá postava učitelky, na výsledku to však není poznat. (Bart)
  • Po hádce Povejšových, ve chvíli, kdy odejde Jitka, začne hrát Chopinova „Fantasie – Impromptu cis moll“. (Majda.Majdi)

Související novinky

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (více)

Reklama

Reklama