Kdo přežije

(pořad)
  • Česko Poslední trosečník (více)
Rozhovor 1
Dobrodružný / Reality-TV / Soutěžní
USA, 2000

Režie:

Don Roy King

Účinkují:

Série(46)

Recenze uživatele unclejack k tomuto seriálu (9)

Austrálie (2001) (S02)

Nečakane zaujímavá druhá séria amerického Survivora bola presne tou, ktorá šou preslávila. A nie je sa čomu čudovať. Na úvod treba spomenúť mimoriadne drsné prírodné podmienky - no dobre, nie je to tropický raz typu Sur. Amazon, Gabon či Samoa, ale pohľad na austrálsku buš má svoje čaro. Dažde versus suchá, každopádne vždy nedostatok jedla - aspoň u Ogakorov, chudáci. Dva sprvu vyrovnané kmene plné zaujímavých hráčov sa postupne redukujú a na moje prekvapenie zostávajú zrejme skutočne tí najlepší. Dobrák Kentucky Joe Rodger bol podľa papierových predpokladov na odpis pomerne skoro, ale som rád že sa pozdržal oveľa dlhšie. To isté platí o sympatickej Elisabeth, takže obaja poslední Kuchovia boli moji obľúbenci. Je len škoda, že do zjednoteného kmeňa sa nedostal Michael - nebyť tej škaredej nehody, mohol zabijak prasiat poriadne zamiešať kartami a okrem toho bol skutočne vtipný. U Ogakorov ma tešila predovšetkým sympatická Amber a ani kuchtík Keith nebol zlý. S Jerri ktovieaký problém nemám, z hry ju však vyprevadila jej vlastná naivita. Ohľadom final three sa však musím vyjadriť skepticky - Tina je možno sympaťáčka, ale na melón ju teda rozhodne nevidím a iron man Colby si to nezaslúži už len pre vlastnú blbosť, pretože proti bručounovi Keithovi by natuty uspel. Záver trochu premelancholizovaný - rozjímanie pri vodopádoch - ale inak veľmi dobrá séria, vyrovnávajúca sa aj tým novším. FAVOURITES - Amber, Elisabeth, Rodger, Jerri, Keith ()

Amazonie (2003) (S06)

Vyzerá to, že každý Survivor z Brazílie ma poriadne chytil. Po mojich najobľúbenejších Tocantins prichádza Amazon a ten som si zamiloval takmer rovnako. Rozdelenie na chlapov a ženy je fajn a páni podcenili silu nežnejšieho pohlavia - to im dala zožrať hlavne Deena, obzvlášť si užívala vypadnutie Rogera. Prostredie Amazonky je nesmierne náročné, po fyzickej alebo psychickej stránke, a čoskoro sa ukázalo, kto zvláda prežiť uprostred amazonských pralesov - lovec Matthew, zálesák 21. storočia a môj obľúbenec - a kto zasa nie - Janet, Shawna. Po svojom sa s životom v kempe vyrovnáva Rob, hlas ľudu, ktorý mal zábavné komenty a jeho póza v reále som nula, tu však hrám prim bola pomerne zábavná. Do výsledného súčtu musíme započítať aj strategicky hrajúcu Deenu a dvojicu Jenna a Heidi, ktoré sa postarali o najzaujímavejšiu výzvu o individuálnu imunitu. Pri tejto príležitosti ešte spomeniem víťazku - Matthewa obdivujem za jeho nasadenie a schopnosť zblajznúť živú húsenicu, ale tvrdiť, že víťazka si to nezaslúžila alebo že to celú dobu hrala na pretty face je voči nej nespravodlivé - hrala takticky, víťazila vo výzvach a nakoniec si vybrala do finále menej obľúbeného súpera. Vieme o sériách, kde nebola splnená dokonca ani tá posledná podmienka. FAVOURITES Wildman Matthew, Jenna, Rob, Butch ()

Perlové ostrovy (2003) (S07)

Survivor Perlové ostrovy je iný ako ostatné série tejto populárnej súťaže - tvorcovia sa tentoraz témy chopili s hravosťou, kreativitou a nasadili si rebelantské čierne pásky cez pravé oko. Takýto štýl hry, v ktorom je už vopred dané ústredné téma už od začiatku perfektne vyhovovalo dobrákovi Rupertovi - čo sa týka charakteru, fyzických schopností a práce v kempe je to zrejme najlepší hráč v histórii Survivora, škoda že strategicky vždy pohorí. Príliš dlho veril v kmeň Drake tak ako neskôr príliš dlho veril v Hrdinov. Na druhú stranu flexibílna Sandra si zaslúžila vyhrať, už len pre nenápadnú strategickú hru a správne spojenectvá. A fakt, že obaja ako najvýraznejší hráči patrili k Drakeom, spolu s iritujúcim Fairplayom, trochu naivným fešákom Burtonom a trefnou Christou. Kmeň Morgan nemal čo veľmi ponúknuť, Andrew Savage najskôr pôsobil ako dobrý vodca, ale príliš dlho veril v Ostena, ktorého mali vyhodiť asi už dávno a môj druhý obľúbenec Ryan O. začal neskutočne škomrať pred svojím vyhodením a hrať na všetky strany. Určite jedna z top sérií, ktorá zaujme skvelými súťažami, podareným castom, hláškami od Sandry či Jonnyho Fairplaya, to sa tvorcom v budúcnosti zrejme nepodarí zopakovať. Favourites - Rupert, Sandra, Christa, Ryan O. ()

Vanuatu (2004) (S09)

Survivor Vanuatu mi prišiel celkom podarený. Ide o môj prvý Survivor, takže prirodzene nemám také možnosti porovnávania, ale celkom dobre som sa bavil. Obľúbil som si hlavne Ami, ktorá šikovne manipulovala kmeňom Yasur a viackrát zvládla výzvy. Jej hra bola premyslená a trochu manipulatívna, ale nikdy nie zákerná. Okrem nej bola celkom fajn aj Eliza. Tú som si obľúbil hlavne pre nespravodlivú nálepku malého decka, v kmeni Alinta však ukázala inteligenciu aj schopnosť hrať vysokú hru a jej neprajníci si mohli len pretierať oči. Z chlapov sa mi pozdával Serža, ktorého veliteľské schopnosti a morálne zásady držali Lopeviov na uzde. Aj Chad celkom ušiel. Chris a Twila hrali dosť drsne s kopou podrazov. Chris je zodpovedný za vylúčenie Julie a Elizy, Twila vypálkovala viacerých a k tomu hrala nekompromisným štýlom. S trojicou posledných hráčov teda nie som spokojný vôbec. FAVOURITES - Ami, Sarge Lea, Eliza, Chad. ()

Palau (2005) (S10)

Survivor Palau je jedna z tých sérií, ktoré vyhral naozaj najschopnejší hráč. Už od začiatku sa mi séria svojou vojenskou tématikou celkom pozdávala a kmene sa zdali vyrovnané. Ale kdeže! Korori totálne odpísali Ulongov, ktorí, chudáci, nevyhrali ani jedinú imunitu. Z Ulongov som to najviac prial pracantke Stephanie a Bobby Jonovi, ktorí kmeň držali ako tak nad vodou. Naopak Jamesa som príliš nemusel. Pri Kororoch je jasné, kto ich vedie - Tomovi a Ianovi som držal palce pre ich fyzickú aj strategickú vyspelosť. Okrem nich som si ešte obľúbil utáraného Cobyho a sympaťáka Gregga. Naopak Katie by som nikdy netipoval medzi top tri. Palau je prekrásna séria, ktorú trošku kazí rýchla devastácia kmeňa Ulong a tým sa hra prenáša čisto len na dvojicu Ian-Tom. FAVOURITES Tom, Ian, Stephanie, Bobby Jon, Coby, Gregg ()

Gabon (2008) (S17)

Kasting na sériu v Gabone si môže kľudne pogratulovať. Na jednej strane sympaťáci a pracanti, sústredení hlavne v kmeni Kota - Bob, Markus, Charlie a Matty z Fangov. Na druhej zloduchovia najhrubšieho zrna, viz Crystal, Kenny, Randy, Corinne ktorá je ako ženský variant Randyho a prefíkaná Sugar. JE na čo sa pozerať. Bob bol najväčší sympaťák a neskôr im na výzvach o imunitu pekne vyprášil kožuchy a preto sa ho vlastne aj nemohli zbaviť. On bol môj favorit a som rád, že mu to vyšlo. Markus a Charlie boli správna dvojka a hlavne Markus to mal dotiahnuť aspoň do top 5. Uznávam aj Mattyho z Fangov, asi najsympatickejšieho hráča tohto smoliarskeho kmeňa. Randy a Ace boli srdečnou záležitosťou a hru pekne okorenili trefnými komentármi. Corinne to nakonci už trochu prehnala. Naopak Crystal, intrikár Kenny, Sugar ani Gillian som nijak extra nemusel a ich vypadnutie som bral s rezervami. Zaujímavé výzvy a Bobov trik s falošnou imunitou nadvakrát robia z Gabonu srdcovú záležitosť. FAVOURITES Bob, Markus, Charlie, Matty, Ace, Randy ()

Tocantins (2009) (S18)

Tak a je to za nami. Z tých pár sérií, ktoré som videl - Vanuatu, Palau, Gabon a Tocantins - hodnotím Tocantins ako najlepšie. Casting nemal chybu - čistokrvný záporák Tyson, podivín Coach, dobrák J.T. ... J.T. si víťazstvo jednoznačne zaslúžil, dominoval hlavne v posledných výzvach o imunitu. Fandil som aj Stephenovi s Erinn, ale bolo by asi nespravodlivé keby vyhrali oni namiesto J.T.-ho, pretože so Stephenom riadlili hru už od vyradenia Tysona. Ten ma úprimne pobavil a bol veľkým fyzickým ohrozením v spoločnom kmeni. Coach bol skôr taký okrasný prvok a po rozpadnutí bojovníckej aliancie sa pre neho hra skončila, nevedel si totiž zaistiť nových spojencov. Sandy mi išla proti srsti najviac a ako jedinú som ju vyložene neznášal, ale vypadla skoro, takže som spokojný, najmä s final three. FAVOURITES Erinn, J.T., Stephen, Tyson ()

Samoa (2009) (S19)

Samoa ponúkla divákovi naozaj kráľovskú porciu zábavy. Najschopnejší hráč a právom aj najčastejšie komentujúci hráč Russell Hantz totiž hrá vo veľkom štýle, nesmierne zábavne a drží kolegov pod kontrolou. Tohto chlapíka som si obľúbil a neustále mi aj dokazoval prečo. Zvyšok castingu však nebol až taký presvedčivý. Marisa vypadla na začiatku a to vyzerala na silnú hráčku - podľa prvej výzvy - z Foa Foa som ešte celkom fandil Mickovi a samozrejme Natalie. Naopak v kmeni Galu bolo ťažké nájsť si favorita, neskôr som však vsadil na Davea, sympaťáka Bretta a možno zodpovedný líder Laura. A teraz k negatívnym stránkam. Samoa ma prekvapila absenciou nových výziev a netešili ani viacerí vyslovene nesympatickí hráči - hnusák Ben ale aj Yasmin, Erik... Tentoraz však boli oveľa ťažšie prírodné podmienky, čo samozerjme ovplyvnilo aj môj pohľad na zopár statočných krčiacich sa v daždi. FAVOURITES Russell Hantz, Natalie, Dave, Brett ()

Hrdinové proti padouchům (2010) (S20)

To bude ale dlhý komentár... Začnime od začiatku. Heroes vs Villains, to je proste ťahák ako hrom, čestní a sympatickí Rupert, Amanda alebo Colby sa postavia proti klamárom a podvodníkom Parvati, Robovi alebo Russellovi. Squadra Villains mi však už od začiatku prišla zaujímavejšia a Hrdinovia sa ešte k tomu začali hlúpo hádať. Takže k nim. James neuniesol ten tlak a najviac si to schytala Stephannie. Práve ona a Tom - obaja z Palau - boli mojimi heroes obľúbencami a ich vyradenie bolo stupídne. Fyzicky silná Steph sa pakovala z hry ako druhá!!! a okolnosti jej odchodu sa mi rozoberať nechcú. Poviem len, že odvtedy som čakal na vyradenie Jamesa. Toma vyradili ešte stupídnejšie, uprednostnili totiž zraneného Jamesa, ktorého vypálkovali na následujúcej kmenovej rade. Proste chaos. J.T. pendluje v rámci svojho kmeňa a ponúka imunitu, Candice prebehla, Rupert si robí nepriateľov - vážne je dobrý nápad štiepiť drevo uprostred noci ak ste dvaja heroes a zvyšok kmeňa už tvoria zloduchovia? Villainom som fandil pre sympatického Roba a Russella, kráľa Samoy, čoskoro sa však aj ich kmeň rozdelil práve medzi týchto dvoch. Vyradenie Tysona geniálne, vyradenie Boston Roba určite nie. Snaha Coucha dodržať slovo a byť za každú cenu neutrálny sa vypomstila a Rob šiel von. Odkedy Russell vládol zloduchom tak začal byť megaparanoidný a skôr som držal zábavnej dvojici Parvati-Danielle ktoré mali viackrát v hre navrch. Nakoniec sa to však Russellovi vypomstilo a vyhrala Sandra, ktorá si získala rešpekt hrdinov. Tak to je. Z Villainov som držal Tocantins dvojici Tyson-Coach, potom Danielle s Parvati - samozrejme geniálny ťah, Courtney, ktorá si to užívala a Sandre. Zaslúžené víťazstvo! FAVOURITES Steph, Tom, Danielle, Parvati, Tyson, Coach, Courtney, Sandra ()