Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

Arsenal83

Román prekrútený tak, aby vyhovoval novodobej korektnosti. Pôvodné myšlienky podriadené novotám, čím stratili svoj význam. ()

dopitak

Dva roky jsem se těšil na novou verzi. Právě proto, že jsem četl knihu a viděl původní film, nešlo nebýt natěšený na to, jak si tvůrci poradí s remakem (to jsem netušil, že i s přenesením děje do současnosti). Protože ruku na srdce, s nástupem internetu Bradburyho zásadní dílo totálně ztratilo na aktuálnosti. A ve filmu je to bohužel od začátku vidět. Řeší se tu, že jsou zakázané a prakticky neexistují věci jako papír, tužka (což je ale z praktického hlediska vyloučené) a místo internetu je tu "Devítka", nová verze interaktivního internetu s vlastní formou el. inteligence napojené online (rozuměj, máš webku u sebe doma pořád online a kromě jiného tě tak špehuje). Atmosféra není propadák, ale dalo se zabrat víc, naprosto neúčinná je snaha tvůrců obhájit, proč v dnešní době (odhaduju, že film se odehrává v budoucnosti, jsou tu odkazy na druhou občanskou válku - umřelo 8 mil. lidí) může fungovat podobné omezování. Shannon je perfektní, Jordan promine, ale jeho postavu mohl zahrát jakýkoliv mladý černoušek. Soufia málo sexy. Celkově hodnotím střízlivě, atmosféra filmu 1966 ani zdaleka nedosažena, v tomhle HBO projektu se mi líbila jedině ta scéna s pálením. ()

SeBig

V tomhle světě by knihomol neuspěl. Všechno se tu pálí jak Lidice. Hlavní role pyroman, co už nechce pálit nic, tak přestoupí na temnou stranu. Jeho šéfovi a parťákovi Shannonovi se to samozřejmě nelíbí a tak nastavá zvrat. Číst či nečíst o tom to celý je. Je to podáno hrozně nudně a jedinej kdo byl zajímavej byl právě ten Shannon. ()

Marze

Téma sociální spravedlnosti podle dystopické novely amerického spisovatele Raye Bradburyho z roku 1953. Román byl jedním z jeho pěti nejslavnějších děl a byl ověnčený žánrovou cenou Hugo. Názvem odkazoval na teplotu, při které se papír vznítí a hoří. Kniha reagovala na masivní rozšíření televize v amerických domácnostech a s tím spojený nárůst konzumerismu, na studenou válku, na soudobou politickou éru mccarthismu, projevy totalitarismu, na obřadné pálení knih, které byly ve třicátých letech v Německu označeny jako nepřátelské vůči nacistické ideologii. V roce 1966 román poprvé zfilmoval klasik francouzské nové vlny režisér François Truffaut. Tuto druhou, televizní adaptaci (HBO) provedl Američan íránského původu Ramin Bahrani. Je to "update", částečně i upgrade Bradburyho prozíravého příběhu. Ne však moc povedený. Zde již existují i knihy elektronické a děj se na rozdíl od předchozí adaptace odehrává v úplné tmě. Postavu hasiče zde ztvárnil černošský herec Michael B. Jordan, v původnímu filmu to byl "árijsky" modrooký blonďák Oskar Werner. Tato nová verze byla vytvořena pro generaci diváků odkojených sérií Hunger Games. Potenciál filmu o společnosti v níž jsou zakázány knihy není moc využit. Také další motivy nepůsobí moc rozvinutě (například důvody vzniku "druhé občanské války" a co se stalo po ní, jsou jen mlhavě naznačeny. Dialogy jsou doslovné a motivace postav působí nepřesvědčivě. ()

BMW12

Úvod filmu je zmatečný, já jsem vůbec nevěděl, do jakého světa jsem se to dostal a musel jsem si film stopnout a něco si o tom přečíst, abych byl vůbec v obraze. Následně už mi to dávalo celkem smysl a mohl jsem si tak ten příběh užívat. Je to takové průměrné sci-fi, možná trochu zvláštní svým příběhem. Film diváka zabaví, není to špatné, ale podruhé si to už určitě nepustím. ()

honajz

Povrchní a zbytečná adaptace možná tak dobrá právě pro ty čtenáře pouhých nadpisů a smajlíků. To, co film kritizuje, sám předvádí. Zbytečně se to celé soustředí na akční a vnější stránku a zcela, ale naprosto zcela ignoruje psychologickou a duševní rovinu. Což ve filmu zrovna o pálení knih je podle mne velmi, ale velmi tristní. Navíc to nemá ani atmosféru, ani uspokojivou podstatu místa a děje. ------ Průběžné poznámky: Fakt to režíruje Íránec? dokáže ten porozumět duchu předlohy, když jde o západní díla? Proč musí být multikulturně z Montaga černoch? Proč se pálí notebooky, harddisky a tablety, když to není tou knižní podstatou? Celé je to zatím spíše na obrazový efekt, než vnitřní poselství včetně toho vyřvávání na ulici - kde ho sice točí na kameru a přenáší se to na mrakodrapy, ale sleduje to pět a půl lidí. Působí to až nepříjemně komorně oproti tomu, jak se to snaží být bombastické. V podobě šéfa hasičů vykradený začátek 1984, ale no tak. Tvl, s tou babou jako atentátníkem s knihami kolem pasu, to musela vymyslet hlava. :-( Uniformy vykradené z Equilibria. ()

luka4615

Knižní předlohu jsem nečetl, nemohu tudíž posoudit, zdali je lepší či horší než tato filmová adaptace. Budu tedy vycházet primárně z dojmů, které jsem "nabyl" při shlédnutí snímku Fahrenheit 451. Snímek Vás zaujme především svým "naleštěným" vizuálem, který dokonale kontrastuje se strohou vizí budoucnosti. Bohužel, mimo tyto pozitivní atributy nemá snímek vůbec nic, čím by zaujmul. Jako by se ona krásná vizuální strohost "přenesla" i do scénáristické linie, kde nadělala neuvěřitelnou spoušť, přičemž po ní zbyl jenom příběhový chaos, příšerné herecké výkony (Michaela Shannona samozřejmě nepočítám, ten je skvělý jako vždy) a přemrštěná stopáž. Je vážně velká škoda, že snímek Fahrenheit 451 dopadl zrovna takto. Potenciál na stylovou a pochmurnou akční látku zde rozhodně byl. „Knowledge is dangerous.“ ()

Morholt

Filmu se vůbec nepodařilo odpovídajícím způsobem vykreslit svět relativně blízké budoucnosti. Jasně, tady je důležitá myšlenka, ale pokud se ztrácí ve scénáristickém chaosu, je třeba jí alespoň částečně něčím nahradit. A to se tady nestalo. Mínusem je i obsazení Jordana do hlavní role. Ten možná zvládne Creeda juniora, ale to je jeho strop. Příliš to nejde ani Shannonovi, kterého to evidentně nebavilo a tak jediný, na koho se dá trochu koukat, je Boutellka, ačkoliv to je dáno i tím, že pro ní mám slabost. Celkově sterilní a zbytečné. 25% ()

Lacike

Este hlupejsie ako Equilibrium ale bez jeho spickovych akcnych scen. Vsetky tie pokusy o filozofovanie vyznievali neskutocne trapne. Postavy su tiez uplne mimo. Vykreslenie fikcneho sveta vôbec nefunguje a film postrada akukolvek atmosferu. Nenapada ma vlastne za co davam aspon tu jednu hviezdicku. Snad za tie myslienky, ktore aj ked su podane v mizernom filme, tak stale stoja za zamyslenie. ()

JohnCZ

Bradburyho předlohu jsem (ještě) nečetl, ale tohle nebylo až tak špatné, jak jsem očekával. Jasně, kdovíjak dobrá adaptace to nebude. I pro neznalce je to takové nedomrlé, jako kdyby scénáři něco chybělo. Možná určitější pointa. Tahle adaptace vlastně docela působí jako další epizoda ze seriálu Black Mirror, který různá dystopická témata ztvárňuje velmi obdobně - tedy tak, že se logika poddává myšlence. Ten je ale taky absurdnější a uvědoměle nerealistický, což v tomto případě asi tak úplně chtěné a uvědomělé nebylo. Tady to bylo prostě spíše jen nedotažené. Pořád ale velmi koukatelné béčko, byť s mizerným scénářem. ()

agentmiky

Není to tak hrozné, očekával jsem film plný nesmyslů se špatně napsaným scénářem a ještě hrozivějším finálním provedením. To se ale nedostavilo. Přiznávám, že třeba bych po přečtení originálu namítal, co vlastně chtěli pomocí tohoto filmu dosáhnout, ale já román Bradburyho nečetl, tudíž není na místě nějaké srovnávání. Zaprvé přiznávám, že z filmu dýchá ta televizní produkce. Triky působí dosti obyčejným dojmem, popravdě bych si asi představoval trochu propracovanější svět, kde se film odehrává. Ono záběr ze vzduchu na normální město okořeněný jen pár CGI nápisy na mrakodrapech holt moc nenadchne. Příběh mě ale chytl, zajímavý nápad s hasiči (popravdě ani ve snu by mě nenapadlo překopat hlavní smysl samotného požárního sboru, tedy zakládat místo hasit). Zápletka s povstalci mi přišla odfláknutá, tam to mohli malinko upravit a dát této dějové lince důležitý a přesvědčivý charakter. Shannon ve své roli září, jeho mimiku si divák prostě a jednoduše vychutná, skvělý herec. Závěr docela přijatelný. Provedení tak za 2 hvězdičky, ale nápad za silné 4. Dávám 65 % ()

Adasin

Proč já jsem si jako součást prezentace ke knize musela vybrat zrovna tuhle verzi... Nechtěla jsem věřit zdejším zklamaným reakcím, ale je to bohužel pravda, tenhle film za moc nestojí ani jako adaptace ani jako sci-fi sama o sobě. Kdybych to promítání nemusela hlídat, zaručeně bych u toho usnula. 4/10 ()

SaNcHeZ_cz

Protože proč neudělat ze všech hlavních motivů a point knihy naprosto povrchní a jednorázové frky, které nikam moc nevedou. Snaha adaptovat moderní společnost působí spíše humorně než seriozně a samotné přepracování Guyova příběhu tak trochu nedává moc smysl a herci tomu zrovna moc nepomáhají. Navíc i Beatty, pro kterého není snad vhodnější volba jak Michael Shannon působí v tomhle podání jako ubožák a tlučhuba bez. Tohle se prostě těžce nepovedlo a tak nějak přemýšlím, pro koho tenhle film vlastně měl být. 451 stupňů Fahrenheita je slabým sci-fi snad po všech stránkách, které nezvládá stát ani na vlastních nohách, natož aby se jako modernizace odkazovalo k předloze. Hloupé, nudně natočené, ošacované o smysluplné dialogy a hlavní významy. Dejte si radši Equilibrium, ač je to smutné, je to podstatně věrnější adaptace než tohle (ačkoliv to adaptace na rozdíl od tohoto není). ()

PKD

Stejně,jako kolega liskam ( i když mnohem přísněji) dávám tu jednu jedinou hvězdu za M.Shanona,neboť on jediný se mi zdá,v této naprosté a zhůvěřilé šaškárně na motivy(?) jedné z nejzásadnějších knih v dějinách literatůry,kterou napsal PAN spisovatel,správně obsazen a umístěn do tohoto výblitku,který se nemůže prostě vymluviti na to,že je ´´jen´´ tv zprasováním/zprasením. Pokaždé,když jsem svědkem něčeho takového (nemělo by se to už konečně nějak sankčně trestat???) ,velmi doufám,že po smrti opravdu nic není,páč jinak by měl Bradbury plné právo,takovýmto kokotům urvat hlavy,a nebo je aspoň strašiti až do konce života. ()

kaylin

S tak dobrými herci a skvělým námětem se dalo natočit víc než akční podívaná pro mladistvé. Původní filmová adaptace Bradburyho románu je daleko kvalitnější. ()

slunicko2

Bradbury rotuje v hrobě. Mezi spalovanou literaturou je i Harry Potter. 1) Seriálové produkce HBO bývají mimořádně zdařilá díla. Filmové produkce HBO jsou většinou mizerné blockbustery nevalné hodnoty. Proč tomu tak je, netuším. Za výstižný příklad může sloužit nová verze příběhu o jednom požárníkovi._____ 2) Když Raymond Douglas Bradbury publikoval podle mnohých své vrcholné dílo, novelu 451 stupňů Fahrenheita, bylo mu 33 let a před půl rokem právě zemřel Stalin. Jeden z největších autorů scifi literatury vytvořil jednu z nejslavnějších dystopických vizí světa otroků, v němž jsou otroci sami šťastni, že jsou, co jsou._____ 3) Obecně je velmi těžké převést psané slovo do obrazové podoby, pokud hlavním nositelem sdělení knihy je čtenářova fantasie. Proto se věc taky jen málokdy podaří._____ 4) A zde se to nepovedlo ani trochu. Tento "oslnivý thriller" (text HBO Europe) nedokázal ani to, co jeho předchůdce._____ 5) Filmaři nejprve děj pečlivě zbavili všech duchovních aspektů a diváka zprostili jakékoli potřeby přemýšlet. To nejzajímavější na knize - dílčí náznaky, z nichž si čtenářova fantasie vytváří představu o popisovaném světě, důkladně vyškrtali._____ 6) Pak do světa nasadili z jiných filmů "osvědčené chuťovky". Vznikl tak akční odboj (úhoři - what the fuck) a příprava vzpoury. Do očí se kape tekutina, která vede k amnézii (Muži v černém). Televizi zpřítomňuje 9. kanál. Za hranicemi je "normální" život (Příběh služebnice). Vlastně jde o souboj technologií: protiknižní vs. omnis. Jako byste u dobrého jídla nahradili koření průmyslově vyráběnými ochucovadly. Film se tak stal dalším z mnoha rychloobrátkových "fastfoodových" počinů a zařadil se mezi nejhorší díla žánru._____ 7) Fahrenheit 451 - The temperature at which book paper catches fire and burns... Bradbury se spokojil s první informací o teplotě, při níž dochází k samovznícní papíru (233 stupňů Celsia). Dnes ovšem vědci tuto teplotu stanoví na 218 - 246 stupňů v závislosti na druhu papíru. ()

Trevor

Ako to napsať aby som neporušil copyright komentára užívateľa Jaro.Krafcik a nebol za plagiátora? Asi sa to ani nedá...Predvídateľný dej, obrovská chuť tento film vypnúť a neuveriteľná nuda a strata času. Snáď iba postoj veľkej časti obyvateľstva k časopisu Zem a Vek, ktorý som síce nikdy nečítal ale poznám ho iba kvôli presne takej honbe za ničením kontroverzných diel ako je zobrazený v tomto filme ma prinútil ho dopozerať až do konca, ale nič som si z neho nevzal a zabudnem naňho za pár sekúnd. Aspoň v to dúfam. ()

IceQueen

Predlohu od Bradburyho som čítala. Presne tak, som nielen krásna, ale aj inteligentná. To je všetko, čo som chcela povedať, lebo film je na prd. ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)