Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

gogos

Tři a půl hodiny těžké nudy, promrhaného potenciálu a prachů. Snímek mapuje několik let života Marie Terezie, přičemž třetinu filmu zabere namlouvání Franty Kotka a druhou třetinu profesní koketování s Išvánem Uhrem. Mezi tím Terka vyprdne pár děcek a Franta Kotků ušije pár kabátů. Jinak nic. Aby to byla historická romance, chybí tomu větší charisma ústřední hrdinky, více žhavosti a erotického napětí. Aby to byl životopis, chce to více důležitých historických momentů a pojmout delší časový úsek se zaměřením to zajímavé ze života. Má-li to být na ČT zmiňovaný historický velkofilm, chce to nějakou akci - válečných příležitostí bylo dost. Pro mě nebylo ve snímku nic z toho, naopak se zbytečně tápe kolem politického pletichaření, kterému chybí koule. Chvála bohu alespoň za parádní výpravu, kostýmy a pár vykozených korzetů... ()

blackrain

Zdálo se mi to nebo druhý díl neuzavřený? Měla jsem pocit, že si nechávají otevřená vrátka pro další pokračování. Přece jenom seděla Marie Terezie na trůnu nějakých čtyřicet let a to je opravdu hodně dlouhá doba. Jsem ráda, že nám bylo ukázáno její dětství a mládí, protože ji mám v hlavě zafixovanou jako poněkud korpulentnější dámu, ale tak to mají asi všichni, kteří navštěvavali pravidelnou školní docházku. Vojta Kotek mě velmi mile překvapil. Sexuální scény byly na pováženou. Ale pan režisér asi dobře věděl, čeho tím chce dosáhnout. Neokoukané tváře pro mě dosud neznámých herců byly velké plus a moc příjemné osvěžení. ()

slunicko2

Červenoknihovní pohádka pro dospělé. 1) Uspěchaně povrchní, historicky nepřesné a především bulvární zpracování našich dějin trpí, ač se to na první pohled možná nezdá, omezeným rozpočtem (možná jen produkce a režie neuměly správně finance rozdělit) a vpravdě nepatřičným používáním současné hovorové češtiny._____ 2) Dílo není ani ryba, ani rak. Film nepůsobí výpravně (navzdory rozpočtu), ale ani chudě. Není historicky věrný, i když postrádá lapsy tak typické zejména pro americkou produkci. Není to zábava, ale ani se nenudím. Hezky se na něj kouká._____ 3) Zaujal mě 29letý medvídkoidní Vojtěch Kotek a výborný 54letý Karl Markovics (Evžen Savojský)._____ 4) Výstižný koment: flanker.27***. ()

stration

Krásná kostýmní, interiérová a exteriérová podívaná, která je ovšem prázdná a děravá jak ústa staré ženy. Motivace postav nejsou dostatečně vysvětleny, některá historické fakta jsou záměrně pozměněna (proč?) a výběr herců je v mnohých případech pochybný. Chtělo by to dotočit další dva díly, aby měl divák možnost vůbec pochopit význam Marie Terezie. Takto byla vykreslena pouze jako plochá figura, která si kromě plození dětí jen občas dupla. Pro mě zklamání a slabota. Jednu hvězdu přidávám za Kroměříž, její zámek a zahrady, které jsou zde i ve skutečnosti krásnější, tajemnější a poutavější, než celý tento koprodukční spektákl. ()

džanik

Čekal jsem trochu více historie a faktů, nejen milostné pletky a dobovou módní přehlídku. I když, co čekat, když je zde představena panovnice maximálně 24letá a nedívám se na dokument, že? Hlasový projev Františka Štěpána mi zhusta přijde, pardon, jako nepovedený dabing. Ale abych jenom nehanil, člověku to něco dá a něco se dozví. Pány zaujmou jistě dvorní dámy, dámy Vojta Kotek a gróf Esterházy, všechny pak hezké in- i exteriéry; podívat se na film není ztrátou času. P.S. Jak se tak dívám na mladou Marii Terezii na wikipedii, je jí spíše podobná představitelka hraběnky Vilemíny, nemyslíte? ()

corona

Kolegovia z historického ústavu, detašované pracovisko csfd sa už vyjadrili, tak si dovolím prispieť ako tu čítam, do celkom rozporuplného mlyna. V prvom rade, nejedná sa o dokument, takže odchýlky (a že ich bolo, nebojte sa, nejdem ich vypisovať) od historických reálií a faktov sú dovolené. Na druhú stranu, ľudia v mojom okolí diela s historickou tematikou v podvedomí vnímajú ako podanie určitej pravdy a potom sa ma pýtajú čo bola pravda a čo nie a často sú nemilo prekvapení a pýtajú sa : a prečo to tam bolo? Mária Terézia určite nebola z historického hľadiska taký prúser ako Bathory, na druhej strane pýcha habsburskej dynastie, osvietená a zvrchovaná panovníčka, ktorá sa bojí bezvýznamnej dvornej dámy, WTF? Pri avizovanom hereckom obsadení ma tak, ako asi každého súdneho diváka striaslo od hrôzy. Nakoniec mi vadila len Polnišová (neviem kto ju obsadil ale nebol to dobrý nápad) a Pauhofová (zbytočná, nereálna, zle zahraná postava). Kotek ako cisár zanechal celkom dobrý dojem a na počudovanie, mi nevadil ani Bárta ako český kancelár Kinský, dokonca, neverím, že to píšem, bol zo slovenského kastingu najlepší. Samozrejme Mária Terézia zďaleka nedosahuje úroveň britskej Viktórie ani ruskej Jekateriny ale pekné 3 si zaslúži a keby nezdehonestovali najväčšieho rakúskeho vojvodcu a vynechali nereálnu linku s Esterházim (záležitosti Uhorska riešil palatín a miestodržiteľ, Mikuláš Esterházi ním v danej dobe nebol ale nevadí), tak strelím 3,5 aj keď sa to nedá. ()

kajas

Sláva koprodukcím! Zdařilé po všech stránkách, od řemeslného zpracování, přes výpravu a nádherné kostýmy až k sympatickým hereckým výkonům (Vojta myslím překvapil všechny pochybovače, jeho dojetí u manželčiných porodů málem rozplakalo i mě, a to v dobrém slova smyslu). Dokonce i dabing byl vkusný a nijak nerušil. Rozhodně bych si dovedla představit více dílů, abychom se dočkali pozadí i těch reforem, které nám vtloukali do hlav učitelé dějepisu. Po dlouhé době televizní projekt, ze kterého jsem měla srdečnou radost. ()

fallangell

Marie Terezie je skvělá. Scénář do sebe výborně zapadá a herecké výkony na jedničku. Vypráví historické reálie zajímavě a naštěstí se vám nesnaží předat 6 letopočtů jako školní dějepis. Jediné, na co v česku narazí je, že ho koprodukovala Česká televize. "Nebylo tam dost Čech, mizerný zvuk, kýč, v historickém dramatu nepřinesli nic nového - tak proč to vlastně točili?, jak si mohli dovolit vůbec něco natočit...). No nic, hlavně že Marie Terezie je skvělá. ()

jhr

První díl byl malinko lepší než druhý a popravdě mě celkem mrzí, že velká část děje především v tom druhém se věnuje hlavně milostným vztahům a malichernostem jako jsou různé plesy a plkání dvorních dam. Daleko více bych ocenil, kdyby se film věnoval podrobněji tehdejší historické situaci a to hlavně válce s Pruskem o Slezsko. Také je škoda, že film je v některých momentech zkratkovitý. Možná by této látce prospělo, kdyby nebyla omezena jen na dva díly tvořící film ale inspirovala se historickými seriály jako je například Viktorie nebo The Crown a vznikla tak raději například desetidílná minisérie, ve které by tvůrci dostali více prostoru propracovat jednotlivé události a více se také věnovat hlavním postavám. Samotné zpracování není špatné a také obsazení je kupodivu v pořádku a hlavní dvojce ztvárňující Marii Terezii a Františka Štěpána k sobě dobře pasuje a nástin tehdejší doby je rovněž zajímavý. Díky tomu si tento dvoudílný film i přes nevyužitý potenciál zaslouží nadprůměrné hodnocení. ()

lioncel

1. díl - **** - Marie Terezie je impulsivní, umanutá, cílevědomá a .. náruživá ..... 2. díl velké zklamání - * - zaskočená, bezradná to možná ano, ale to ostatní je naprosto nemyslitelné .. dehonestující ... ()

easaque

3* Tak se nám zase po 2 letech objevil závěrečný díl o Marii Terezii. Komentář následuje, ať to máme celistvý. Rok 2017 a první dva díly: tahle televizní rakousko-uherská koprodukce v mých očích nedopadla tak špatně jak ji mnozí popisují a beru ji jako vkusný vhled do dospívání a vladaření první císařovny Marie Terezie pro nejširší publikum. Tím pádem se bulváru vyhnout nešlo a nikdo snad nemohl čekat od dvoudílné dramatizace života bůhvíjakou životopisnou přesnost. Casting mi nijak zvlášť nevadil, dobová stylizace mi přišla velmi slušná a scénář normální. Druhá část mě bavila víc, protože v ní bylo mé oblíbené politikaření. Rok 2019 a II. série (3a 4díl): Tímto pokračuje životopisné dílo o slavné vládkyni (tedy v našich luzích a hájích). Třetím dílem jsem byl dost zklamán, protože některé postavy byly zahrány nevěrohodně k té době a působily doslova jako karikatury. Vesměs mě to unudilo a skoro jsem usnul. V posledním díle se to zlepšilo a nebo jsem si zvykl, ale rozhodně zobrazované události už byly zajímavější a udržely mou pozornost do konce. Rok 2021 a III (5. díl): Poslední díl nevybočuje z celého konceptu a změnila se jen herečka v hlavní roli, ale ostatní ani moc ne. Uzavírá kapitolu zejména rodinnými událostmi v císařské rodině - výchovou a přípravou dětí na vdavky a tím udržování dobrých vztahů se sousedy. Ve výsledku je stejně "tuctový" jako předešlé díly , ale koukatelné to je. Tento pocit je hlavně kvůli tomu, protože jsem viděl seriál Koruna, který je vlastně také o královské rodině, ale Celý koncept bych nakonec ohodnotil slabšími 3 hvězdičkami a nevidím důvod se k tomu vracet a to raději si přečtu o ní nějakou knihu. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

kaposlav

Pred pozretím som mal obavu či vydržím pozrieť film celý, lebo som nevedel, čo tam chcú do tak dlhej stopáže napratať. Predpokladám, že už vo svojom živote nenájdem priestor pozerať to znovu, ale obsah ma k tomu ani neláka. ()

Nach

Komentář k 1. epizodě: Tak konečně země bývalého Rakouska-Uherska se spojili k natočení filmu o nejvýznamnější panovnici střední Evropy. Aneb konečně tu máme počin, který nejen vypadá, ale i je skutečně drahý, zalidněný a vcelku kvalitně natočený se snesitelným množstvím "nudnějších" scén. Ano, jde z toho stále cítit televizní počin. Dialog se střídá s dialogem, komorní scény dalece převyšují nad epickými exteriérovými scénami, které zde v podstatě nejsou. Přesto i u těch nejlevnějších scén jde cítit, že byly skutečně nákladné. Scénář navíc nechce úplně vykreslovat postavy na kladné i záporné. I padouch zde má dobré bohulibé důvody pro své jednání a není problém se s ním sžít. Přesto se však v těch 100 minutách najde dost míst, které se mohly ještě prostříhat na cca 80 minutovou délku. Nicméně, výsledek za chválu stojí. Škoda jen, že místo důrazu na dialog se filmaři častěji nepokoušeli vyprávět příběh pouze obrazem, bez monologu či dialogu. Jako ve scéně, kdy král poprvé pochopí, že ho mužský dědic zřejmě nikdy nečeká. hodnocení prvního dílu: 70%...Komentář k 2. epizodě: Tak se nám z Marie stala vladařka, na což jsme čekali 100minut. A její situace není nikterak lehká, neb se na Rakousko sypou bývalí spojenci, jenž nyní si chtějí urvat svůj cár masa. To jak tuto situaci Marie Terezie vyřeší ovlivní osud její vlády. Premisa celkem jednoduchá. Film se nesnaží držet se historických faktů, což mě mrzí, ale chápu to. Zároveň příběh je dramaticky stále tak komorní jako v první části. Velká historie je jen kulisou, která ovlivňuje soukromí postav a jejich osobní jednání, které je ústředním tématem snímku. Takže co více dodat? Vše je zde kvalitativně stejné jako u předchozí epizody. Což kvituji pozitivně. Minimálně tak, aby si ty tři hvězdy tento díl též udržel. Verdiktem: vše co jsem u prvního dílu kritizoval i vychvaloval platí stejně u finální části filmu. hodnocení druhého dílu: 70% ()

Cheeter

Za mě spokojenost, ačkoliv co čtu komentáře kolegů historiků, tak by byli rádi, kdyby film neexistoval. Já si to nemyslím, i přes jisté boty film dokáže vzbudit pozornost u veřejnosti svým výpravným zpracováním. A to je nutné mít stále na zřeteli, že jde o televizní film. Nejvíce musím pochválit kostýmy, ty se skutečně podařily. Dále se mi líbilo, že tvůrci u Františka Štěpána ukázali jeho podnikavost, to jsem moc nečekal. Skutečně byl jako bankéř výborný. Mrzel mě konec, ten byl nějaký rychlý, rozhodně se to nechalo o trochu natáhnout. Nemůžu říct, že bych se nějaké části snímku nudil, někdy se mi to stane, ale ne tady. Dokonce jsem teď četl o tom, že se uvažuje o pokračování. Uvidíme, jestli bude a jak moc naváže. V tomhle případě si ho dokážu živě představit. ()

pakobylka

Kostýmní záležitost, kde se v záplavě nákladných rób ztrácí jak historické úlohy jednotlivých postav, tak i širší dějinné souvislosti. Snímek rozpačitě postává někde na půli cesty mezi povrchní maškarádou ovlivněnou neomalenými způsoby jedenadvacátého století a vyobrazením mladé Marie Terezie podle vzoru trilogie o císařovně Sissi s nezapomenutelnou Romy Schneider v hlavní roli (Sissi - 1955; Sissi, mladá císařovna - 1956; Sissi, císařovnina osudová léta - 1957). Buď jak buď, pro jednu z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy není výsledný produkt žádná velká výhra, neboť je vylíčena víceméně jako umanutá a trochu hysterická husička s pěknou tvářičkou, dobrou pamětí a řídkými záblesky racionálního uvažování. Historickou věrnost nehodnotím, neboť neupírám autorům právo pozměnit v tvůrčím rozletu některé dějinné události a podřídit je tak svému uměleckého záměru ... jen si myslím, že právě v tomhle případě se jedná o zcela zbytečný ústupek. Slaboučké 3* ()

zette

Pokud se odprostim od srovnavani s historii, dostanu solidni televizni film, ktery je urceny siroke verejnosti a myslim, ze se nikdo pri sledovani nemuze moc nudit. Zajimave mezinarodni herecke slozeni, slusna vyprava. Urcite sla rada veci udelat lepe, zvlast v takove silne koprodukci, ale co uz... ()

otík

Drahá, výpravná a vcelku snesitelná dvoudílná dobová podívaná, za kterou se ČT určitě stydět nemusí. Oba dva díly nabídly slušný příběh, který zaujal, dovolím si dokonce tvrdit, že druhý díl byl lepší než první. Kotek mi kupodivu do role padl, spíš jsem měl problém s představitelkou Marie Terezie, asi bych si tam dokázal představit jinou herečku. Ale jo, tady se to ČT povedlo za 70%. ()

kocik1

Marie Terezie se navzdory mezinárodnímu obsazení od počátku potápí ve sladké domácí limonádě. Nic není, jak by mělo být, vyjukané Marušce by nikdo nesvěřil ani vládu nad kuchyní a do Františka by se zamilovala leda kuchtička. Co ale nejvíc vadí, je "dobová" řeč. Je fajn, že my jí v 21. století rozumíme dokonale, pochybuji ale, že by jí rozumněla tehdejší šlechta. A jako jo, kdyby to měl být romantický film o fiktivní císařovně z Horní Dolní, budu spokojená. ()