Hrabě Monte Christo

(TV film)
  • Velká Británie The Count of Monte-Cristo (více)

Mladý námořník Edmont Dantes se krátce před svatbou s milovanou Mercedes stane obětí zákeřného plánu čtyř mužů a bez vysvětlení skončí ze dne na den v kobce pevnosti d'If daleko od snoubenky, otce i kariéry. Po čtrnácti letech se mu podaří uprchnout a dostat se k ohromnému jmění. Jako hrabě Monte Christo se pln touhy po pomstě vrací... (Filmhouse)

the_weaver

Práce kvapná málo platná Nevím, zda se režisér chtěl dostat do Guinessovy knihy rekordů jako ten, kdo vměstnal příběh hraběte Monte Christo na nejkratší pás filmu, ale jestli ano, nevypadalo by to jinak. Děj sice vše podstatné obsáhl, ale byl osekaný a zhuštěný do méně než 100 minut, a některé scény tak byly neúměrně zrychlené - jako třeba zhebnutí Abbé Farii. Za tuto cenu se povedlo zachovat logickou návaznost; a na hlavu bylo pouze konání vyhazovačů mrtvol, kteří čekali na příliv, jen aby současně mrtvolu zatížili kamenem, takže by ji odliv stejně nikam neodnesl. Více mi však vadilo přehnaně strojené vystupování herců v mnohých scénách, snad s výjimkou představitelky Mercedes. Nejotravnějším projevem bylo časté patetické kabonění či zatínání pěstí v posledních 25 minutách jako z nějakého komunistického budovatelského filmu. ()

pekkanik

Oproti knihe veľmi stručné, oproti seriálu s r. 1980 plné života a ja hovorím - takmer výborné. Asi za to môže fakt, že som najprv videl tento film a až potom som si prečítal knihu. Po rokoch som to videl znova a nič sa nedá robiť, je to síce hodne skrátené, ale dynamiku to má ako hrom. ()

energo

Určitě není snadné natočit, tak rozsáhlý román do dvouhodinového filmu. Ale podařilo se. Film je dobrodružný a napínavý více než kniha, i když některé dobré scénky z knihy ve filmu nejsou. První polovina filmu odehrávající se v pevnosti, až po útěk má své kouzlo. Pak v druhé polovině se mi to zdá rychlé a ne tak napínavé. Verze s Depardieum navzdory jeho kvalitám, tahá za kratší konec. ()

mina_harker

Právě jsem dočetla knižní předlohu, takže mám bezprostřední srovnání. Jako nešťastné se ukázalo už jen zhuštění děje do necelých dvou hodin. Scénář je velmi slabý - děj je osekán na kost a ještě místy pozměněn, mnoho postav se zde neobjevuje, takže se divák nedobere téměř jakékoliv motivace postav, některé scény jsou spíše nechtěně vtipné. Nevhodné je i herecké obsazení, které věkově či národnostně většinou neodpovídá knize. Jednu hvězdičku dávám pouze za Richarda Chamberlaina vystupujícího už jako Monte Cristo - za charisma. Lépe nemůžu film hodnotit ani kdybych ho nesrovnávala s předlohou - velká slabota. ()

MatyRock

6/10 důstojná, ale značně zrychlená adaptace knižní předlohy, ovšem je samozřejmostí, že kvalita nelze s knihou ani srovnávat (a to jsem ji nečetl celou). Průměrný film s párem dobrých herců. Zub času se na filmu podepsal, proto jsem na sebe nesouvisle navazující záběry a divné střihy nebral moc v potaz. Přesto jsem měl často pocit televizní produkce a u některých dialogů jsem se doslova chytal za hlavu. ()

Scott67

Ve snaze nacpat toto rozsáhlé dílo do dvouhodinového filmu, musela vyjít tato zkratkovitá adaptace. Naštěstí drtivá většina diváků (asi tak 100%) zná román z dřívějších zpracování. Někteří jej dokonce i četli. Když si představím, že bych román a jeho děj neznal, myslím, že bych přítomnost některých postav vůbec nepochopil. Nakonec mě ovšem pobavil dabing, když sultánova dcera předkládá u soudu křestní list ! Větší nesmysl snad ani nejde vymyslet. ()

jjemi

Po shlédnutí několika novějších adaptací, jsem změnila 3* na 4*. Toto klasické provedení mi nejvíce připomíná příběh, jak jej napsal Alexandr Dumas. ()