Dívka Mattie Rossová odjíždí z rodné farmy, aby našla a pohřbila svého otce. Ten se před časem vydal do města, aby tam koupil koně. Domů se však živý nevrátil. Jeho společník Tom Chaney jej při cestě za obchodem zákeřně zastřelil a okradl. Mattie chce ve městě najít muže, který Chaneyho dopadne a zajistí, aby s ním bylo naloženo podle platných zákonů. Podaří se jí najmout zkušeného, i když poněkud svérázného Roostera Cogburna. Společně se vydávají do hor, kde se vrah nejspíše ukrývá... Western natočil zkušený hollywoodský tvůrce, režisér Henry Hathaway (Tři bengálští jezdci, Liška pouště, Na sever Aljašky, Synové Katie Elderové, Nevada Smith). Pod jeho režijním vedením Roostera Cogburna ztvárnil John Wayne, který za svůj herecký výkon získal Oscara. (Česká televize)

Autogram

Cenu koľkých životov má jedna pomsta? Alebo má aj cenu vlastného života pomstiteľa? Emancipovaná žena s gurážou, teda len dievča, vezme spravodlivosť do svojich rúk a každý musí uznať, že si vie spravovať svoje veci. Hlavne finančné, právne a občas aj s koltom. Niektoré scény sú výborné, ako napríklad jej časté vyjednávanie alebo prestrelka na koňoch, ale putovanie bolo pridlhé, hoci s krásnymi obrazmi krajiny. Na western bolo všetko na svojom mieste, aj príjemný záver, no u mňa taký lepší priemer. ()

Šakalík

Možná vůbec nejveselejší western Johna Wayna, který tady tak trochu paroduje sám sebe (a jde mu to báječně :-)). Nicméně absolutní prim ve filmu hraje místy až neskutečně výřečná Mattie Ross, ze které charisma doslova vyzařuje a svými upřímnými, dobře mířenými hláškami rozmetá kohokoli, kdo se jí postaví před její nevymáchanou pusu. Tuhle roli zahrála tehdy mladičká Kim Darby skutečně výborně, a je mi proto záhadou, že se coby herečka posléze neprosadila více (ztvárnila sice mnoho rolí, ale pouze menších). John Wayne s páskou přes oko hraje pěkného ochlastu (úžasná je scéna, kdy opilý spadne z koně, snaží se to zamaskovat tím, že hledá stopy, a po několika marných pokusech postavit se na nohy zahlásí: „Dneska se utáboříme tady!“ :-)). Výborná je rovněž ta rytířská přestřelka na koních a posledních dvacet minut je tak napínavých, že doma uslyšíte spadnout špendlík. Jsem velmi zvědavý na ten nový remake, já osobně budu mít jen ty nejvyšší nároky! Edit: Remake se taktéž velmi povedl, i když tahle původní verze je veselejší a westernově "klasičtější". ()

vanderbart

K filmu jsem se dostal ve spojitostí s remakem a viděl jsem první originál. Musím říct, že celkem slušnej western, začátek jsem trocjhu nevěřil, že to dopadne a hlavně mi trvalo, než jsem si zvykl na chování postavy Mattie, ale všechno se nějakým způsobem nakonec rozjelo.. :) A škoda, že Duvall a Hopper neměli výraznější role. 7/10 ()

vitekpe

Vetsina asi zna moderni predelavku od Coenu...ale kouknout na tento puvodni film vubec nevadi. Minimalne pro srovnani, ze... :-) ()

Pavlík

26. 11. 2010 (326.); Mattie Rossová je velmi čiperná dívka, která chce dosáhnout svého cíle, starší, ale docela dívatelný western ()

LEATHERFAC

Hodně lidí tu žehrá na přílišnou klasičnost této verze, no já si to naopak užíval, protože v téhle době byly ještě westerny opravdu westerny. Z Johna W. jde síla a respekt, i když se válí na zemi. A Kim Darby je k zulíbání. To děvče od Coenů sice hraje jak o život, ale pro mě je málo výrazný typ bez charismatu, v jiném filmu bych ji ani nepoznal. Nerad srovnávám, nová verze má taky něco do sebe, ale původní verze má v sobě víc srdce, postavy jsou tak nějak lidštější a sympatičtější. Pro Coeny je trojka málo a Maršál si zaslouží o hvězdu víc, takže nová verze za 4 a stará za 5. ()

Han22

Díky nesmyslným českým názvům jsem ani netušil, že Opravdová kuráž od Coenů je remake Maršála.  Což je fuk, protože jsem ji stejně neviděl. Maršál je každopádně western, který boduje naprosto parádním finále - jízda proti přesile, hadí jáma a zoufalý jízda o záchranu na konci jsou tak napínavé, že jsem uvažoval i o 4*. Ale bohužel předtím je to celkem nevzrušivá konverzačka, občas vtipná, nijak zvlášť objevná (holka se chce pomstít vrahovi táty), nijak zvlášť výpravná či akční. Navíc Glen "Rhinestone Cowboy" Campbell je prostě jen další průměrný zpěvák co si chtěl zahrát ve filmu a jeho postava je úplně zbytečná. Ta holka je zas tak příšerně nesympatický fracek, že sem ji chtěl uškrtit po 20 minutách filmu. Navíc nechápu proč evidentně dětskou postavu hraje dospělá herečka v děsně nepadnoucích hadrech ošmikaná na kluka. No a John Wayne? Ten hraje v podstatě svoji frajerskou klasickou postavu, jen o malý ždibec víc cyničtější a ožralejší než obvykle. Nehraje ji špatně, nicméně Oskar? Za co? Asi za celoživotní dílo. Nebylo to špatné, nebylo to super, prostě průměr za 3*. ()

Zejf3da

Dobrej western, kterej jsem dokoukal v pohodě až do konce. (to se u starejch westernů často nestává) Wayna moc neznám, ale tady hraje dobře. Horší už byly ostatní postavy. La Beouf byl hrozně nevýraznej a takovej... zbytečnej. A ta holka byla přímo na zabití. Dlouho sem neviděl ve filmu takhle nepříjemnou postavu ( o to víc nechápu, že to bylo asi schválně). Scéna, jak Texas Ranger mlátí větví tu otravnou holku, ve mně vyvolala tak pozitivní emoce, až sem se zastyděl:) Ta Coenovic verze se mi líbila o trošku víc, hlavně díky lepšímu výběru herců. ()

Mikino00

Omlouvám se Eastwoodovi, ale tohle je nejlepší westernová postava všech dob, John Wayne si mě absolutně získal, zcela zasloužený Oscar. ()

Petrus1

Jaxe osoba, která nevyhledává westerny, dostane k tomuhle filmu? Jednoduše. Když sem po zhlédnutí Opravdové kuráže zjistila, že je to remake, musela sem samože vidět původní verzi. Taková já už prostě jsem. Obvykle to teda dělám v opačném pořadím, ale i mistr tesař se někdy utne, že. :-) Holt to budu muset srovnávat naopak. Remake se mi líbil hodně, takže sem byla zvědavá, jestli "originál" nezklame. Nezklamal. Ono je to totiž v podstatě to samé. Spousta dialogů je prakticky totožná. Mattie je skoro stejně vychytralá a drzá jako šimpanz, ale nezdá se mi tak kurážná jako její novější verze. A co mi vadilo nejvíc, že mi tahle dívka nebyla vůbec sympatická. Nevím proč, ale prostě to tak je. Cogburn jako John Wayne mi zas nepřipadal takovej homeless, ale opilec je to naprosto stejnej. A navíc Wayne je (byl) přece westernový král a s tím nic nezmůže ani sám Jeff Bridges. Taky se mi zdá, že tu více vtipných hlášek. LaBoeuf tu má roli podobnou, takovou vedlejší, ale řekla bych, že dramatičtější, především v závěru. A co se týká celkového příběhu - úvod je trošku jiný, srozumitelnější, popisnější, lépe vysvětluje co se otci Mattie vlastně stalo. Průběh je velmi podobný - krásná příroda, zápletky, přestřelky...jen trojice zůstane pohromadě. Závěr je jiný než v remaku. Dramatičtější a dojemnější zároveň. Jak je to vystavěno v románu Charlese Portise to říct nemůžu. Nečetla sem a ani to neplánuji...takovej knihomol fakt nejsem. Jestliže sem remake hodnotila za čtyři, tady rozhodně nemůžu dát míň... ()

Wolvie

Docela pecka,ale remake je díky žánrově vytříbené režii bratří Coenů a faktu,že Bridges je lepší antihrdina než Wayne,přeci jen lepší.I Maršál má ale skvělou atmosféru a výborné finále,takže fajn. ()

GOREGASM

Moje zvědavost nad tím z čeho opisovali Coenové ve svém majstrštyku Opravdová Kuráž jen potvrdila, že i mezi remaky existují světlé výjimky. Maršál určitě není slabý film, jen v Coenovic předělávce je stručně řečeno všechno lepší. Frajerský projev Johna Waynea prostě neodnaučíte (a k jeho postavě se zde ani nehodí) a celkově naivnější a krotší vyznění celé story při současném realistickém trendu mému hodnocení také nepomáhá. Nevidět Coeny možná bych sklouzl k sedmdesátce, takto ale víme, že to šlo natočit lépe. 60% ()

Meiers

Ja prostě žeru týpky s divokýho západu, jejichž drsná povaha jde ruku v ruce s vlkem z koňskýho sedla a John Wayne je majitelem jednoho z nejpovolanějších a nejkrvavějších vlků vůbec. ()

mildaaa

Remake z 2010 zde jednoznačně původní film válcuje. John Wayne mě ani tentokrát nedokázal přesvědčit, proč se z něj stala taková westernová hvězda. Maršál rozhodně není špatný western, ale pro mě pořád jen průměr. Neurazí, ale ani moc nepotěší. ()

PEZ

Pravdupovediac ničím výnimočný western. Aspoň dnes už nie. Pre mňa bolo zaujímavé vidieť vo vedľajších úlohách Roberta Duvalla a Dennisa Hoppera. Samotný John Wayne odohral svoj part slušne, ale jeho jediný Oscar, ktorého dostal práve za výkon v True Grit mi je záhadou. Asi bude niečo na tom pravdy, že ho de facto dostal za celú svoju 40-ročnú kariéru. Pre fanúšikov westernu ok, inak niet extra dôvodu si pozrieť túto staršiu verziu. Snáď len ako porovnanie, že ako si s knižnou predlohou neskôr poradili bratia Coenovi. 6/10 ()

Inozuka

Dlouho jsem si říkal, jaký asi je předobraz Opravdové kuráže bratří Coenů, až jsem se k němu konečně dostal. A není to špatné ... Wayne je klasicky prkenný, ale to k němu tak nějak patří. Tady alespoň hraje starého dědka, takže je uvěřitelný, v jiných filmech, kde se s panděrem snaží hopsat jako mladík je spíš k smíchu. Kdo je vynikající, je Kim Darby jako Mattie, tak umíněného spratka aby člověk pohledal. Zajímavé je, že svůj talent v budoucnu nezužitkovala lépe a role v Maršálovi zůstává asi její nejvýraznější. A nezklame ani Robert Duvall jako Ned Pepper - ten účes s pokročilou pleší je prostě perfektní. Takže sečteno, podtrženo ... Coenovcům se sice nemůže letitý Maršál rovnat, ale koukat se na něj dá, aniž by člověk dospěl k nějaké újmě. ()

bearmeedek

Nerad bych použil výraz - netradiční western, ale je to spíše příběh z dávných dob. A ačkoliv je to místy pomalejší, film je hodně příjemný a neopakuje situace ze spousty jiných westernů. ()

kyLuke

Drsný opilec , který jde těsně před odsouzením pomáhat mladé dívence najít vraha jejího otce . Už jen nápad zní skvěle!.... Zlatý glóbus 1 : Herec HR - John Wayne + 1 nominace : Píseň : "True Grit" ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)