Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

• kulyk

Jsem-li stařec, poté toto je moje moře. Moře sr.... chc.... deb.... nepěkných věcí. Jednu slávistickou obětuji jen proto, aby si mě nevyčíhl jakýsi milec kindrfilmů a netorpédoval mě záludně, tudíž z boku, argumenty infatilními. Ano, nejsem cílovka. Zajisté, je mi více než osm. Fyzicky. Chápu, Rafflingová spustila zlatou horečku na poli dětské fantasy. Kdekdo by si rád vyčutal nějaký ten zlatý valoun. Proč však musí obsazovat tak tragické dětské neherce? Do vážně přiblblého příběhu? Skříň? Teplej lev? Nevím, jací jste v dětství byli vy, PomoJezinkoLimy, ale já na nástěnce Remkovi přimalovával na xicht kosočtverec, šikanoval Nejedlého, neboť byl otravný pitomec a nikdy, opakuji nikdy, nefandil zajícům proti vlkům! Tudíž bych podobnou zhůvěřilost neskousl ani coby třeťáček.(25.5.2013)

Dětský pán prstenů? Snad ano. Opravdu ale jen dětský. Země Narnie je totiž pohádková. Nic na tom nemění fakt, že bílá čarodějnice nastolila totalitní režim, ve kterém je kde kdo členem ,,STB“ nebo zmrzlej a i stromy mají uši. Příběh udrží vaše děti v napětí, jejich hrdinové k nim promlouvají ,,dětsky“ srozumitelnou řečí a bobříci je určitě pobaví (mě zase dostali hlášky ,,STB“ vlků). Oproti LOTR zpočátku Narnie vypadá ,,chudě“, ale různorodost obyvatel i fantasie tvůrců se naplno ukáže při závěrečné bitvě. A samozřejmě se najde i ponaučení. Rozhodně ale nezavírejte děti do skříně! I když?(18.5.2006)

No, šlo to! Čekal jsem to horší! Akorát všechny děcka až na tu nejmenší mi byly docela nesympatický! Tilda jako Královna čarodějka byla ale skvělá a i ten lev měl docela zajímavou osobnost! Triky slušné, ale příběh opravdu naivní, to se ale u dětskýho filmu dálo očekávat! Na druhej díl se rád podívám, ale do kina na něj rozhodně nepujdu a počkám až se ke mně dostane nějakou vypálenou cestou! Moje recenze Blue-ray na Filmserver.cz.(1.4.2007)

• Lima

Být malý capart, budu asi ze všech těch mluvících bobrů, vlků, kentaurů, orlů a jiných stvoření v sedmém nebi, ale jako dospělákovi mi zejména ve druhé půli bylo předkládáno něco, co bylo až k nevydržení. Dokud se ze začátku děti jenom seznamují s Narnií, jde o celkem svižnou podívanou, s krásnými zimními scenériemi a interiéry, při jejichž výrobě odvedla Weta opravdu kvalitní práci. Ale od setkání s Aslanem ve druhé půli přichází na řadu nesnesitelný všudypřítomný patos, s vroucnými pohledy a hlubokomyslnými proklamacemi, to vše myšleno smrtelně vážně bez špetky nadhledu. Jakoby v příběhu s křesťanskou symbolikou, která není pro malé děti stejně čitelná a může jim být úplně putna, nebylo místo pro humor. Hluboce věřící Lewis do své knihy skrze Aslana projektoval osobu Ježíše, s jeho obětováním se a vzkříšením, což pro nejmenované křesťanské ekumenické neziskové vydavatelství, jejichž nadšený propagační leták k filmu se mi dostal do rukou, může být zásadním středobodem filmu, ale běžný divák to vidí jinak a zajímá ho spíše to, že CGI postavy jsou čitelně digitální a mají nepřirozeně trhavé pohyby a vůbec úroveň triků je značně kolísavá, což u filmu s takovýmto rozpočtem je překvapivé zjištění. Pokud je film podán takto nezáživnou formou, je mi líto, ale na víc, jak 2* to nevidím.(11.3.2006)

Příliš jednoduché a velmi lacině vypadající. Desetileté děti u toho budou určitě spokojenější než u posledních Potterů, ale já už dítě nějaký ten pátek nejsem a zřejmě i proto jsem se převážnou část filmu hodně nudil. Ani nějak nevím co pochválit. Casting se moc nepovedl. Malá Lucinka je roztomilá, ale oproti tomu její starší bratr vyvolával po celou dobu spíše úsměvy na tvářích, po čase už začal lézt na nervy. Triky také nejsou kdovíjak zázračné, přičemž to nejzajímavější jsme viděli v traileru. Inu, co vychválit? Tak snad jen ten bobr se povedl. Ale to mi na takhle předem provařený film přijde opravdu málo. A jelikož jsem knihou nepoznamenaný, tak jsem doufal alespoň v počáteční okouzlení něčím novým, neznámým. To skutečně přišlo, ale opadlo zhruba po prvních dvaceti minutách.(12.12.2005)

• - Busta, které se děti v profesorově domě nemají dotýkat, představuje tvůrce Božské komedie, italského středověkého básníka Danteho Alghieri. (imro)

• - Na straně dobra bojovalo celkem 28 ras, za zlo jen 19. (AngelusCZ)

• - Scény byly natáčeny neobvykle ve stejném pořadí, ve kterém se odehrávaly. (figgo jr.)