Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

Po niekoľkých rokoch som si dala reprízu mojej obľúbenej fantasy, aby som zistila, či bude niečo pravdy na tom, že je to dospelákmi nestráviteľné. Som dospelá a musím zvrátiť mylné predstavy, pretože nemám pocit, že by Narnia zrážala moje dojmy len preto, že mám o pár rokov viac či preto, že je tu dokonalý Pán prsteňov. Nenávidieť Narniu len preto, že je to detské fantasy, je ako nenávidieť romantický film za to, že sa v ňom riešia partnerské vzťahy. Preto si myslím, že by sa tento film nemal hodnotiť v porovnaní s Pánom prsteňov, ale s knižnou adaptáciou, či by film vôbec splnil predstavy autora knižiek, Lewisa. V mojich očiach je Narnia skvelou fantasy rozprávkou, ktorá ma vtiahla do svojho sveta a bolo cítiť, ako si tvorcovia na konečnom vyznení dali záležať. Nádherné prostredie, detsky nevinná atmosféra, podmanivá výprava či triky, nenápadné vsunutie kresťanských symbolov, pekelne úžasná Tilda Swinton, ktorá je tou najlepšou ľadovou kráľovnou na svete... a najmä nebesky povznášajúca hudba Gregsona-Williamsa, ktorá ani len nebola nominovaná na Oscara! Nechápem tú trápnu davovú nespokojnosť. Keby natočili Nekonečný príbeh namiesto Narnie v súčasnosti, rovnako by bol nenávidený len preto, že je detský a že tu bol už predtým Pán prsteňov.(18.7.2011)

I v dnešní době se dá natočit strhující pohádka jak pro ty nejmenší, tak pro dospělé. Letopisy Narnie jsou toho živým důkazem. Jako mávnutím kouzelného proutku ožil kouzelný svět C.S.Lewise a rozkvetl do fantastické krásy. Krásné prostředí, rozmanité zvířecí rasy, vznešený Aslan a krutá čarodejnice. Do toho ještě čtyři malé děti, které netuší, co vše spolu prožijí v rozlehlé Narnii. Triky jsou na perfektní úrovni, rozpočet je znát, k tomu ještě hudba od Harry Gregson-Williamse, mňamky:)) Tolkien má svého LOTRa, Lewis má své Letopisy, které jsou určeny primárně menším divákům, což ovšem neznamená, že se nezavděčí i starší kategorii.(20.12.2005)

Hodnotenie a celková kritika filmu o Narnii je bohovsky ovplyvnená trilógiou 'Prsteňa' a vedzme, že keby boli filmy nakrútené v opačnom poradí, mala by Narnia možno väčší úspech. Aj preto dávam za štyri! Hlavne čo sa týka fantasy prvkov a kamerovej stránky sa prsteňom minimálne vyrovná. Detskí hrdinovia a ich charaktery si však u mňa skoro vôbec nezískali sympatie. Príbeh je podobne postavený na silnom fantasy a pokiaľ máte predstavivosť, film si užijete. Navyše Tilda Swinton, perfektná záporácka mrcha! 75%.(22.10.2006)

Letopisy Narnie (tedy alespoň první díl) patří společně s Pány prstenu k tomu nejlepšímu, co fantasy žánr nabízí. Příběh se špetkou tajemství, odehrávající se za chmurné doby, kde v jednom panství se krčí v prázdné místnosti skříň, která otevírá nevídaný svět plný dobrodružství i temné síly, která jako obvykle chce ovládnout svět. Plusem je samozřejmě i to, že část filmu se natáčela u nás.(17.8.2014)

Tak abych pravdu řekla ,docela se mi to líbilo rozhodně více než dvojka. Hned jako první musím zdůraznit překrásnou hudbu Harry Gregsona Williamse která se stala jednou z mích nejoblíbenějších sountracků a úžasně démonická je zde Tilda Swinton coby královna Jadis.Je to milá fantasy pohádka ale s velice chatrným dějem (knihy jsem nečetla) ovšem s fantasy typu Harry Potter se to v žádném případě nemůže rovnat. Chtěla jsem původně dát tři hvězdičky ale když vidím jaké to má slabé hodnocení tak přihodím, slabší čtyři.(24.1.2009)

• - Film mal až dva pracovné názvy - The Hundred Year Winter a Paravel. (Raccoon.city)

• - Jméno Aslan znamená v turečtině "lev". (Lokitre)

• - Převážná část obyvatel Narnie, například Kentauři, Fauni a Minotauři, je původem z řecké mytologie. (Lokitre)