Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

• akisha

Přesně si pamatuju, do jaké chvíle mě bavila knížka, když jsem jí jako malá četla. Do chvíle, kdy Lucinka navštíví fauna v jeho domě. A přesně si pamatuju, že film mě bavil do té samé chvíle. To si ještě totiž udržuje punc pěkné pohádky s krásnou zasněženou atmosférou, než přijdou na řadu CGI mluvící zvířata (nesnáším je) a rozbředlý děj. Dorazil mě militantní Santa a jeho vražedné dárky, které rozdával s taťkovským širokým úsměvem. Obě starší děcka jsou nesympatický, hlavně ten nejstarší Mirek Dušín. Plus jedině za Tildu Swinton - lepší královnu nemohli najít. Princ Kaspian ovšem posunul Narnii ještě níž, takže tohle by tím pádem ještě nemělo být nejhorší.(27.1.2011)

• DaViD´82

Aslan, čarodějnice, kupa harantů, nějaká ta zviřátka a zbraně rozvážející Děda Mráz... Letitá seriálová adaptace je o mnoho lepší. Tohle je bohužel jen technicky dobře (nikoli však výborně) odvedené řemeslo; bez špetky nápadu či invence. Nudné bez tahu na branku a nebýt hudby spolu s Tildou Swinton, tak se to snad ani nedá dokoukat. Naivitu příběhu lze tvůrcům těžko vyčítat, tu v mnohem větší míře obsahuje již předloha. Výběr dětských herců jim naopak vyčíst lze. Dětské obsazení je naprosto k nevydržení a někteří z nich (nebo všichni?) jsou přímo na zabití. Celé to vypadá jako naprosto standardní konzumní a neškodná rodinná (v tom špatném slova smyslu) zábava z Hallmarku.(29.10.2006)

• kulyk

Jsem-li stařec, poté toto je moje moře. Moře sr.... chc.... deb.... nepěkných věcí. Jednu slávistickou obětuji jen proto, aby si mě nevyčíhl jakýsi milec kindrfilmů a netorpédoval mě záludně, tudíž z boku, argumenty infatilními. Ano, nejsem cílovka. Zajisté, je mi více než osm. Fyzicky. Chápu, Rafflingová spustila zlatou horečku na poli dětské fantasy. Kdekdo by si rád vyčutal nějaký ten zlatý valoun. Proč však musí obsazovat tak tragické dětské neherce? Do vážně přiblblého příběhu? Skříň? Teplej lev? Nevím, jací jste v dětství byli vy, PomoJezinkoLimy, ale já na nástěnce Remkovi přimalovával na xicht kosočtverec, šikanoval Nejedlého, neboť byl otravný pitomec a nikdy, opakuji nikdy, nefandil zajícům proti vlkům! Tudíž bych podobnou zhůvěřilost neskousl ani coby třeťáček.(25.5.2013)

Vzal jsem si jako další na zhlédnutí tento film .. jen přece jsem to ještě neviděl a zachtělo se mi kouknout na nějaké fantasy. Kdybych měl film hodnotit z jakéhokoliv směru, tak má své kouzlo, ale i své nedostatky. Nejvíc mě bavil konec, typická fantasy válka, ale taky mě pobavil začátek, kde se setkal faun s Lucinkou, to mi přišlo takové trošku úchylné, ale zasmál jsem se u toho, protože mi přišlo, že ona spíš svádí fauna :D Prostě průměrné fantasy na jedno zkouknutí :)(14.7.2010)

Prvá Narnia je zhruba na úrovni prvých dvoch Potterov. Príbeh šitý na mieru prvému stupňu na zš, obrazovo krásne, hudobne ultimátne. To potom aj nám starcom dve a pol hodiny ubehne ako voda, keď sú zmysly bombardované načechranými fantasy vôňami od výmyslu sveta. Rovnako ako v prípade Pottera po Narnii z nudy druhý krát nesiahnem, ale výlet do sveta Heores of the Might and Magic to bol nad mieru príjemný. Kentauri! 70%(18.2.2009)

• - Když režisér Adamson hledal na Novém Zélandu lokace, někdo, kdo věděl, že Nicole Kidman právě podniká cestu helikoptérou po Novém Zélandu, si ho zezadu spletl s Kidman, a vznikla fáma, že Bílou čarodějnici bude hrát Kidman. Tvůrci s ní nikdy nejednali. Zezadu jsou oba podobně vysocí a mají dlouhé blond vlasy. (warner)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 86. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Skandar Keynes a Anna Popplewell teprve poté, co byli pro své role vybráni z tisíců uchazečů z celého světa, zjistili, že bydlí v severním Londýně v sousedních ulicích. [Zdroj: Falcon] (POMO)