Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

• Skejpr

Jako...klasika z toho nebude... na Harryho Pottera to není dostatečně "kouzelný", na Pána Prstenů to není dostatečně monumentální, pouze to na něj odkazuje všemi možnými způsoby (nejhorší bylo, když bíle oděná a nalíčená Tilda Swinton prohlásila "We have a work to do."), s velice nevyváženým hereckým obsazením a naivním příběhem, někoika špatnými zadními projekcemi a spoustou opravdu kvalitních triků. Možná... za pár dílů, až k tomu pustěj nějakýho mexičana... výsledkem by mohla být monumentální akční fantasy pro mladší (nějak mi přesto tento film přišel místy na Disneyovské poměry krapet.."nekorektní" Zatím se nám dostalo veskrze průměrného filmu, který rozhodně neurazí, ale, vyjma závěrečné bitvy, která je doplněna fantastickou, poloelektronickou hudbou Harryho Gregson-Williamse, a kdy alespoň na chvíli dosahuje kvalit Pána Prstenů (a zatím si stojím)....tedy vyjma této pasáže nijak nenadchne, a nad průměr ho vyzdvihají především výborně vytrikovaný Aslan a skvostná Tilda Swinton... Letopisy narnie jsou lehkým zklamáním pro řadové diváky, otázka je jak ji přijmou fanoušci knižní série... Nevylučuji fakt, že je zde zaděláno na slušný fenomén, ale první díl... je taková pohádka která opravu dobře dopadne(22.12.2005)

• Marigold

Nevědět, že Andrew Adamson má za sebou oba Shreky, považoval bych ho za řadového disnyovského rutinéra, který seká na běžícím páse filmy o zvířatech, mluvících autech a snících dětech. Jeho režie je rutina největší, v první části letopisů dokonce rutina ledově chladná, odtažitá, kulisovitá, bez špetky mystiky, tajemna, atmosféry. Narnie je prostě zasněženým prostorem za magickou skříní, prostorem, kde žijí bez ladu a skladu naskládané pohádkové bytosti, prostorem, který je řízen bez jakékoli motivace a vnitřní logiky. Nic z toho se do filmu nevešlo. Vlastně... bylo by to v pořádku, kdyby bylo z filmu úplně zřejmé, že se jedná o pohádkový špektákl, ale pokusy o bitevní epiku ala Pán prstenů (a neustálé doslovné citace některých záběrů) mě vedou k závěru, že Narnie je jakýsi prasopes. Jako pohádka nemá kouzlo a šarm, jako fantasy epos je zase strašlivě naivní, prvoplánová a prostá mytologie. V porovnání s Jacksonovou středozemí je interpretace fantaskní země C. S. Lewise krotká, plochá, dvojrozměrná. Dětští herci zbytečně přehrávají, jejich postavy nijak nezaujmou a celý příběh paradoxně táhnou počítačové potvůrky v čele s opravdu parádním lvem Aslanem. Tilda Swinton coby ztělesnění ledového zla připomíná spíše pofidérní klon upířích bratrů z Matrix Reloaded a ani její přisluhovači nemají patřičnou šťávu, která by do triviálního schématu příběhu vnesla jiskru dramatu. I tak se na Letopisy dá díky sušným digitálním efektům dívat, nicméně je to dívání prosté divení a to mi u fantasy žánru vadí velmi. [50%](30.10.2006)

Pozerať to s dabingom je najväčšia chyba akú môžte spraviť. Áno hrajú v tom deti, no a čo? Klamal by som keby som tvrdil, že tam niesu scény, ktoré s deťmi nemajú nič spoločné, ale to nemení nič na tom, že Andrew Adamson a jeho team nám ponúka fakt veľkolepé dobrodružné fantasy s veľkou dávkou nápadov, vizuálnych efektov či ohromným soundtrackom.(23.1.2011)

• akisha

Přesně si pamatuju, do jaké chvíle mě bavila knížka, když jsem jí jako malá četla. Do chvíle, kdy Lucinka navštíví fauna v jeho domě. A přesně si pamatuju, že film mě bavil do té samé chvíle. To si ještě totiž udržuje punc pěkné pohádky s krásnou zasněženou atmosférou, než přijdou na řadu CGI mluvící zvířata (nesnáším je) a rozbředlý děj. Dorazil mě militantní Santa a jeho vražedné dárky, které rozdával s taťkovským širokým úsměvem. Obě starší děcka jsou nesympatický, hlavně ten nejstarší Mirek Dušín. Plus jedině za Tildu Swinton - lepší královnu nemohli najít. Princ Kaspian ovšem posunul Narnii ještě níž, takže tohle by tím pádem ještě nemělo být nejhorší.(27.1.2011)

Příliš jednoduché a velmi lacině vypadající. Desetileté děti u toho budou určitě spokojenější než u posledních Potterů, ale já už dítě nějaký ten pátek nejsem a zřejmě i proto jsem se převážnou část filmu hodně nudil. Ani nějak nevím co pochválit. Casting se moc nepovedl. Malá Lucinka je roztomilá, ale oproti tomu její starší bratr vyvolával po celou dobu spíše úsměvy na tvářích, po čase už začal lézt na nervy. Triky také nejsou kdovíjak zázračné, přičemž to nejzajímavější jsme viděli v traileru. Inu, co vychválit? Tak snad jen ten bobr se povedl. Ale to mi na takhle předem provařený film přijde opravdu málo. A jelikož jsem knihou nepoznamenaný, tak jsem doufal alespoň v počáteční okouzlení něčím novým, neznámým. To skutečně přišlo, ale opadlo zhruba po prvních dvaceti minutách.(12.12.2005)

• - Andrew Adamson tímto snímkem debutoval na poli hraného filmu, doposud totiž režiíroval jen první dva díly Shreka. (imro)

• - Andrew Adamson souhlasil režírovat film pod podmínkou, že nebude muset příběh zmrzačit scénami typu, že Bílá čarodějnice nabídne Edmundovi hamburger místo očarovaného tureckého medu. (HappySmile)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 86. (Zdroj: ČSFD.cz)