Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

• MM_Ramone

Nehanebná vykrádačka filmových postupov geniálnej trilógie režiséra Petra Jacksona "Lord Of The Rings". Je to však "Pán Prsteňov" pre materské škôlky. Zdĺhavo podaný jednoduchý rozprávkový príbeh. Navyše herecké výkony sú viac ako podpriemerné. Najmä Tilda Swinton v úlohe Bielej čarodejnice je úbohá. To si musia všimnúť aj malé deti pre ktoré je toto dielo určené. Knižnú predlohu od C.S.Lewisa som nečítal, takže neviem akú tá má atmosféru. Ale čo sa týka filmu, tak to nie je žiadna fantasy, ale len rozprávočka. **(12.6.2008)

Veľká, veľká detská fantasy od kamarata Tolkiena C.S. Lewina. A mňa bavila. Pekne efekty, výborná hudba od Harryho Gregson-Williamsa, herci aj výprava a umenie Richarda Taylora, ktorý nám už priniesol Lord of the Rings. Jeden z tých lepších dobrodružných fantasy filmov. Obľúbený soundtrack: Evacuating London, To Aslan's Camp, Battle, Only the Beginning of the Adventure. 85% - 4*(20.2.2010)

• Mr.Apache

Kdyby byl ten film natočen tak v 50. nejpozději v 60.letech, byl by dodnes určitě uznáván jako velice povedená fantasy-pohádka pro děti. Ale dnes už máme trochu jiná léta a tohle absolutně neobstojí. A přitom jde o materiál, do kterého kdyby se někdo nebál pořádně zasáhnout, dalo by se z něj vytěžit myslím opravdu hodně. Kdyby se tvůrci nechali trochu poučit od Jacksona. Ale oni ne (i když třeba já jsem to hodně očekával). Tohle všechno se přece dalo zpracovat v daleko svižnějším stylu. Ale někdo se tu řídil podle hesla co se vleče neuteče. A nic neuteklo. Ani těm co si tenhle snímek nechali ujít... O tom že zde neukápne ani kapka krve už se napovídalo dost, a neomlouvá to ani známý argument "je to přece film pro děti". Neříkám, že se tu nenajdou silné scény, a že jsem se v průběhu jenom nudil. Pokud si ale myslím, že je na tom filmu něco špatně, určitě se mnou nesdílí názor ty spokojené davy diváků po celém světě. A tady se dostáváme k hlavnímu problému. Úspěch Narnie totiž vůbec není dobrým znamením pro budoucnost fantasy filmů. Je to znamení, že se vyplatí investovat do neškodné, na děti orientované fantasy produkce, a tím pádem (pokud někdo rychle nenatočí úspěšný fantasy krvák) to půjde s tímhle žánrem zase pěkně z kopce. A to už tu jednou bylo. Po úspěchu kvalitních filmů, jako Excalibur nebo Barbar Conan na začátku 80.let paradoxně nastal úpadek žánru, způsobený záplavou laciných napodobenin. Teď, po zázračném oživení způsobeným Jacksonovou trilogií, hrozí opětovné vyšumnění v podobě hezkých, nudných a skrz naskrz politicky korektních pohádek pro spokojené masy... Po tak velkém úspěchu první zfilmované knihy o Narnii, budou asi natáčet i ty další. Na ty už ale do kina nepůjdu.(17.1.2006)

No co si budem namlouvat, Narnie prostě neni Pán prstenů, ale ani tak to rozhodně neni špatný fantasy, jenže podle mě hlavní problém tohohle filmu je už v předloze, tu sem sice nečet, ale předpokládám, že tam hlavní postavy asi jiný nebudou. Prostě a jednoduše děti v hlavní roli nevěstí nic dobrýho, kór u těhle fantasy filmů. A když tam začnou pronášet hrdinný řeči, velej armádě a během chvilky se naučej tak bojovat, že rozsekaj celou armádu, to prostě působí děsně směšně a celý tohle celkem dobrý fantasy to dost strhává. Krom toho ani ty herci dětských rolí mi nesedli, Petr byl takovej namachrovanej blbeček, obě holky mi taky nepřišly zrovna moc sympatický, no a Edmunda bych mlátil od rána do večera. Ale naštěstí to zachraňuje pěkně udělaná závěrečná bitva a hlavně vynikající triky, u nich sice animátoři měli občas výpadky, kdy se jim to moc nepovedlo, ale za takovýho Aslana si fakt zasloužej velkou pochvalu, ten je fakt vypiplanej do posledního chlupu, tady už se to skoro dá sovnat s Pánem prstenů nebo dokonce s King kongem, kterej byl podobně skvěle udělanej. Takže nakonec aspoň ty 4*, ale mohlo to být i lepší(3.3.2007)

Dětský pán prstenů? Snad ano. Opravdu ale jen dětský. Země Narnie je totiž pohádková. Nic na tom nemění fakt, že bílá čarodějnice nastolila totalitní režim, ve kterém je kde kdo členem ,,STB“ nebo zmrzlej a i stromy mají uši. Příběh udrží vaše děti v napětí, jejich hrdinové k nim promlouvají ,,dětsky“ srozumitelnou řečí a bobříci je určitě pobaví (mě zase dostali hlášky ,,STB“ vlků). Oproti LOTR zpočátku Narnie vypadá ,,chudě“, ale různorodost obyvatel i fantasie tvůrců se naplno ukáže při závěrečné bitvě. A samozřejmě se najde i ponaučení. Rozhodně ale nezavírejte děti do skříně! I když?(18.5.2006)

• - Jméno Aslan znamená v turečtině "lev". (Lokitre)

• - Slavná sedmidílná knižní série C. S. Lewise byla dlouhé roky předtím, než skončila ve Walden Media, ve vývoji ve studiu Paramount. Tehdy si měli na post režiséra postupně sednout John Boorman nebo Rob Minkoff. (imro)

• - Busta, které se děti v profesorově domě nemají dotýkat, představuje tvůrce Božské komedie, italského středověkého básníka Danteho Alghieri. (imro)