Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

Po niekoľkých rokoch som si dala reprízu mojej obľúbenej fantasy, aby som zistila, či bude niečo pravdy na tom, že je to dospelákmi nestráviteľné. Som dospelá a musím zvrátiť mylné predstavy, pretože nemám pocit, že by Narnia zrážala moje dojmy len preto, že mám o pár rokov viac či preto, že je tu dokonalý Pán prsteňov. Nenávidieť Narniu len preto, že je to detské fantasy, je ako nenávidieť romantický film za to, že sa v ňom riešia partnerské vzťahy. Preto si myslím, že by sa tento film nemal hodnotiť v porovnaní s Pánom prsteňov, ale s knižnou adaptáciou, či by film vôbec splnil predstavy autora knižiek, Lewisa. V mojich očiach je Narnia skvelou fantasy rozprávkou, ktorá ma vtiahla do svojho sveta a bolo cítiť, ako si tvorcovia na konečnom vyznení dali záležať. Nádherné prostredie, detsky nevinná atmosféra, podmanivá výprava či triky, nenápadné vsunutie kresťanských symbolov, pekelne úžasná Tilda Swinton, ktorá je tou najlepšou ľadovou kráľovnou na svete... a najmä nebesky povznášajúca hudba Gregsona-Williamsa, ktorá ani len nebola nominovaná na Oscara! Nechápem tú trápnu davovú nespokojnosť. Keby natočili Nekonečný príbeh namiesto Narnie v súčasnosti, rovnako by bol nenávidený len preto, že je detský a že tu bol už predtým Pán prsteňov.(18.7.2011)

No, šlo to! Čekal jsem to horší! Akorát všechny děcka až na tu nejmenší mi byly docela nesympatický! Tilda jako Královna čarodějka byla ale skvělá a i ten lev měl docela zajímavou osobnost! Triky slušné, ale příběh opravdu naivní, to se ale u dětskýho filmu dálo očekávat! Na druhej díl se rád podívám, ale do kina na něj rozhodně nepujdu a počkám až se ke mně dostane nějakou vypálenou cestou! Moje recenze Blue-ray na Filmserver.cz.(1.4.2007)

• kulyk

Jsem-li stařec, poté toto je moje moře. Moře sr.... chc.... deb.... nepěkných věcí. Jednu slávistickou obětuji jen proto, aby si mě nevyčíhl jakýsi milec kindrfilmů a netorpédoval mě záludně, tudíž z boku, argumenty infatilními. Ano, nejsem cílovka. Zajisté, je mi více než osm. Fyzicky. Chápu, Rafflingová spustila zlatou horečku na poli dětské fantasy. Kdekdo by si rád vyčutal nějaký ten zlatý valoun. Proč však musí obsazovat tak tragické dětské neherce? Do vážně přiblblého příběhu? Skříň? Teplej lev? Nevím, jací jste v dětství byli vy, PomoJezinkoLimy, ale já na nástěnce Remkovi přimalovával na xicht kosočtverec, šikanoval Nejedlého, neboť byl otravný pitomec a nikdy, opakuji nikdy, nefandil zajícům proti vlkům! Tudíž bych podobnou zhůvěřilost neskousl ani coby třeťáček.(25.5.2013)

Je mi jedno, či sa Narnia myšlienkovo drží predlohy alebo nie, tak detinská, rozvláčna a v závere aj Pána Prsteňov vykrádajúca fantasy je pre fimový svet úplne zbytočná. Nie, určite to nie je dabingom, keďže som videl originálnu verziu a vylepšeniu môjho dojmu rozhodne nepomohla. Adamsonov spackaný debut tak zachraňuje asi len cieľové zameranie pre najmenších a ostáva len veriť, že sa do premiéry druhého dielu dokáže naučiť aspoň nejaké základy serióznej filmárčiny. 50%(17.2.2007)

Mně to náhodou přišlo docela hustý, samozřejmě to mělo svoje mouchy, ale ty mi přišly v případě tohoto filmu docela zanedbatelné. Ty dětští herci mi tam náhodou seděli (i když jsem měl výhrady k tomu Petrovi, který se během asi půl dne naučil bojovat s mečem tak, že mi přišel jak Aragorn v Pánovi prstenů),Tilda Swinton to zahrála docela dobře a lev byl udělanej skvěle. Po vizuální stránce téměř dokonalé, monumentální bitva se povedla na jedničku a výprava taktéž skvělá.(30.1.2006)

• - Natáčení bitevních scén, které jsou na konci filmu, se účastnila spousta lidí z Weta Workshop, kteří před nějakou dobou pracovali na Pánovi Prstenů a na place nosili suvenýrová trička z jeho natáčení. Tilda Swinton (královna Jadis) si nechala vyrobit svoje vlastní tričko, na kterém stálo: "Pán prstenů - nehrála jsem v něm". (Gypaetus)

• - C. S. Lewis, který napsal „Letopisy Narnie“, byl blízkým přítelem autora ságy „Pán prstenů“ J.R.R. Tolkiena, se kterou je dílo v jistých ohledech srovnáváno. (barca002)

• - Ještě před pěti lety by Letopisy Narnie vůbec nemohli natočit, protože trikové možnosti by na to nestačily. (EMMY)